Рішення № 84837549, 07.10.2019, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
07.10.2019
Номер справи
343/1401/19
Номер документу
84837549
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №: 343/1401/19

Провадження №: 2/0343/536/19

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

07 жовтня 2019 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого судді - Тураша В. А.,

секретаря - Лукань О.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду в м.Долина справу за позовом АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз " до ОСОБА_1 про відновлення становища, яке існувало до порушення, шляхом демонтажу віконних конструкцій на лоджії, встановлених внаслідок проведеної самочинної реконструкції квартири, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов`язати гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІПН НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 , здійснити демонтаж віконних конструкцій на лоджії, встановлених внаслідок проведеної самочинної реконструкцію квартири.

Стягнути з відповідачки на користь АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз ",в структуру якого входить Долинське відділення судові витрати в ромірі 1921,0 грн., на р/р № НОМЕР_2 МФО 300647 Код 03361046 АБ «Кліринговий дім».

Свої вимоги мотивує тим, що АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз "здійснює на території Івано-Франківської області господарську діяльність з розподілу природного газу різним категоріям споживачів, в тому числі і побутовим споживачам згідно ліцензії виданої на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та є оператором газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) в розумінні ст.37 Закону України «Про ринок природного газу» № 329-УШ від 9 квітня 2015року.

Основна діяльність даного суб`єкта господарювання полягає в здійсненні розподілу природного газу газорозподільною системою , яка знаходиться в його власності або користуванні, відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Згідно п.2 глави 2 розділу І Кодексу газорозподільних систем:

«Оператор ГРМ відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (будівництво) газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу.»

Згідно п.3 глави 2 розділу І Кодексу газорозподільних систем:

«Основними функціями Оператора ГРМ є:

забезпечення оперативно-диспетчерського управління ГРМ та планово-профілактичних і аварійно-відновлювальних робіт на об`єктах ГРМ з урахуванням вимог охорони праці та техніки безпеки».

У листопаді 2018 року, працівниками Долинського відділення було виявлено, що власник житлової квартири за адресою: АДРЕСА_1 здіснила реконструкцію квартири, шляхом встановлення віконних конструкцій на лоджії, чим унеможливила вільний доступ до обслуговування ввідного фасадного газопроводу , внутрібудинкового газопроводу загального користування та доступ до відмикаючого пристрою на стояку. В результаті огляду комісією оператора ГРМ складено акт про порушення від 15.11.2018 року.

В акті зазначено порушення та встановлено вимогу, про необхідність власнику квартири в 10 денний термін звернутися до Долинського відділення АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз "для вирішення питання щодо реконструкції системи газопостачання з приведенням її до вимог «Правилами безпеки системи газопостачання» зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015р. за № 674/27119 чи демонтажу самостійно проведеної реконструкції

Оскільки відповідачка по справі проігнорувала зазначені вимоги та в 10 денний термін не звернулася до Долинського відділення АТ «Івано-Франківськгаз» для добровільного врегулювання ситуації, товариство, в особі Долинського відділення, звернулося по даному факту до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради, керівника Калуської місцевої прокуратури, міського голови та балансоутримувача ТзОВ «Нова Долина» .

Листом від 16.01.2019 № 17/05-14/1114 року наданим Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради, було повідомлено, що за результатами розгляду звернення про порушення будівельних норм власниками квартир АДРЕСА_1 в частині самостійних реконструкцій балконів було проведено перевірку зазначених фактів, та встановлено що власниками квартир АДРЕСА_1 проведено самочинну реконструкцію квартир, шляхом встановлення віконних конструкцій на лоджії, чим унеможливило вільний доступ до обслуговування газових мереж.

У квітні 2019 було здійснено спільний виїзд представників оператора ГРМ, Долинської міської ради та балансоутримувача ТзОВ «Нова Долина» , якими було складено акт обстеження від 16.04.2019р. в якому зафіксовано, що вимоги оператора ГРМ, щодо демонтажу віконних рам з лоджії відповідачем не здійснено.

Самочинна реконструкція квартир, шляхом встановлення віконних конструкцій на лоджії унеможливила вільний доступ до обслуговування газових мереж, які є однією з інженерних систем багатоквартирних будинків. Внутрішньобудинкова система газопостачання, газові мережі та газове обладнання - це об`єкти підвищеної небезпеки. Тому заходи з утримання внутрішньобудинкових газових систем у робочому стані є обов`язковими для їх надійної, ефективної та безпечної роботи. Діями відповідача допущено грубе порушення ДБН В.2.5-20-2001 (Державні будівельні норми), в яких зазначено, що прокладка газопроводів повинна бути відкрита.

Згідно Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15.05.2015 року, власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України (п. 3.2 розділ III Правил) .

Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами (п. 3.3 розділ III Правил), в тому числі Власники (балансоутримувачі та/або орендарі (наймачі) житлових і громадських будинків, підприємств комунального та побутового обслуговування населення повинні:

забезпечувати безперешкодний доступ до всіх приміщень будинків представникам газорозподільного підприємства для проведення технічного обслуговування газового обладнання і перевірки приміщень на загазованість та за необхідності відключення газового обладнання;

утримувати в належному стані підвали, технічні коридори, забезпечувати постійне підтримання в робочому стані їх електроосвітлення і вентиляцію;

утримувати в належному до експлуатації стані фасадні та внутрішні газопроводи (п. 5.10 глава 5 розділ V Правил).

Отже, оператор ГРМ є відповідальним за аварійне обслуговування газорозподільної системи та внутрішньобудинкових газових мереж, цілодобово щоденно приймає аварійні виклики від споживачів природного газу, безкоштовно локалізує та ліквідовує аварійні ситуації.

Таким чином самочинна реконструкція квартири, шляхом встановлення віконних конструкцій на лоджії унеможливила вільний доступ до обслуговування газових мереж: ввідного

фасадного газопроводу, внутрібудинкового газопроводу загального користування та доступ до відмикаючого пристрою на стояку, а невиконання зазначених робіт (аварійне обслуговування) є прямою загрозою для безпеки життя споживачів природного газу, що є грубим порушенням основного закону держави - Конституції України та невиконання обов`язків визначених для виконавців комунальних послуг згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Халатне відношення та ігнорування вимог нормативних документів може призвести до аварійної ситуації з різного роду наслідками і, як наслідок, може бути нанесено шкоду життю та здоров`ю не тільки жильцям даного будинку, а й власникам домоволодінь, які межують з будинком АДРЕСА_1 .

Представник позивача - адвокат Сенів О.В. (довіреність а.с.10), в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, зіславшись на вищевказані обставини. Просила позов задоволити. Подала клопотання, відповідно до якого просить розглянути питання про повернення надміру сплаченої суми судового збору, а саме, винести ухвалу про повернення АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз "надміру сплаченої суми судового збору в розмірі 3842грн. Не заперечила проти заочного розгляду справи.

Відповідачка ОСОБА_1 , в судове засідання на повторний виклик виклик не з`явилася, причину своєї неявки суд не повідомила , від неї не надійшло повідомлення про причини неявки, хоч про дату, час і місце судового засідання повідомлена у встановленому Законом порядку, про що свідчить: розписка-повідомлення (а.с.38),оголошення на офіційному веб-сайті Долинського районного суду за веб-адресою : dl.if.court.gov.ua. про виклик в судове засідання (а.с.22,28,37), від неї не поступив відзив на позов.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, вважає, що позов належить до задоволення, виходячи з наступного:

Ст. 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.

Відповідно до ст.ст.12,13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно положень ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.ч.1,2,4 ст.376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.

Ст. 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» (який був чинний до 01.10.2015 р.) з 01 липня 2015 р. передбачено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.

З 01.11.2016 р. введено в дію Закон України «Про ринок природного газу», яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.

Відповідно до п.1 ст. 1 вказаного Закону - оператор газорозподільної системи це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пп.17); побутовий споживач фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп.23); ринок природного газу сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG (пп.33); розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (пп.3); споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37); суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп.39).

Ст. 4 ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що державне регулювання ринку природного газу здійснює регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До компетенції регулятора на ринку природного газу належить крім іншого затвердження кодексу газорозподільних систем; забезпечення дотримання операторами газотранспортних і газорозподільних систем, а також іншими суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) їхніх обов`язків згідно з цим Законом та іншими відповідними актами законодавства; затвердження та моніторинг виконання планів розвитку газотранспортних та газорозподільних систем; моніторинг виконання функцій та обов`язків суб`єктами ринку природного газу відповідно до положень цього Закону та інших актів законодавства щодо доступу до газотранспортних і газорозподільних систем. Регулятор має право: видавати обов`язкові для виконання суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) рішення; накладати санкції на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів), які порушили свої обов`язки відповідно до цього закону та інших актів законодавства; розглядати скарги і вирішувати спори відповідно до статті 58 цього Закону.

З 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Івано-Франкеівськгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Згідно з вказаними, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», ПАТ «Івано-Франківськгаз» серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).

Відповідно до ч. 1 ст.37 Закону України «Про ринок природного газу», Оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.

Згідно ст.38 Закону України «Про ринок природного газу», права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

З метою виконання функцій, передбачених ч.1 ст. 37 цього Закону, оператор газорозподільної системи зобов`язаний:

1. 1) розробляти, щороку до 31 липня ,подавати на затвердження Регулятору, розміщувати на своєму веб-сайті та виконувати план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років;

2) вживати заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, в тому числі безаварійної та безперебійної роботи газорозподільної системи;

3) розробити і впроваджувати програму відповідності згідно із ст.39 цього Закону;

4) вживати заходів для підвищення раціонального використання енергоресурсів та охорони довкілля під час здійснення своєї господарської діяльності;

5) надавати інформацію, обов`язковість надання якої встановлена законодавством;

6) забезпечувати конфіденційність інформації, одержаної під час здійснення господарської діяльності, а також розміщувати на своєму веб-сайті у недискримінаційний спосіб інформацію, яка стимулюватиме розвиток ринку природного газу;

7) вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газорозподільної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству.

3. Оператор газорозподільної системи має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок усіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством.

4. Оператор газорозподільної системи зобов`язаний забезпечувати безперешкодний доступ посадових осіб органу державного нагляду до газорозподільної системи.

5. Оператор газорозподільної системи придбаває енергоресурси, необхідні для здійснення своєї господарської діяльності, у недискримінаційний та прозорий спосіб.

Судом також встановлено, що взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу визначаються Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП 30.09.2015 № 2494.

Цим Кодексом визначено, що оператор газорозподільної системи - суб?єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Споживач природного газу - фізична або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб.

Відповідно до ч. 2 глави 2 розділу І Кодексу газорозподільних систем, Оператор ГРМ відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (будівництво) газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу.

Згідно п.2 ч.3 глави 2 розділу І Кодексу газорозподільних систем, основними функціями Оператора ГРМ є: забезпечення оперативно-диспетчерського управління ГРМ та планово-профілактичних і аварійно-відновлювальних робіт на об`єктах ГРМ з урахуванням вимог охорони праці та техніки безпеки.

Ч. 3 ст. 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

У відповідності до ч.2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків зокрема є договори та інші правочини.

Суд вважає, що правовідносини, які склалися між АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз " та ОСОБА_1 ,регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015 року, а також Типовим договором розподілу природного газу.

Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Згідно п. 4 глави 3 розділу VI п.4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що

відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).

Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) до типового договору розподілу природного газу. Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, зокрема мають містити присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як субітку ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку, величину приєднаної потужності об`єкта споживача та перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності).

У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).

Копія довідки №4534 про склад сім?ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб видана Долинською міською радою 24.06.2019 року свідчить про те, що до складу сім?ї (зареєстрованих) за адресою: АДРЕСА_1 входять: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - дочка; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 -син; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - невістка; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - внук; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 -внучка; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - внук; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - уповноважений власник(а.с.9).

Таким чином в судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 , проживає по АДРЕСА_1 , являється уповноваженим власником вказаної квартири, вона здійснює фактичне споживання природного газу за вказаною адресою та оплачує його на підставі наданих їй рахунків, що свідчить про приєднання відповідачки до умов договору розподілу природного газу.

Відповідно до п.п. 1,2,4,6 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» -виконавець комунальної послуги має право:

вимагати від споживача дотримання вимог правил експлуатації жилих приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, інших нормативно-правових актів у сфері комунальних послуг;

вимагати від споживача своєчасного проведення робіт з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням комунальних послуг, що виникли з вини споживача, або відшкодування вартості таких робіт;

доступу до житла, інших об`єктів нерухомого майна для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку, в порядку, визначеному законом і договорами про надання комунальних послуг;

звертатися до суду в разі порушення споживачами умов договору.

15.11.2018 року комісією працівників Долинського відділення ПАТ «Івано-Франківськгаз» в присутності жителя квартири АДРЕСА_1 складено акт про те, що у вищезгаданій квартирі забудовано балкон, чим унеможливлено обслуговування ввідного газопроводу житлового будинку, внутрібудинкового газопроводу загального користування та

доступ до відмикаючого пристрою на стояку, чим створено загрозу виникненню аварійної ситуації чи аварії (а.с.5).

27.11.2018 року Долинське відділення ПАТ «Івано-Франківськгаз», по даному факту звернулося з до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради, керівника Калуської місцевої прокуратури, міського голови та балансоутримувача ТзОВ «Нова Долина» (а.с.6).

Копія листа № 17/05-14/1114 року Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради від 16.01.2019, свідчить про те, що за результатами розгляду звернення про порушення будівельних норм власниками квартир АДРЕСА_1 в частині самостійних реконструкцій балконів було проведено перевірку зазначених фактів, та встановлено що власниками квартир АДРЕСА_1 проведено самочинну реконструкцію квартир, шляхом встановлення віконних конструкцій на лоджії чим унеможливило вільний досту до обслуговування газових мереж (а.с.7).

16.04.2019 року комісією представників оператора ГРМ, Долинської міської ради та балансоутримувача ТзОВ «Нова Долина» складено акт обстеження системи в якому зафіксовано, що при обстеженні системи газопостачання багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 на предмет усунення порушення вимог нормативних документів з газифікації і газопостачання, що виявилося в самочинній конструкції та замурування лоджій встановлено, що вище згадані порушення станом на дату обстеження власниками квартир не усунені (а.с.8).

Таким чином, враховуючи, що самочинна реконструкція квартири АДРЕСА_1 , шляхом встановлення віконних конструкцій на лоджії унеможливила вільний доступ до обслуговування газових мереж ввідного фасадного газопроводу, внутрібудинкового газопроводу загального користування та доступ до відмикаючого пристрою на стояку, а невиконання зазначених робіт (аварійне обслуговування) є прямою загрозою для безпеки життя споживачів природного газу , суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині зобов`язання гр. ОСОБА_1 , здійснити демонтаж віконних конструкцій на лоджії, встановлених внаслідок проведеної самочинної реконструкцію квартири підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про повернення надміру сплаченої суми судового збору, суд приходить до наступного висновку:

Згідно ч.2 ст.133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз " звернулося в суд із позовною заявою до ОСОБА_1 про відновлення становища, яке існувало до порушення, шляхом демонтажу віконних конструкцій на лоджії, встановлених внаслідок проведеної самочинної реконструкції квартири.

При поданні позовної заяви позивачем надано платіжне доручення №115 від 18.04.2019 року про сплату судового збору в розмірі 5763,00 грн.

Згідно п.п.2 п.1 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана: юридичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується судовий збір в розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на час подання позову становив 1921 грн. 00 коп.

Представник позивача Сенів О .В., звернувся до суду із клопотанням про повернення надміру сплаченої суми судового збору в розмірі 3842грн.

За таких обставин, зайво сплачена сума судового збору в розмірі 3842,00 грн., підлягає задоволенню.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, ст. ст. 11,376 Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», керуючись статтями 12, 13, 81, 89, 133, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 280-282 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз " до ОСОБА_1 про відновлення становища, яке існувало до порушення, шляхом демонтажу віконних конструкцій на лоджії, встановлених внаслідок проведеної самочинної реконструкції квартири - задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити демонтаж віконних конструкцій на лоджії, встановлених внаслідок проведеної самочинної реконструкцію квартири АДРЕСА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз " розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 МФО 300647 код 03361046 АБ «Кліринговий дім» - 1921,00 грн. сплаченого судового збору.

Управлінню Державної казначейської служби України в Долинському районі Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37964129) здійснити повернення АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз " (76010, м.Івано-Франківськ вул.Ленкавського,20 код ЄДРПОУ 03361046, розрахунковий рахунок НОМЕР_2 МФО 380764 Банк КБ «Кліринговий дім» ) надмірно сплаченої суми судового збору в розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні 00 копійок по платіжному дорученню № 115 від 18 квітня 2019 року.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивач : АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз", ЄДРПОУ 03361046, м.Івано-Франківськ вул.Ленкавського,20, 76010.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителька АДРЕСА_1 .

Суддя: