Рішення № 84748413, 27.09.2019, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
27.09.2019
Номер справи
372/3373/18
Номер документу
84748413
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 372/3373/18

Провадження № 2-421/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2019 року м.Обухів

Обухівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Зінченко О.М.

при секретарях Бут Є.А., Євдокімовій В.С.,

представників ОСОБА_1 , Золотарьов О.М. , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Сінько А.А. ,

розглянувши у приміщенні Обухівського районного суду Київської області у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_6 , до Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Обухівська районна державна адміністрація Київської області, про визнання дій протиправними, скасування рішення та відшкодування майнової шкоди,

В С Т А Н О В И В:

06.11.2018 року позивач ОСОБА_6 звернулась до Обухівського районного суду Київської області з позовом до Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Обухівська районна державна адміністрація Київської області, про визнання дій протиправними, скасування рішення та відшкодування майнової шкоди з подальшим уточненням позовних вимог. Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначив, що 23.12.2017 року нею, до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, Головного Управління Держпродспоживслужби в Київській області та Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Обухівській райдержадміністрації подано заяву про відшкодування збитків завданих в наслідок запровадження карантину або карантинних обмежень тварин у зв`язку з проведенням робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб. У відповідності до протоколу № 1 позачергового засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Обухівській районній державній адміністрації від 23.01.2018 року п. 1 затверджено розмір завданої матеріальної шкоди в розмірі 73 198,33 грн. та п. 4. вказаного протоколу Виконавчому комітету Підгірцівської сільської ради зобов`язано здійснити відшкодування збитків гр. ОСОБА_6 у вигляді виплати матеріальної допомоги. 08.02.2018 року позивач звернулась з заявою до Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, з заявою, про відшкодування збитків завданої в наслідок надзвичайної ситуації техногенного природного характеру у вигляді виплати матеріальної допомоги. Рішенням 39 сесії 7-го скликання №21.39.УII від 22.02.2018 року Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області позивачу відмовлено у відшкодуванні, майнової шкоди. Тому, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Ухвалою судді від 07.11.2018 року було відкрито провадження у справі та призначено в порядку загального позовного провадження підготовче судове засідання з повідомленням учасників справи.

Ухвалою суду від 14.03.2019 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в загальному позовному провадженні.

У судовому засіданні позивач та представник позивач позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.

У судовому засіданні представник відповідача Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області Золотарьов О.М. проти задоволення позовних вимог заперечив, вказав, що вирішення питання відшкодування майнової шкоди (збитків), завданої особам в наслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв`язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб покладається на структурний підрозділ з питань економічного розвитку відповідної місцевої державної адміністрації, просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства.

У судовому засіданні представники відповідача Обухівської районної державної адміністрації Київської області позовні вимоги не визнали, просили відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.

Треті особи Київська обласна Державна адміністрація, Міністерство економічного розвитку та торгівлі України про розгляд справи повідомлялись належним чином, в судове засідання своїх представників не направили, заяв та клопотань до суду не подали.

Представник третьої особи Кабінету Міністрів України Сінько А.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав до суду письмові пояснення, в яких вказав що позов не підлягає задоволенню в зв`язку з його недоведеністю та необґрунтованістю та просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши обґрунтування позивача та його представника, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що 23.12.2017 року ОСОБА_6 звернулась до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, Головного Управління Держпродспоживслужби в Київській області та Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Обухівській райдержадміністрації з заявою про відшкодування збитків завданих в наслідок запровадження карантину або карантинних обмежень тварин у зв`язку з проведенням робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб.

Згідно акту «Про вилучення сільськогосподарських тварин з метою їх знищення або забою при ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб» від 23.12.2017 року кількість вилучених тварин при ліквідації спалаху африканської чуми свиней складає 52 голови вагою 1940 кг.

Висновком № 1 від 23.01.2018 року Державної надзвичайної протиепізоотичною комісією при Обухівській райдержадміністрації Київської області «Про відшкодування матеріальних збитків потерпілій особі, яка постраждала в наслідок уведення карантинного режиму для тварин або у зв`язку з проведенням робіт, спрямованих на ліквідацію та профілактику карантинних хвороб тварин» визнано завдану шкоду в розмірі 73 198 грн. 33 коп. на підставі протоколу № 1 від 23.01.2018 року Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Обухівській районній державній адміністрації.

У відповідності до протоколу № 1 позачергового засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Обухівській районній державній адміністрації від 23.01.2018 року п. 1 затверджено розмір завданої матеріальної шкоди в розмірі 73 198,33 грн. та п. 4. вказаного протоколу Виконавчому комітету Підгірцівської сільської ради зобов`язано здійснити відшкодування збитків гр. ОСОБА_6 у вигляді виплати матеріальної допомоги.

Згідно Протоколу № 1 засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Київській обласній державній адміністрації від 09.02.2018 р., п. 15 щодо вжиття негайних заходів щодо відшкодування збитків власникам вилучених тварин (свиней) у зв`язку з випадками африканської чуми свиней в с. Підгірці Обухівського району. Відповідальні Обухівська райдержадмінстрація, термін до 01.03.2018 року.

08.02.2018 року ОСОБА_6 звернулась з заявою до Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, з заявою, про відшкодування збитків завданої в наслідок надзвичайної ситуації техногенного природного характеру у вигляді виплати матеріальної допомоги, з урахуванням протоколу позачергового засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Обухівській районній державній адміністрації від 23.01.2018 року.

Рішенням 39 сесії 7-го скликання №21.39.УII від 22.02.2018 року Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області позивачу було відмовлено у відшкодуванні збитків завданої в наслідок надзвичайної ситуації техногенного природного характеру.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Закону України від 25.06.1992 № 2498-XII "Про ветеринару медицину" передбачено, що в разі спалаху особливо небезпечної хвороби, занесеної до списку МЕБ (Міжнародного епізоотичного бюро), Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Кабінеті Міністрів України або відповідні місцеві державні надзвичайні протиепізоотичні комісії приймають рішення про вжиття одного або декількох заходів, визначених відповідним планом дій за надзвичайних обставин або зводом правил, а у разі їх відсутності приймають рішення про вжиття одного або декількох заходів, зазначених у статті 44 цього Закону, відповідно до характеру особливо небезпечних хвороб, занесених до списку МЕБ, та рівня ризику в інфікованій і буферній зонах та зоні спостереження, а також розміщують у засобах масової інформації повідомлення, які повинні містити відомості про кордони інфікованої і буферної зон, зони спостереження та за необхідності - про застосовані в кожній із цих зон ветеринарно-санітарні заходи.

В силу приписів статті 49 Закону України від 25.06.1992 № 2498-XII "Про ветеринару медицину" майнова шкода (збитки), завдана особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв`язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації та профілактики карантинних хвороб, відшкодовується за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно постанови КМУ від 31.10.2012 № 1003 "Про затвердження Порядку відшкодування майнової шкоди (збитків), завданої особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв`язку проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб", передбачено виділення коштів з резервного фонду місцевого бюджету на відшкодування завданої майнової шкоди (збитків) в залежності від рівня надзвичайної ситуації.

Зазначено, що пунктами 9, 11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою КМУ від 29.03.2002 року № 415, кошти із резервного фонду бюджету суб`єктами господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51% виділяються через головних розпорядників коштів лише на умовах повернення. Рішення про виділення коштів приймається тільки в межах призначення на цю мету у відповідному бюджеті і втрачає чинність після закінчення відповідного бюджетного періоду.

Згідно ст. 1170 ЦК України у разі прийняття закону, що припиняє право власності на певне майно, шкода, завдана власникові такого майна, відшкодовується державою у повному обсязі.

Згідно вимог ст. 1173 ЦК України , шкода завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд з урахуванням принципу верховенства права, приходить до висновку про часткове задоволення вимог позивача.

Відтак, вимога позивача про стягнення з Обухівської районної державної адміністрації Київської області на її користь майнової шкоди заподіяної від наслідків надзвичайної ситуації техногенного природного характеру у розмірі 72 198, 33 грн. є обґрунтованими і такими, що підлягає задоволенню. Разом з тим, позовні вимоги про стягнення майнової шкоди з відповідача Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області задоволенню не підлягає, оскільки Підгірцівська сільська рада не наділена повноваженнями щодо прийняття рішення стовно компенсації майнової шкоди заподіяної внаслідок надзвичайної ситуації техногенного природного характеру.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 4, 10, 76, 81, 141,259, 264-265, 268, 273 ЦПК України, ст.ст. 1170,1173 ЦК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_6 задовольнити частково.

Стягнути з Обухівської районної державної адміністрації Київської області, код ЄДРПОУ 04054725 на користь ОСОБА_6 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 в якості відшкодування матеріальної шкоди в розмірі 72198 грн. 33 коп., заподіяної від наслідків надзвичайної ситуації техногенного природного характеру.

Стягнути з Обухівської районної державної адміністрації Київської області, код ЄДРПОУ 04054725 на користь ОСОБА_6 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 понесені нею судові витрати в виді сплати судового збору в сумі 721,98 грн..

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М.Зінченко