Рішення № 84826241, 09.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.10.2019
Номер справи
826/11790/18
Номер документу
84826241
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 жовтня 2019 року № 826/11790/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м.Києвіпровизнання протиправними дій, зобов`язання вчинити діїСуд прийняв до уваги таке:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва (надалі - відповідач), в якому просить просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 , пенсії згідно Закону України №1769 від 15.06.2004 «Про внесення змін до ст.43 Закону України про пенсійне забезпечення військовослужбовців №2262 від 09.04.1992, а також другої частини пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно Закону України №1769 від 15.06.2004 про внесення змін до ст.43 Закону України про пенсійне забезпечення військовослужбовців №2262 від 09.04.1992, а також другої частини пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393.

Встановити відповідно до ч.1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання управління з координації та контролю за виплатою пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві і подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання судового рішення стосовно ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.07.2018 відкрито спрощене провадження по справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

З матеріалів справи вбачається, що позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.

Відповідно до ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, заявами по суті в даній категорії справ є позов та відзив.

У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову та зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, як територіальний орган Пенсійного фонду України, здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовців виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу, однак фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України не повідомляло пенсійний фонд про необхідність проведення перерахунку пенсії військовослужбовцю.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як слідує з позовної заяви, ОСОБА_1 , пенсіонер МВС України з 05.05.1994 (пенсійне посвідчення НОМЕР_1 від 21.07.2011), учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, категорія 1 (посвідчення НОМЕР_1 від 07.07.1994), інвалід війни 2 групи (посвідчення НОМЕР_3 від 16.05.2001).

Вказує, що був призначений наказом МВС СРСР №49 о/с від 28.07.1988Р на посаду заступника начальника управління - Начальника внутрішніх військ МВС СРСР по УРСР та МРСР по тилу, до призначення, в період аварії на ЧАЄС був активним учасником по ліквідації її наслідків від внутрішніх військ. З 1990-91 років з`явилися перші наслідки, пов`язані зі здоров`ям, для цього проходив обстеження та лікування. Також змушений був пройти експертну раду, під час якої були виявлені захворювання, які пов`язані з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС. По закінченню обстеження був виданий Експертний висновок №34 від 18.02.1991. Все це позначалося на службовій діяльності та на виконані посадових обов`язків.

13.03.1992 позивач написав рапорт з проханням перевести на посаду з меншим об`ємом роботи, в зв`язку з погіршенням стану здоров`я.

Наказом №17о\с від 03.04.1992 позивача переведено на посаду заступника начальника управління по тилу Головного управління військ внутрішньої та конвойної охорони МВС України

На момент переведення на посаду з меншим посадовим окладом, позивач займав посаду більше З-х років, мав звання полковника і право на пенсію за вислугою років. Зменшення службового навантаження не дало потрібного стану здоров`я для виконання службових обов`язків, і вже з 10.04.1992 по 19.05 1992 позивач перебував в центральному шпиталі МВС України, де знаходився під медичним наглядом і проходив лікування.

05.05.1994 за станом здоров`я був звільнений у відставку з вислугою більше 30 років в внутрішніх військах МВС з 2-ю групою інваліда війни і 1-ї категорією учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС.

Уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві - Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - ДФЗБО) на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" від 02.11.2006 № 1522 передано до управління пенсійні справи колишніх співробітників органів внутрішніх справ, у тому числі і пенсійну справу позивача. Виплату пенсії позивачу було продовжено управлінням з 1 січня 2007 року в розмірі, встановленому ДФЗБО.

Станом на 01.01.2007 до грошового забезпечення з якого було обчислено розмір пенсії враховано: оклад за посадою - 240,00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; відсоткову надбавку за вислугу років 40% - 150,00 грн.; за безперервну службу 90% -945,00 грн.; надбавку у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення - 525,00 грн.; премію 33,3% - 664,34 грн. Разом 2659,34 грн.

Так, листом від 09.02.2018 № 4683/03/М-304, Головне управління пенсійного фонду України в м.Києві повідомило позивача, що з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі -постанова 1294) управлінням було проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (в подальшому - Порядок), на підставі довідки від 03.03.2008 № 15/5-3961 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2008, наданої ДФЗБО.

Відповідно до наданої довідки до грошового забезпечення враховано: оклад за посадою - 1840,00 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., відсоткову надбавку за вислугу років 40% - 790,00 грн., надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%- 1382,50 грн. та премію 25% - 460,00 грн. Разом 4607,50 грн.

Поряд з цим, позивач вважає, що відповідач мав провести перерахунок і виплату пенсії за посадою, яку позивач займав до переведення, чого останнім зроблено не було, що і стало підставою для звернення останнього до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавств здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно пункту 3 статті 116 Конституції України: Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Згідно частини 1 статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання, тому відповідно постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393:

1. Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

2. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду країни) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки тисків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

З. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, по інше не передбачено цим Порядком.

Однак, в даному випадку, як слідує з матеріалів справи Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України не повідомляло Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, оскільки Кабінет Міністрів України Постановою від 22.09.2010 №889 встановив грошову винагороду, яка не є складовою грошового забезпечення для обрахування розміру пенсії.

Згідно пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням. Щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.

Крім того, постановою Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що "при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку із уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії".

Як слідує з матеріалів позовної заяви вказана вимога органом, з якого позивача було звільнено не була виконана і органи Пенсійного фонду не були повідомлені в установленому порядку про необхідність перерахунку пенсій окремим категоріям військовослужбовців.

Таким чином, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати (виключати) виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

Враховуючи наведене, Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділене повноваженнями щодо визначення, зміни чи виключення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно, оскільки у задоволенні позову відмовлено, то підстави для застосування ст.382 КАС України у суді відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246,250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 42098368, адреса 04053, м. Київ, ВУЛИЦЯ БУЛЬВАРНО-КУДРЯВСЬКА, будинок 16).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Р.О. Арсірій