Рішення № 84821552, 09.10.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2019
Номер справи
140/2753/19
Номер документу
84821552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2753/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 05.06.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком як матері інваліда з дитинства при досягненні 50 років відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 05.06.2019 № 32/1 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв`язку із відсутністю необхідного висновку лікарсько-консультаційної комісії (далі - ЛКК) про визнання її сина дитиною - інвалідом до досягнення шестирічного віку, а тому відсутні підстави на призначення пенсії згідно із пунктом 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.

Позивач не погоджується із оскаржуваним рішенням з тих підстав, що чинне законодавство не передбачає такої обов`язкової умови для виникнення права на дострокову пенсію у матері як встановлення дитині інвалідності до досягнення нею шестирічного віку, і такої ж правової думки дотримується Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 330/2181/16-а.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 05.06.2019 № 32/1 про результати розгляду заяви від 05.06.2019 про призначення пенсії за віком відповідно до абз. 4-5 п. 3 розд. XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058 (мати дитини - інваліда), та зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області призначити ОСОБА_1 достроково пенсію за віком як матері інваліда з дитинства при досягненні 50 років відповідно до Закону № 1058 з 05.06.2019, тобто з моменту звернення за призначенням пенсії.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 1).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 01.10.2019 № 18309/06-39 (а. с. 63-65) представник відповідача Колбун В.В. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, оскільки позивач через відсутність необхідного висновку про визнання її сина дитиною - інвалідом до досягнення шестирічного віку не має права на призначення дострокової пенсії згідно із пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058.

04.10.2019 представник позивача - адвокат Терлецький О.М. подав до суду додаткові пояснення щодо відзиву на позовну заяву, у яких вказує, що висновок лікарсько-консультативної комісії комунального закладу «Луцька міська дитяча поліклініка» від 05.06.2019 № 436 (далі - висновок ЛКК № 436) про те, що захворювання ОСОБА_3 мало місце до шестирічного віку, але показів визнання дитини інвалідом дитинства до шестирічного віку не було, є надуманим, упередженим та таким, що не відображає усіх обставин справи (а. с. 72-74).

Крім того, судом у цій справі були постановлені ухвали з процесуальних питань, а саме: про відмову у зупиненні провадження у справі від 16.09.2019 (а. с. 38), про відмову в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні від 24.09.2019 (а. с. 56) та про відмову у призначенні судово-медичної експертизи від 09.10.2019 (а. с. 90-91).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Згідно із частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За правилами частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною другою статті 262, частиною другою статті 263 КАС України.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 05.06.2019 позивач ОСОБА_1 звернулася до Луцького об`єднаного управління ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком мати інваліда з дитинства (а. с. 68), додавши до заяви ряд документів, зокрема свідоцтво про народження її сина ОСОБА_3 (а. с. 71), довідку від 08.05.2019 № 110 про склад сім`ї (а. с. 69), а також висновок ЛКК № 436, у якому зазначено, що захворювання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мало місце до шестирічного віку, але показів визнання дитини інвалідом дитинства до шестирічного віку не було (а. с. 70).

Рішенням відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 7 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Волинській області від 05.06.2019 № 32/1 про результати розгляду заяви від 05.06.2019 про призначення пенсії за віком відповідно до абз. 4-5 п. 3 розд. XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058 (мати дитини - інваліда) встановлено, що загальний страховий стаж заявниці становить 29 років 5 місяців 1 день. Відповідно до пункту 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності). Отже, ОСОБА_1 через відсутність необхідного висновку про визнання її сина дитиною - інвалідом до досягнення шестирічного віку не має права на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону № 1058 (а. с. 17-18).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII) тимчасово, до прийняття відповідного закону: жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

Згідно із пунктом 3 частини першої статті 115 розділу ХІV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону № 1058 (Закон № 1058 доповнено розділом ХІV-1, а пункт 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 викладено в іншій редакції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, який у цій частині набрав чинності з 11.10.2017) право на призначення дострокової пенсії за віком мають: жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Отже, умови призначення дострокової пенсії за віком, які були визначені абзацом четвертим пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, та на даний час визначені пунктом 3 частини першої статті 115 розділу ХІV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону № 1058, є ідентичними.

Як передбачено абзацом одинадцятим підпункту 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю (при призначенні пенсії згідно з абзацом першим пункту 3 частини першої статті 115 Закону).

За приписами пункту 2.18 Порядку № 22-1 визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).

Крім того, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України, враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 у справі № 330/2181/16-а, відповідно до яких для призначення пенсії на підставі Закону № 1058 має значення не факт установлення інвалідності, а термін (момент) настання інвалідності у дитини, що повинен мати місце протягом періоду життя дитини з моменту народження і до інвалідності у дитини до досягнення шестирічного віку, оскільки виховання дитини-інваліда у віці до 6 років створює для жінки більше перешкод для участі у суспільно-корисній діяльності, наслідком якої є отримання заробітної плати і страхового стажу, що зумовлюється сплатою страхувальником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Верховний Суд України у постанові від 27.05.2014 № 21-133а14 висловив обґрунтовану позицію, що мати дитини-інваліда має право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058, у тому разі, якщо дитина, яку вона виховує, визнана дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку. Якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення нею шестирічного віку, або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, мати цієї дитини має право на отримання зазначеної пенсії лише у разі наявності висновку лікарсько-консультативної комісії, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки до заяви про призначення дострокової пенсії за віком від 05.06.2019 позивач додала висновок ЛКК № 436, у якому зазначено, що захворювання її сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мало місце до шестирічного віку, але показів визнання дитини інвалідом дитинства до шестирічного віку не було, тому відповідач правомірно відмовив позивачу у призначенні пенсії, позаяк право на отримання зазначеної пенсії позивач мала б лише у разі наявності висновку ЛКК про те, що її дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

Суд не бере до уваги доводи представника позивача про незгоду із висновком ЛКК № 436, оскільки до предмету доказування у цій справі обставини щодо надання висновку ЛКК № 436 та його обґрунтованості не входять. При цьому, суд звертає увагу, що у випадку незгоди із вказаним висновком ЛКК позивач має право оскаржити його як до суду (пункт 9 частини першої статті 19 КАС України), так і у позасудовому порядку.

На думку суду, враховуючи, що право на призначення дострокової пенсії за віком матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку та після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років з 11.10.2017 та на час розгляду заяви позивача про призначення пенсії передбачене пунктом 3 частини першої статті 115 розділу ХІV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону № 1058, тому помилкове покликання в оскаржуваному рішенні на абзаци 4-5 пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 не може бути підставою для скасування такого рішення, оскільки позивач на призначення зазначеної пенсії не має.

Відтак, оскільки оскаржуване рішення від 05.06.2019 № 32/1 є таким, що вчинено відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України з огляду на дотримання процедури його прийняття та відсутності у позивача права на призначення дострокової пенсії на підставі поданих документів, тому у задоволенні взаємопов`язаних позовних вимог про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та зобов`язання відповідача призначити позивачу достроково пенсію за віком як матері інваліда з дитинства належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх