Рішення № 84800755, 08.10.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2019
Номер справи
480/3453/19
Номер документу
84800755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2019 р. справа № 480/3453/19

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного виробничого підприємства "Вибір" до Одеської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне виробниче підприємство "Вибір" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Одеської митниці ДФС в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці ДФС про відмову оформити та направити на адресу відповідного органу Державної казначейської служби України пакет документів (висновок та інші передбачені законодавством документи) щодо повернення надміру сплачених сум мита та ПДВ, оформлене листом № 7067/10/15-70-19-02-08 від 06.08.2019;

- зобов`язати оформити та направити на адресу відповідного органу Державної казначейської служби України пакет документів (висновок та інші передбачені законодавством документи) про повернення з Державного бюджету України Приватному виробничому підприємству “Вибір” надміру сплачених сум мита та ПДВ в розмірі 16 514,94 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що позивач звернувся із заявою до Одеської митниці ДФС з проханням здійснити повернення надміру сплачених сум грошових зобов`язань. Одеська митниця ДФС листом від 06.08.2019 відмовила підприємству та повідомила про неможливість повернення надміру сплачених митних платежів у зв`язку з тим, що необхідно вжити заходи щодо внесення відповідних змін до граф митної декларації. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки норми чинного законодавства чітко визначають порядок дій митного органу в разі отримання заяви платника податків про повернення коштів, надмірно сплачених до бюджету. Натомість у разі необхідності виправлення відомостей, пов`язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв`язку зі скасуванням рішення митного органу, аркуш коригування заповнюється та оформляється митним органом без попереднього письмового звернення декларанта.

Відповідач надав суду відзив, в якому проти позову заперечує та зазначає, що відповідно до п. 8 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 № 1146, висновок на повернення готується у разі, якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як надміру сплачена. При цьому, згідно з даними автоматизованої системи митного оформлення "Інспектор" за митною декларацією від 23.01.2019 № UA500010/2019/001477 суми коштів як надміру сплачені та які підлягають поверненню, не обліковуються. Тому позивач повідомлений, що повернення суми надмірно сплачених до бюджету митних платежів у зв`язку із судовим рішенням, що набрало законної сили, буде здійснено за результатами вжиття декларантом заходів щодо внесення відповідних змін до граф указаної митної декларації. Отже, під час розгляду заяви ПВП "Вибір" про повернення податків, митних та інших платежів Одеська митниця ДФС діяла відповідно до вимог чинного законодавства України. Таким чином, вимоги ПВП "Вибір" повернути податки, митні та інші платежі, надмірно сплачені до бюджету, є безпідставними. Крім того, Одеська митниця ДФС зауважила, що позивач звернувся до суду з вимогою зобов`язати відповідача примусово оформити та направити на адресу відповідного органу Державної казначейської служби України пакет документів про повернення йому з Державного бюджету України надміру сплачених сум митних, інших платежів, що є фактичним втручанням в реалізацію повноважень суб`єкта владних повноважень (в його дискреційні повноваження) (а.с. 30-34).

Представник позивача 26.09.2019 подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що дії відповідача не ґрунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними (а.с.51-53).

07.10.2019 від відповідача до суду надійшло заперечення, в якому Одеська митниця ДФС зазначила, що не погоджується із аргументами, викладеними у відповіді на відзив, та наполягала на відсутності підстав для задоволення позову (а.с.58-62).

Ухвалою суду від 04.09.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

Згідно з ухвалою суду від 08.10.2019 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи – Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Одеська митниця ДФС прийняла рішення про коригування митної вартості товарів № UА500010/2019/000005/2 від 23.01.2019 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА500010/2019/00031 від 23.01.2019.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 по справі № 480/288/19, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів № UА500010/2019/000005/2 від 23.01.2019 та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА500010/2019/00031 від 23.01.2019.

На підставі рішення про коригування митної вартості товарів № UА500010/2019/000005/2 від 23.01.2019 позивач здійснив митне оформлення товару за більшою вартістю, визначеною митним органом, а саме ПВП "Вибір" надмірно сплатило податки та митні платежі в сумі 16514,94 грн.

30 липня 2019 року ПВП “Вибір” звернулось до Одеської митниці ДФС із заявою №1096 від 30.07.2019 про повернення надміру сплачених коштів та надало документи, а саме:

- митну декларацію, яка оформлена шляхом електронного декларування №UА500010/2019/001477 від 23.01.2019;

- копію платіжного доручення сформованого за допомогою програми “Клієнт-Банк” з електронними відмітками банку про проведення оплати № 230769 від 22.01.2019;

- копію рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 по справі № 480/288/19;

- копію постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019 по справі №480/288/19;

- копію довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, від 29.07.2019 № 61975, оформленої через електронний кабінет платника податків.

Розглянувши вказану заяву, Одеська митниця ДФС листом № 7067/10/15-70-19-02-08 від 06.08.2019 відмовила у задоволенні вищевказаної заяви та повідомила, що питання стосовно повернення з Державного бюджету України надміру сплачених митних платежів буде розглянуте в разі вжиття заходів щодо внесення декларантом позивача відповідних змін до граф митної декларації № UА500010/2019/001477 від 23.01.2019.

Не погодившись з вказаною відмовою, ПВП “Вибір” звернулося до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Статтею 301 Митного кодексу України визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.

Так, відповідно до положень статей 1-5 статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов`язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо:

1) законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом;

2) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим;

3) відновлюється режим найбільшого сприяння, вільної торгівлі;

4) митну декларацію змінено або визнано недійсною;

5) у товарах, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі, виявлено дефекти або вони якимось іншим чином не відповідають погодженим специфікаціям, за умови, що ці товари не ремонтувалися і не використовувалися відповідно на території України та за її межами (крім операцій, необхідних для виявлення дефектів або невідповідності) і повертаються протягом строку, визначеного підпунктом "а" пункту 3 частини другої статті 78 цього Кодексу;

6) платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.

Згідно з пп.41.1.2 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони.

Відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Факт відсутності податкового боргу позивача підтверджується довідкою ГУ ДФС у Сумській області від 29.07.2019 №61975 про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (а.с. 23).

Наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 № 643 затверджений Порядок повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів" (далі по тексту - Порядок), який визначає послідовність та порядок виконання дій посадовими особами митниць Державної фіскальної служби (далі - ДФС) та структурного підрозділу ДФС, до функціональних повноважень якого належить організація ведення єдиного рахунку для зарахування авансових платежів (передоплати), що вноситься підприємствами до/або під час митного оформлення (далі - підрозділ ДФС), при поверненні суб`єктам господарювання та/або фізичним особам (далі - платники податків) коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митницями ДФС, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у частинах дев`ятій, десятій статті 55, частині п`ятій статті 299, частинах третій, п`ятій статті 301 Митного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, частині першій статті 9 глави V Додатка A до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.), частині третій статті 11 глави II Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року.

Положенням п.п. 1-3 розділу ІІІ вказаного Порядку передбачено, що повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення. Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 301 Митного кодексу, здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів. Граничні строки для подання заяви підлягають продовженню керівником митниці ДФС (його заступником) за письмовим запитом платника податків у випадках, встановлених статтею 102 Податкового кодексу України.

У заяві зазначаються: сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; причини виникнення такої суми коштів; найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім`я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); напрям(и) перерахування суми коштів: а) на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; б) для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); в) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на депозитний рахунок 3734 іншої митниці ДФС; на банківський рахунок 2603 (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); г) для погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці ДФС, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).

Пунктами 4-6 розділу ІІІ Порядку встановлено, що після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу. Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням (пункт 11 цього розділу). Заява платника податку, висновок, завізований керівником (заступником керівника) Підрозділу, реєстри висновків за відповідними платежами, підготовлені за формами згідно з додатками 1, 2 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року N 1146, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за N 1679/28124, та акт звірки (у разі складання) подаються керівнику (заступнику керівника) митниці ДФС для прийняття рішення та підписання висновку і реєстрів за відповідними платежами.

За приписами пункту 8 розділу ІІІ Порядку митниця ДФС у строк не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за відповідними платежами для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України.

Таким чином, підставою для виплати органом Казначейства надмірно сплачених позивачем коштів є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.

У свою чергу, відповідачем не вжито жодних заходів до оформлення такого висновку, що підтверджується матеріалами справи.

Судом встановлено, що наявність факту надмірної сплати коштів встановлено судовим рішенням по справі № 4280/288/19, яке набрало законної сили.

Позивач звернувся до Одеської митниці ДФС із заявою від 30.07.2019 №1096, до якої додані копії всіх необхідних документів.

З листа Одеської митниці ДФС № 7067/10/15-70-19-02-08 від 06.08.2019 вбачається, що митниця не ставить під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів.

В той же час Одеська митниця ДФС у відповіді зазначила, що питання повернення з Державного бюджету України надміру сплачених платежів буде розглянуте в разі вжиття зі сторони ПВП "Вибір" заходів щодо внесення відповідних змін до граф митної декларації шляхом оформлення аркушу коригування до митної декларації.

Вказане твердження відповідача є безпідставним, оскільки норми чинного законодавства України чітко визначають порядок дій митного органу в разі отримання заяви платника податків про повернення податків, митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету, та перелік документів, необхідний для повернення надміру сплачених коштів, і жодні застереження щодо заповнення декларантом граф митної декларації не можуть встановлювати, змінювати чи скасовувати такий порядок.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Одеська митниця ДФС, як суб`єкт владних повноважень, не довела правомірності своєї відмови у поверненні позивачу надміру сплачених коштів.

Враховуючи викладене, суд вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства, у зв`язку з чим, є протиправним, а позовні вимоги про його скасування підлягають задоволенню.

Що стосується вимоги позивача зобов`язати Одеську митницю ДФС оформити та направити на адресу відповідного органу Державної казначейської служби України пакет документів про повернення йому з Державного бюджету України надміру сплачених сум митних та інших платежів на зауваження відповідача про фактичне втручання в його дискреційні повноваження, суд зазначає наступне.

Одеська митниця ДФС протиправно відмовила позивачу в оформленні та направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів про повернення з Державного бюджету України надміру сплачених сум митних та інших платежів, посилаючись на підстави, не передбачені Митним кодексом України чи іншими законодавчими актами. У даному випадку у відповідача є обов`язок підготувати висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати Одеську митницю ДФС оформити та направити на адресу відповідного органу Державної казначейської служби України пакет документів про повернення позивачу з Державного бюджету України надміру сплачених сум митних та інших платежів, що буде ефективним способом захисту порушеного права позивача.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, який у постанові від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 зазначив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позову позивачем було сплачено судовий збір в сумі 3842 грн. згідно платіжного доручення від 02.09.2019 № 232015 (а.с.4).

Таким чином, приватному виробничому підприємству "Вибір" необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору в сумі 3842грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов приватного виробничого підприємства "Вибір" до Одеської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці ДФС про відмову оформити та направити на адресу відповідного органу Державної казначейської служби України пакет документів щодо повернення надміру сплачених сум митних, інших платежів, оформлене листом № 7067/10/15-70-19-02-08 від 06.08.2019.

Зобов`язати Одеську митницю ДФС (м. Одеса, вул. Гайдара, будинок 21, корпус А, код ЄДРПОУ 39441717) оформити та направити на адресу відповідного органу Державної казначейської служби України пакет документів про повернення з Державного бюджету України Приватному виробничому підприємству «Вибір» (м. Суми, вул. Ярослава Мудрого, 60/1, офіс 6, код ЄДРПОУ 30608151) надміру сплачених сум митних, інших платежів в розмірі 16514,94 грн.

Стягнути на користь Приватного виробничого підприємства «Вибір» (40009, м. Суми, вул. Ярослава Мудрого, 60/1, офіс 6, код ЄДРПОУ 30608151) за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (65078, м. Одеса, вул. Гайдара, будинок 21, корпус А, код ЄДРПОУ 39441717) судовий збір у розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар