
Справа №701/1150/19
Провадження №2-а/701/11/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2019 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого - судді - Калієвського І.Д.
при секретарі - Байдужій Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до начальника Маньківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Мельника Василя Володимировича щодо оскарження рішень та дій суб'єкта владних повноважень,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів щодо оскарження рішень та дій посадових осіб державної виконавчої служби.
Відповідач ОСОБА_4 , в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження по даній справі, оскільки у справі, що розглядається, ОСОБА_5 , звернувся з позовом до суду до начальника Маньківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Мельника Василя Володимировича щодо оскарження рішень та дій посадових осіб державної виконавчої служби в межах виконавчого провадження яке відкрито на підставі виконавчого листа, виданого Печерським районним судом м. Києва, тому така справа має розглядатися судом за правилами цивільного судочинства у Печерському районному суді м. Києва.
Позивач в судовому засіданні заперечував проти задоволення заявленого клопотання.
Суд, вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач вважає протиправними рішення та дії начальника Маньківського районного відділу держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Мельника В.В., що вчинялися останнім в рамках виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-3373/11, виданого 10.04.2012 року Печерським районним судом м. Києва про стягнення з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_6 заборгованості в розмірі 299 670 грн.
Суд вирішуючи клопотання відповідача про закриття провадження по справі керується наступним.
Згідно зі статтею 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту.
Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.
Згідно з п. 1 ч.2 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Разом з тим, під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватно-правові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватно-правовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Так, із матеріалів справи вбачається, що виконавче провадження відкрито за виконавчим листом, який виданий Печерським районним судом м. Києва за результатом розгляду цивільної справи.
Відповідно до ст.. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до ч. 1 ст. 448 ЦПК України передбачено, що скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Аналогічна правова позиція висловлена у Постанові Судової палати у адміністративних справах і Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 22 березня 2016 року у справі № 21 - 318а16.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що провадження по даній справі підлягає закриттю згідно п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, оскільки дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19-20, 238, 239, 243, 248, 287 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Провадження у справі № 701/1150/19 за адміністративним позовом ОСОБА_5 до начальника Маньківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Мельника Василя Володимировича щодо оскарження рішень та дій суб'єкта владних повноважень - закрити.
Роз`яснити ОСОБА_5 , що справа підлягає розгляду Печерським районним судом м. Києва, який видав виконавчий лист, у порядку цивільного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом п`ятнадцяти днів.
Повний текст ухвали виготовлений 07.10.2019 р.
Суддя І.Д.Калієвський