Рішення № 84823038, 01.10.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2019
Номер справи
280/2719/19
Номер документу
84823038
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2019 року о 09 год. 55 хв.Справа № 280/2719/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Новікової І.В.,

за участю секретаря судового засідання Ширшова А.А.

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Сиваша П.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 15.05.2019 №17512-5007-0829.

Ухвалою суду від 10.06.2019 відкрито спрощене позовне провадження, розгляд справи призначено без виклику представників сторін. Крім того, ухвалою суду від 10.06.2019 судом вжито заходів щодо витребування доказів.

Ухвалою суду від 09.07.2019 призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 07.08.2019.

Ухвалою суду від 07.08.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, а підготовче засідання відкладено на 17.09.2019.

В підготовчому засіданні 17.09.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 01.10.2019.

В судовому засіданні 01.10.2019 проголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що контролюючим органом протиправно та необґрунтовано прийнято спірне податкове повідомлення - рішення, яким позивачу визначено податкове зобов`язання зі сплати плати за землю за 2019 рік. Так, позивач зазначає, що підставою для визначення позивачу грошового зобов`язання стало те, що на думку контролюючого органу, позивач має обов`язок зі сплати плати за землю, як користувач земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:009:0155 по АДРЕСА_1 . Разом з тим, позивач вказує, що контролюючим органом протиправно не було враховано те, що позивач станом на січень 2019 року не є користувачем земельної ділянки, оскільки рішенням Запорізької міської ради від 29.08.2018 №59/121 припинено право оренди наданого позивачу, а земельну ділянку передано в користування іншій особі.

Також, представник позивача додатково посилався на відсутність у позивача обов`язку зі сплати плати за землю з урахуванням тієї обставини, що 18.08.2018 від позивача до іншої особи перейшло право власності на об`єкт нерухомого майна «Будівля кафе-бару літ.А-2» та складові об`єкту нерухомого майна «топочна літ.Б, шашлична літ.В», розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:009:0155 по АДРЕСА_1 , що також свідчить відсутність обов`язку сплати зобов`язання на 2019 рік.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що згідно державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 2310100000:05:009:0155) зареєстровано з 07.03.2017 на гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 . Зазначає, що рішенням сесії Запорізької міської ради від 22.06.2011 №86/19 позивачу право оренди земельної ділянки з кадастровими номерами 2310100000:05:004:0114 припинено, та зобов`язано передати земельну ділянку до земель Запорізької міської ради. Разом з тим, оскільки у відповідності до діючого законодавства, розірвання договору оренди земельної ділянки відбувається у односторонньому порядку, а також у разі продажу нерухомого майна, розташованого на такій земельній ділянці, а договір розірвання Запорізькою міською радою не зареєстровано та не надано, то платником орендної плати станом на 01.05.2019 саме позивач. За таких обставин, відповідач вважає податкове повідомлення - рішення правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

Представник відповідача підтримав позицію викладену в письмових запереченнях та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

З матеріалів справи встановлено, що рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2016 №68/8 «Про надання у користування на умовах гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2 земельної ділянки по АДРЕСА_1 для розташування кафе», надано у користування на умовах оренди строком на 19 років гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2 земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:05:009:0155) площею 0,1853 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування) по АДРЕСА_1 для розташування кафе в межах, раніше затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради від 04.09.2003 №292/9 за рахунок земель Запорізької міської ради таким чином:

- гр. ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0834 га, що складає 9/20 частки (від загальної площі 0,1853 га), без визначення меж в натурі (на місцевості);

- гр. ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,1019 га, що складає 11/20 частки (від загальної площі 0,1853 га), без визначення меж в натурі (на місцевості).

29.12.2016 між Запорізькою міською радою в особі міського голови Буряка Володимира Вікторовича - Орендодавець та гр. ОСОБА_3 - Орендар 1, гр. ОСОБА_2 - Орендар 2, укладено Договір оренди землі №201605000100696, відповідно до пункту 1 якого, Орендодавець, відповідно до рішення сьомої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради №68/8 від 30.06.2016, надає, а Орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку для розташування кафе, яка знаходиться: АДРЕСА_1 .

Відповідно до пункту 3 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1853 га, кадастровий номер земельної ділянки:2310100000:05:009:0155.

На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: кафе-бар, топочна та шашлична орендарів та (або) інші об`єкти, що не відносяться до нерухомого майна: відсутні (пункт 4 Договору).

15.05.2019 ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення - рішення №17512-5007-0829, яким ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік в розмірі 200546,68 грн.

Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття спірного податкового повідомлення - рішення, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані ПК України.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Згідно пп.269.1.2 п.269.1 ст.269 ПК України, платниками податку є землекористувачі.

Відповідно до пп.270.1.1 п.270.1 ст.270 ПК України, об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Пунктом 285.1 статті 285 ПК України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно п.286.5 ст.286 ПК України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Пунктом 287.1 статті 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до п.288.1 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 288.2 статті 288 ПК України визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України, у разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.

Тобто, орендна плата сплачується орендарем за період фактичного перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до ч.1 ст.120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Згідно ч.3 ст.7 Закону України «Про оренду землі», до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

З наданого до матеріалів адміністративної справи Витягу з Державного реєстру речових права на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.68), судом встановлено, що 18.08.2018 державним реєстратором Куляк Р.Ю. зареєстровано за громадянином ОСОБА_5 право власності на об`єкт нерухомого майна: будівля кафе-бару літ.А-2, загальною площею 513,9 кв.м., до якої входять топочна літ.Б та шашлична літ.В, розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Суд зазначає, що відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей, що містяться в цьому реєстрі.

За таких обставин, матеріалами справи підтверджується факт переходу 18.08.2018 права власності на об`єкт нерухомого майна розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , від позивача до іншої особи, у зв`язку з чим відповідно і право користування земельною ділянкою на якій розташований такий об`єкт фактично перейшло до іншої особи.

Більш того, рішенням Запорізької міської ради від 29.08.2018 №59/121 «Про надання у користування на умовах оренди ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельної ділянки по АДРЕСА_1 для розташування кафе» припинено гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2 право оренди земельною ділянкою (кадастровий номер 2310100000:05:009:0155) площею 0,1853 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування) по АДРЕСА_1 раніше наданої рішенням міської ради від 30.06.2016 №68/8 «Про надання у користування на умовах оренди гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2 земельної ділянки по АДРЕСА_1 для розташування кафе» та передано її до земель Запорізької міської ради (а.с.17).

Також, відповідно до пункту 3 рішення Запорізької міської ради від 29.08.2018 №59/121 вирішено розірвати Договір оренди землі від 29.12.2016 №201605000100696 (державна реєстрація права оренди від 01.03.2017 №19349895).

В свою чергу, пунктом 4 рішення Запорізької міської ради від 29.08.2018 №59/121 земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:009:0155 передана у користування ТОВ «Ленд Дівелопмент».

За таких обставин, враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 у 2018 році втратила статус землекористувача щодо земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:009:0155, у зв`язку з чим у позивача відсутній обов`язок сплати орендної плати на 2019 рік.

При цьому, суд зазначає, що не внесення Запорізькою міською радою, як власником земельної ділянки, та/або новим власником приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , відомостей щодо дійсного користувача земельної ділянки, не може бути підставою для нарахування позивачу податкового зобов`язання за земельну ділянку, яка фактично не перебуває в його користуванні.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 31.01.2018 по справі №825/308/17.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що відповідач під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 .

Відповідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 , ІПН НОМЕР_1 ) - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області від 15.05.2019 №17512-5007-0829.

Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 2005,48 грн. (дві тисячі п`ять гривень 48 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізького області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено та підписано 08.10.2019.

Суддя І.В. Новікова