
Справа №: 716/1642/19
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.10.2019 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., за участю секретаря судового засідання Вікторівської Д.Я., прокурора Бужак Д.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Заставна адміністративний матеріал, що надійшов із Управління захисту економіки в Чернівецькій області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 головного інженера КП «Чернівцітеплокомуненерго», депутата Заставнівської районної ради Чернівецької області, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 , являючись депутатом Заставнівської районної ради, будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом декларування, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, умисно, 01.08.2019 подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 р. та несвоєчасно, без поважних причин, умисно, 31.07.2019 подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 р., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та пояснив, що він являється депутатом Заставнівської районної ради і був обізнаний про те, що він є суб`єктом декларування та відповідно про необхідність подання у встановлений законодавством строк електронних Декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 -2017 р.р. У зв`язку із чим у 2017 та 2018 р.р. він заходив у особистий кабінет та заповнював декларації за вказані періоди, після чого двічі натискав кнопку подати декларацію, проте не вжив остаточних дій для відправлення декларацій на сайт та перевірки фактичного їх подання. У 2019 році після того, як він подав декларацію за 2018 рік, до нього зателефонували працівники з Управління захисту економіки в Чернівецькій області та повідомили йому про те, що ним не подано декларації за 2016-2017 р.р. Після чого він повторно заповнив та подав їх 31.07.2019 - за 2017 р. та 01.08.2019 - за 2016 рік. Зазначив, що відсутні поважні об`єктивні причини, які б унеможливлювали своєчасне подання декларацій за 2016-2017 р.р.
Прокурор Бужак Д.Ю. в судовому засіданні просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, вважаючи, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у зв`язку із чим він повинен нести адміністративну відповідальність, передбачену цією статею.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», що підтверджено сукупністю зібраних до протоколу та досліджених судом доказів.
Зокрема, згідно рішення Заставнівської районної ради Чернівецької області І сесії 7 скликання №1-1/15 від 10.11.2015 «Про підсумки виборів депутатів Заставнівської районної ради 7 скликання» за наслідками проведення виборів депутатів Заставнівської районної ради - ОСОБА_1 набув повноважень депутата в результаті обрання його депутатом до Заставнівської районної ради Чернівецької області (а.с.18-19).
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради АР Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Також, відповідно до ч.1 ст. 45 цього Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Відповідно до п.п. 1 п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин -1 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Верховною Радою України 23.03.2017 прийнято Закон №1975-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», який набрав чинності 30.03.2017.
Відповідно до цього Закону строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше, у 2017 році було продовжено до 01.05.2017.
З наведеного випливає, що ОСОБА_1 являючись депутатом Заставнівської районної ради Чернівецької області, будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, зобов`язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, до 00:00 год. 01.05.2017 та за 2017 -до 00:00 год. 01.04.2018.
Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №271 від 27.08.2019, ОСОБА_1 у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 -2017 р.р. за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, лише 01.08.2019 - за 2016 р. та 31.07.2019 - за 2017 р., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
З скриншоту опублікованої ОСОБА_1 на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016-2017 р.р. та інформації НАЗК про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 06.09.2019 вбачається, що вказані Декларації були опубліковані ним 31.07.2019, о 21:44 год., та відповідно 01.08.2019, о 18:22 год. (а.с. 21-32, 39-50).
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» від 22.05.2017 №223-943/0/4017 конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку із хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Як встановлено судом, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації у ОСОБА_1 не було. Даний факт був підтверджений останнім особисто в судовому засіданні.
Згідно довідки Заставнівської районної ради Чернівецької області № 02.02/45 від 07.08.2019 депутати Заставнівської районної ради 7 скликання неодноразово повідомлялися про дотримання Закону України «Про запобігання корупції». Крім того, в приміщенні Заставнівської районної ради Чернівецької області в наявності є комп`ютерна техніка з доступом до всесвітньої мережі Інтернет (а.с.20).
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони й обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст. 3 цього Закону.
Суб`єктивна сторона корупційного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як це визначено ч.1 ст. 172-6 КУпАП, незалежно від ознак суб`єктивної сторони, є адміністративним правопорушенням з формальним складом, при цьому обов`язковою складовою складу даного правопорушення є існування об`єктивної сторони, тобто протиправного діяння.
З матеріалів справи вбачається, що з встановленими Законом України «Про запобігання корупції» вимогами та обмеженнями ОСОБА_1 був ознайомлений, а отже усвідомлював про обов`язок своєчасно подавати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Після спроби подання заповнених декларацій за 2016 р. та за 2017 р. не вжив заходів для реального їх подання (направлення) на сайт НАЗК.
Будь-які підтвердження, що ОСОБА_1 звертався до НАЗК або відповіді НАЗК про те, що ним було виконані усі дії для подачі щорічної декларації у матеріалах справи відсутні.
В той же час на офіційному веб-сайті НАЗК для суб`єктів декларування 27 листопада 2017 року завчасно було розміщено покрокове роз`яснення щодо заповнення електронних декларацій із відеоприкладами.
Також, на офіційному веб-сайті НАЗК суб`єктів декларування своєчасно проінформовано про те, що для того, щоб подати декларацію необхідно перевірити внесену інформацію та виконати такі дії:
- натиснути кнопку «Зберегти чернетку»;
- натиснути кнопку «Зберегти декларацію»;
- обрати збережену чернетку та натиснути кнопку «Продовжити роботу»;
- натиснути кнопку «Подати документ»;
- підтвердити ознайомлення з передбаченою законодавством відповідальністю за подання недостовірних відомостей у декларації, проставивши відповідну позначку;
- натиснути кнопку «Подати документ»;
- натиснути кнопку «Подати декларацію».
Відповідно до п. 8 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10 червня 2016 року № 3, після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладанням на нього особистого кваліфікованого електронного підпису.
Перед підписанням документа суб`єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб`єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них особистого кваліфікованого електронного підпису.
Пунктом 9 цього ж Порядку передбачено, що кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.
З огляду на наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 усвідомлюючи і передбачаючи шкідливі наслідки не вжив усіх належних дієвих та послідовних заходів щодо своєчасного заповнення декларацій за 2016-2017 р.р. на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто для повного виконання ним, як суб`єктом декларування, вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подавши без поважних причин декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016-2017 р.р. порушив вимоги фінансового контролю, отже вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, за що повинен нести адміністративну відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення у відповідності до ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до правопорушень, пов`язаних з корупцією, обставини, за яких було вчинене дане правопорушення, відсутність обтяжуючих обставин, щире каяття винного, як обставину, яка пам`якшує відповідальність, приходжу до висновку, що накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тобто згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 384,20 грн. на користь держави.
Керуючись ст. ст. 23, 27, 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 251, 283-284 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 28.11.2003 Заставнівським РВ УМВС України в Чернівецькій області, адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень, за порушення вимог ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 28.11.2003 Заставнівським РВ УМВС України в Чернівецькій області судовий збір на користь держави в розмірі - 384 гривні 20 копійок (отримувач коштів: ГУК у м.Києв /м.Київ/ 22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, номер рахунку: UA798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Пухарєва О.В.