Рішення № 84747206, 30.09.2019, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
344/2518/17
Номер документу
84747206
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/2518/17

Провадження № 2-а/344/68/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2019 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов"язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м.Івано-Франківську, виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов"язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м.Івано-Франківську від 10.01.2017 року,-

В С Т А Н О В И В:

ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов"язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м.Івано-Франківську, виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов"язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м.Івано-Франківську від 10.01.2017 року. Вважає рішення органу місцевого самоврядування протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки, при підготовці та проведенні засідання Комісії було грубо порушено вимоги нормативно-правових актів України.

Позивач в судове засідання не з`явився, представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без присутності позивача та його представника, просив позов задоволити в повному обсязі.

Представники відповідачів в судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

Дослідивши письмові докази у справі, суд, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка, чи вчинені дії суб`єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та спосіб, що визначені Конституцією України та законами України.

У відповідності до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв`язку з здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв`язку з публічним формуванням суб`єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ч.1 ст.144 Конституції, України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно ч.3 ст. 24 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначено Законом України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ст.7 Закону Забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на міських автобусних маршрутах загального користування - на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

31.12.2015 року укладено договір №9/2015 на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради в особі першого заступника міського голови Вітенка М.І. та ПП ОСОБА_1 . на здійснення перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська згідно додатку №1 до даного Договору (а.с.6-12).

Відповідно до частини 1-2 статті 32 Закону України «Про автомобільний транспорт» відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, із власниками автостанцій визначаються договором. Предметом договору автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, з власниками автостанцій є надання послуг та виконання робіт, пов`язаних з відправленням і прибуттям пасажирів.

З розділу 3 Договору №9/2015 на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська, що укладений між позивачем та виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 31.12.2015 року визначено, що контроль за дотримання перевізником умов цього здійснюється Департаментом комунального господарства, транспорту і звязку виконавчого комітету шляхом проведення чергових та позачергових перевірок, результати яких фіксуються в акті перевірки.

Актом №1 управління транспорту та зв"язку Івано-Франківської міської ради про порушення умов договору на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська від 04.01.2016 року було встановлено, що на маршруті №28 04.01.2016 року з 10.00 до 12.00 год. працюють транспортні засоби Mercedes -НОМЕР_12 , НОМЕР_2 , MAN - НОМЕР_13 , АТ НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 (а.с.69).

01.12.2016 року ПП ОСОБА_1 було направлено звернення до міського голови щодо використання рухомого складу на маршруті №28 та 40 та звернення щодо використання великогабаритного рухомого складу на маршруті №28 (а.с. 66-68).

Відповідно до наказу №35/16 від 05.12.2016 року ПП ОСОБА_1 "Про закріплення транспортних засобів на маршрутах" автобуси марки Mercedes -Benz O530 Citaro із державними номерними знаками НОМЕР_9 , НОМЕР_14, НОМЕР_12 закріплено за маршрутом №28 "м-н" "Каскад" - АС -3", що підтверджується копіями свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (а.с. 45-47,59). Та 28.12.2016 року ПП ОСОБА_1 було направлено повідомлення міському голові про виконання інвестиційного проекту, щодо забезпечення маршруту №28 "м-н" "Каскад" - АС - 3" автобусами великого класу(а.с.61,62).

Відповідно до наказу №39/16 від 30.12.2016 року ПП ОСОБА_1 "Про закріплення транспортних засобів на маршруті №28 ПП ОСОБА_1" автобуси марки MAN NL 202 та NL223 із державними номерними знаками НОМЕР_11 , НОМЕР_15 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_6 закріплено за маршрутом №28 "м-н" "Каскад" - АС -3", що підтверджується копіями свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів(а.с. 48-50,52,55,56,58,60). 26.01.17 року на виконання даного наказу ПП ОСОБА_1 було направлено повідомлення міському голові про виконання інвестиційного проекту, щодо забезпечення маршруту №28 "м-н" "Каскад" - АС - 3" автобусами великого класу(а.с.63-65).

10.01.2017 року відбулося засідання Комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов"язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Івано-Франківську. За результатами засідання прийнято рішення: вважати перевізника ОСОБА_1 таким, що не виконав умов договору №9/2015 від 31.12.2015 року на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська; до моменту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Івано-Франківську рекомендувати приватного підприємця ОСОБА_1 , як тимчасового перевізника на маршруті №28 «м-н «Каскад-Автостанція №3»; управлінню транспорту та звязку підготувати проект рішення про проведення нового конкурсу на перевезення пасажирів по маршруту №28. Рішення оформлене протоколом Комісії від 10.01.2017року №2(а.с.13).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на представлені позивачем докази, які підтверджують обставини, викладені ним у позові, враховуючи те, що причиною винесення оскаржуваного рішення була відсутність у перевізника достатньої кількості транспортних засобів відповідного класу для роботи на маршруті №28, судом встановлено, що вказана обставина не відповідає дійсності. На підтвердження наявності придбання великогабаритних транспортних засобів, передбачених в Договорі, позивачем надано копії технічних паспортів на автобуси та наказ про закріплення цих транспортних засобів на маршруті №28 в м.Івано-Франківську. Про всі зміни в кількості транспортних засобів на маршруті №28 позивач письмово повідомляв виконавчий комітет та управління транспорту.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішення Комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов`язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м.Івано-Франківську від 10.01.2017 року винесено в порушення вимог ст.19 Конституції України, ст.ст. 7, ч.1-2 статті 32 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідачами, як суб`єктом владних повноважень, в даній адміністративній справі не виконано обов`язку щодо доведення правомірності прийнятого рішення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги адміністративного позову є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, відповідно до ст. 19 Конституції України ст.ст.7, ч.1-2 статті 32 Закону України «Про автомобільний транспорт», керуючись ст. ст. 9, 77, 241-246, 250 КАС України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов"язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м.Івано-Франківську, виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов"язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м.Івано-Франківську від 10.01.2017 року - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії щодо контролю за виконанням інвестиційного зобов"язання умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м.Івано-Франківську від 10.01.2017 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Довідка: повний текст рішення виготовлено 04.10.2019 року.

Суддя Пастернак І.А.