
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2019 р. № 520/7274/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради (14000. м. Чернігів, вул. Рокоссовського. 20А, код ЄДРПОУ 38271176) про визнання незаконним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:
1. Визнати незаконним та скасувати рішення адміністратора ЦНАП м. Чернігова ОСОБА_2 від 13.07.2019. щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , з адреси: АДРЕСА_2 .
2. Зобов`язати Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Російської Федерації, з адреси реєстрації: АДРЕСА_2 .
3. Стягнути з відповідача сплачений судовий збір в розмірі 768.40 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішення адміністратора ЦНАП м. Чернігова ОСОБА_2 від 13.07.2019. щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , з адреси: АДРЕСА_2 є незаконним та таким, що порушує права позивачки, а отже підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 19.11.2018 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.
Представником відповідача надано відзив на адміністративний позов, в якому щодо задоволення позовних вимог заперечував зазначивши, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не узгоджуються з нормами чинного законодавства, а отже не підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивачка - ОСОБА_1 , 13.07.2019 звернулась до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради в особі ЦНАП м. Чернігова з заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , з адреси: АДРЕСА_2 , надавши до заяви наступні документи: заяву про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 ; оригінал договору дарування квартири від 03.04.2017, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Підлісною І.В., за реєстровим № 1067, з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 84200918 від 04.04.2017, що підтверджують набуття мною права власності на квартиру АДРЕСА_2 ; оригінал довіреності від імені громадянина Російської Федерації, ОСОБА_3 , виданої на моє ім`я, посвідченої нотаріусом Темрюкського нотаріального округу Беліковою С.М., від 17.06.2019 за реєстровим № 23/18-н/23-2019-3-488, на представлення його інтересів з питань зняття з реєстрації, з адреси: АДРЕСА_2 , з засвідченим нотаріально перекладом тексту довіреності з російської мови на українську мову; паспорт громадяника України серія НОМЕР_2 , виданий 05.05.1996 Деснянським ВМ УМВС України в Чернігівській області на ім`я ОСОБА_1 .
03 квітня 2017 року, в результаті відчуження, на підставі договору дарування, позивачка - ОСОБА_1 , набула право власності на зазначену квартиру.
Позивачка, як новий власник, зазначеної вище квартири в результаті відчуження житла, бажаючи зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 звернулась до відповідача, однак рішенням адміністратора ЦНАП м. Чернігова ОСОБА_2 від 13.07.2019 року позивачці було відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , з адреси: АДРЕСА_2 .
Позивачка вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав звернулася за їх захистом до суду.
Суд надаючи оцінку спірним правовідносинам зазначає наступне.
Питання реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні регулюються законами України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про військовий обов`язок і військову службу", Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру", а також Житловим Кодексом Української РСР, Цивільним і Сімейним кодексами України.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру" (далі - Правила реєстрації місця проживання) встановлено, що ці Правила визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Перелік документів, які особа подає для зняття з реєстрації місця проживання та порядок "проведення зняття з реєстрації місця проживання встановлено пунктами 26, 27 зазначених вище Правил реєстрації місця проживання.
Відповідно до пункту 26 Правил реєстрації місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;
рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошенняїї померлою;
свідоцтва про смерть;
повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);
підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);
підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абзацах восьмому та дев`ятому цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників.
Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку та піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки та піклування. Разом із заявою особа подає:
документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; . квитанцію про сплату адміністративного збору;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
документ, що посвідчує особу представника;
документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами). Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Відповідно до пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації;
у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Згідно з пунктом 27 Правил реєстрації місця проживання, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.
Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку:
приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи;
вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Датою зняття з реєстрації місця проживання осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів;
формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади;
формує інформацію про зняття з реєстрації місця проживання особи для її передачі до Реєстру відповідно до Порядку;
оформляє і видає довідку про зняття з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 16, дітям, які не досягай 16 років, та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, а також вилучає раніше видану довідку про реєстрацію місця проживання для подальшого знищення;
повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого внесені відомості про зняття з реєстрації місця проживання, довідку про зняття з реєстрації місця проживання, а також документи, які подавалися.
Якщо під час подачі документів буде встановлено, що особа подала для зняття з реєстрації місця проживання недійсний паспорт громадянина України, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг складає на неї адміністративний протокол за вчинення правопорушення, визначеного у статті 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Якщо іноземець або особа без громадянства подали для зняття з реєстрації місця проживання недійсний документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, іноземця або особу без громадянства направляють до територіального підрозділу ДМС відповідно до території обслуговування для вжиття до них заходів адміністративного впливу,
а також для оформлення нового документа або внесення визначених законодавством змін у наявний документ.
Якщо зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому, сьомому - дев`ятому пункту 26 цих Правил, без надання документа, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, штамп зняття з реєстрації місця проживання особи проставляється в такому документі у разі звернення особи.
Зняття з реєстрації місця проживання в разі смерті особи здійснюється датою надходження до органу реєстрації документів, визначених в абзацах третьому - п`ятому пункту 26 цих Правил.
13.07.2019 позивачка ОСОБА_1 - представник за довіреністю ОСОБА_3 , звернулась до Центру надання адміністративних послуг м. Чернігова стосовно зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по АДРЕСА_2 на підставі довіреності 23АА9217756, виданої 17.06.2019 ОСОБА_3 та посвідченої Беликовою С. М., нотаріусом Темрюківського нотаріального округу Краснодарського краю Російської Федерації., зареєстровано в реєстрі за № 23/18-н/23/2019-3-488, якою ОСОБА_1 , уповноважено бути представником ОСОБА_3 зокрема, з питання зняття з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_2 . Також позивачем було надано договір дарування квартири АДРЕСА_2 , укладений між ОСОБА_4 (дарувальник) та ОСОБА_1 (обдаровувана) від 03.04.2017.
Суд зазначає, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не є стороною цього договору. На дату подання заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , йому виповнилось 16 років - є повних 20 років.
За інформацією, яка міститься в картотеці з питань реєстрації фізичних осіб на території міста Чернігова, 03.01.2013 місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (на дату реєстрації повних 13 років), було зареєстровано по АДРЕСА_2 . Відповідні записи внесено до картки реєстрації особи - батька дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та поквартирної картки.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що позивачкою в адміністративному позові невірно зазначено, що неповнолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований разом з батьком із серпня 2012 року, батько дитини помер у 2014 році, що не відповідає інформації, яка міститься в картотеці з питань реєстрації фізичних осіб на території міста Чернігова - картці реєстрації та поквартирній картці, в котрих вказані інші дати. Картка реєстрації особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в картотеці відсутня.
Також суд зазначає, що позивачкою - представником за довіреністю ОСОБА_3 не було надано адміністратору документу, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання особи, що суперечить вимогам пункту 26 Правил реєстрації місця проживання, таким чином враховуючи відсутність документу, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, у знятті з реєстрації місця проживання позивачці було відмовлено із зазначенням у заяві про зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови відповідно до пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, відповідачем було повернуто заяву позивачці.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради (14000. м. Чернігів, вул. Рокоссовського, 20А, код ЄДРПОУ 38271176) про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.