
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
04 жовтня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/2/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Анісімова О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кривохижої Н.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника третьої особи - ОСОБА_4,
третіх осіб - ОСОБА_5О, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8,
ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 194-а, м. Чернівці, 58013) до Тарасовецької сільської ради (вул. Центральна, 150, с. Тарасівці, Новоселицький район, Чернівецька область, 60350), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_12; ОСОБА_7; ОСОБА_13; ОСОБА_14; ОСОБА_6; ОСОБА_9; ОСОБА_15; ОСОБА_16; ОСОБА_17; ОСОБА_18; ОСОБА_11; ОСОБА_8; ОСОБА_19; ОСОБА_20; ОСОБА_21; ОСОБА_10 про визнання протиправними дій та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ ТА ІСТОРІЯ СПРАВИ
1.1. 02.01.2019 року Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (далі – позивач або Держгеокадастр) звернулось до суду з позовом до Тарасовецької сільської ради (далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Тарасовецької сільської ради та скасувати рішення XV чергової сесії 7 скликання Тарасовецької сільської ради від 21.11.2017 року №07-15/17 “Про затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється із земель (сільськогосподарського призначення) у землі (житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) та для будівництва та обслуговування будівель торгівлі Тарасовецька сільська рада в с. Тарасівці Тарасовецької сільської ради Новоселицького району Чернівецької області”.
1.2. Ухвалою від 04.01.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду суддею Мареничем І.В. та відповідно відкрите загальне позовне провадження (Т.1 а.с.2).
1.3. Ухвалою від 18.03.2019 року суддею Мареничем І.В. закрито провадження у справі, оскільки вона не віднесена до юрисдикції адміністративних судів та роз’яснено право на звернення з цим позовом до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства (Т.1 а.с.168-170).
1.4. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2019 року задоволено апеляційну скаргу Держгеокадастру та скасовано ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року (суддя Маренич І.В.) про закриття провадження у справі.
Справу направлено до Чернівецького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
1.5. Підставою для скасування ухвали суду від 18.03.2019 року стало те, що суд першої інстанції не з’ясував наявності або відсутності обставин, важливих для визначення предметної юрисдикції спору, а саме: «…на час розгляду питання про закриття провадження у справі судом не вирішено клопотання участі у справі третіх осіб, яких може стосуватися розгляд даного спору, як і не досліджено обставин щодо набуття ними права власності в порядку, встановленому законом, на підставі рішення Тарасовецької сільської ради Новоселицького району Чернівецької області №03-20/18 від 06.06.2018 року.»
1.6. Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу розподілено на суддю Анісімова О.В.
1.7. Ухвалою від 31.07.2019 року справу до свого провадження прийняв суддя Анісімов О.В. та призначив її до розгляду.
1.8. Ухвалою суду від 15.08.2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, до участі у справі залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_12, ОСОБА_7, ОСОБА_13, ОСОБА_22, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_10, ОСОБА_5.
1.9. Ухвалою суду від 16.09.2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрите підготовче провадження на призначено справу до судового розгляду на 03.10.2019 року.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ОСОБА_23 СТОРІН
Позиція позивача
2.1. У цій справі позивач оскаржує рішення XV чергової сесії 7 скликання Тарасовецької сільської ради від 21.11.2017 року №07-15/17 “Про затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється із земель (сільськогосподарського призначення) у землі (житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) та для будівництва та обслуговування будівель торгівлі Тарасовецька сільська рада в с. Тарасівці Тарасовецької сільської ради Новоселицького району Чернівецької області», оскільки, на його думку, воно прийнято поза межами компетенції відповідача.
2.2. Зокрема, позовні вимоги, які у судовому засіданні підтримав представник позивача, обґрунтовані тим, що Тарасовецька сільська рада, всупереч вимог чинного законодавства України, розпоряджається землями, які є державною власністю.
При цьому розпоряджатись такими землями на території Чернівецької області має виключно Держгеокадастр.
2.3. На уточнююче запитання суду, чи вплине скасування рішення XV чергової сесії 7 скликання Тарасовецької сільської ради від 21.11.2017 року №07-15/17, на права осіб, які отримали зазначену земельну ділянку у власність, представник позивача відповів ствердно.
Позиція відповідача та третіх осіб
2.4. Відповідач та треті особи по справі вважають, що оспорювана земельна ділянка є землею комунальної власності, що підтверджується довідкою з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддя від 12.09.2017 року, №Т 5229 (Т.1, а.с.58), а тому Тарасовецька сільська рада мала право нею розпоряджатися та відповідно приймати оскаржуване рішення.
2.5. Окрім цього, зазначають, що на підставі оскаржуваного рішення, набули право власності за землю ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_10, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
ІІІ. ПОКАЗИ СВІДКА
3.1. Судом як свідка допитано, ОСОБА_24, яка суду пояснила, що нею дійсно підписувалась довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддя від 12.09.2017 року, №Т 5229, згідно змісту якої оспорювана земельна ділянка з 01.01.2013 року перебуває в комунальній власності, що не відповідає дійсності.
Окрім цього, така довідка не є безумовною підставою для того щоб вважати земельну ділянку комунальною власністю, оскільки зазначене має враховуватись разом з іншими документами. Механізму передачі земельних ділянок з державної власності в приватну для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) - не має.
ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що провадження у цій справі підлягає закриттю з наступних підстав.
4.2 Частиною 2 статті 124 Конституції України встановлено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
4.3 Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
4.4. Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
4.5. На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
4.6. Наведені норми узгоджуються з положеннями статей 2, 4 та 19 КАС України, якими визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
4.7. Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
4.8. Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
4.9. Під час визначення предметної юрисдикції справи суд виходить із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
4.10. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що на реалізацію оскаржуваного рішення XV чергової сесії 7 скликання Тарасовецької сільської ради від 21.11.2017 року №07-15/17, рішенням №03-20/18 від 06.06.2018 року "Про затвердження плану поділу земельних ділянок, присвоєння адресних частин та виділення земельних ділянок у приватну власність" (Т.1 а.с.71-81) Тарасовецькою сільською радою виділено:
- громадянину - ОСОБА_12 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2300 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0222 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №01;
- громадянину - ОСОБА_7 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2427 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0223 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №03;
- громадянину - ОСОБА_13 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2493 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0226 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №09;
- громадянину - ОСОБА_6 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2494 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0227 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №11;
- громадянину - ОСОБА_9 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2419 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0228 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №13;
- громадянину - ОСОБА_15 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2416 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0229 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №15;
- громадянину - ОСОБА_16 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2202 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0235 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №02;
- громадянину - ОСОБА_17 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2016 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0236 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №04;
- громадянину - ОСОБА_5 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2076 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0237 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №06;
- громадянину - ОСОБА_11 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2500 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0238 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №08;
- громадянину - ОСОБА_8 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2491 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0239 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №10;
- громадянину - ОСОБА_19 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2500 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0241 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №14;
- громадянину - ОСОБА_20 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2500 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0242 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №16;
- громадянину - ОСОБА_10 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2500 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0243 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №18;
громадянину - ОСОБА_21 у приватну власність земельну ділянку розміром - 0,2214 га за кадастровим номером - 7323088300:01:003:0234 за адресою Чернівецька область, Новоселицький район, с. Тарасівці, вул. Героїв, №02.
4.11. На підставі цього рішення громадяни ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_10 оформили право приватної власності на зазначені земельні ділянки, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (Т.2, а.с.66-75).
При цьому таке оформлення здійснено відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України.
4.12. Відповідно до матеріалів справи, а також пояснень представника позивача, отримані громадянами ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_10 земельні ділянки перебувають в межах оскаржуваної земельної ділянки загальною площею 7,2692 га.
4.13. По своїй правовій природі оскаржуване рішення і актом індивідуальної дії, який є реалізованим внаслідок реєстрації права приватної власності за громадянами ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_10
4.14. ОСОБА_25 Верховного Суду у своїй постанові від 13.11.2018 року (справа №925/1152/17) висловила правову позицію, згідно змісту якої рішення суб’єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватись з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішенням незаконним – розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації цього рішення виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, має приватно правовий характер.
4.15. Внаслідок реєстрації права приватної власності за громадянами ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_10 виникло право цивільне, яке, у разі скасування оскаржуваного рішення, зазнає впливу, що призведе до породження нових судових справ.
4.16. Згідно з пунктом 10 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
4.17. Отже, підсумовуючи наведене суд вважає, що даний спір, враховуючи суб’єктний склад сторін, має вирішуватися у порядку господарської юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Аналогічний правовий висновок висловлений у постанові Верховного Суду України від 04.11.2015 року у справі № 21-3296а15, окрім цього, аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 09.02.2016 року у справі № 21-5828а15, які суд враховує у цій справ.
4.18. На обґрунтування своєї позиції щодо юрисдикції цієї справи, позивач послався на правову позицію ОСОБА_25 Верховного Суду, яка викладене у постанові від 13.11.2018 року (справа №925/1152/17), згідно змісту якої, справи у спорах, що виникають між двома суб’єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Суд, не заперечуючи існування такої позиції, зазначає, що в цій справі вона не підлягає застосуванню, оскільки характери їх спірних правовідносин є відмінними.
Зокрема, у справі №925/1152/17 не було встановлено факту виникнення (зміни чи припинення) будь-яких цивільних справа, що слідує з пунктів 47-51 постанови, тоді як у цій справі оскаржуване рішення реалізоване та породило цивільні права.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Беручи до уваги наведене, враховуючи суть спірних правовідносин, правовий статус учасників справи, суд дійшов висновку, що даний спір не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки правовідносини у цій справі мають вирішуватися в порядку господарського судочинства.
5.2. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а тому із врахуванням викладеного вище, суд закриває провадження у цій справі.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Частиною 2 статті 238 КАС України передбачено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
6.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762 грн. 00 коп., що підтверджується наявним у справі платіжним дорученням № 1263 від 22.12.2018 року.
6.3. Згідно пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Оскільки клопотання позивача про повернення судового збору відсутнє, то питання щодо його повернення судом наразі не вирішується.
З огляду на викладене та керуючись статтями 238, 241, 243, 248 КАС України, суд-
У Х В А Л И В:
1. Закрити провадження у справі за позовом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до Тарасовецької сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_12; ОСОБА_7; ОСОБА_13; ОСОБА_14; ОСОБА_6; ОСОБА_9; ОСОБА_15; ОСОБА_16; ОСОБА_17; ОСОБА_18; ОСОБА_11; ОСОБА_8; ОСОБА_19; ОСОБА_20; ОСОБА_21; ОСОБА_10 про визнання протиправними дій та скасування рішення.
2. Роз'яснити позивачу про наявність у нього права на звернення з даним позовом в порядку господарського судочинства до Господарського суду Чернівецької області.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Повний текст ухвали виготовлено 04.10.2019 року.
Суддя О.В. Анісімов