Рішення № 84825634, 09.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.10.2019
Номер справи
640/3757/19
Номер документу
84825634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 жовтня 2019 року № 640/3757/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу

за позовом Головного управління Держпраці у Київській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Моноліт Будсервіс»

про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Держпраці у Київській області звернулося до суду з позовом про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Моноліт Будсервіс» заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме: заборонити виконання будівельно-монтажних робіт на будівництві житлового комплексу з об`єктами соціально-побутового призначення 11 мікрорайону житлового масиву «Позняки» будинок № 4 за адресою: м. Київ, Дарницький район, вул. Дніпровська набережна, 18 до усунення відповідачем порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на закони України «Про охорону праці», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Постанову Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Постанову Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визначення таким, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, Постанову Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 «Про затвердження Положення про державну службу України з питань праці» та зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Моноліт Будсервіс» порушило вимоги чинного законодавства про охорону праці, а тому наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та зазначає, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Моноліт Будсервіс» вжито всі необхідні заходи з усунення порушень, які були виявлені Головним управлінням Держпраці у Київській області під час проведення повторної перевірки.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В період з 21 січня 2019 року по 25 січня 2019 року Головне управління Держпраці у Київській області на підставі наказу від 17 січня 2019 року № 305, направлення на перевірку № 5.3-33 від 17 січня 2019 року проведено позапланову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на будівництві житлового комплексу з об`єктами соціально-побутового призначення 11 мікрорайон житлового масиву «Позняки» будинок № 4 за адресою: м. Київ, Дарницький район, вул. Дніпровська Набережна, 18 у зв`язку з настанням нещасного випадку.

За результатами проведеної перевірки Головним управління Держпраці у Київській області складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 25 січня 2019 року № 5.3.306.18-А, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці».

25.01.2019 Головним управлінням Держпраці у Київській області складено припис №5.3.306.18-П про усунення Товариством з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" порушень виявлених під час проведення перевірки.

01.02.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" звернулося до Головного управління Держпраці у Київській області з листом, яким повідомило про усунення всіх порушень виявлених під час перевірки за виключенням пунктів 14 та 15, оскільки на складах відсутні подмості для мулярів і потребує деякий час на їх виготовлення. В зв`язку з наведеним Товариство з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" просило дозволити поновити будівельно-монтажні роботи на об`єкті.

З метою проведення перевірки виконання вимог припису Головним управлінням Держпраці у Київській області в період з 15 лютого 2019 року по 18 лютого 2019 року на підставі наказу від 13 лютого 2019 року № 917, направлення на перевірку № 5.3-52 від 13 лютого 2019 року проведено позапланову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на будівництві житлового комплексу з об`єктами соціально-побутового призначення 11 мікрорайон житлового масиву «Позняки» будинок № 4 за адресою: м. Київ, Дарницький район, вул. Дніпровська Набережна, 18 у зв`язку з настанням нещасного випадку.

За результатами проведеної перевірки Головним управління Держпраці у Київській області складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 18 лютого 2019 року № 5.3.306.38-А, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», а саме:

1. окремі зони потенційно небезпечних факторів не мають сигнального огородження, чим порушено пункт 4.19 ДБН А.3.2-2-2009 «ССБТ». Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення», НПАОП 45.2-7.02-12;

2. допускається складування будівельних матеріалів в потенційно небезпечній зоні, а саме: біля будинку, що споруджується. В той же час в ПВР не передбачені організаційно-технічні заходи з безпеки праці та не передбачено необхідність виконання будівельно-монтажних робіт у цій зоні, чим порушено п. 4.16, п. 4.19 НПАОП 45.2-7.02-12;

3. не всі технологічні отвори в перекриттях та покриттях для запобігання доступу до них працюючих не закриті суцільними настилами та не огороджені вздовж периметра згідно ГОСТ 23407, ГОСТ 12.4.059, чим порушено п. 6.2.19 НПАОП 45.2-7.02-12;

4. щити опалубки для вертикальних конструкцій зберігаються не в спеціальних касетах, чим порушено пункт 13.4.14 НПАОП 45.2-7.02-12;

5. кабелі електроживлення напругою 220В (380В) прокладені безпосередньо під ногами у працівників в місцях, де є проходи та на робочих місцях, а не підвішені на опорах на висоті не менше 2,5 м над робочими місцями та 35 м над проходами, чим порушено пункт 6.4.3 НПАОП 45.2-7.02-12;

6. штепсельні розетки на номінальні струми до 20 А, призначені для живлення переносного електроустаткування і ручного електроінструменту, що застосовується поза приміщеннями, не обладнані пристроями захисного відключення (ПЗВ), чим порушено пункт 6.4.7 НПАОП 45.2-7.02-12;

7. під час виконання будівельно-монтажних робіт застосовуються не інвентарні засоби підмощування, чим порушено пункт 7.3.3 НПАОП 45.2-7.02-12;

8. допускаються до експлуатації саморобні та інвентарні помости без приймання їх керівником робіт (виконробом або майстром) та реєстрації в журналі робіт, чим порушено пункт 7.3.13 НПАОП 45.2- 7.02-12;

9. на драбині, яка спускається в котлован поблизу крана відсутні написи: інвентарний номер, дата проведення наступного випробування, належність якому підприємству, чим порушено пункт 7.14 НПАОП 0.00-1.71-13 Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями;

10. драбина періодично 1 раз на рік не пройшла випробування статичним навантаженням, чим порушено пункт 7.27 НПАОП 0.00-1.71-13 Правил охорони праці під роботи з інструментом та пристроями;

11. ходіння по укладеній арматурі здійснюється без спеціальних настилів завширшки не менше ніж 0,6 м, закріплених на арматурному каркасі, чим порушено п. 13.3.10 НПАОП 45.2- 7.02.12;

12. не всі працівники, які виконуються будівельно-монтажні роботи використовують захисні каски, чим порушено п. 4.30 НПАОП 45.2- 7.02-12.

Законом України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 877-V) встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Згідно частини п`ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Згідно частини першої статті 4 Закону України від 14.10.1992 № 2694-ХІІ "Про охорону праці" (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 2694-ХІІ) державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно частини першої статті 13 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Частиною першою статті 38 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю встановлює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 11 року №826.

Пунктом 1.4 Положення визначено, що загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Згідно п. 2.26 Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об`єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об`єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Частиною сьомою статті 7 Закону Закон № 877-V встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Разом з тим, відповідачем під час розгляду справи на підтвердження усунення виявлених під час проведення перевірки порушень надано акт ТОВ «Моноліт Будсервіс» про усунення порушень вимог законодавства з охорони праці, які було виявлено під час позапланової перевірки ТОВ «Моноліт Будсервіс» Головним управлінням Держпраці у Київській області та відображено у акті перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 18 вересня 2019 року № 5.3.306.-38-А, фотофіксацію усунених порушень, витяги з журналу видачі запобіжних пристроїв та індивідуальних засобів захисту, журналу приймання та огляду риштувань та помосту, як доказ встановлення у зонах потенційно небезпечних факторів сигнальне огородження по периметру «Стій. Монтажна зона»; звільнення потенційно небезпечних зон від зіскладованих будівельних матеріалів; вжиття заходів щодо закриття суцільними настилами та огородженнями вздовж периметра згідно з ГОСТ 23407, ГОСТ 12.4.059 усіх технологічних отворів в перекриттях та покриттях для запобігання доступу до них працюючих; виготовлення касет для зберігання щитів опалубки для вертикальних конструкцій; підняття кабелів електроживлення напругою 220В (380В) на опори на висоті не менше 2,5 м над робочими місцями та 3,5 м над проходами; встановлення пристроїв захисного відключення на поверхові розподільчі електрощити; встановлення інвентарних засобів підмощування під час виконання будівельно-монтажних робіт, прийняття керівником робіт саморобних та інвентарних помостів з їх реєстрацією в журналі робіт; встановлення інвентарних табличок на риштуваннях для цегляної кладки та записів в журналі про приймання їх виконробом; встановлення на драбині інвентарного номеру, дати проведення наступного випробування, належність підприємству; встановлення спеціальних настил завширшки 0,7 м, закріплених на арматурному каркасі; проведення інструктажу та роз`яснення працюючим про обов`язкове використання захисних касок при проведенні робіт.

Крім того, представником відповідача під час розгляду справи надано копію листа від 04.03.2019, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" повідомило Головне управління Держпраці у Київській області про усунення всіх порушень виявлених під час перевірки, в зв`язку з чим просило дозволити поновити будівельно-монтажні роботи на об`єкті.

Доказів розгляду вказаного листа матеріали справи не містять.

Згідно з частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України).

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина друга статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи наведене та з огляду на надані Товариством з обмеженою відповідальністю "Моноліт Будсервіс" докази на підтвердження усунення порушень вимог законодавства про охорону праці, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав щодо застосування заходів реагування.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Головного управління Держпраці у Київській області (вул. Вавілових, 10, м. Київ, 04060, код ЄДРПОУ 39794214) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Моноліт Будсервіс» (вул. Парково-Сирецька, 4-в, приміщення 295, м. Київ, 04112, код ЄДРПОУ 39778632) про застосування заходів реагування відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Бояринцева