Постанова № 84830866, 04.10.2019, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
04.10.2019
Номер справи
464/3686/19
Номер документу
84830866
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа№464/3686/19

пр.№ 3/464/1728/19

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.10.2019 року м.Львів

Суддя Сихівського районного суду м. Львова Теслюк Д.Ю., з участю захисника Заяць І.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

не працює, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.130 КУпАП,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 05.07.2019 р. о 15:48 год. у м.Львові по вул.Стрийській, 35, керувала автомобілем марки «Toyota Auris», р.н. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння відповідно до висновку лікаря Комунального некомерційного підприємства «8-а міська клінічна лікарня» №201 від 05.07.2019 р., огляд на стан алкогольного сп`яніння проводився у встановленому законом порядку у медичному закладі, чим порушила п. 2.9 а ПДР.

Під час розгляду справи захисник ОСОБА_1 – Заяць І.І. подав клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв`язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки в даному випадку вина ОСОБА_1 не встановлена та не доведена в повному обсязі. Зокрема зазначає, що у висновку лікаря №201, зазначеному у протоколі про адміністративне правопорушення, як доказ, не зазначено ступінь алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 Вказаний висновок був складений на підставі акту огляду від 05.07.2019 р., у якому також було зазначено лише слово «сп`яніння», однак не зазначено ступінь сп`яніння та в якому саме сп`янінні перебувала особа. Окрім цього, з результату токсикологічного дослідження №4789, аналіз було розпочато 08.07.2019 р. о 13.00 год. та закінчено 08.07.2019 р. о 15.00 год., тобто дослідження проводились через три дні після надання висновку, що поданий як єдиний доказ перебування особи в стані алкогольного сп`яніння. Також вказує, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодних відомостей про те, що інспектором поліції було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу, чим було порушено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1452/735 від 09.11.2015 р. Окрім цього, зазначає, що працівниками поліції було порушено Інструкцію з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 р. №1395, а саме не залучено свідків правопорушення та не відібрано у них пояснень. Із врахуванням вищенаведеного, вважає, що в даному випадку належними та допустимими доказами не був підтверджений стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 та правомірність складення відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення.

Заслухавши пояснення захисника, пояснення лікаря КНП «8-а міська клінічна лікарня м.Львоа», дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до такого висновку.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП).

Незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї вини, вчинення нею правопорушення підтверджується належними та допустимими доказами у відповідності до ст.251 КУпАП, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 141367 від 05 липня 2019 року, що відповідає вимогам ст.256 КУпАП та яким зафіксовано час, місце та обставини вчинення правопорушення;

- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.07.2019 р. та актом такого огляду від 05.07.2019 р. №201, відповідно до яких ОСОБА_1 перебуває у стані сп`яніння;

- результатом токсикологічного дослідження №4789 від 08.07.2019 р., відповідно до якого рівень етанолу в крові ОСОБА_1 – 1,12 ‰;

- поясненнями лікаря Комунального некомерційного підприємства «8-а міська клінічна лікарня» ОСОБА_2 щодо обставин проходження огляду ОСОБА_1 на стан сп`яніння;

- відеозаписом з місця події, яка мала місце 05 липня 2019 року, оглянутим в суді та відповідно до якого ОСОБА_1 на місці зупинки її транспортного засобу відмовилась від проходження огляду на стан сп`яніння за допомогою приладу «Драгер», у зв`язку з чим їй було запропоновано пройти такий огляд у закладі охорони здоров`я.

Суд не приймає до уваги покликання захисника ОСОБА_1 . – Заяць І.І. про те, що висновок та акт від 05.07.2019 р. не можуть бути належними доказами перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп`яніння, оскільки у вказаних документах не вказано у якому саме стані сп`яніння перебуває особа та результати токсикологічного дослідження надані через три дні після складання протоколу про адміністративне правопорушення, з огляду на таке.

Адміністративну відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено за керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Порядок такого огляду та відмови від його проходження передбачено ст. 266 КУпАП та підзаконними нормативно - правовими актами.

Відповідно до положень ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП, а також Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (далі – Порядок), огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, працівником міліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.

Окрім цього, відповідно до п.п. 6,7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та Міністерства охорони здоров`я від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція), водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейськими для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я, не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.

Відповідно до п.3, п.4, п.15, п.16, п.20 розділу ІІІ Інструкції та п.8, п.10, п.13 Порядку огляд у закладах охорони здоров`я щодо виявлення стану сп`яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров`я, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством; метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп`яніння в обстежуваної особи; за результатами огляду на стан сп`яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду; висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду; лікар, що проводив у закладі охорони здоров`я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров`я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ.

Як вбачається з висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.07.2019 р. №201 лікаря КНП «8-а міська клінічна лікарня» ОСОБА_2 , у такому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у стані сп`яніння.

У акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 201 від 05.07.2019 р., складеного тим же лікарем, вказано: зовнішній вигляд обстежуваної особи – одяг чистий, не ушкоджений; поведінка – адекватна, ейфорична, балакуча; стан свідомості, орієнтування на місці, у часі та власній особистості – в свідомості орієнтована; мовна здатність не порушена; дихання незмінне, 14 подихів на хвилину, пульс 126 разів, артеріальний тиск – 110/80; міміка звичайна; у позі Ромберга - незначні похитування; вживання алкоголю – 04.07.2019 р. (пиво); легкий запах алкоголю з рота. Окрім цього, у даному акті зазначено, що 05.07.2019 р. о 16.40 год. з метою уточнення наявних речовин впливу відібрано досліджуване біологічне середовище (кров).

Відповідно до п.3 Інструкції ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно із п. п. 8, 12, 13 Інструкції метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.

В даному випадку для уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння, у ОСОБА_1 відібрано кров для визначення рівня етанолу. Відповідно до результату токсикологічного дослідження №4789 від 08.07.2019 р., при такому дослідженні у крові ОСОБА_1 виявлено рівень етанолу - 1,12 ‰.

Лікар КНП «8-а міська клінічна лікарня» ОСОБА_2 у судовому засіданні надав пояснення про те, що проводив огляд ОСОБА_1 для визначення перебування її у стані алкогольного сп`яніння, зазначив, що він пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Ним було проведено огляд водія та складено акт і висновок щодо перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп`яніння, а також відібрано кров для уточнення її стану алкогольного сп`яніння. Щодо відсутності у вищевказаному висновку та акті лікаря про стан саме «алкогольного» сп`яніння, зазначив, що сп`яніння ними трактується лише як алкогольне (рівень етанолу в крові), оскільки даний медичний заклад не проводить огляду на стан наркотичного сп`яніння.

Із врахуванням вищенаведених норм та встановлених обставин справи, порушення Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 9 листопада 2015 року №1452/735, та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (із змінами), не встановлено.

З урахуванням наведених доказів, вина ОСОБА_3 у порушенні п.2.9а ПДР України та вчиненні правопорушення доведена повністю, її дії за ч.1 ст.130 КУпАП кваліфіковані вірно, оскільки така керувала транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, а відтак підлягає адміністративній відповідальності за вчинене.

Невизнання ОСОБА_1 своєї вини та пояснення її захисника жодним чином не підтверджені, спростовуються вищенаведеним і розцінюються як спосіб уникнення від адміністративної відповідальності за вчинене, а відтак надано достатньо доказів в підтвердження вчинення порушення за ч.1 ст.130 КУпАП та вини у цьому ОСОБА_1 , підстав сумніватися в їх достатності та достовірності немає.

Згідно із ч.1 ст.130 КУпАП за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння передбачена відповідальність у виді накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

У ч.2 ст.33 КУпАП зазначено, що при накладенні стягнення має враховуватись характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.

Тобто, санкція ч.1 ст.130 КУпАП є безальтернативною, а ч.2 ст.33 КУпАП не дозволяє при розгляді справ про правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху враховувати характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Отже на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.

Окрім цього, у відповідності до ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути 384,20 грн. судового збору в дохід держави.

Керуючись ст.ст.40-1, 221, 283, 284 КУпАП,

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу у розмірі 600 (шестисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 (десять тисяч двісті) грн. в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. судового збору.

Реквізити для оплати штрафу: отримувач коштів ГУК у Львівській обл./Львів обл./21081300, р/р UA068999980000031115149013001, банк: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 38008294, МФО (код банку): 899998, код класифікації доході бюджету: 21081300, (в порядку виконавчого провадження: стягувач Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області, адреса: 79005, м.Львів, вул. К.Левицького, 18, код ЄДРПОУ 38008294).

Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м.Києві /м.Київ/22030106, р/р UA798999980000031211256026001, банк: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, (у порядку виконавчого провадження: стягувач Державна судова адміністрація України, адреса: 01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795).

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Сихівський районний суд м. Львова. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Д.Ю. Теслюк