Рішення № 84783518, 02.10.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2019
Номер справи
580/2680/19
Номер документу
84783518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2019 року справа № 580/2680/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Руденко А.В.,

за участю:

секретаря Сачинської В.С.,

представника позивача Назаренка С.П. (за довіреністю),

представника відповідача Павленко М.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Дісіді Груп» до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю Дісіді Груп з позовною заявою до Головного управління ДФС у Черкаській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за формою В1 №0000501202 від 15.08.2019.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 05.06.2019 подав податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2019 року разом з іншими документами для здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 60 857 грн. Відповідач за наслідками перевірки поданої декларації склав акт про результати камеральної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за травень 2019 року від 17.007.2019 №486/23-00-12-0208/41459388, яким встановив, що позивач за наслідками 2018 року не подав до контролюючого органу податкової декларації з податку на прибуток, що свідчить про відсутність господарської діяльності. На підставі акту перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення за формою «В1» №0000501202, згідно з яким за порушення п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України зменшив бюджетне відшкодування на суму 60857 грн. і застосував штраф у сумі 15214 грн.

З посиланням на п. 75.1 ст. 75 податкового кодексу України позивач вважає, що факт відсутності господарської діяльності не може встановлюватись під час камеральної перевірки, а неподання податкових декларацій з податку на прибуток не свідчить про відсутність господарських операцій і є підставою для застосування відповідальності лише за факт неподання декларацій. Також висновок про наявність порушень п. 198.5 ст. 198 податкового органу грунтуються виключно на припущеннях, тому податкові зобов`язання за травень 2019 року у сумі 60857 грн. нараховані безпідставно.

Відповідач проти позову заперечив. 23.09.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що в ході проведення перевірки правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, яка охоплює декларації, в яких виникло від`ємне значення податку на додану вартість до звітного (податкового) періоду, за який задекларовано бюджетне відшкодування, встановлено, що позивач за наслідками 2018 року не подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток, що свідчить про відсутність господарської діяльності платника в 2018 році. Таким чином, позивач в порушення пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України не нарахував податкові зобов`язання на послуги, включені до складу податкового кредиту, що не були використані в оподатковуваних операціях, на суму 304 283 грн., та ПДВ 60 857 грн. У зв`язку з викладеним позивачу збільшено суму податкового зобов`язання за травень 2019 року на 60 857 грн. та зменшено від`ємне значення різниці між сумою податкових зобов`язань та сумою податкового кредиту за травень 2019 року на 60 857 грн.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 29.08.2019 прийнято позову заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, у задоволенні позову просив відмовити.

Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши доводи сторін, викладені в позовній заяві та відзиві, подані суду письмові докази, суд встановив таке.

Позивач товариство з обмеженою відповідальністю «Дісіді Груп» (код ЄДРПОУ) зареєстроване як юридична особа 13.07.2017 та перебуває на обліку як платник податків, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

05.06.2019 позивач подав до контролюючого органу заяву податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2019 року, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізовується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника на суму податку на додану вартість 60 857 грн.

Відповідачем проведено камеральну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за травень 2019 року, за результатами якої складено акт №486/23-00-12-0208/41459388 від 17.07.2019.

Актом перевірки №486/23-00-12-0208/41459388 від 17.07.2019 встановлено таке.

Причиною виникнення від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту є:

- за травень 2019 року у сумі 60 857 грн. (100% податкового кредиту) включення від`ємного значення до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового періоду) значення рядка 21 попереднього звітного (податкового періоду) у сумі 60 857 грн.;

- за серпень 2018 року у сумі 60 857 грн.: у сумі 10 772 грн. (17,7% податкового кредиту) перевищення обсягів придбання над обсягами постачання, а саме при відсутності податкових зобов`язань включення до складу податкового кредиту податкових накладних від ТОВ «Кінстеллар» (податковий номер 40323673) на придбання юридичних послуг на суму 50 000 грн., в т.ч. податок на додану вартість на суму 8333 грн. 33 коп. та податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер 32525549) на придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 14 629 грн. 46 коп., в т.ч. податок на додану вартість 2 438 грн. 24 коп.; включення від`ємного значення до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 50 085 грн.;

- за липень 2018 року у сумі 50 085 грн.: у сумі 2800 (5,6% податкового кредиту) перевищення обсягів придбання над обсягами постачання, а саме при відсутності податкових зобов`язань включення до складу податкового кредиту податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер 32525549) на придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського обліку та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 16 799 грн. 75 коп., в т.ч. податок на додану вартість 2799 грн. 96 коп.; включення від`ємного значення до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 47 285 грн.;

- за червень 2018 року у сумі 47 285 грн.: у сумі 2423 грн. (5,1% податкового кредиту) перевищення обсягів придбання над обсягами постачання, а саме при відсутності податкових зобов`язань включення до складу податкового кредиту податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер 32525549) на придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 14 541 грн. 14 коп., в т.ч. податок на додану вартість 2423 грн. 36 коп.; включення від`ємного значення до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 44 862 грн.;

- за травень 2018 року у сумі 44 862 грн.: у сумі 23 381 грн. (52,12% податкового кредиту) перевищення обсягів придбання над обсягами постачання, а саме при відсутності податкових зобов`язань включення до складу податкового кредиту податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Бізнес Солюшнз» (податковий номер 31516470) на придбання консультаційних послуг з пошуку та підбору кандидатів на суму 125 739 грн. 11 коп., в т.ч. податок на додану вартість 20 956 грн. 52 коп. та податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер 32525549) на придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 14 548 грн. 93 коп., в т.ч. податок на додану вартість 2424 грн. 82 коп.; включення від`ємного значення до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 21 841 грн.;

- за квітень 2018 року у сумі 21 841 грн.: у сумі 2368 грн. (11,01% податкового кредиту) перевищення обсягів придбання над обсягами постачання, а саме при відсутності податкових зобов`язань включення до складу податкового кредиту податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер) на придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 14 205 грн., в т.ч. податок на додану вартість 2367 грн. 63 коп.; включення від`ємного значення до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 19 113 грн.;

- за березень 2018 року у сумі 19 113 грн.: у сумі 2437 грн. (12,57% податкового кредиту) перевищення обсягів придбання над обсягами постачання, а саме при відсутності податкових зобов`язань включення до складу податкового кредиту податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер 32525549) на придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 14 622 грн. 12 коп., в т.ч. податок на додану вартість 2437 грн. 02 коп.; включення від`ємного значення до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 16 676 грн.;

- за лютий 2018 року у сумі 16 676 грн.: у сумі 2506 грн. (12,57% податкового кредиту) перевищення обсягів придбання над обсягами постачання, а саме при відсутності податкових зобов`язань включення до складу податкового кредиту податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер 32525549) на придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 15 035 грн. 48 коп., в т.ч. податок на додану вартість 2505 грн. 91 коп.; включення від`ємного значення до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 14 170 грн.;

- за січень 2018 року у сумі 14 170 грн.: у сумі 14 170 грн. (100% податкового кредиту) перевищення обсягів придбання над обсягами постачання, а саме при відсутності податкових зобов`язань включення до складу податкового кредиту податкових накладних від ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер 32525549) на придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 15 156 грн. 80 коп., в т.ч. податок на додану вартість 2526 грн. 05 коп. та включення податкових накладних за минулі періоди на суму податку на додану вартість 11 643 грн. 73 коп. на придбання у ТОВ «Емерджекс Бізнес Солюшнз» (податковий номер 31516470) консультаційних послуг з пошуку та підбору кандидатів на суму 45 337 грн. 86 коп., в т.ч. податок на додану вартість 7556 грн. 31 коп. та придбання послуг з фінансового консультування та ведення бухгалтерського та податкового обліку, консультаційних послуг з управління діяльністю на суму 24 512 грн. 49 коп., в т.ч. податок на додану вартість 4085 грн. 42 коп. у ТОВ «Емерджекс Аутсортінг» (податковий номер 32525549).

Позивач за наслідками 2018 року не подав до контролюючого органу податкової декларації з податку на прибуток, що на думку відповідача свідчить про відсутність господарської діяльності платника в 2018 році.

Позивач в порушення пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України не нарахував податкові зобов`язання на послуги, включені до складу податкового кредиту, що не були використані в оподатковуваних операціях на суму 304 283 грн., та ПДВ на суму 60 857 грн., тому відповідач збільшив позивачу суму податкових зобов`язань за травень 2019 року на 60 857 грн., внаслідок чого задеклароване позивачем у податковій декларації з ПДВ за травень 2019 року від`ємне значення об`єкта оподаткування (різниця між сумою податкових зобов`язань та сумою податкового кредиту) було зменшене на 60 857 грн. Як наслідок, сума бюджетного відшкодування 60 857 грн у позивача не підтвердилась.

За порушення позивачем пункту 198.5 статті 198, пунктів 200.1 та 200.4 статті 200 Податкового кодексу України відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення форми «В1» №0000501202 від 15.08.2019, яким зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 60 857 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 15 214 грн.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення форми «В1» №0000501202 від 15.08.2019 протиправним, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Пунктом 76.1 статті 76 Податкового кодексу України визначено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Згідно пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання). Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Отже, для узгодження заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування відповідач зобов`язаний був провести камеральну перевірку.

Підпунктом «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

П.п. 14.1.36 п. 14.3 ст. 14 Податкового кодексу України передбачає, що господарська діяльність це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами;

Відповідачем при проведенні камеральної перевірки встановлено, що позивач з початку своєї діяльності не подавав податкові декларації з податку на прибуток, у поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість не відображав податкові зобов`язання, тому зробив висновок про те, що позивач господарську діяльність з продажу товарів та надання послуг не здійснював, отже зобов`язаний був скласти відповідно до підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України зведену податкову накладну та відобразити у декларації з ПДВ податкові зобов`язання.

Представник позивача у судовому засіданні пояснив, що дійсно продаж товарів та надання послуг протягом всього часу після державної реєстрації підприємства не здійснювались.

Отже, позивач зобов`язаний був нарахувати податкові зобов`язання відповідно до підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України.

Оскільки позивач не нарахував податкові зобов`язання на послуги, включені до складу податкового кредиту, що не були використані в оподатковуваних операціях, на суму 304 283 грн., ПДВ 60 857 грн., зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість не склав та не зареєстрував, відповідач нарахував такі податкові зобов`язання на законних підставах.

Пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно підпункту «б» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Згідно підпункту «б» пункту 200.14 статті 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

Згідно пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України У разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Оскільки позивачу донараховані податкові зобов`язання за травень 2019, він не має права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість у сумі 60 857 грн.

Зі змісту податкового повідомлення-рішення форми «В1» від 15.08.2019 №0000501202 вбачається, що камеральна перевірка проведена відповідно до п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, яка передбачає, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Отже податкове повідомлення-рішення рішення форми «В1» від 15.08.2019 №0000501202 прийнято відповідачем на законних підставах і скасуванню не підлягає.

Посилання позивача на ті обставини, що відповідач не має права встановлювати відсутність господарської діяльності лише через неподання платником податків податкових декларацій з податку на прибуток суд вважає безпідставним, тому що висновок відповідача про донарахування податкових зобов`язань за травень 2019 року грунтується також на недекларуванні позивачем податкових зобов`язань у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період за весь період діяльності підприємства та не спростований позивачем у судовому засіданні.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Дісіді Груп» відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 04 жовтня 2019 року.

Головуючий А.В. Руденко