Рішення № 84800428, 30.09.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
1.380.2019.003805
Номер документу
84800428
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЛЬВІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.003805

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у

Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною другою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №20 И-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та проведення її виплати загальною сумою (виключаючи поетапність виплати нарахованої пенсії);

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області здійснити заходи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , загальною сумою, виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних об`єктів, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, надбавку за кваліфікацію в/сл., надбавку за льотний склад при виконанні польотів, починаючи з 01 березня 2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 14.05.2019 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсійного забезпечення. Однак відповідачем 22.05.2019 року надано відмову в перерахунку пенсійного забезпечення. Позивач вважає не правомірними дії відповідача, у перерахунку пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Позивач вважає перерахунок призначених пенсій згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою № 103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені КМУ; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки, особа звільнилася на пенсію.

Позивач зазначає, що збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку його пенсії, як колишнього військовослужбовця на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що перерахунок пенсії позивачу здійснений правомірно та виключно на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату, яку надано на підставі списків, направлених із Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області.

Позивач посилається на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, якими скасовано п. 1, 2 Постанови-103. Відповідач зазначає, що пункти 1, 2 Постанови - 103 на час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 були чинними, а тому підлягали застосуванню до спірних правовідносин.

При проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідач не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм частини четвертої статті 63 Закону - 2262, в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати пенсії і вищезазначеної Постанови - 103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії, оскільки вказана постанова є діючою, та такою, що підлягає обов`язковому застосуванню в межах спірних правовідносин.

При цьому Постанова - 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Від третьої особи, через канцелярію суду надійшли пояснення, в яких третя особа зазначає, що відповідачем до Львівського обласного військового комісаріату направлено список осіб, на яких необхідно видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивач був включений у список Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у зв`язку з чим Львівським обласним військовим комісаріатом була підготовлена довідка, в яку включено посадовий оклад ( станом на дату відрядження), оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, як це передбачено Порядком № 45 ( зі змінами внесеними постановою № 103).

02.04.2019 до Львівського обласного військового комісаріату надійшла заява ОСОБА_1 щодо виготовлення Львівським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення, не передбачених Постановою 103, а саме :

надбавки за службу в умовах режимних обмежень ( за роботу з таємними документами) у розмірі 10 відсотків від суми посадового окладу

надбавки за особливості проходження служби ( за виконання особливо важливих завдань) у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років,

надбавки за кваліфікацію в/сл.. у розмірі 8 відсотків,

льотного складу при виконанні польотів 35 відсотків,

премії у розмірі 35 відсотків.

Листом від 15.04.2019 № 4351 Львівський обласний військовий комісаріат роз`яснив позивачу порядок оформлення довідок для перерахунку пенсії відповідно до Постанов 103, 704, Порядку 45 (в редакції Постанови 103).

Крім того, відповідач просив розглядати справу у судовому засіданні із повідомленням сторін, у зв`язку із необхідністю дослідження поданих доказів та надання усних пояснень.

Згідно п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч. 1 ст. 260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.

Так, пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду даної справи у судовому засіданні та про відмову у задоволенні відповідного клопотання.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 29 липня 2019 року у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Судом встановлені наступні обставини:

ОСОБА_1 , починаючи з 28.11.2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Згідно перерахунку пенсії, що при призначенні пенсії позивачу, йому при призначенні вперше пенсії за вислугу років розмір такої пенсії було обчислено виходячи із сум грошового забезпечення, що складалося з таких складових: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі: надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас 8%; - робота з таємн. виробами, носіями, док. 10% 10%, високі досягнення або виконання особливо важких робіт - 50% 50%, льотний скл. при виконанні польотів - 35 % 35 %, премія 35 %. Основний розмір пенсії склав 90% грошового забезпечення (вислуга років 37).

27.03.2019 року позивач звернувся до Львівського обласного військового комісаріату з заявою щодо виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з нормами чинними станом на 1 березня 2018 року за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45 (у редакції чинній станом на 1.01.2016), до якою включити основні та додаткові види грошового забезпечення, які враховувалися при призначенні суми грошового забезпечення для обчислення в розміру його пенсії до настання в позивача права на перерахунок, за нормами, передбаченими Постановою № 704 і постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».

15.04.2019 за у листі за вх. №4351 Львівський обласний військовий комісаріат надав відповідь, в якій зазначив що не має правових підстав виплачувати пенсії у підвищених з 01.01.2018 року розмірах, а також складання будь-яких нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

14.05.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсійного забезпечення.

22.05.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 2488/П-20/07.05-06 повідомив позивачу про те, що на виконання Постанови № 103 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з оновленого грошового забезпечення на підставі довідки від 08.03.2018 року № ХВ 61709, скерованої на адресу відповідача Львівським обласним військовим комісаріатом. Пенсію обчислено відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в редакції чинній на момент проведення перерахунку пенсії, у розмірі 70% суми грошового забезпечення. Згідно довідки, грошового забезпечення становить 9510,00 грн. до складу якого входять: посадовий оклад - 5070,00 грн.; оклад за військовим званням - 1270,00 грн.; 50% надбавки за вислугу років 3170,00 грн.

З 01.01.2018 основний розмір пенсії становить 6657,00 грн. (9510,00 х 70% грошового забезпечення), розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень - 7060,00 грн.

Сума підвищення пенсії по постанові № 103 склала - 3391,36 грн. (7060,00 грн. - 3668,64 грн. (розмір пенсії до перерахунку)).

З урахуванням зазначеного, пенсійна виплата з 01.01.2018 становила 5364,32 грн. (3668,64 грн. (пенсія до перерахунку) + 1695,68 грн. (50% суми підвищення пенсії відповідно до постанови № 103).

З 01.12.2018 року, у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та переглядом розміру підвищення до пенсії як учаснику бойових дій (1497,00 грн х 25% - 374,25 грн.), розмір пенсійної виплати становив - 5375,57 грн.

З 01.01.2019 пенсійна виплата становить 6223,41 грн., в тому числі 2543,52 грн. (75% суми підвищення відповідно до постанови № 103).

Не погодившись із такими діями відповідача та відмовою у здійсненні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду із цим позовом, за захистом своїх порушених прав на належне соціальне забезпечення.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправними дії відповідача, оскільки такі порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Згідно ч. 1, 2 та 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно ч. 18 ст. 43 цього ж Закону, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинними нормативно-правовими актами.

Як встановлено судом, позивач був включений у список Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у зв`язку з чим Львівським обласним військовим комісаріатом була підготовлена довідка, в яку включено посадовий оклад (станом на дату відрядження), оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, як це передбачено Порядком № 45 (зі змінами внесеними постановою № 103).

На виконання вищезазначеної постанови Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки від 08.03.2018 року № ХВ 61709 про розмір грошового забезпечення. Так, грошове забезпечення становить 9510,00 грн., посадовий оклад - 5070,00 грн.; оклад за військовим званням - 1270,00 грн.; 50% надбавки за вислугу років 3170,00 грн..

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з особовим складом та премії.

При цьому, суд відзначає, що вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. В ній зазначено, як цього вимагає постанова КМ України №103, лише оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років.

Судом встановлено, що жодних інших довідок для здійснення перерахунку пенсії, відповідно до постанови КМ України №103, від Львівським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило.

При цьому, позивач не оскаржував вказану довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі викладеного вимога позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною другою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та проведення її виплати загальною сумою (виключаючи поетапність виплати нарахованої пенсії) не підлягає задоволенню, оскільки перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою не передбачено надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з особовим складом та премії як види грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії.

Стосовно посилань позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, якими скасовано п. 1, 2 Постанови-103, суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови - 103 на час проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2018 були чинними, а тому підлягали застосуванню до спірних правовідносин.

По суті вказана позиція суду узгоджується із позицією ВС викладеною у рішенні від 13.03.2019 року по справі №240/6263/18.

Відтак позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Судові витрати в порядку ст.139 КАС України стягненню із сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних имог щодо предмета спору на стороні відповідача: Львівського обласного військового комісаріату (ЄДРПОУ 08412340, м. Львів, вул. Івана Франка, 25) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 07.10.2019 року.

Суддя Гавдик З.В.