Рішення № 84813281, 07.10.2019, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
07.10.2019
Номер справи
521/15173/19
Номер документу
84813281
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №521/15173/19

Провадження №2-а/521/368/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2019 року місто Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Тополевої Ю.В.,

за участю секретаря Манюка Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про скасування постанови у справі про порушення митних правил, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову в.о. заступника начальника митниці - начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФС Меркотун А.В. № 0842/50000/19 від 04 липня 2019 року про визнання її винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 2 ст. 474 МК України.

Позов обґрунтований такими обставинами. 15 березня 2019 року начальником Головного управління ДФС в Одеській області було прийнято наказ № 1906 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ» на підставі п. 2 ч. 7 ст. 346 МК України та на підставі доповідної записки заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області Бондаренка А.Б. від 11 березня 2019 № 187/11/15-32-14-10-05. ОСОБА_1 , як представник ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ», яка діє від імені товариства на підставі довіреності, не допустила посадових осіб контролюючого органу до перевірки, що було оформлено актом про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 21 березня 2019 року, з огляду на незаконність, на думку позивача, наказу № 1906 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ». 04 квітня 2019 року у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про порушення митних правил за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 474 МК України - перешкоджання посадовій особі органу доходів і зборів, під час документальної перевірки дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи. 04 липня 2019 року 2019 Одеською митницею ДФС винесено постанову в справі про порушення митних правил № 0842/50000/19, якою позивача визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 2 ст. 474 Митного кодексу України та накладено штраф у розмірі 8500 грн. Позивач вважає постанову митниці необгрунтованою та такою, що винесена без належних на те підстав, у зв`язку з чим не відповідає законодавству України. В позовній заяві ОСОБА_1 посилається на відсутність у її діях складу адміністративного правопорушення, так як вона не є суб`єктом вказаного правопорушення, яким, на думку позивача, може бути лише посадова особа підприємства. Крім того, розгляд справи про порушення митних правил, складання протоколу та винесення постанови, яка оскаржується, здійснені за відсутністю позивача, та за відсутності її повідомлення про розгляд справи, що суперечить вимогам ст. 526 МК України.

В судове засідання позивач не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов до суду не подав.

Дослідивши письмові докази по справі та вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити, зважаючи на такі обставини.

Як встановлено в судовому засіданні, та підтверджується матеріалами справи, 15.03.2019 року відповідно до наказу ГУ ДФС в Одеській області створено групу з метою проведення документальної позапланової виїздної документальної перевірки стану дотримання ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ» законодавства України з питань державної митної справи за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 р.р.

21.03.2019 року ОСОБА_1 , яка діяла на підставі довіреності на представлення інтересів ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ» відмовила у допуску посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки.

Того ж дня комісією ГУ ДФС в Одеській області було складено акт про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїздної перевірки дотримання ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ» законодавства України з питань державної митної справи.

Як наслідок, у відношенні ОСОБА_1 04 квітня 2019 року було складено протокол про порушення митних правил. Постановою від 04 липня 2019 року у справі про порушення митних правил № 0842/50000/19 ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 2 ст. 474 МК України, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян що становить 8500 грн.

З вказаними висновками посадової особи Одеської митниці ДФС суд не погоджується в зв`язку із наступними обставинами.

В постанові про порушення митних правил, що оскаржується, кваліфіковано дії позивача, як відмову в надані робочій групі документів, необхідних для проведення перевірки, не виконання обов`язків, передбачених ч. 2 ст. 350 МК України, перешкоджання посадовій особі органу доходів і зборів під час здійснення нею митного контролю, не виконання її вимог під час проведення документальної перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи, чим вчинено порушення митних правил, передбачене ч. 2 ст. 474 МК України.

Стаття 474 МК України передбачає адміністративну відповідальність за перешкоджання посадовій особі органу доходів і зборів під час здійснення нею митного контролю або провадження в справі про контрабанду чи порушення митних правил у доступі до товарів, транспортних засобів, документів. Вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою цієї статті, особою, яка протягом року притягалася до відповідальності за вчинення такого правопорушення, а так само перешкоджання посадовій особі органу доходів і зборів, невиконання її вимог під час проведення перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем, чи документальної перевірки дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів шляхом: проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.

Частинами 1, 3 ст. 345 МК України передбачено, що документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких органи доходів і зборів переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів. Органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо: правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування; правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення; відповідності фактичного використання переміщених через митний кордон України товарів заявленій меті такого переміщення та/або відповідності фінансових і бухгалтерських документів, звітів, договорів (контрактів), калькуляцій, інших документів підприємства, що перевіряється, інформації, зазначеній у митній декларації, декларації митної вартості, за якими проведено митне оформлення товарів у відповідному митному режимі; законності переміщення товарів через митний кордон України, у тому числі ввезення товарів на територію вільної митної зони або їх вивезення з цієї території.

Відповідно до ст. 349 МК України посадові особи органу доходів і зборів мають право приступити до проведення документальної (планової чи позапланової) виїзної перевірки декларанта чи зустрічної звірки на підприємстві за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення керівнику відповідного підприємства або уповноваженій ним особі під розписку посвідчення на право проведення перевірки, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу доходів і зборів, мета проведення перевірки, вид (планова чи позапланова) та підстави її проведення, дати початку та закінчення перевірки, посади, спеціальні звання та прізвища посадових осіб органу доходів і зборів, які проводитимуть перевірку, пред`явлення службових посвідчень зазначених осіб, а також надання копії наказу органу доходів і зборів про проведення перевірки. Посвідчення на право проведення перевірки є дійсним за умови наявності підпису керівника органу доходів і зборів, скріпленого печаткою органу доходів і зборів. Ненадання керівнику підприємства або уповноваженій ним особі копії наказу органу доходів і зборів про проведення перевірки, непред`явлення службових посвідчень посадових осіб органу доходів і зборів, які проводитимуть перевірку, та посвідчення на право проведення перевірки або їх надання (пред`явлення) з порушенням вимог, установлених частинами першою і другою цієї статті, є підставою для недопуску посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки. Недопущення посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки з інших підстав, ніж ті, що визначені у частині третій цієї статті, не дозволяється. При пред`явленні посвідчення на право проведення перевірки керівник підприємства або уповноважена ним особа розписується у посвідченні із зазначенням свого прізвища, ім`я, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення. У разі відмови керівника підприємства або уповноваженої ним особи розписатися в посвідченні на право проведення перевірки посадовими особами органу доходів і зборів складається акт, який засвідчує факт відмови. Акт про відмову від підпису в посвідченні на право проведення перевірки є підставою для початку проведення такої перевірки. У разі відмови керівника підприємства або уповноваженої ним особи у допуску посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки складається акт.

Як вбачається із постанови, що оскаржується, 15 березня 2019 року робочою групою було здійснено виїзд за юридичною адресою ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ», де позивачу, яка діяла на підставі довіреності, під пидпис було вручено посвідчення на право проведення перевірки та копію наказу про проведення перевірки з 21.03.2019 року.

Разом із цим, суд звертає увагу на те, що довіреність, копія якої міститься в матеріалах справи, видана позивачу від імені директора ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ» 20 березня 2019 року.

Тобто, посвідчення на право проведення перевірки та копію наказу про проведення перевірки було вручено особі, яка не мала повноважень представляти інтереси ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ».

Таким чином, посадовими особами органу доходів і зборів не було додержано умов допуску посадових осіб органів доходів і зборів до проведення документальних (планових чи позапланових) виїзних перевірок та зустрічних звірок, передбачених ст. 349 МК України, так як відсутність у ОСОБА_1 повноважень на представлення інтересів ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ» станом на 15 березня 2019 року невелює умову щодо пред`явлення керівнику відповідного підприємства або уповноваженій ним особі під розписку посвідчення на право проведення перевірки, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу доходів і зборів, мета проведення перевірки, вид (планова чи позапланова) та підстави її проведення, дати початку та закінчення перевірки, посади, спеціальні звання та прізвища посадових осіб органу доходів і зборів, які проводитимуть перевірку, пред`явлення службових посвідчень зазначених осіб, а також надання копії наказу органу доходів і зборів про проведення перевірки.

Доводів на спростування вказаних обставин відповідачем надано не було.

Статтями 9, 10 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Необхідним елементом складу адміністративного правопорушення є суб`єкт правопорушення. Відсутність хоча б однієї ознаки складу адміністративного правопорушення виключає адміністративну відповідальність особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Ч. 1 ст. 42 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» визначає, що посадовими особами товариства є члени виконавчого органу, наглядової ради, а також інші особи, передбачені статутом товариства.

Виходячи із даних положень законодавства, та наявних матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 не є посадовою особою ТОВ «АГРОПЕРСПЕКТИВА ЮМТ», а тому і не є суб`єктом адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Задовольняючи позов, суд погоджується з доводами ОСОБА_1 щодо неповноти та необ`єктивності провадження у справі з боку відповідача.

Відповідно до ст. 526 МК України справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. У разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний орган доходів і зборів. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Матеріали справи не містять відомостей щодо своєчасного сповіщення ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи, а також відомостей щодо наявності або відсутності клопотання про перенесення розгляду справи.

В матеріалах справи наявна копія повідомлення за № 10/15-70-20-06-14, в якому ОСОБА_1 запропоновано прибути до відділу провадження у справах про ПМП Управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФС для надання пояснень та послідуючого складання протоколу про порушення митних правил.

Однак, суд звертає увагу на те, що вказаний лист датований 15.04.2019 року, в той час як протокол про порушення митних правил № 0842/50000/19 відносно ОСОБА_1 було складено 04.04.2019 року, тобто раніше дати повідомлення.

Крім того, відомостей щодо своєчасного сповіщення позивача про місце і час розгляду справи і наявності або відсутності клопотання про перенесення розгляду справи матеріали справи не містять.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на викладені вище обставини, суд доходить висновку щодо обґрунтованості позовних вимог позивача, вина якої у вчиненні порушення митних правил в ході судового розгляду відповідачем жодним належним доказом доведена не була.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими та мають бути задоволені.

Керуючись ст. ст. 345, 349, 459, 474 МК України, ст.ст. 9, 10 КупАП, ст. ст. 2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 243-246, 250, 251, 286 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про скасування постанови у справі про порушення митних правил - задовольнити.

Скасувати постанову в.о. заступника начальника митниці - начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФС Меркотун А.В. адреса: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21-а №0842/50000/19 від 04 липня 2019 року про визнання ОСОБА_1 , паспорт Серії НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 2 ст. 474 МК України, провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ю.В. Тополева