
Справа № 694/1622/19
Провадження № 3/694/279/19
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.10.2019 року м. Звенигородка
Суддя Звенигородського районного суду Черкаської області Гончаренко Т.В., з участю прокурора Панченка М.О. розглянувши матеріали, які надішли із Національної поліції України Департаменту захисту економіки в Черкаській області Управління захисту економіки в Черкаській областф про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Тальнівським РВ УМВС України в Черкаській області 20.03.1999 року, уроженця та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , (на момент проходження служби) працюючого пожежником-рятувальником 6 державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС України в Черкаській області,українця, громадянина України, тел. НОМЕР_3 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
в с т а н о в и в:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 18.09.2019 року, ОСОБА_1 , будучи звільненим 26.04.2017 із посади пожежного-рятувальника 6 державної пожежно-рятувальної частини управління ДСНС України у Черкаській області, будучи відповідно до п.п. «д» п.1 ч.1 ст.З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію після припинення повноважень особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення).
Відповідно до п.10 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Пунктом 1 «Положення Державну службу України з надзвичайних ситуацій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 передбачено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно- рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пунктом 1 «Положення про Управління Державної Служби України з Надзвичайних Ситуацій у Черкаській області (скорочена назва - УДСНС України у Черкаській області)», затвердженого наказом ДСНС України від 01.11.2016 №560 (далі - Управління) передбачено, що управління є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Управління підпорядковується ДСНС України.
Персонал (кадри) Управління складають особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір. Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та трудові відносини з державними службовцями та іншими працівниками регулюються відповідно до чинного законодавства.
Наказом начальника Управління ДСНС України у Черкаській області від 06.06.2013 №27 «Про призначення осіб рядового та начальницького складу» сержанта служби цивільного захисту
ОСОБА_1 призначено на посаду пожежника-рятувальника 6 ДПРЧ Управління ДСНС України у Черкаській області.
29.04.2016 ОСОБА_1 ознайомився з обмеженнями передбаченими Законом України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.
Законом передбачено чотири типи декларацій суб`єкта декларування:
1) щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;
2) декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб`єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.
Декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації. Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, так і декларації, що були подані відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»;
3) декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;
4) декларація суб`єкта декларування, який є особою, що претендує на зайняття посад, зазначених у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, що подається до призначення або обрання особи на посаду. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади (участь у конкурсі), якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.45 Закону: «особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і V пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік».
Під припиненням діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, мають на увазі наступне: а) фактичне звільнення; б) перехід на посаду, яка не підпадає під дію пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 Закону, тобто не потребує подання декларації.
Згідно із наказом управління ДСНС у Черкаській області №143 від 26.04.2017 сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 з 26.04.2017 звільнено зі служби цивільного захисту в Державній службі України з надзвичайних ситуацій у запас Збройних Сил України.
Питання 2 «Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого рішенням НАЗК від 11.08.2016 №3 надає чіткі роз`яснення щодо подання декларацій після звільнення.
Таким чином, граничним терміном подачі декларації для ОСОБА_1 , який є особою, що припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є рік після звільнення з посади, а саме 31.03.2018, а декларацію фактично подано 30.01.2019.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації у ОСОБА_1 . встановлено не було.
ОСОБА_1 , будучи звільненим 26.04.2017 із посади пожежного-рятувальника 6 державної пожежно-рятувальної частини управління ДСНС України у Черкаській області, будучи відповідно до п.п. «д» п.1 ч.І ст.З Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону
України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав декларацію суб`єкта, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме фактично подав е-декларацію «після звільненням» - 30.01.2019, хоча законом визначено строк до 23 год. 59 хвилин 31.03.2QX8 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Під час розгляду матеріалів справи ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав та вказав, що дійсно вчасно не подав декларацію через незнання строків її подачі.
Прокурор Звенигородської місцевої прокуратури Панченко М.О. підтримав відомості, викладені у протоколі, наполягав на притягненні ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про час, дату та місце розгляду адміністративного матеріалу повідомлене належним чином, явку свого представника у судове засідання не забезпечило з невідомих суду причин.
Суд заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, перевіривши матеріали справи, встановив наступне:
Наказом начальника Управління ДСНС України у Черкаській області від 06.06.2013 №27 «Про призначення осіб рядового та начальницького складу» сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду пожежника-рятувальника 6 ДПРЧ Управління ДСНС України у Черкаській області.
29.04.2016 року ОСОБА_1 ознайомився з обмеженнями передбаченими Законом України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.
Згідно із наказом управління ДСНС у Черкаській області №143 від 26.04.2017 сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 з 26.04.2017 звільнено зі служби цивільного захисту в Державній службі України з надзвичайних ситуацій у запас Збройних Сил України.
Питання 2 «Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого рішенням НАЗК від 11.08.2016 №3 надає чіткі роз`яснення щодо подання декларацій після звільнення.
Таким чином, граничним терміном подачі декларації для ОСОБА_1 , який є особою, що припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є рік після звільнення з посади, а саме 31.03.2018, а декларацію фактично подано 30.01.2019.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації у ОСОБА_1 встановлено не було.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Дата вчинення правопорушення: 30.01.2019 року, тобто дата фактичного подання електронної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дата виявлення правопорушення є момент з`ясування всіх необхідних даних за якими можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушення ч.І ст. 172-6 КУпАП та оформити протокол, тобто дата складання протоколу, а саме 18 вересня 2019 року.
У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, у зв`язку з виконанням обов`язків пожежного-рятувальника 6 державної пожежно-рятувальної частини управління ДСНС України у Черкаській області, то місцем вчинення слід вважати місцезнаходження 6 державної пожежно-рятувальної частини управління ДСНС України у Черкаській області, а саме: Черкаська область, м. Звенигородка, вул. Михайла Грушевського, 147 і це являється місцем вчинення правопорушення
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст.11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи
бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується
з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з вимогами ч.З ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 384,20 грн..
Керуючись ст. 33, 40-1, ч.1 ст. 172-6, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,-
п о с т а н о в и в:
визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних розмірів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 384 грн.20 коп. (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA798999980000031211256026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106 ).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором до Черкаського апеляційного суду через Звенигородський районний суд Черкаської області.
Суддя Т.В.Гончаренко