Ухвала суду № 84799331, 08.10.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2019
Номер справи
140/2980/19
Номер документу
84799331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

08 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2980/19 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну ОСОБА_1 до Управління ДФС міста Луцька Головного управління ДФС України у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника - адвоката Чайку Олексія Феофановича звернувся з позовом до Управління ДФС міста Луцька Головного управління ДФС України у Волинській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2019 року №123575513.

Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником).

Частиною першою статті 55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто та (або) через представника.

Як визначено частиною першою статті 57 КАС України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Згідно з частиною четвертою статті 59, частиною другою статті 60 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката (частина друга статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Згідно з частиною першою статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом. Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що повноваження адвоката як представника позивача повинні бути підтверджені оригіналом ордера, виданого на ведення справи в суді, або довіреністю, при цьому, ордер на відміну від довіреності не вказує обсяг повноважень, наданих адвокату.

Типова форма ордера (додаток 1 до Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року №36 , із змінами та доповненнями), яка є чинною до 01 січня 2022 року на підставі рішення Ради адвокатів №41 від 12 квітня 2019 року, містить рядки "Ордер серія ___ №000, _____", "назва органу, у якому надається правова допомога адвокатом". Так само пунктом 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року №41, визначено, що ордер повинен містити обов`язкові реквізити, зокрема, серію, порядковий номер ордера; назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Зі змісту наведених норм слідує, що законодавець чітко відокремив судові органи як такі, що повинні бути окремо зазначені в ордері на надання правової допомоги, зокрема в рядку "Назва органу, в якому надається правова допомога". Отже, в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна назва такого органу, зокрема суду.

Вказана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2019 року у справі №9901/847/18.

У доданій до позовної заяві копії ордера на надання правової допомоги, виданому адвокатським бюро "Олексія Чайки", в рядку "Назва органу, у якому надається правова допомога" вказано "ДФС Волинської області судові органи та ор-ції всіх форм". Крім того, копія ордера на надання правової допомоги виготовлена у такий спосіб, що з неї неможливо встановити його серію та номер.

Отже, вказана копія ордера на надання правової допомоги не відповідає вимогам Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" і Положення про ордер на надання правової допомоги, оскільки не містить назви конкретного судового органу, у якому надається правова допомога позивачу, серію та номера ордера.

Таким чином, позовна заява підписана особою, право підпису якої належним чином не підтверджено.

Також позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Як встановлено пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

За змістом пунктів 7, 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Позивач визначив відповідачем Управління ДФС міста Луцька Головного управління ДФС України у Волинській області, а у прохальній частині позовної заяви позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2019 року №123575513, що винесене начальником Луцького управління ДФС Головного управління ДФС України у Волинській області. Разом з тим, до матеріалів позову додано податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2019 року №0123575513, з аналізу якого встановлено, що воно винесене Головним управлінням ДФС у Волинській області, про що, серед іншого, свідчить і відбиток печатки контролюючого органу. Отже, позивачу необхідно уточнити відповідача, до якого заявлено позовні вимоги. Крім того, позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2019 року №123575513, а до позовної заяви додав податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2019 року №0123575513. Тобто, з цього можна дійти висновку про те, що позивач або допустив описку при формулюванні позовних вимог щодо реквізитів оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, або не долучив копію оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 17 липня 2019 року №123575513, а тому предмет позову не узгоджується із доданими до позовної заяви документами. Вказаний недолік також підлягає усуненню.

Пунктом 5 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно з частиною другою статті 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Однак всупереч наведеному в позовній заяві не викладені обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги щодо скасування податкового повідомлення-рішення, окрім як через порушення права на адміністративне оскарження. В позовній заяві представник позивача вказує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено незаконно, зазначає, що ним дотримано порядку та строків оскарження податкового повідомлення-рішення, яке позивач отримав 29 липня 2019 року, при цьому не наводить обґрунтування своїх доводів, не додає до позовної заяви доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (зокрема, але не виключно - докази отримання оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, скаргу від 07 серпня 2019 року, докази своєчасної сплати суми грошового зобов`язання з єдиного податку тощо).

Відповідно до частин другої, четвертої, п`ятої статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.27 Національного стандарту України, затвердженого Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики № 55 від 07 квітня 2003 року "ДСТУ 4163-2003", відповідно до якого відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

В порушення вимог частин другої, четвертої, п`ятої статті 94 КАС України до позовної заяви додані копії документів, які належним чином не засвідчені.

Відповідно до частини першої статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Частина друга статті 161 КАС України стосуються подання адміністративного позову суб`єктом владних повноважень.

Позивач не є суб`єктом владних повноважень, а тому повинен надати копії усіх документів, доданих до позовної заяви, для відповідача, однак цієї вимоги частини першої статті 161 КАС України він не дотримався.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви: подати до суду нову редакцію позовної заяви, у якій визначити, хто є відповідачем у справі; уточнити позовні вимоги - спосіб захисту порушеного права (з врахуванням приписів статті 5 КАС України) з їх відповідним обґрунтуванням; надати докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги; якщо документи подаються у копіях - засвідчити їх у встановленому порядку; на підтвердження повноважень адвоката Чайки О.Ф. на подання позову в інтересах ОСОБА_1 надати оригінал ордера з урахуванням наведених вище вимог до його оформлення.

Усуваючи недоліки позовної заяви, необхідно врахувати також вимоги частини першої статті 161 КАС України, відповідно до якої до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління ДФС міста Луцька Головного управління ДФС України у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ж.В. Каленюк