Рішення № 84782976, 01.10.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2019
Номер справи
1.380.2019.004309
Номер документу
84782976
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.004309

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 жовтня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 1. 380.2019.004309 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання незаконною відмови в призначенні пенсії ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79000, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) у якому просить суд:

- Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.03.2019 року № 784/113 «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати, починаючи з 02.01.2019 року, пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 на підставі п. «б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», врахувавши в стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на пенсію на пільгових умовах - період роботи з 02.04.1985 року по 19.09.2002 року на посаді електрогазозварника і електрозварника.

Ухвалою від 28 серпня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 19 вересня 2019 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залучення третьої особи у справі №1.380.2019.004309 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання незаконною відмови в призначенні пенсії - відмовлено.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 1985 року по 2002 рік працював на ВО «Полярон». Стаж роботи складає 39 років, з них електрозварником в шкідливих умовах за списком № 2 - 17 років 5 місяців. При зверненні до відповідача про призначення пільгової пенсії отримав відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з посиланням на невідповідність довідок від підприємства про підтвердження наявного трудового стажу. Вважає таку відмову незаконною, оскільки його загальний стаж на ВО «Полярон» склав 17 років 05 місяців (з 02.04.1985 року по 19.09.2002 року) на посаді електрогазозварника та електрозварника, що підтверджується записами у трудовій книжці. Тому вважає, що у нього є право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а відповідач безпідставно відмовив у призначенні такої.

17 вересня 2019 року представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву. У задоволенні позову просить відмовити з наступних підстав. Робота у шкідливих умовах після 21.08.1992 року зараховується до пільгового стажу, якщо право на це підтверджене результатами атестації робочого місця. Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 81 від 12.11.2013, виданої ВО «Полярон», зазначено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день за період з 01.01.1987 по 01.02.1989 та виконував роботу електрозварника, що передбачено розділом ХХХІІ «Загальні професії» Списку № 2 від 22.08.1956 № 1173. Зазначене підтверджується записами трудової книжки та іншими долученими документами. Позицією 23200000-19756 Розділу ХХХІІ «Загальні професії» Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 передбачено електрогазозварників, зайнятих повний робочий день різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини, не нижчі від 3 класу небезпеки. Відповідач вказав, що для робітників цієї професії слід підтвердити не лише її назву, а й зайнятість певними видами зварювальних робіт, які дають право на таку пенсію. Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 83 від 12.11.2013 ОСОБА_1 працював повний робочий день у ВО «Полярон» з 02.04.1985 по 01.01.1987, з 01.02.1989 по 19.09.2002 та виконував роботу електрозварника зайнятого різанням та ручним зварюванням, що передбачено позицією 23200000-19756 Розділу ХХХІІІ «Загальні професії» Списку № 2 від 11.03.1994 № 162. Згідно наказу №228 від 13.09.1994 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» обґрунтовано підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, зокрема, електрогазозварникам, зайнятим повний робочий день різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини, не нижчі від 3 класу небезпеки. Відповідач вказав, що термін дії зазначеної атестації триває по 12.09.1999 року. Період роботи з 13.09.1999 по 19.09.2002 не охоплений результатами атестації робочих місць, а відтак робоче місце електрогазозварника, зайнятого різанням та ручним зварюванням не атестоване як таке, робота на якому дає право на пільгове пенсійне забезпечення. У зв`язку з цим орган ПФ зазначив, що із поданих ОСОБА_1 , документів не випливає зайнятість саме на різанні та ручному зварюванні, як це передбачено позицією 23200000-19756 Розділу ХХХІІІ «Загальні професії» Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року. Крім того, орган ПФ також зазначив, що довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №81,№83 від 12.11.2013, видані В.о. «Полярон» та скріплені підписом генерального директора ОСОБА_2 , не можуть враховуватись під час призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки оформлені з порушенням чинного законодавства та не можуть слугувати підставою для призначення пенсії за Списком 2.

27.09.2019 року позивачем на адресу суду подано відповідь на відзив, в якому зазначає, що довідка про те, що позивач працював за списком № 2 підтверджується наказами по підприємству про затвердження результатів атестації робочих місць і матеріалів по атестації робочих місць зберігаються не тільки на ВО «Полярон», а і в державних органах, які проводили відповідну атестацію. Просить суд відхилити доводи відповідача, викладені у відзиві, як необґрунтовані.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

У позовній заяві позивачем вказано, що 20.02.2019 року він звернувся до Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області із заявою, в якій просив призначити пенсію на пільгових умовах за списком № 2 згідно з пунктом «б» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

14.03.2019 ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення № 784/113, відповідно до котрого відмовило ОСОБА_1 , у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В рішенні зазначено, що згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 81 від 12.11.2013, виданої ВО «Полярон», зазначено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день за період з 01.01.1987 по 01.02.1989 та виконував роботу електрозварника, що передбачено розділом ХХХІІ «Загальні професії» Списку № 2 від 22.08.1956 № 1173. Зазначене підтверджується записами трудової книжки та іншими долученими документами. Позицією 23200000-19756 Розділу ХХХІІ «Загальні професії» Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 передбачено електрогазозварників, зайнятих повний робочий день різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини, не нижчі від 3 класу небезпеки. Відповідач вказав, що для робітників цієї професії слід підтвердити не лише її назву, а й зайнятість певними видами зварювальних робіт, які дають право на таку пенсію. Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 83 від 12.11.2013 ОСОБА_1 працював повний робочий день у ВО «Полярон» з 02.04.1985 по 01.01.1987, з 01.02.1989 по 19.09.2002 та виконував роботу електрозварника зайнятого різанням та ручним зварюванням, що передбачено позицією 23200000-19756 Розділу ХХХІІІ «Загальні професії» Списку № 2 від 11.03.1994 № 162. Згідно наказу №228 від 13.09.1994 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» обґрунтовано підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, зокрема, електрогазозварникам, зайнятим повний робочий день різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини, не нижчі від 3 класу небезпеки. Відповідач вказав, що термін дії зазначеної атестації триває по 12.09.1999 року. Період роботи з 13.09.1999 по 19.09.2002 не охоплений результатами атестації робочих місць, а відтак робоче місце електрогазозварника, зайнятого різанням та ручним зварюванням не атестоване як таке, робота на якому дає право на пільгове пенсійне забезпечення. У зв`язку з цим орган ПФ зазначив, що із поданих ОСОБА_1 , документів не випливає зайнятість саме на різанні та ручному зварюванні, як це передбачено позицією 23200000-19756 Розділу ХХХІІІ «Загальні професії» Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року. Крім того, у рішенні орган ПФ також зазначив, що довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №81, №83 від 12.11.2013, видані В.о. «Полярон» та скріплені підписом генерального директора ОСОБА_2 , не можуть враховуватись під час призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки оформлені з порушенням чинного законодавства та не можуть слугувати підставою для призначення пенсії за Списком 2. Відповідач у рішенні покликався на те, що відповідно до наказу Міністерства промислової політики України 22.01.2008 року № 40 «Про ліквідацію Державного виробничого об`єднання «Полярон», прийнято рішення про припинення юридичної особи ДВО «Полярон», яке розташоване за адресою: м. Львів, вул. Угорська,14, шляхом ліквідації та створено ліквідаційну комісію. Головою ліквідаційної комісії призначено заступника директора ДП НВК «Полярон» - Дубик Т.М. (а.с.10-14).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з статтею 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України від 05.11.1991 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788, в редакції станом на час подання заяви позивачем), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Абзацом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочого місця, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Так, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Згідно з абзацом першим підпункту 2 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку, у т.ч. 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 № 1451/11731.

Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилась чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період робіт із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно.

Таким чином, обов`язковою умовою для зарахування роботи у шкідливих умовах до пільгового стажу після 21.08.1992 є результати атестації робочого місця.

Частина 3 статті 13 Закону №1788 встановлює, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачений законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Згідно з ст. 100 Закону №1788, особам, які працювали до введення в дію цього Закону (тобто до 01.01.1992) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно із ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні положення містяться у п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, згідно з яким основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 20 Порядку встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Право особи на призначення пільгової пенсії, згідно зі ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, у якому працювала особа зі шкідливими і важкими умовами праці.

Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення», є виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця.

У постанові від 06.12.2016 у справі № 21-1660а16 Верховний Суд України вказав на те, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала зі шкідливими і важкими умовами праці.

Постановою Кабінету Міністрів від 11.03.1994р. № 162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» затверджено Список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі XXXIII «Загальні професії» передбачені професії «електрозварники» та «електрозварники ручного зварювання».

Як вбачається із записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , позивач працював, зокрема: з 28.07.1982 р. по 04.10.1982 - електрогазозварником ручної зварки Запорізького монтажного управління тресту «Південтеплоенергомонтаж»; з 02.04.1985 по 31.12.1986 - електрогазозварником цеху водо газопостачання ВО «Полярон»; з 01.01.1987 по 31.01.1989 - електрозварником ручної зварки цеху водо газопостачання ВО «Полярон»; з 01.02.1989 по 19.02.2002 - електрогазозварником цеху водогазопостачання ВО «Полярон»; з 02.11.2009 по 03.02.2017 - електрозварником ТзОВ «Олімпік ЛТД»; з 06.02.2017 по даний час - електрогазозварником ТзОВ «БіоГумос». (а.с. 8-9).

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 81 від 12.11.2013, виданої ВО «Полярон», зазначено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день за період з 01.01.1987 по 01.02.1989 та виконував роботу електрозварника та виконував роботу електрозварника, що передбачено розділом ХХХІІ «Загальні професії» Списку № 2 від 22.08.1956 № 1173. (а.с. 15).

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 83 від 12.11.2013, виданої ВО «Полярон», зазначено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день за період з 02.04.1985 по 01.01.1987, з 01.02.1989 по 19.09.2002 та виконував роботу електрозварника зайнятого різанням та ручним зварюванням, що передбачено позицією 23200000-19756 Розділу ХХХІІІ «Загальні професії» Списку № 2 від 11.03.1994 № 162. (а.с. 16).

В оскаржуваному рішенні відповідач вказав, що відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком за списком №2 періоду роботи з 13.09.1999 року по 19.09.2002 року, оскільки такий не охоплений результатами атестації робочих місць.

Судом встановлено, що атестація робочих місць за умова праці на ВО «Полярон» проводилась згідно наказу № 228 від 13.09.1994 року.

З даного приводу суд зазначає.

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за результатами атестації робочих місць, яка також надає інші пільги і компенсації, передбачені законодавством, а саме надбавка за роботу в зазначених умовах, право на скорочений робочий день, додаткову відпустку й одержання лікувально-профілактичного лікування. Атестація повинна проводитися на підприємстві не рідше одного разу на п`ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Контроль за проведенням атестації, правильністю застосування Списків покладено на Державну експертизу умов праці.

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації) визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005р. № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що оскільки обов`язок проведення атестації покладається на керівника підприємства, а умови праці позивача залишалися незмінними значний проміжок часу, непроведення чергової атестації робочого місця за умовами праці в період з 13.09.1999 року по 19.09.2002 року, при наявності попередньої та наступної атестацій робочого місця і незмінності умов праці, не можуть обмежувати гарантії працівника на зарахування пільгового стажу його роботи і отримання пенсії на пільгових умовах.

Крім того, не зарахування спірного стажу позивача буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в п.3.1. Рішення Конституційного Суду України (Справа N1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Отже, підтвердженням того, що позивач, у вищезазначені періоди (які не зараховані до пільгового стажу) працював повний робочий день на роботах із шкідливими та важкими умовами праці - є записи в його трудовій книжці, що відповідає вимогам законодавства і не потребує інших способів доведення цього факту.

Наведене вище свідчить про наявність у позивача права на пенсію згідно пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії є те, що довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №81, №83 від 12.11.2013, видані В.о. «Полярон» та скріплені підписом генерального директора ОСОБА_2 , не можуть враховуватись під час призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки оформлені з порушенням чинного законодавства та не можуть слугувати підставою для призначення пенсії за Списком 2. Такі дії відповідача не можуть позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, та п. 4.2 Порядку Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірності поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

При цьому суд наголошує, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати ці повноваження, а тому неможливість проведення перевірки правомірності видачі довідки не дає підстав для відмови у зарахуванні стажу роботи при його підтвердженні записами у трудовій книжці.

Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці відповідачем не надано.

Таким чином, надані позивачем довідки для підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній є підставою для зарахування відповідачем спірних періодів роботи до стажу роботи, який надає право позивачу на пенсію на пільгових умовах.

Отже, з урахуванням вимог законодавства України про пенсійне забезпечення, а також встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач, не зараховуючи до пільгового стажу позивача період його роботи з 02.04.1985 по 19.09.2002 на ВО «Полярон» діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання пропорційності, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення, що порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення на пільгових умовах.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що неможливість відповідача провести перевірку відповідності записів довідок первинним документам, не повинна покладати надмірного тягаря та обов`язку на позивача.

Аналогічного за змістом висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 23.01.2018 у справа №583/392/17, в якій суд зазначив, що позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаній у довідці № 7 від 02 жовтня 2010 року. Те, що Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області через проведення АТО позбавлене можливості провести перевірку відповідності запису довідки первинним документам, не покладає надмірного тягаря та обов`язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.

Положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене в сукупності та виходячи із встановлених судом обставин, оцінивши надані позивачем та відповідачем докази в контексті наведених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку про доведеність позивачем заявлених позовних вимог, з огляду на що, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі. Як визначено статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII, пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79000, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання незаконною відмови в призначенні пенсії та зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.03.2019 року № 784/113 «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79000, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ), починаючи з 02.01.2019 року, пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 на підставі п. «б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», врахувавши в стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на пенсію на пільгових умовах - період роботи з 02.04.1985 року по 19.09.2002 року на посаді електрогазозварника і електрозварника.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79000, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) 1536, 80 грн., сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 07 жовтня 2019 року.

Суддя Кухар Н.А.