Рішення № 84820856, 09.10.2019, Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
09.10.2019
Номер справи
138/2114/19
Номер документу
84820856
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 138/2114/19

Провадження №:2/138/781/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2019 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Лисенко Т.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Коняги В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

15.08.2019 позивач звернувся до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач звернулась до управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» відповідачу, на підставі поданої 05.01.2018 заяви, було призначено державну соціальну допомогу з 01.01.2018 по 30.06.2018 в розмірі 3819,23 гривень щомісячно. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 04.01.2018 заявниця не вказала про доходи від продажу молока філії «Молоко» ТОВ «Фуд Девелопмент» за період з 01.07.2017 по 31.12.2017 на суму 17018, 20 гривень. Цей факт було встановлено при проведенні управлінням перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги, шляхом запиту до філії «Молоко» ТОВ «Фуд Девелопмент». Позивачем було встановлено, що відповідачу було надміру виплачено соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в загальному розмірі 17172,71 грн. З метою досудового врегулюванню спору, управління надсилало відповідачу лист від 19.12.2018 № 5072/01-30 про повернення суми переплаченої державної допомоги. Під час розмови ОСОБА_1 відмовилась повертати кошти. Управлінням повторно направлено лист від 23.05.2019 № 1887/01-30 про повернення суми державної допомоги, проте ці кошти відповідачем не повернуті. Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на його користь переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 17172,71 грн.

Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 16.08.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 02.09.2019 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено розгляд справи по суті на 09.10.2019.

09.10.2019 представник позивача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив позов задовольнити, не заперечував проти розгляду справи за його відсутності та ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, не з`явилась у судове засідання без повідомлення причин своєї неявки, правом подання відзиву на позовну заяву не скористалась.

Оскільки позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, з урахуванням викладеного вище, це дає підстави суду відповідно до ст. 280 ЦПК України ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок № 250).

Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Пунктом 6 Порядку № 250 передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Судом встановлено, що 05.01.2018 ОСОБА_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.16-17).

До своєї заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, яка звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 04.01.2018, де в розділі VІ. «Відомості про наявність додаткових джерел для існування за період з 01.07.2017 до 31.12.2017», відповідач зазначила, що не має інших видів додаткових джерел для існування (а.с.19-20).

Також вказаний вище бланк заяви про призначення державної соціальної допомоги передбачає повідомлення громадянина про те, що особа усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. А бланк декларації передбачає попередження громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що проживають окремо.

Відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, рішенням управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області від 15.01.2018, було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї відповідача на період з 01.01.2018 по 30.06 2018 в розмірі 3819,23 грн., щомісячно. Дана обставина також підтверджується розрахунками державної соціальної допомоги від 15.01.2018 (а.с. 23).

При проведенні управлінням перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги, позивачем було встановлено, що ОСОБА_1 не задекларувала доходи від продажу молока філії «Молоко» ТОВ «Девелопмент» за період з 01.07.2017 по 31.12.2017 на суму 17018,20 гривень. Дана обставина підтверджується актом про проведення перевірки достовірності інформації від 13.12.2018, а також довідкою Філії «Молоко» ТОВ «Девелопмент» від 05.12.2018 (а.с.9, 11).

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, зокрема, коли з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Аналогічні положення містяться у Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.

Відповідно до п. 12 Порядку № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подані недостовірні відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому були виявленні порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягають виплаті; у разі повернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно зі ст. 1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За правилами ст.1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Згідно з п. 8 п. 2.2 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006р. № 345 "Про затвердження інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», заявник в обов`язковому порядку повинен бути попереджений, що своїм підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та члени їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають, що цим підписом заявник дає згоду на отримання органами праці та соціального захисту населення додаткової інформації щодо себе, усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб та членів їх сімей, необхідної для вирішення питання щодо надання допомоги.

Отже ОСОБА_1 , звертаючись до позивача із заявою на призначення їй даного виду соціальної допомоги, була ознайомлена під підпис з умовами отримання допомоги, тому вона могла і повинна була передбачити ту обставину, що неповідомлення про інші види її доходу можуть вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу або на визначення її розміру.

Рішенням Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської РДА від 14.12.2018 відповідачу було визначено новий розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 в розмірі 982,87 грн., щомісячно (а.с. 7).

Загальна сума переплати за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 та за період з 01.12.2018 по 31.12.18 склала 17172, 71 грн., у зв`язку з тим, що відповідач з 01.12.2018 позбавлена права на допомогу, що підтверджується протоколом індивідуального перерахунку від 14W12W2018 (а.с. 5).

Позивач неодноразово повідомляв відповідача про наявність у неї заборгованості, що підтверджується листами Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської РДА № 5072/01-30 від 19.12.2018 та № 1887/01-30 від 23.05.2019 (а.с. 4, 27). Той факт, що відповідач обізнана з ситуацією про необхідність повернення боргу підтверджується заявою ОСОБА_1 від 21.12.2018 (а.с.28).

За таких обставин та враховуючи, що відповідачем у декларації про доходи надані недостовірні відомості, а саме приховано доходи від продажу молока, що вплинуло на визначення розміру державної соціальної допомоги, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи положення ст. 1, 7, 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 1212, 1215 ЦК України та керуючись ст. 12, 13, 81, 89, 141 ч. 1, 247 ч. 2, 259 ч. 1, 263-268, 280-282 ЦПК Українисуд,-

ВИРІШИВ :

Позов Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 17172 (сімнадцять тисяч сто сімдесят дві) гривні 71 копійку на розрахунковий рахунок 35412075017286 у відділенні Держказначейства в Могилів-Подільському районі та місті Могилеві-Подільському, МФО 802015, код ЄДРПОУ 03191816, КФК 0813047, КЕКВ 2730.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області судові витрати у виді судового збору в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. на розрахунковий рахунок 35412075017286 у відділенні Держказначейства в Могилів-Подільському районі та місті Могилеві-Подільському, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03191816.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області, місцезнаходження: вул. Володимирська, 18, м. Могилів-Подільський, 24000 ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03191816.

Відповідач:ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Суддя: Т.Ю. Лисенко