Рішення № 84783970, 27.09.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2019
Номер справи
824/572/19-а
Номер документу
84783970
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/572/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кушнір В.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Сенюх Ю.І.

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Любимової К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду адміністративному позові фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (позивач) просить суд скасувати винесене Кіцманським управлінням Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області податкове повідомлення-рішення №0036665206від 23.04.2019 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1013239грн. 64 коп.

Позов обґрунтовано тим, що відповідачем проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації ОСОБА_2 акцизних накладних, що підлягають державній реєстрації в ЄРАН за період часу з 23.06.2018р. по 25.06.2018р., в результаті якої встановлено порушення останнім вимог п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме порушено термін реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів. На підставі висновків перевірки, зафіксованих в акті, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0036665206 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1013239грн. 64коп. Позивач вважає прийняте щодо нього податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки зазначає, що в ході камеральної перевірки органом фіскальної служби не були прийняті до уваги розрахунки коригування показників, зареєстровані ним в ЄРАН 25.06.2018р. до акцизних накладних, поданих з допущенням арифметичних помилок. Пояснює, що за наслідком реалізації пального при складенні акцизних накладних, а саме: від 31.01.2018р. за N1328, від 31.01.2018р. за N1330, 31.01.2018р. за N1331, від 28.02.2018р. за N1332, від 28.02.2018р. за N1333, від 28.02.2018р. за N 1334, від 31.03.2018р. за N 1335, від 31.03.2018р. за N1336, від 31.03.2018р. за N1337, від 30.04.2018р. за N1339, ним були допущені арифметичні помилки у зазначенні кількості відпущеного пального. Однак, у зв`язку з необхідністю виправлення вказаної помилки, позивачем складено розрахунки коригування, якими скориговано об`єм пального шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в таких акцизних накладних. Крім того, складено та зареєстровано нові акцизні накладні на пальне із зазначенням правильної кількості обсягу палива, тобто в нових накладних була відображена фактична операція з реалізації палива.

За таких обставин позивач вважає, що оскільки розрахунки коригування показників до указаних вище акцизних накладних зареєстровані в ЄРАН 25.06.2018р. - у відповідача не було законних підстав для нарахування фінансових санкцій в розмірі 1013239грн. 64 коп. за фактом порушення терміну реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів.

Також позивач звертає увагу на те, що питання своєчасності реєстрації ним акцизних накладних в ЄРАН за період з 21.05.2018р. по 18.12.2018р., а відтак і за період з 23.06.2018р. по 25.06.2018р. було предметом камеральної перевірки проведеної 20.12.2018р., за наслідками якої встановлено порушення ОСОБА_2 терміну реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів. У зв`язку з цим, податковий орган виніс податкове повідомлення-рішення за №0002724002 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1013 грн. 25 коп., які були добровільно сплачені. Таким чином, зазначає позивач, на момент проведення спірної камеральної перевірки (складання акту камеральної перевірки) та на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних вже були ним сплачені.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки камеральною перевіркою встановлено, що позивач порушив вимоги п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме порушив термін реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів, в результаті чого податковим органом на підставі п.120-2.1 ст.120-2 Податкового кодексу України до позивача застосована штрафна санкція. Зазначає, що у відповідності до чинного податкового законодавства реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у ЄРАН здійснюється не пізніше 15 календарних днів наступних за датою їх складання. При цьому, відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в ЄРАН/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, на які платник податку зобов`язаний скласти таку акцизну накладну/розрахунок коригування.

Крім того вказує, що предметом перевірки від 29.03.2019р. були дані щодо реєстрації інших накладних з акцизного податку, а відтак спростовується твердження позивача щодо подвійного нарахування штрафних санкцій.

Таким чином, відповідач вказує, що відповідач діяв згідно вимог податкового законодавства та прийняв правомірне рішення.

Ухвалою суду від 18.06.2019р. відкрито загальне позовне провадження у даній справі та призначено підготовче засідання.

09.08.2019р. ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Представник позивача у вступному слові позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на підстави наведені у позові.

Представник відповідача у вступному слові проти позовних вимог заперечувала, посилаючись на їх безпідставність.

Суд, заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, зареєстрований як фізична особа-підприємець 04.07.2001р. та цього ж дня взятий на податковий облік. Основний вид діяльності - «код КВЕД 47.30 Роздрібна торгівля пальним» (а.с.25-26).

З матеріалів справи видно, що внаслідок реалізації 31.01.2018р., 28.02.2018р., 31.03.2018р., 30.04.2018р., позивачем складено акцизні накладні: від 31.01.2018р. за N1328, від 31.01.2018р. за N1330, 31.01.2018р. за N1331, від 28.02.2018р. за N1332, від 28.02.2018р. за N1333, від 28.02.2018р. за N 1334, від 31.03.2018р. за N 1335, від 31.03.2018р. за N1336, від 31.03.2018р. за N1337, від 30.04.2018р. за N1339 (а.с.26-45).

Зазначені акцизні накладні зареєстровані позивачем у Єдиному державному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН) 23.06.2018р., що підтверджується відповідними квитанціями (а.с.26-45) та не заперечується позивачем.

Водночас, позивачем встановлено, що в результаті реалізації пального при складенні зазначених вище акцизних накладних, у таких були допущені арифметичні помилки, а саме:

- при складанні акцизної накладної за N1328 від 31.01.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "75,82кг та 90,70літрів, приведених до t 15° С" було вказано "75823,71 кг та 90698,22 літрів, приведених до t15° С";

- при складанні акцизної накладної за N1330 від 31.01.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "6,20кг та 8,24літрів, приведених до t 15° С" було вказано "6197,77кг та 8241,71літрів, приведених до t 15° С";

- при складанні акцизної накладної за N1331 від 31.01.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "7,55кг та 10,16літрів, приведених до t15° С" було вказано "7548,18кг та 10159,07літрів, приведених до t 15° С";

- при складанні акцизної накладної за N1332 від 28.02.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "119,27кг та 142,67літрів, приведених до t 15° С" було вказано "119272,79кг та 142670,80літрів, приведених до t15° С";

- при складанні акцизної накладної за N1333 від 28.02.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "6,79кг та 9,02літрів, приведених до t15° С" було вказано "6785,60кг та 9023,40літрів, приведених до t15° Є";

- при складанні акцизної накладної за N1334 від 28.02.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "7,89кг та 10,62літрів, приведених до t15° С" було вказано "7887,08кг та 10615,20літрів, приведених до t15° С";

- при складанні акцизної накладної за N1335 від 30.03.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "153,10кг та 183,13літрів, приведених до t 15° С" було вказано "153096,76 кг та 183130,10 літрів, приведених до t15° С;

- при складанні акцизної накладної за N1336 від 30.03.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "6,54кг та 8,70літрів, приведених до t15° С" було вказано "6539,62 кг та 8696,30літрів, приведених до t15° С";

- при складанні акцизної накладної за N1337 від 30.03.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "7,52кг та 10,12літрів, приведених до t 15° С" було вказано "7518,26кг та 10118,80літрів, приведених до t 15° С";

- при складанні акцизної накладної за N1339 від 30.04.2018р. була допущена арифметична помилка у зазначенні кількості відпущеного пального, замість "156,83кг та 187,60літрів, приведених до t15° С" було вказано "156834,44кг та 187601,00літрів, приведених до t15° С.

У зв`язку з необхідністю виправлення вказаних помилок позивачем 25.06.2018р. складено розрахунки коригування акцизних накладних, а саме:

- розрахунок коригування N1, яким скориговано об`єм пального у кількості 90698,22літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній N1328 від 31.01.2018р.;

- розрахунок коригування N2, яким скориговано об`єм пального у кількості 8241,71літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній N1330 від 31.01.2018р.;

- розрахунок коригування N3, яким скориговано об`єм пального у кількості 10159,07літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній N1331 від 31.01.2018р.;

- розрахунок коригування N4, яким скориговано об`єм пального у кількості 142670,80літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній N1332 від 28.02.2018р.;

- розрахунок коригування N5, яким скориговано об`єм пального у кількості 9023,40літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній N1333 від 28.02.2018р.;

- розрахунок коригування N6, яким скориговано об`єм пального у кількості 10615,20літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній N1334 від 28.02.2018р.;

- розрахунок коригування N7, яким скориговано об`єм пального у кількості 183130,10літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній N1335 від 31.03.2018р.;

- розрахунок коригування N8, яким скориговано об`єм пального у кількості 8696,30літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній N1336 від 31.03.2018р.;

- розрахунок коригування N9, яким скориговано об`єм пального у кількості 10118,80літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній за N1337 від 31.03.2018р.;

- розрахунок коригування N10, яким скориговано об`єм пального у кількості 187601,00літрів шляхом зменшення всього обсягу палива, зазначеного в акцизній накладній №1339 від 30.04.2018р. (а.с.47-67).

Наведені вище розрахунки коригування до акцизних накладних зареєстровані позивачем в ЄРАН 25.06.2018р., що підтверджується відповідними квитанціями (а.с.47-67).

Крім того, 27.06.2018р. позивачем було складено нові акцизні накладні із зазначенням фактичної кількості об`єму пального реалізованого позивачем, а саме: N1470 від 31.01.2018р., N1471 від 31.01.2018р., N1472 від 31.01.2018р., N1473 від 28.02.2018р., N1474 від 28.02.2018р., N1475 від 28.02.2018р., N1476 від 31.03.2018р., N1477 від 31.03.2018р., N1478 від 31.03.2018р., N 1479 від 30.04.2018р. Указані акцизні накладні зареєстровані позивачем в ЄРАН 27.06.2018р., що підтверджується відповідними квитанціями (а.с.67-86).

20.12.2018 року податковим органом здійснено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації акцизних накладних, що підлягають державній реєстрації в ЄРАН суб`єктом господарювання - ФОП ОСОБА_2 за період часу з 21.05.2018р. по 18.12.2018р., за наслідками якої складено акт №61/24-13-40-02-06/ НОМЕР_1 (а.с.23-24) та зроблено висновок про порушення позивачем терміну реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів.

На підставі зазначеного акту перевірки, податковим органом 20.12.2018р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0002724002, яким до ФОП ОСОБА_2 на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.120-2.1 ст.120-2 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції в розмірі 1013, 25грн. (а.с.22).

29.03.2019р. податковим органом здійснено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації акцизних накладних, що підлягають державній реєстрації в ЄРАН суб`єктом господарювання - ФОП ОСОБА_2 за період часу з 23.06.2018р. по 25.06.2018р., за наслідками якої складено акт №421/24-13-52-06/ НОМЕР_1 (а.с.21)

Згідно висновку акту перевірки, податковим органом встановлено порушення ФОП Марчуком І.І . вимог п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме: порушено термін реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів.

На підставі висновку зазначеного акту перевірки, відповідачем 23.04.2019р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0036665206, яким до ФОП ОСОБА_2 на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.120-2.1 ст.120-2 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції в розмірі 1 013 239,64грн. (а.с.20).

Позивач не погоджується з висновком акту перевірки та прийнятим на його підставі рішенням, вважає їх протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим звернулась до суду з даним позовом.

Суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755- IV (далі - ПК України).

Згідно з п.п.14.1.4 п.14.1 ст.14 ПК України визначено акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

З матеріалів справи видно, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального з 01.03.2016р. (а.с.21).

Вимоги до акцизної накладної, порядок складання та реєстрації визначені в статті 231 ПК України.

Так, пунктом 231.1 статті 231 ПК України визначено, що платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

За змістом пункту 231.2 статті 231 ПК України форма та порядок заповнення акцизної накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

У відповідності до пункту 231.6 статті 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального. З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

За правилами пункту 231.7 статті 231 ПК України якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних:

особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального;

отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.

Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних таким платником податку.

Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних визначено Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 114 (далі - Порядок № 114).

Наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року № 218, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 березня 2016 року за № 405/28535, затверджено Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального (далі - Порядок № 218).

Розділом ІІІ Порядку встановлено правила коригування акцизної накладної.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку коригуються лише показники акцизних накладних, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних відповідно до статті 231 розділу VI Кодексу.

З аналізу наведених норм можна зробити висновок про те, що складення та реєстрація акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою її складання, відбувається у разі реалізації пального особою, яка його реалізує. При цьому, платникам надана можливість виправлення помилок (крім даних щодо дати складання акцизної накладної), допущених у відповідних процесах шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

З матеріалів справи слідує, що у зв`язку з допущенням помилок в зазначенні обсягів реалізованого пального в акцизних накладних від 31.01.2018р. за N1328, від 31.01.2018р. за N1330, 31.01.2018р. за N1331, від 28.02.2018р. за N1332, від 28.02.2018р. за N1333, від 28.02.2018р. за N 1334, від 31.03.2018р. за N 1335, від 31.03.2018р. за N1336, від 31.03.2018р. за N1337, від 30.04.2018р. за N1339, позивач на виконання пункту 231.7 статті 231 ПК України склав розрахунки коригування таких накладних та здійснив реєстрацію їх в Єдиному реєстрі акцизних накладних 25.06.2017р.

Дослідивши надані позивачем накладні, які складені з помилками, суд встановив, що такі помилки є арифметичними, оскільки обсяги реалізованого пального в кілограмах та літрах відрізняються від фактичних обсягів комою, яка відділяє числа, що позначають кількість пального.

Водночас, зі змісту акту перевірки від 29.03.2019р. слідує, що перевірка проводилась за період з 23.06.2018р. по 25.06.2018р., тоді як згідно наявних у справі квитанцій складені позивачем розрахунки коригування накладних зареєстровані 25.06.2018р.

Таким чином, податковий орган, здійснюючи перевірку своєчасності реєстрації позивачем акцизних накладних за період з 23.06.2018р. по 25.06.2018р., на підставі інформації АІС "Податковий блок", Єдиного реєстру акцизних накладних, повинен був встановити та врахувати реєстрацію 25.06.2018р. позивачем розрахунків коригування наведених вище накладних. Натомість такої обставини в акті від 29.03.2019р. не відображено, в той час як зазначено, що при перевірці використано: АІС "Податковий блок", Єдиний реєстр акцизних накладних.

В ході судового розгляду представник відповідача не обґрунтувала причин не врахування зазначеної вище обставини в ході перевірки 29.03.2019р.

Зважаючи на викладене, суд погоджується з доводами позивача про те, що податковий орган безпідставно не врахував те, що позивачем здійснено реєстрацію розрахунків коригування зазначених вище акцизних накладних.

Крім того, з матеріалів справи також слідує, що позивачем 27.06.2018р. було складено нові акцизні накладні із зазначенням фактичної кількості об`єму реалізованого ним пального, а саме: N1470 від 31.01.2018р., N1471 від 31.01.2018р., N1472 від 31.01.2018р., N1473 від 28.02.2018р., N1474 від 28.02.2018р., N1475 від 28.02.2018р., N1476 від 31.03.2018р., N1477 від 31.03.2018р., N1478 від 31.03.2018р., N1479 від 30.04.2018р. (зареєстровані в ЄРАН 27.06.2018р.).

20.12.2018р. податковим органом було здійснено камеральну перевірку своєчасності реєстрації ФОП ОСОБА_2 податкових накладних з акцизного податку за період з 21.05.2018р. по 18.12.2018р., за наслідками якої складено акт камеральної перевірки №61/24-13-40-02-06/2638711614 від 20.12.2018р. Згідно висновку вказаного акту платником порушено термін реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів, а саме N1470 від 31.01.2018р., N1471 від 31.01.2018р., N1472 від 31.01.2018р., N1473 від 28.02.2018р., N1474 від 28.02.2018р., N1475 від 28.02.2018р., N1476 від 31.03.2018р., N1477 від 31.03.2018р., N1478 від 31.03.2018р., N 1479 від 30.04.2018р. У зв`язку з цим, підприємцю нарахована фінансова санкція в розмірі 1013,25грн. (сплачена згідно платіжного доручення №398 від 18.12.2018р.).

Таким чином, камеральна перевірка здійснена 20.12.2018р. охоплювала період, який перевірявся 29.03.2019р., при цьому, порушень в частині терміну реєстрації інших акцизних накладних в ході попередньої перевірки податковим органом не встановлено.

З приводу посилань відповідача щодо того, що предметом камеральних перевірок 20.12.2018р. та 29.03.2019р. є різні акцизні накладні суд зазначає, що такі доводи не спростовують того факту, що позивач як на момент попередньої перевірки, так і на момент оскаржуваної перевірки мав достеменну інформацію (АІС "Податковий блок", ЄРАН) щодо реєстрації позивачем розрахунків коригування до спірних акцизних накладних 25.06.2018р.

Враховуючи викладені вище обставини, суд доходить висновку про те, що висновки контролюючого органа про допущення позивачем несвоєчасної реєстрації в ЄРАН акцизних накладних, перелік яких визначений в акті перевірки від 29.03.2019р. є необґрунтованими та безпідставними.

Крім того, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до правил ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно вимог п.76.1 ст.76 ПК України камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

З наведених норм слідує, що обмежень щодо кількості камеральних перевірок податкове законодавства не містить за умови наявності підстав для її проведення. Водночас, також і не передбачено, щоб такі перевірки здійснювались повторно щодо одного і того самого предмету.

Так, судом встановлено, що предметом перевірки 29.03.2019р. була своєчасність реєстрації позивачем податкових накладних в ЄРАН за період з 23.06.2018р. по 25.06.2018р., тоді як цей же період перевірявся податковим органом 20.12.2018р. (акт камеральної перевірки від 20.12.2018р. №61/24-13-40-02-06/ НОМЕР_1 ).

Таким чином, відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних в ЄРАН за період, який вже був предметом камеральної перевірки, та на підставі висновків якої позивач вже поніс відповідальність у вигляді фінансових санкцій.

У відповідності до п.120-2.1 ст.120-2 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних до 15 календарних днів, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування.

Судом встановлено, що висновок про порушення позивачем терміну реєстрації акцизних накладних в ЄРАН до 15 календарних днів, є необґрунтованим, а відтак, податкове повідомлення-рішення, яке ґрунтується на указаних висновках та прийняте на підставі указаної вище норми є неправомірним.

За таких обставин, суд доходить висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду справи відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого рішення. Натомість, позивачем доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернівецькій області.

Водночас, суд зазначає, що не вирішує питання про стягнення судових витрат на правову допомогу, оскільки, позивачем разом з позовом подано лише орієнтований розрахунок таких витрат, натомість обґрунтованого підтвердження понесення таких витрат до вирішення справи по суті позивачем не надано.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0036665206 від 23.04.2019р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1013239 (один мільйон тринадцять тисяч двісті тридцять дев`ять) грн. 64 коп., винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області.

3. Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернівецької області сплачений судовий збір в розмірі 9605 (дев`ять тисяч шістсот п`ять) грн. 00 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07 жовтня 2019 р.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач - Головне управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області ( ЄДРПОУ 39392513, вул.Героїв Майдану, 200-А, м.Чернівці, 58013)

Суддя В.О. Кушнір