
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1370/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
за участю секретаря судового засідання Ярошук Т.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)
про скасування податкового повідомлення - рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) про скасування податкового повідомлення-рішення та зобов`язання скласти нове податкове повідомлення-рішення.
Позов ОСОБА_1 . мотивовано тим, що за договором оренди №115 від 16.09.2015 року, укладеним з Кіровоградською міською радою, він разом з ОСОБА_2 орендував у рівних частках земельну ділянку площею 0,0808 га, розташовану у АДРЕСА_2 , для розміщення 33/100 частини належного їм нерухомого майна. Податковим повідомленням-рішенням №69-1301 від 11.03.2016 року йому нараховано орендну плату у розмірі 28486, 32 грн., яку він сплатив 09.08.2016 року. Проте згодом позивач дізнався, що ця сума визначена йому неправильно. Зокрема, позивач стверджує, що на земельній ділянці, яка була передана йому в оренду, збудовано будівлю, яка перебуває у спільній власності кількох осіб, а частина орендованої земельної ділянки передана в суборенду іншим особам. Оскільки частка позивача у праві власності на цю будівлю складає 16,5%, тому він повинен сплачувати плату за землю пропорційно цій частці, що за його розрахунками у 2016 році становить 9206, 18 грн., а відтак решта орендної плати нарахована йому зайво. З цих підстав позивач просить суд:
- скасувати податкове повідомлення-рішення №69-1301 від 11.03.2016 року,
- зобов`язати ГУ ДФС у Кіровоградській області скласти нове податкове-повідомлення-рішення по визначенню сум податкового зобов`язання за платежем: орендна плата з фізичних осіб за 2016 податковий рік відповідно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Ухвалою судді від 21.06.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за цим позовом.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач як орендар земельної ділянки комунальної власності, розташованої у АДРЕСА_2 , повинен сплачувати до місцевого бюджету орендну плату у розмірі, що встановлений договором оренди №115 від 16.09.2015 року - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Контролюючим органом обчислено, що розмір орендної плати за 2016 рік за земельну ділянку площею 0,0788 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0012) та за земельну ділянку площею 0,0020 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0013) з урахуванням відповідного коефіцієнту індексації за 2016 рік має становити 56 972, 41 грн., які вносяться двома орендарями - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у рівних частках. Доводячи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, представник відповідача просила суд у задоволенні позову відмовити.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він вказав, що постановою Кропивницького апеляційного суду від 25.01.2019 року у справі №405/504/17 скасовано договір оренди землі №115 від 16.09.2015 року з моменту реєстрації. Посилаючись на правову позицію, висловлену Верховним Судом України у постанові від 08.06.2016 року у справі №21-804а16, просив позов задовольнити.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 за договором дарування від 29.01.2014 року набули у приватну власність об`єкт нерухомого майна - 33/100 частки нежитлової будівлі, розташованої у АДРЕСА_2 , в рівних частках кожен. (а.с. 16-17)
Рішенням Кіровоградської міської ради №3115 від 24.04.2014 року "Про надання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 " припинено малому державному комунальному побутовому підприємству по пошиттю та ремонту одягу ательє №5 "Елегант" право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 0, 12 га по АДРЕСА_2 , надане на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 11.10.1995 року №638 для розміщення ательє по пошиттю та ремонту одягу. Надано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років по АДРЕСА_2 із загальної площі 0,0808 га - землі, які використовуються в комерційних цілях, для розміщення 33/100 частини нерухомого майна (в рівних частках кожному) - об`єкта торгівлі, за рахунок земель житлової та громадської забудови. (а.с. 33)
Рішенням Кіровоградської міської ради №4286 від 14.07.2015 року "Про передачу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_2 " затверджено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 15 років загальною площею 0,0808 га з них: ділянка №1 - площею 0,0788 га та ділянка №2 - площею 0,0020 га, для розміщення 33/100 частини нерухомого майна (в рівних частках кожному) по АДРЕСА_2 , для розміщення об`єкта торгівлі. (а.с. 34-35)
Пунктом 2 зазначеного рішення вирішено зареєструвати за територіальною громадою міста Кіровограда в особі Кіровоградської міської ради право комунальної власності на земельні ділянки загальною площею 0,0808 га з них: ділянка №1 - площею 0,0788 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0012) та ділянка №2 - площею 0,0020 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0013) по АДРЕСА_2 для розміщення об`єкта торгівлі.
Відповідно до пунктів 3, 4, 5 зазначеного рішення передано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із земель комунальної власності в оренду строком на 15 років земельні ділянки по АДРЕСА_2 загальною площею 0,0808 га з них: ділянка №1 - площею 0,0788 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0012) та ділянка №2 - площею 0,0020 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0013) для розміщення 33/100 частини нерухомого майна (в рівних частках кожному) - землі, які використовуються в комерційних цілях, для розміщення об`єкта торгівлі, за рахунок земель житлової та громадської забудови.
Надано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дозвіл на передачу земельних ділянок в суборенду загальною площею 0,0808 га з них: ділянка №1 - площею 0,0788 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0012) та ділянка №2 - площею 0,0020 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0013) або їх частин по АДРЕСА_2 , для розміщення об`єкту торгівлі.
Встановлено для земельних ділянок загальною площею 0,0808 га, з них: ділянка №1 - площею 0,0788 га та ділянка №2 - площею 0,0020 га по АДРЕСА_2 , категорію земель - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - землі, які використовуються в комерційних цілях.
Встановлено розмір орендної плати на рівні 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На підставі цього рішення між Кіровоградською міською радою (орендодавцем) та ОСОБА_1 і ОСОБА_2 (орендарями) укладено договір оренди земельної ділянки №115 від 16.09.2015 року про передачу у строкове платне користування земельної ділянки загальною площею 0,0808 га з них: ділянка №1 - площею 0,0788 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0012) та ділянка №2 - площею 0,0020 га (кадастровий номер 3510100000:36:290:0013) для розміщення 33/100 частини нерухомого майна (в рівних частках кожному) - для розміщення об`єкту торгівлі за рахунок земель житлової та громадської забудови, розташовану по АДРЕСА_2 , строком на 15 років. (а.с. 8 - 10)
Відповідно до пункту 2.4 цього договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.07.2015 року на площу 0,0020 га становить 32803, 26 грн., на площу 0,0788 га - 1292448, 28 грн.
Згідно з пунктом 4.1 договору орендна плата вноситься орендарями в рівних частках кожним у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площею 0,0788 га - у сумі 38773,44 грн. у рік, або 3231,12 грн. у місяць, площею 0,0020 га - у сумі 984 грн. у рік, або 82 грн. у місяць, згідно розрахунку, що додається, починаючи з моменту підписання договору оренди землі.
Речове право оренди ОСОБА_1 і ОСОБА_2 щодо земельних ділянок за кадастровими номерами 3510100000:36:290:0012 та 3510100000:36:290:0013 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.09.2015 року. (а.с. 36 - 50, 51 - 67)
За договором суборенди від 02.12.2015 року орендарі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 передали частину земельної ділянки (із земельної ділянки №1 загальної площі 0,0788 га за кадастровим номером 3510100000:36:290:0012), що складає 0,0080 га, в строкове платне користування громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 для розміщення об`єкта торгівлі. (а.с. 18 - 19)
Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України, відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №69-1301 від 11.03.2016 року, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати за 2016 рік у розмірі 28 486, 32 грн. (а.с. 20)
Позивач отримав це податкове повідомлення-рішення 20.06.2016 року, а 09.08.2016 року сплатив визначену ним суму до місцевого бюджету. (а.с. 21, 86)
Проте 31.05.2019 року, у межах строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України, позивач оскаржив це податкове повідомлення-рішення до суду, звернувшись з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що за визначеннями, наведеними у пункті 14.1 статті 14 Податкового кодексу України:
14.1.147. плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
14.1.136. орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата);
14.1.73. землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно з пунктом 269.1 статті 269 ПК України платниками податку (плати за землю) є: 269.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.2. землекористувачі.
Відповідно до пункту 270.1 статті 270 ПК України об`єктами оподаткування є: 270.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; 270.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Пунктом 271.1 статті 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є: 271.1.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; 271.1.2. площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з пунктами 288.1, 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з підпунктами 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України (у редакції, чинній на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; 288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати (пункт 288.6 статті 288 ПК України).
Пунктом 288.7 статті 288 ПК України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно з пунктом 286.5 статті 286 ПК України (у редакції, чинній на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення) нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня. (пункт 287.2 статті 287 ПК України)
Пунктом 287.5 статті 287 ПК України передбачено, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 287.7 статті 287 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Пунктом 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно з пунктом 289.2 статті 289 ПК України (у редакції, чинній на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54, пунктом 54.5 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пояснюючи розрахунок податкового зобов`язання з орендної плати за 2016 рік, нарахованого позивачу спірним податковим повідомленням-рішенням, представник відповідача посилалася на те, що за договором оренди №115 від 16.09.2015 року розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,0788 га (кадастровий номер №3510100000:36:290:0012) становить 38773,44 грн. за рік згідно з нормативною грошовою оцінкою станом на 28.07.2015 року. Розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,0020 га (кадастровий номер №3510100000:36:290:0012) становить 984 грн. за рік згідно з нормативною грошовою оцінкою станом на 28.07.2015 року. Отже, річна сума орендної плати на 2015 рік становить 39 757, 44 грн. (38773,44 грн. + 984 грн.) Щодо цієї суми застосовано коефіцієнт індексації, який станом на 01.01.2016 року складав 1,433. Таким чином, розмір орендної плати за 2016 рік склав 56 972,41 грн. (39 757, 44 грн. х 1, 433). Оскільки за умовами договору оренди №115 від 16.09.2015 року орендна плата вноситься орендарями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частках кожним, тому до сплати позивачу нараховано 28486,32 грн. (56 972, 41 грн. : 2). (а.с. 84)
Натомість позивач стверджував, що у 2016 році він був власником 33/200 часток будівлі, розташованої у АДРЕСА_2 на земельних ділянках за кадастровими номерами 3510100000:36:290:0012, 3510100000:36:290:0013, тож повинен був сплачувати орендну плату за ці земельні ділянки пропорційно до розміру належної йому частки у будівлі, що становить 16,5%.
Як установив суд, право оренди земельної ділянки під об`єктом нерухомості (33/100 частки нежитлової будівлі), власником якого є позивач разом з ОСОБА_2 , зареєстровано за ними у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.09.2015 року. Відтак, у 2016 році позивач та ОСОБА_2 як орендарі земельних ділянки загальною площею 0,0808 га, наданої їм для розміщення 33/100 частини нежитлового приміщення, були платниками земельного податку у розумінні статей 269, 288 ПК України та були зобов`язані сплачувати орендну плату за землю у розмірі, встановленому договором оренди №115 від 16.09.2015 року, пропорційно їхній частці у власності на об`єкт нерухомості (кожен порівну). Договір оренди був чинним у 2016 році, його умови щодо розміру орендної плати, способу та умов розрахунків не переглядалися. Вказаний договір був визнаний недійсним лише у 2019 році за постановою Кропивницького апеляційного суду від 15.01.2019 року у справі №405/504/17. (а.с. 69 - 79)
Згідно зі статтями 13, 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Згідно з підпунктами 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України (у редакції, чинній на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення) річна сума орендної плати не могла бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не могла перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Пунктом 289.3 статті 289 ПК України (у редакції, чинній на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення) передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
На виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом №6-28-0.22-201/2-16 від 11.01.2016 року повідомила, що за інформацією Державної служби статистики України індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3 %. Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті 289 ПК України, станом на 01.01.2016 року становить 1,433. (а.с. 104 )
Тож, контролюючий орган на підставі пп.54.3.3 п.54 ст.54 ПК України правильно розрахував, що річна сума орендної плати за земельну ділянку комунальної власності загальною площею 0,0808 га, передану орендарям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у користування за договором оренди №115 від 16.09.2015 року, відповідно до пункту 4.1 цього договору становить 39 757, 44 грн., що відповідає нижній межі, передбаченій пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України (3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки).
При цьому контролюючий орган правомірно використав нормативну грошову оцінку земельних ділянок, підтверджену витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.07.2015 року (п.2.4 договору оренди №115 від 16.09.2015 року), та, визначаючи річну суму орендної плати за податковий період 2016 року, обґрунтовано застосував коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, встановлений в 1, 433. Відтак, річна сума орендної плати за податковий період 2016 року за договором оренди землі №115 від 16.09.2015 року склала 56 972,41 грн.
Суд не приймає посилання позивача на наведені ним правові позиції Верховного Суду України та Верховного Суду, оскільки вони стосуються порядку сплати земельного податку за користування земельною ділянкою після відчуження частини об`єкта нерухомості, який на ній розташований.
Як установлено судом, позивач у 2016 році не відчужував об`єкт нерухомості - 33/100 частки нежитлової будівлі, розташованої у АДРЕСА_2 , для розміщення якого він спільно з ОСОБА_2 уклав договір оренди земельної ділянки комунальної власності. Доказів того, що у 2016 році договори оренди земельних ділянок комунальної власності за кадастровими номерами 3510100000:36:290:0012, 3510100000:36:290:0013 були укладені з іншими співвласниками нежитлової будівлі, розташованої у АДРЕСА_2 , суду не надано.
Щодо того, що частина орендованої позивачем та ОСОБА_2 земельної ділянки (із земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:36:290:0012) площею 0,0080 га була передана в суборенду громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за договором суборенди від 02.12.2015 року, суд зазначає, що згідно зі статтею 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки, який наділений правом передачі орендованої земельної ділянки у суборенду (без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця), а розмір плати за суборенду не може перевищувати розмір орендної плати. Орендна плата є формою сплати земельного податку за користування земельною ділянкою, визначеною податковим законодавством, у той час як плата за суборенду земельної ділянки є платежем в межах договірних відносин (суборенди), яка в свою чергу, законодавчо обмежується орендною платою. Податковий кодекс України не містить норм щодо делегування повноважень суборендарю на внесення до бюджету орендної плати. Оскільки стороною договору оренди виступав позивач, а не суборендарі, тому обов`язковий платіж за оренду земельної ділянки комунальної власності повинен сплачувати безпосередньо позивач як орендар.
Разом з тим, перевіряючи розрахунок податкового зобов`язання з орендної плати за землю, визначеного у спірному податковому повідомленні-рішенні, суд установив, що контролюючий орган, визначаючи позивачу річний розмір орендної плати, яку він повинен сплачувати разом з ОСОБА_2 в рівних частках, допустив арифметичну помилку при розрахунку цієї суми, оскільки така сума має становити 28486, 21 грн. (56 972, 41 грн. : 2), а не 28486,32 грн. Відтак, 0, 11 грн. нараховані помилково. Тому через допущену помилку податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області форми "Ф" №69-1301 від 11.03.2016 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині визначення податкового зобов`язання з орендної плати за землю у розмірі 0,11 грн. У решті спірне податкове повідомлення-рішення є законним, підстави для його скасування відсутні.
Судом установлено, що Кіровоградська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області, яка з 21.02.2017 року перейменована на Кропивницьку об`єднану державу податкову інспекцію Головного управління ДФС у Кіровоградській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України №296 від 28.03.2018 року "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" реорганізована шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Кіровоградській області. Державна реєстрація припинення юридичної особи Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39484073) проведена 11.05.2019 року, того ж дня проведена державна реєстрація змін до відомостей щодо правонаступництва Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501). (а.с. 119 - 123). Тож правонаступником цього контролюючого органу у спірних правовідносинах є саме Головне управлінням ДФС у Кіровоградській області.
Щодо заявленої у позові вимоги про зобов`язання ГУ ДФС у Кіровоградській області скласти нове податкове повідомлення-рішення по визначенню сум податкового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2016 рік відповідно до часток осіб у праві власності на будівлю, суд зазначає, що за правилами пункту 5 розділу II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року №1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 року за №124/28254, якщо за результатами судового оскарження грошове зобов`язання, зазначене у податковому повідомленні-рішенні, зменшується, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов`язання.
Тож обов`язок скласти нове податкове повідомлення-рішення на зменшену цим судовим рішенням суму грошового зобов`язання з орендної плати за 2016 рік виникне у відповідача у разі набрання цим рішенням суду законної сили. Наразі підстави для спонукання відповідати скласти таке податкове повідомлення-рішення відсутні, а у задоволенні позову в цій частині вимог слід відмовити.
Судові витрати сторонами не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501) задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області форми "Ф" №69-1301 від 11.03.2016 року в частині визначення податкового зобов`язання з орендної плати за землю у розмірі 0,11 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Повне рішення суду складено 07.10.2019 року.