Рішення № 84788991, 02.10.2019, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
02.10.2019
Номер справи
161/10530/19
Номер документу
84788991
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/10530/19

Провадження № 2/161/2728/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

02 жовтня 2019 року

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Присяжнюк Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Петрової В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в місті Луцьку цивільну справу №161/10530/19 за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до суду із цивільним позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за заявою відповідача від 09.11.2015 року щодо призначення субсидії та на підставі поданих документів ОСОБА_1 користувався субсидією для часткового відшкодування витрат по оплаті за житлово-комунальні послуги з листопада 2015 року по листопад 2016 року. При проведенні перевірки державними соціальними інспекторами департаменту встановлено, що відповідач при даному зверненні подав недостовірну інформацію про майновий стан сім`ї. Зокрема, в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не задекларував купівлю 22.10.2015 року автомобіля вартістю 122 400,00грн. ОСОБА_2 (донька відповідачки), що перевищує встановлені законодавством норми вартості покупки. Просить суд стягнути з відповідача на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради - 11 526,96 грн. надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями.

Ухвалою суду від 5 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та призначено розгляд справи у судовому засіданні.

Представник позивача в письмовій заяві позовні вимоги підтримує, просить розгляд справи провести у відсутності представника, щодо винесення судом заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явилася, хоча про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомила.

Розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст.247 ЦПК України.

Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з таких підстав.

Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.

Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 р. затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі - Положення №848), яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до абз.1 п.3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.

Пунктом 7 Положення встановлено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

У відповідності до п.13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до п. 5 Положення субсидія не призначається якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. грн.

Судом встановлено, що 09.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача про призначення субсидії для часткового відшкодування витрат по оплаті житлово-комунальних послуг (а.с.6). На підставі поданих відповідачем документів їй була призначена субсидія з листопада 2015 року по листопад 2016 року.

Із акту №279 від 07.05.2018 року за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог державними соціальними інспекторами департаменту проведено перевірку достовірності інформації про доходи сім`ї ОСОБА_1 , встановлено, що при подачі декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 не задекларувала здійснену ОСОБА_2 (донька відповідачки) 22.10.2015 року купівлю автомобіля RENAULT SCENIC, 2007 року випуску, вартістю 122 400,00 грн., що перевищує суму встановленого обмеження - 50 тис. грн. (а.с. 8-9).

Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин подає до відділу субсидій довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні згідно з затвердженими формами. В органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих в житловому приміщенні, за формами затвердженими Міністерством праці. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

На підставі абзацу 7 п. 20 Положення, яким передбачено, що сума субсидії перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертаються ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Таким чином, не надавши достовірної інформації про майновий стан сім`ї, їй надмірно виплачено кошти у вигляді житлових субсидій.

У зв`язку з цим, рішенням позивача від 25.06.2018 року визначено обсяг надміру виплачених відповідачу коштів в розмірі 11 526,96 грн. та встановлено боржнику строк до 25.10.2018 року для їх повернення, про що 26.06.2018 року направлено відповідне повідомлення №11.6.2-5/9118 (а.с. 13-14).

На дату звернення до суду відповідачем кошти не повернуті.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідач, не зазначивши у поданій декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії про придбання нею автомобіля вартістю понад 50 тис. грн., який було здійснено протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, порушив вимоги діючого законодавства, а саме приховав інформацію про майновий стан, що тягне за собою матеріальну відповідальність передбачену законом.

Виходячи із встановлених в судовому засіданні обставин справи, а також діючого закону, з урахуванням загальних засад цивільного судочинства, а саме: справедливості, добросовісності та розумності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити в повному обсязі та стягнути з відповідача 11 526,96 грн. надміру виплачених коштів.

Відповідно до ст..141 ЦПК України на відповідача покладаються судові витрати по сплаті судового збору.

На підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Положення про порядок призначення та надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, керуючись статтями 10, 12, 77, 78, 141, 263, 265, 268, 282 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 11 526 (одинадцять тисяч п`ятсот двадцять шість) грн. 96 коп. надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями.

Стягнути із із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач може оскаржити заочне рішення безпосередньо до Волинського апеляційного суду або через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради, місце знаходження: 43025, м. Луцьк, пр. Волі, 4а, код ЄДРПОУ 03191963.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 .

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Присяжнюк Л.М.