
Справа № 627/759/19
01.10.2019
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.10.2019 рокусмт. Краснокутськ
Суддя Краснокутського районного суду Харківської області Вовк Л.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки селища Краснокутськ Краснокутського району Харківської області , працюючої керуючими справами виконавчого апарату Краснокутської районної ради , зареєстрованої та проживаючою по АДРЕСА_1 , РНОКПП : НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.212-3 КУпАП,
у с т а н о в и в :
За результатами моніторингу 02.07.2019 р. , регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області , веб-порталу відкритих даних https:// data.gov.ua ( далі- Портал) було встановлено, що Краснокутською районною радою Харківської області не оприлюднені набори даних передбачені Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 (у редакції від 14.07.2018 ), обов`язок оприлюднення яких визначено у статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Факт неоприлюднення Краснокутською районною радою набори даних зафіксовано за допомогою скріншотування Єдиного державного веб-порталу відкритих даних. З огляду на вказане, ОСОБА_1 , керуючою справами Краснокутської районної ради та будучи відповідальною особою за надання публічної інформації Краснокутської районної ради ,не оприлюднено станом на 02 липня 2019 року набори даних, які підлягають обов`язковому оприлюдненню у формі відкритих даних, на Порталі, чим порушено право на інформацію, обов`язкове оприлюднення якої передбачено Законом України « Про доступ до публічної інформації».
У судовому засіданні правопорушник ОСОБА_1 вину свою у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала , пояснивши що оприлюднювала інформацію на веб-сайті Краснокутської районної ради та Закон України « Про доступ до публічної інформації « не порушувала , просила провадження у справі закрити в зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Не дивлячись на те, що ОСОБА_1 вину не визнала , її вина підтверджується наступними доказами , а саме протоколом про адміністративне правопорушення від 12.07.2019 р. відносно ОСОБА_1 за ст.212-3 ч.1 КУпАП ; скріншотом інформації Єдиного державного веб-порталу відкритих даних станом на 02.07.2019 р.; службовою запискою регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області від 02.07.2019 р., згідно якого розпорядник інформації - Краснокутська районна рада зареєстрована в системі наборів відкритих даних ,однак жодна публічна інформація не оприлюднена ; розпорядженням Краснокутської районної ради від 06.05.2011 року № 14 « Про забезпечення виконання вимог Закону України « Про доступ до публічної інформації у виконавчому апараті Краснокутської районної ради» та призначення відповідальної особи за надання публічної інформації ; розпорядженням Краснокутської районної ради від 04.01.1999 р. №02-к «Про призначення ОСОБА_1 на посаду керуючої справами (керівника секретаріату) районної ради ; заявою про реєстрацію на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних ОСОБА_1 від 27.09.2016 р,
За ч.1 ст.212-3 КУпАП передбачена відповідальність за неоприлюднення інформації , обов`язкове оприлюднення якої передбачено , зокрема , Законом України « Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ч.1 , ч.4 ст.10-1 Закону України « Про доступ до публічної інформації « публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.
Розпорядники інформації зобов`язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов`язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Відповідно до п.1 Положення про набори даних ,які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 835 ( далі-Положення) , це Положення визначає вимоги до формату і структури наборів даних , що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних , періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення , а також перелік таких наборів даних.
Пунктом 2 Положення визначено , що набір даних - електронний документ, який містить відкриті дані та складається із структурованої сукупності однорідних значень (записів) ,включає поля даних та метаінформацію про них.
Відповідно до п. 3 Положення розпорядники інформації згідно з цим Положенням оприлюднюють у формі відкритих даних набір даних ,визначений у переліку наборів даних ,які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних , згідно з додатком , а також будь-які інші наявні дані , що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних .
Переліком наборів даних ,які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних ( далі-перелік) визначено набори даних , що мають оприлюднювати усі розпорядники інформації та органи місцевого самоврядування зокрема.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.
Протокол про адміністративне правопорушення, який складений з виконанням процесуальних вимог уповноваженою особою, є документом, який офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій і є одним з основних джерел доказів.
Обставин , що пом`якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , передбачених ст.ст. 34,35 КУпАП суддею не встановлено.
Таким чином , в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення , передбаченого частиною 1 ст.212-3 КУпАП , а саме неоприлюднення інформації , обов`язкове оприлюднення якої передбачено Законом України « Про доступ до публічної інформації».
Показання ОСОБА_1 про те, що вся інформація щодо діяльності Краснокутської районної ради систематично висвітлюється на офіційному веб-сайті у мережі Інтернет та у офіційних друкованих виданнях , не підтверджують того , що публічна інформація у формі відкритих даних оприлюднювалася і регулярно оновлювалася відповідальною особою на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та спростовуються запискою регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області від 02.07.2019 р., згідно якого розпорядник інформації - Краснокутська районна рада зареєстрована в системі наборів відкритих даних ,однак жодна публічна інформація не оприлюднена.
Показання правопорушника , що скріншот не має дати скрінування сторінки , а лише дату посвідчення копії даного скріншоту , що , на думку ОСОБА_1 , є суттєвим порушенням складання протоколу, суд до уваги не приймає , оскільки моніторинг Єдиного веб-порталу відкритих даних проведений 02.07.2019 р. , про що свідчить службова записка , тому вказаний доказ є належним та допустим ,в розумінні вимог ст.251 КУпАП.
На думку правопорушника , відсутність її пояснення та зауважень в протоколі, відсутність запису , що правопорушенням заподіяно чи не заподіяна матеріальна шкода ,не є підставою для закриття справи в зв`язку з відсутністю події і складу правопорушення. Проте , що правопорушник ознайомлена зі змістом протоколу та їй роз`яснено право відмовитися надавати пояснення щодо себе , свідчить її власноручний підпис в протоколі.
Крім того, відсутність комплексної системи захисту інформації розміщеної на Єдиному державному веб – порталі відкритих даних ,на думку суду , не впливає на винність чи невинність у вчиненні правопорушення ОСОБА_1 .
В своєму поясненні ОСОБА_1 підтвердила факт реєстрації Краснокутської районної ради на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних , одна доказів , того що на вказаний веб-портал оприлюднювалася інформація , останньою суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, характер правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, суддя приходить до висновку, що факт правопорушення та вина ОСОБА_1 підтверджені повністю та до неї доцільно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави .
Крім того, відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір підлягає стягненню з особи, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, в розмірі, передбаченому п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» -у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 384 грн. 20 коп., який також підлягає стягненню з порушника на користь держави.
Керуючись ч.1 ст. 212 -3, ст.ст. 245, 278, 280, 283-284,294 КУпАП, суддя -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-3 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі двадцять п`ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 425 (чотириста двадцять п`ять ) 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп..
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі скарги через Краснокутський районний суд.
Суддя Л. В. Вовк