
Справа № 560/2389/19
РІШЕННЯ
іменем України
07 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД" про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до ТОВ Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД", у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 07.10.2019 року, просить застосувати заходи реагування шляхом зупинення:
- експлуатації навантажувачів Fenwick-Linde E16H-01 зав.№H2X386B00785, Fenwick-Linde E14H-02 зав.№H2X335R07288, Linde Material Handling (UK) LTD E-16C-02 зав.№H2X335R07288;
- експлуатації трансформаторної підстанції ТП-426 (вул.В.Терешкової, 27, м.Шепетівка);
- експлуатації ресивера №019.
Ухвалою від 05 серпня 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що подальша експлуатація відповідачем навантажувачів Fenwick-Linde E16H-01 зав.№H2X386B00785, Fenwick-Linde E14H-02 зав.№H2X335R07288, Linde Material Handling (UK) LTD E-16C-02 зав.№H2X335R07288, трансформаторної підстанції ТП-426 (вул. В.Терешкової, 27, м. Шепетівка), ресивера №019, створює загрозу життю та здоров`ю працівників товариства з обмеженою відповідальністю Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД".
Відповідач відзиву на позов не подав, у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначив, що частково усунув зафіксовані в акті перевірки порушення. На підтвердження усунення порушень щодо виконання робіт працівниками, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, електробезпеки та виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В надав: наказ №0002 від 01.08.2019 року "Про створення служби охорони", наказ №0003 від 01.08.2019 року "Про затвердження нормативних актів праці, що діють на підприємстві", наказ №0004 від 01.08.2019 року "Щодо організації навчання та перевірки знань з питань охорони праці", наказ №0006 від 01.08.2019 року "Щодо організації проведення інструктажів з питань охорони праці", наказ №0008 від 01.08.2019 року "Про призначення відповідального за технічний стан, експлуатацію та безпечну дію обладнання, що працює під тиском", наказ №0007 від 01.08.2019 року "Про організацію безпечної і безаварійної експлуатації електрогосподарства підприємства", договір на технічне та оперативне обслуговування КТПГС №4262*2500 кВА від 02.09.2019 року, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 02.09.2019року.
Ухвалою від 07.10.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд судовий розгляд справи призначив здійснити у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити з таких підстав.
Відповідно до наказу Управління Держпраці у Хмельницькій області від 29.11.2018 №126 в період з 21.06.2019 по 24.06.2019 посадові особи відповідача здійснили планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки товариства з обмеженою відповідальністю Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД".
В результаті перевірки встановлений ряд порушень ТОВ Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД" вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема:
- в порушення вимог пунктів 4.1, 5.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15 голова та члени комісії з перевірки знань з питань охорони праці, безпосередні керівники робіт не пройшли навчання та перевірку знань по ряду основних нормативно-правових актах з охорони праці;
- в порушення вимог пункту 3.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці працівники, зайняті на роботах підвищеної небезпеки не пройшли навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці;
- в порушення вимог пункту 1, роздулу І, глави VІІ Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 №333, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2018 р. за №433/31885 керівник, який експлуатує обладнання під тиском (ресивер зав.№019) не забезпечив утримання його у справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду;
- в порушення вимог пункту 22 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском періодичний технічний огляд обладнання під тиском (ресивер зав.№019) не проводиться у визначені строки;
- в порушення вимог пункту 13 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації навантажувачів, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2018 № 1220 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2018 р. за № 1082/32534 5 відповідальній особі за технічний стан і безпечне проведення робіт навантажувачами, обслуговуючому і ремонтному персоналу не присвоєно відповідної групи допуску з електробезпеки;
- в порушення вимог пункту 10 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації навантажувачів не забезпечується утримання у справному стані та безпечна експлуатація навантажувачів і змінних вантажозахоплювальних пристроїв до них шляхом організації належного нагляду, технічного обслуговування, обов`язкового технічного контролю та ремонту;
- в порушення вимог пункту 6 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації навантажувачів автонавантажувачі: FENWICK-LINDE El6Н-01, зав.№ Н2Х386В00785 ; FENWICK-LINDE Е14Н-02, зав.№Н2Х335Ш)7288 не пройшли обов`язкового технічного контролю;
- в порушення вимог пункту З розділу V Правил охорони праці під час експлуатації навантажувачів експлуатуються незареєстровані автонавантажувачі: FENWICK-LINDE Е16Н-01, зав.№Н2ХЗ86В00785; FENWICK-LINDE Е14Н-02, зав.№ Н2Х335Я07288 ; LINDE MATERIAL HANDLING (UK) LTD E-16C-02, зав. №H2X335R07288;
- в порушення вимог пункту 1.3.1. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 N4, зареєстрованих в Мін`юсті 10 лютого 1998 р. за N 93/2533 керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, а саме: не призначено електротехнічні працівники; не розроблено та не затверджено Положення про енергетичну службу підприємства, а також посадові інструкції і інструкції з охорони праці; не забезпечено проведення протиаварійних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок;
- в порушення вимог статті 21 закону України "Про охорону праці" підприємством не одержано дозвіл в органах Держпраці на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне обладнання напругою понад 1000В (трансформаторна підстанція диспетчерський №426 типу 2 КТП ГС 10/0,4 2500кВА (ТП-426, м.Шепетівка);
- в порушення вимог статті 21 зкону України "Про охорону праці" субєктом господарювання не складено та не подано до Управління Держпраці у Хмельницькій області декларацію відповідності його матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки при виконанні робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В;
- в порушення вимог пунктів 1.3.1., 1.1.7 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів допускається експлуатація електроустановок при відсутності: власних електротехнічних працівників відповідної кваліфікації; договору про надання послуг щодо обслуговування електроустановок з електропередавальною або спеціалізованою організацією при неможливості самостійного здійснення організації експлуатації власних електроустановок споживачем;
- в порушення вимог пункту 1.1.4 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, підпунктів 4.2.3, 4.2.5 Правил експлуатації елекгрозахисних засобів захисту, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.2001 р. № 253 електроустановки не укомплектовані випробуваними засобами захисту відповідно до норм комплектування, а саме: ізолювальні штанги; покажчики напруги; покажчики напруги 10 кВ; покажчик напруги 0,4кВ; ізолювальні кліщі; діелектричні рукавички; переносні заземлення; інструмент з ізолювальними рукоятками; плакати та знаки безпеки; захисні окуляри тощо;
- в порушення вимог пунктів 8.1., 8.2. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок підприємства;
- в порушення вимог пункту 3.3. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів не впроваджена нарядно-допускна система виконання робіт в діючих електроустановках відповідно до вимог Правил.
За результатами перевірки складений акт від 24.06.2019 №22-05/574 та винесені приписи від 24.06.2019 №22-05/574-530, №22-05/574-532, №22-05/574-533.
Вважаючи, що подальша експлуатація відповідачем навантажувачів Fenwick-Linde E16H-01 зав.№H2X386B00785, Fenwick-Linde E14H-02 зав.№H2X335R07288, Linde Material Handling (UK) LTD E-16C-02 зав.№H2X335R07288, трансформаторної підстанції ТП-426 (вул. В.Терешкової, 27, м. Шепетівка), ресивера №019 створюють загрозу життю та здоров`ю працівників товариства з обмеженою відповідальністю Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД", позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 4 Положення Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Відповідно до пункту 7 Положення свої повноваження Державна служба України з питань праці здійснює безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон № 877-V).
Пунктом 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Отже, право позивача на звернення до суду з позовом про повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг визначене положеннями Закону №877-V.
Під час проведення позивачем планової перевірки встановлено та зафіксовано в акті перевірки №22-05/574 від 24.06.2019 року порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
За даними перевірки відповідач здійснює експлуатацію навантажувачів Fenwick-Linde E16H-01 зав.№H2X386B00785, Fenwick-Linde E14H-02 зав.№H2X335R07288, Linde Material Handling (UK) LTD E-16C-02 зав.№H2X335R07288, трансформаторної підстанції ТП-426 (вул. В.Терешкової, 27, м. Шепетівка), ресивера №019 з порушенням статті 13 Закону України "Про охорону праці", якою передбачений обов`язок роботодавця забезпечити функціонування системи управління охороною праці та належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом та статті 21 Закону України "Про охорону праці", якою передбачений обов`язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Доказів усунення цих порушень відповідач до суду не надав.
Суд враховує, що відповідач частково усунув порушення зафіксовані в акті перевірки №22-05/574 від 24.06.2019 року, на підтвердження чого надав наказ №0002 від 01.08.2019 року "Про створення служби охорони", наказ №0003 від 01.08.2019 року "Про затвердження нормативних актів праці, що діють на підприємстві", наказ №0004 від 01.08.2019 року "Щодо організації навчання та перевірки знань з питань охорони праці", наказ №0006 від 01.08.2019 року "Щодо організації проведення інструктажів з питань охорони праці", наказ №0008 від 01.08.2019 року "Про призначення відповідального за технічний стан, експлуатацію та безпечну дію обладнання, що працює під тиском", наказ №0007 від 01.08.2019 року "Про організацію безпечної і безаварійної експлуатації електрогосподарства підприємства", договір на технічне та оперативне обслуговування КТПГС №4262*2500 кВА від 02.09.2019 року, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 02.09.2019року.
У силу статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Підставою для застосування заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
На підставі викладеного, враховуючи, що порушення відповідачем вимог законодавства під час експлуатації навантажувачів Fenwick-Linde E16H-01 зав.№H2X386B00785, Fenwick-Linde E14H-02 зав.№H2X335R07288, Linde Material Handling (UK) LTD E-16C-02 зав.№H2X335R07288, трансформаторної підстанції ТП-426 (вул. В.Терешкової, 27, м. Шепетівка), ресивера №019 створює загрозу життю та здоров`ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди суд вважає що позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД" слід задовольнити.
За змістом частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись законом України "Про охорону праці", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування та зупинити експлуатацію товариством з обмеженою відповідальністю Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД" навантажувачів Fenwick-Linde E16H-01 зав.№H2X386B00785, Fenwick-Linde E14H-02 зав.№H2X335R07288, Linde Material Handling (UK) LTD E-16C-02 зав.№H2X335R07288, трансформаторної підстанції ТП-426 (вул. В.Терешкової, 27, м.Шепетівка), ресивера №019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Управління Держпраці у Хмельницькій області (вул. Камянецька, 74,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 39793137) Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю Українсько-Шведське спільне підприємство з іноземними інвестиціями "БОС БЕРРІЄС ЛТД" (вул. Терешкової, 27,Шепетівка,Шепетівський район, Хмельницька область,30400 , код ЄДРПОУ - 32803384)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук