
Справа № 583/1579/19
провадження №2-а/578/12/19
РІШЕННЯ
І м е н е м У к р а ї н и
08 жовтня 2019 року смт Краснопілля
Краснопільський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Басової В.І., з участю секретаря с/з Ткаченко Г.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Охтирського міського відділу управління Державної міграційної служби України в Сумській області до ОСОБА_1 про примусове видворення громадянки Російської Федерації за межі території України,
учасники провадження
представники позивача - Рощина Л. В. ,
відповідач- ОСОБА_1
в с т а н о в и в:
Охтирський міський відділ управління Державної міграційної служби України в Сумській області звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що на території України проживає громадянка РФ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка після закінчення дозволеного законодавством України строку перебування (90 днів протягом 180 днів) територію України не покинула, з питання продовження строку перебування не зверталась, рішення № 27 від 27.02.2018 начальника Управління ДМС України в Сумській області про примусове повернення з України, за яким відповідач зобов`язалась в термін до 12.03.2018 виїхати за межі України, не виконала і на даний час продовжує перебування на території України. У зв`язку з наведеним позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19 квітня 2019 року справу передано за підсудністю до Краснопільського районного суду Сумської області, оскільки відповідач ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 .
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просить суд його задовольнити, оскільки відповідач ОСОБА_1 проживає на території України з порушенням правил перебування, була притягнута до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП, однак штраф за постановою про накладення адміністративного стягнення не сплатила, рішенням про примусове повернення з України була зобов`язана до 27.02.2018 залишити територію України, однак рішення не виконала та продовжує ухилятись від його виконання.
Відповідач відзиву на позов не подала, при цьому у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд її за межі України не видворяти.
Заслухавши учасників провадження, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Статтею 288 КАС України встановлені особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України, які розглядаються за обов`язкової участі сторін.
Частиною 3 ст.3 розділу І Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства »зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до п. 14 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант це, зокрема, іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до п.п.2.2 п.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ № 150 від 15.02.2012, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в`їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.
Відповідно до ст.1 Угоди між Урядом України та Урядом РФ про бевізові поїздки громадян України і РФ від 1997 року, громадяни держави однієї сторони можуть в`їжджати, виїжджати та пересуватися територією держави іншої сторони без віз з дотриманням правил перебування, що діють в цій державі, по документах, що посвідчують особу і підтверджують громадянство, зазначених у Додатках 1 та 2 до цієї Угоди.
Громадяни держави однієї сторони на основі взаємності звільняються від реєстрації у компетентних органах за місцем їхнього перебування на території держави іншої сторони, якщо термін такого перебування не перевищує 90 днів з моменту в`їзду на територію держави цієї іншої сторони, за наявності у них міграційної картки з позначкою органів прикордонного контролю, постановленою при в`їзді на територію держави перебування.
Згідно ч. 1 статті 23 розділу ІІІ Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.
23.02.2018 головним спеціалістом Охтирського МВ УДМС України в Сумській області складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.203 КУпАП, стосовно громадянки Російської Федерації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_2 та перебуває на території України з кінця 2010 року з порушенням правил перебування (а.с.6). Цього ж дня постановою начальника Охтирського МВ УДМС України в Сумській області Устименко І.А. серії ПН МСМ № 050464 на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді 510 гривень штрафу (а.с.8).
За інформацією, одержаною з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан»), встановлено, що відомості про перетинання ОСОБА_1 державного кордону України відсутні (а.с.9).
ОСОБА_1 громадянства України не набувала, посвідки на тимчасове та/або постійне проживання не отримувала, отже підстав для подальшого перебування на території України вона не має і перебуває на території України з порушенням вимог чинного законодавства.
Абзацом 1 статті 26 розділу ІІІ Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Рішенням № 27 від 27.02.2018 головного спеціаліста відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Управління ДМС України в Сумській області Казмік А.Ю.. постановлено примусово повернути за межі України громадянку РФ ОСОБА_1 в термін до 12.03.2018. Із вказаним рішенням громадянка РФ ОСОБА_1 ознайомлена 27.02.2018 під розпис (а.с.10-11) та зобов`язалась не пізніше 12.03.2018 залишити територію України.
Частиною 1статті 30 вказаного Закону визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Примусове видворення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Під час вирішення питання про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства варто враховувати, що особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст.31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Громадянка Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту. Крім того, відповідач не підпадає під захист ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст.31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Доказів протилежного суду не надано.
Враховуючи, що відповідач не виконала рішення № 57 від 12.02.2018 про примусове повернення та продовжує ухилятись від його виконання, є підстави для задоволення позову.
Відповідно п.3 ч.2 ст.371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 8-10, 20, 42, 44, 72-77, 90, 241-246, 288, 371 КАС України, -
у х в а л и в :
Позов Охтирського міського відділу управління Державної міграційної служби України в Сумській області до ОСОБА_1 про примусове видворення громадянки Російської Федерації за межі території України- задовольнити повністю.
Примусово видворити за межі території України громадянку Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання в Україні: АДРЕСА_1 .
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Краснопільський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.І.Басова