
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 жовтня 2019 р. № 520/7653/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 08166355) , Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6,м. Київ,03168, код ЄДРПОУ 00034022 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , в якому, з урахуванням заяви від 08.08.2019 р., просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-кт Повітрофлотський, 6,Код ЄДР 00034022) у недотриманні прав позивача на належний соціальний захист, пов`язаний з правом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 2-ої групи внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії у відповідності до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530;
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-кт Повітрофлотський, 6,Код ЄДР 00034022) про відмову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 2-ої групи інвалідності, внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові, оформлене протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 року №41, п.18;
- зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат (61052 м. Харків, вул. Коцарська, 56, Код ЄДР 08166355) повторно подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок контузія і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МОУ № 530) та належним чином оформлений пакет документів, наданий ним разом з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю у відповідності до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530;
- зобов`язати Міністерство оборони України (03168, м. Київ, пр-кт Повітрофлотський, 6,Код ЄДР 00034022) після отримання відповідного висновку Харківського обласного військового комісаріату щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МОУ № 530) призначити, нарахувати та здійснити виплату через Харківський обласний військовий комісаріат одноразову грошову допомогу військовослужбовцю - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок контузія і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії _в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у відповідності до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530;
- для забезпечення належного захисту прав позивача у разі необхідності вийти поза межі заявлених позовних вимог.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що пунктом 18 протоколу №41 від 05.04.2019 року рішення Комісії Міністерства оборони України відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, у зв`язку з тим, що витрати, пов`язані з виплатою одноразової грошової допомоги особам, які проходи службу в органах МНС мають здійснюватися Міністерством внутрішніх справ. Позивач не погоджується з такими висновками відповідача, вважає їх протиправним, оскільки правовій позиції відповідачів вже було надано правову оцінку судом в рішенні Харківського окружного адміністративного суду у справі №2040/6108/18 від 05.10.2018 р., однак Міністерством оборони України було проігноровано дане судове рішення. Також позивач посилається на положення ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанову Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 р. Отже, враховуючи те, що позивач отримав інвалідність внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби у військах колишнього СРСР, а не під час проходження служби у МНС, позивач вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно зі ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві № 975 від 25.12.2013 року.
Представником відповідача - Харківським обласним військовим комісаріатом, 21.08.2019 р. надано відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що позивача було звільнено з Міністерства надзвичайних ситуацій України. Міністерство оборони України не здійснювало з позивачем розрахунок під час звільнення. Також відповідач зазначив, що ним вже були направлені документи позивача на розгляд Комісії Міністерства оборони України.
Від відповідача - Міністерства оборони України, 17.09.2019 р. надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що відповідно п.17 Порядку №975, особам, звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби. Відповідач зазначає, що ним не було здійснено розрахунку під час звільнення позивача з військової служби, у зв`язку з чим вважає, що не може бути належним відповідачем по даній справі. Щодо наданих позивачем документів для призначення одноразової грошової допомоги, відповідач зазначив, що позивачем було подано не повний пакет документів, чим порушено вимоги п.11 Порядку №975, у зв`язку з чим неможливо вирішити питання про право позивача (загалом) на отримання одноразової грошової допомоги та прийняття рішення про її призначення. З урахуванням викладеного відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження по справі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзивів проти нього, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів:
Згідно наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України від 20.07.2004 року №338 позивача звільнено з військової служби в запас у зв`язку зі скороченням штатів в званні майор. Згідно наказу Командира військової частини Д0050 від 02.10.2004 року №197 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з направленням на військовий облік до Нововодолазького РВК Харківської області. (а.с.24)
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач отримав мінно-вибухову травму, струс головного мозку, баротравму лівого вуха, що підтверджено первинною медичною карткою МП в/ч 71240 від 26.11.1983 р. (а.с.22)
За наслідками отриманого поранення та травми в зв`язку з послідуючим погіршенням стану здоров`я 26.07.2012 року Військово-лікарська комісія Північного регіону визначила, що захворювання пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дій., та Комісією зазначено: «захворювання пов`язати з проходженням військової служби». (а.с.28)
З 16.10.2012 року ОСОБА_1 встановлено 3-ю групу інвалідності внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджено Довідкою до акту огляду обласною медико-соціальною експертною комісією №2 Харківського обласного центру медико-соціальної експертизи Харківської обласної державної адміністрації Серія 10ААА №622904 від 17.10.2012 року зі строком дії до 01.10.2013 року (черговий переогляд 16.10.2013р.). (а.с.25)
З 30.10.2013 року ОСОБА_1 встановлено безстроково 3-ю групу інвалідності внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджено Довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією №2 Харківського обласного центру медико-соціальної експертизи Харківської обласної державної адміністрації Серія 10ААБ №204241 від 30.10.2013 року. (а.с.26)
Внаслідок погіршення стану здоров`я з 21.07.2014 року ОСОБА_1 встановлено безстроково 2-у групу інвалідності внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджено Довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією №4 Харківського обласного центру медико-соціальної експертизи Харківської обласної державної адміністрації Серія 10ААБ №702425 від 23.07.2014 р. (а.с.27)
ОСОБА_1 звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 2-ої групи інвалідністі внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та надав відповідний пакет документів.
Позивач отримав лист від відповідача, яким йому було повідомлено, що призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 2-ої групи інвалідності внаслідок контузія і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах не може бути проведено Міністерством оборони України, оскільки позивача було звільнено з військової служби наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 20.07.2004 року №338, а згідно п.17 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 особам, звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби.
Судом встановлено, що зазначені дії Харківського обласного військового комісаріату позивач оскаржив в судовому порядку. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі №2040/6108/18 від 05.10.2018 р. позов часткового задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату (61052 м. Харків, вул. Коцарська, 56, код 08166355) щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації вcix документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку з питання призначення ОСОБА_1 (місцезнаходження - АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у порядку ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Зобов`язано Харківський обласний військовий комісаріат (61052 м. Харків, вул. Коцарська, 56, код 08166355) подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок з питання призначення ОСОБА_1 (місцезнаходження - АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у порядку ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". У решті вимог позов - залишено без задоволення.
Рішення суду від 05.10.2018 р. набрало законної сили 10.12.2018 р.
Листом від 18.12.2018 р. позивача ХОВК повідомив, що на виконання вищезазначеного рішення Харківського окружного адміністративного суду Харківський обласний військовий комісаріат склав та подав до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок та пакет документів стосовно призначення та виплати одноразової грошової допомоги позивачу для вирішення питання призначення або відмови в призначенні одноразової грошової допомоги. (а.с.29)
За результатами розгляду документів позивача Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаиійних сум п.18 протоколу від 05.04.2019 р. №41 відмовила позивачу в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки Міністерство оборони не здійснювало розрахунок під час звільнення з органів МНС України. Витрати, пов`язані з виплатою одноразової грошової допомоги особам, які проходили службу в органах МНС, мають здійснюватися Міністерством внутрішніх справ України. (а.с.31)
Не погоджуючись з рішенням МОУ про відмову в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно зі ст. 45 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», відповідно до якого, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (стаття 41).
Згідно ст. 1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Згідно загальновизнаного принципу права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Вказаний принцип закріплений у ч.1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (пункт 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1- рп/99).
Отже, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок захворювання, пов`язаного з її проходженням, починається саме з моменту настання підстав для отримання цієї допомоги, тобто, в даному випадку, з моменту настання інвалідності - з 16.10.2012 р.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно п.п. «б» п. 1 ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи.
Пунктом 6 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Пунктом 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту - Порядок №975).
Згідно пункту 17 Порядку №975, особам, звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби.
Щодо посилань Міністерства оборони України на відсутність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги через те, що особам, які звільнилися з МНС України виплата одноразової грошової допомоги має здійснюватися Міністерством внутрішніх справ України, а не Міністерством оборони України, суд зазначає наступне.
Статтями 1, 2 Угоди між державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав про соціальні і правові гарантії військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей, яка набула чинності для України 14.02.1992 року, встановлено, що за військовослужбовцями, особами, які звільнились з військової служби і проживають на території держав-учасниць Співдружності, а також членами їхніх сімей зберігаються права і пільги, встановлені раніше законами та іншими нормативними актами колишнього Союзу РСР. Односторонні обмеження зазначених прав і пільг військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей не допускаються.
Держави Співдружності своїм законодавством встановлюють і забезпечують всю повноту політичних, соціально-економічних та особистих прав і свобод військовослужбовцям, особам, звільненим з військової служби, та членам їхніх сімей відповідно до норм міжнародного права і положень цієї Угоди. Статтею 4 зазначеної Угоди передбачено, що держави-учасниці Співдружності беруть на себе зобов`язання у 1992 році розробити і прийняти взаємопогоджені законодавчі акти про соціальний захист військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей.
Законом України "Про ратифікацію Протоколу до Угоди між державами - учасницями Співдружності Незалежних Держав про соціальні та правові гарантії військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей від 14.02.1992", від 07.06.2001 №2495-ІІІ ратифіковано Протокол до Угоди між державами - учасницями Співдружності Незалежних Держав про соціальні та правові гарантії військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей від 14.02.1992 року.
Відповідно до статті 1 даного Протоколу, на громадян, які проходили військову службу у військових частинах Збройних Сил, інших військах, військових формуваннях та органах колишнього Союзу РСР та які переведені (зараховані) на військову службу в Збройні Сили, інші війська, інші військові формування та органи держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, при їх переїзді на постійне місце проживання з однієї держави Співдружності до іншої поширюються права та пільги, гарантії та компенсації, встановлені законодавством та іншими нормативними правовими актами для військовослужбовців Держави Співдружності, обраної для постійного проживання.
Таким чином, наведеними вище міждержавними Угодами гарантується кожному військовослужбовцю, який проходив військову службу у військових частинах Збройних Сил, інших військах, військових формуваннях та органах колишнього Союзу РСР, право на отримання пільг, гарантій та компенсацій на території тієї держави Співдружності, на якій він проживає.
Також суд зазначає, що судовим розглядом у справі №2040/6108/18 встановлено та не підлягає повторному доказуванню факт того, що позивач одержав бойове поранення під час проходження служби в лавах Збройних Сил Союзу Радянських Соціалістичних Республік, котрі були підпорядковані Міністерству оборони СРСР (фактичним та юридичним правонаступником якого на території України є Міністерство оборони України). В рішенні від 05.10.2018 р. №2040/6108/18 суд зазначив, що особи, котрі знаходяться у трудових чи службових відносинах з підрозділами Міністерства з надзвичайних ситуацій (чи фактичного і юридичного правопопередника цього органу - Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій і в справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, а також фактичного і юридичного правонаступника цього органу - Державної служби України з надзвичайних ситуацій) у порядку ст.101 Цивільного кодексу України проходять службу цивільного захисту, а згідно з ст.104 означеного кодексу мають не військові, а спеціальні звання. Згадана суперечність давала позивачу обґрунтовані підстави порушувати питання про призначення спірної виплати саме перед Міністерством оборони України.
Разом з тим, в матеріалах справи наявна первинна медична картка, яка підписана начальником медичної частини військової частини 71240 щодо отриманої минно-вибухової травми, струсу головного мозку, баротравми лівого вуха 26.11.1983 р., що, зокрема, свідчить про проходження військової служби у Збройних силах СРСР у складі військової частини 71240. Отже, позивач отримав інвалідність внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби у військах колишнього СРСР, а не під час проходження служби у МНС.
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги, що позивач проходив службу саме у Збройних силах СРСР у складі військової частини 71240, які на той час були підпорядковані та знаходились на фінансовому забезпеченні Міністерства оборони СРСР, правонаступником якого в подальшому стало Міністерство оборони України, то в силу ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" від 25.12.2013 №975, обов`язок призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІI групи інвалідності внаслідок контузії і захворювання, пов`язаною з виконанням обов`язків військової служби, покладений саме на Міністерство оборони України.
Аналогічна правова позиція зазначена у Постанові Верховного Суду від 06.02.2018 року по справі № 825/551/16 (№ К/9901/1670/18 825/551/16).
З огляду на те, що відповідачем - Міністерством оборони України, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого рішення, суд вважає наявні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 2-ої групи інвалідності, внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові, оформлене п.18 протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 року №41.
Враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваного рішення Міністерства оборони України, з метою належного відновлення порушених прав позивача, суд вважає необхідним зобов`язання Міністерство оборони України вирішити питання про призначення та нарахування одноразової грошової допомоги після отримання відповідного висновку Харківського обласного військового комісаріату ОСОБА_1 .
Щодо вимог позивача про зобов`язання Харківського обласного військового комісаріату повторно подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 суд зазначає, що оскільки рішення щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги можливо прийняти на підставі наданих позивачем документів та висновку Харківського обласного військового комісаріату, тому є обґрунтовані підстави для задоволення вимог позивача в цій частині.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Міністерства оборони України у недотриманні прав позивача на належний соціальний захист, пов`язаний з його правом на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 2-ої групи внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, суд зазначає, що належним захистом права позивача на таку допомогу є скасування рішення про відмову в її призначенні, оформлену п.18 протоколу засідання Комісії від 05.04.2019 року №41.
Згідно із вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень. В даній справі відповідачами не доведено правомірність своїх дій та рішень.
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір". Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів абз.2 ч.5 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст. ст.72-77, 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 08166355), Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6,м. Київ,03168, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 2-ої групи інвалідності, внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові, оформлене п.18 протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 року №41.
Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом другої групи внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та належним чином оформлений пакет документів, наданий разом з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю у відповідності до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530.
Зобов`язати Міністерство оборони України після отримання відповідного висновку Харківського обласного військового комісаріату щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 вирішити питання про призначення та нарахування одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок контузії і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 08166355) судові витрати по сплаті судового збору в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири грн.) 20 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6,м. Київ,03168, код ЄДРПОУ 00034022) судові витрати по сплаті судового збору в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири грн.) 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Харківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 08 жовтня 2019 року.
Суддя Мінаєва К.В.