
Справа № 191/4839/16-а
Провадження № 6-а/191/3/19
У Х В А Л А
іменем України
08 жовтня 2019 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого судді –Бондаренко Г.В.
за участю секретаря судового засідання – Силкіної О.Г.,
розглянувши у відкритому у судовому засіданні м. Синельникове Дніпропетровської області заяву Голови комісії з припинення діяльності управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради Сазонової Н.П. про заміну сторони у виконавчому листі по справі №191/4839/16-а,
ВСТАНОВИВ
Голова комісії з припинення діяльності управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради Сазонова Н.П. звернулася до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження. Заявлені вимоги мотивовано тим, що Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області 21.08.2017 року видано виконавчий лист по справі №191/4839/16-а за позовом Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради до ОСОБА_1 про стягнення суми судового збору у розмірі 1378,00 грн.
Рішенням Дніпровської міської ради від 23.01.2019 року № 40/40 «Про внесення змін до рішень міської ради стосовно структури міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міської ради та її виконавчих органів» затверджено виконавчий орган міської ради зі статусом юридичної особи - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Згідно з рішенням XXII сесії VII скликання Самарської районної у місті Дніпрі ради від 31.01.2019 року № 6/22 «Про припинення діяльності управління праці та соціального населення Самарської районної у місті Дніпрі ради як юридичної особи шляхом реорганізації» діяльність управління як юридичної особи припиняється шляхом реорганізації (приєднання до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради) з 24.04.2019 року. Посилаючись на викладені обставини Голова комісії з припинення діяльності управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради Сазонова Н.П. просила замінити сторону виконавчого провадження на Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Учасники справи повідомлені про дату та час розгляду заяви, у судове засідання не з`явились, причини неявки суду не повідомили.
Відповідно до ч. 1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно до ч.4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.
Постановою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07.04.2017, у справі №191/4839/16-а, стягнуто з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради суму у розмірі 1378,00 грн., як суму судового збору сплаченого управлінням за зверненням до суду з позовом. (а.с.57-58).
На виконання вказаної постанови Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області 21.08.2017 року було видано виконавчий лист у справі № 191/4839/16-а.
Рішенням Дніпровської міської ради від 23.01.2019 р. № 40/40 «Про внесення змін до рішень міської ради стосовно структури міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міської ради та її виконавчих органів» затверджено виконавчий орган міської ради зі статусом юридичної особи - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Згідно з рішенням XXII сесії VII скликання Самарської районної у місті Дніпрі ради від 31.01.2019 року № 6/22 «Про припинення діяльності управління праці та соціального населення Самарської районної у місті Дніпрі ради як юридичної особи шляхом реорганізації» діяльність управління як юридичної особи припиняється шляхом реорганізації (приєднання до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради) з 24.04.2019 року.
Як видно із заяви та доданих до неї документів, Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з ч. 4 ст. 379 КАС України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно із ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 379 КАС України за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.
Заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Як видно із заяви та доданих до неї документів, Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України, судове рішення є обов`язковим до виконання.
У пункті 9 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду. Виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У контексті наведених положень Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження представляє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону.
При цьому виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог наданих йому судовим рішенням.
До того ж цей Закон не пов`язує початок реалізації цих прав з ухваленням державним виконавцем рішення про початок примусового виконання рішення на підставі виконавчого документа, а навпаки, прямо передбачає можливість виправлення невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, судом за заявою стягувача (абзац другий частини четвертої статті 4 Закону №1404-VIII).
Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим задовольнити подану заяву та замінити стягувача - Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради, на правонаступника - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
На підставі викладеного, керуючись ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 6-13, 31, 72-77, 79, 205, 241-246, 248, 250 256, 294, 379 КАС України,
Постановив:
Заяву Голови комісії з припинення діяльності управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради Сазонової Н.П. про заміну сторони у виконавчому листі по справі №191/4839/16-а - задовольнити.
Замінити стягувача Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради на Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у виконавчому листі, виданому 21 серпня 2017 року Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області на виконання постанови Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 квітня 2017 року по адміністративній справі №191/4839/16-а за позовом Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради до ОСОБА_1 про стягнення суми судового збору у розмірі 1378,00 грн.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду, що відповідає приписам пункту 15.11 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий суддя: Г. В. Бондаренко