
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
08 жовтня 2019 року справа № 320/5295/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аквапур" про анулювання ліцензії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аквапур" про анулювання ліцензії провайдера програмної послуги серії НР №0498-п від 17.11.2016 Товариства з обмеженою відповідальністю "Тіса", м. Київ.
Відповідно до приписів пункту 2 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником).
Частиною другою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, зокрема, якщо відсутні підстави для її повернення.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі за даним позовом, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини третьої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Правове поняття довіреності, а також особливості її видачі юридичною особою врегульовано ЦК України, відповідно до статті 244 якого довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.
Частиною третьою статті 59 КАС України встановлено, що довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Згідно з частиною восьмою статті 59 КАС у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що право на подання і підписання позовної заяви, апеляційної та касаційної скарги має особисто керівник або представник на підставі довіреності.
Суд зазначає, що позовна заява від імені позивача підписана його представником, ОСОБА_1 .
До матеріалів поданої позовної заяви додано копію довіреності від 18.06.2019 №11/10, виданої головному спеціалісту відділу представництва в судах та супроводження судових проваджень юридичного управління ОСОБА_1 першим заступником голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення ОСОБА_4 на представництво інтересів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, яка дійсна до 31.12.2019.
Разом з тим, суд зазначає, що до позовної заяви не додано доказів наявності повноважень ОСОБА_4 видавати довіреності від імені Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.10.2019 №1005824798, сформованого на запит суду, керівником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з 09.07.2014 є ОСОБА_3 . ОСОБА_4 з 09.07.2014 є підписантом.
Суд зазначає, що правовий статус підписанта від імені юридичної особи визначається у законі та/або в установчих документах.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" Національна рада з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада) є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Національна рада є юридичною особою, має печатку із своїм найменуванням та зображенням Державного Герба України.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" голова Національної ради обирається Національною радою з числа членів Національної ради таємним голосуванням.
Серед повноважень голови Національної ради частина друга статті 9 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", зокрема, визначає представлення Національної ради в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, у відносинах з фізичними та юридичними особами в Україні та за кордоном.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" перший заступник, заступник голови та відповідальний секретар Національної ради обираються Національною радою з числа членів Національної ради шляхом таємного голосування.
Згідно з частиною третьою статті 10 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" перший заступник голови Національної ради виконує обов`язки голови Національної ради у разі відсутності голови Національної ради або неможливості здійснювати ним свої повноваження.
Приймаючи до уваги, що Національна рада діє на підставі Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", суд, аналізуючи положення цього закону, зауважує, що повноваження представляти Національну раду в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, у відносинах з фізичними та юридичними особами в Україні та за кордоном має голова Національної ради.
Натомість виконання обов`язків голови Національної ради покладено на першого заступника голови Національної ради виключно у разі відсутності голови Національної ради або неможливості здійснювати ним свої повноваження.
Відповідно до інформації, зазначеної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником Національної ради з питань телебачення і радіомовлення з 09.07.2014 є ОСОБА_5.
Виходячи з викладеного, суд вважає відсутніми на час вирішення питання про відкриття провадження у даній справі докази на підтвердження повноважень першого заступника голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення ОСОБА_4 підписувати довіреність на представлення інтересів Національної ради.
Таким чином, додана до позовної заяви копія довіреності від 18.06.2019 №11/10 не є документом, що посвідчує повноваження ОСОБА_1 на підписання позовної заяви.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов підписано особою, право якої на вчинення таких дій від імені Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення не підтверджено у встановленому законом порядку.
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин, суд дійшов висновку про повернення позивачу позовної заяви з усіма доданими до неї матеріалами.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Позовну заяву Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аквапур" про анулювання ліцензії, - повернути позивачеві з усіма доданими до неї документами.
2. Роз`яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено - 08.10.2019.
Суддя Кушнова А.О.