
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3301/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,
представника відповідача та третьої особи - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Диканський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
02.09.2019 ОСОБА_2 (надалі - ОСОБА_2, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (надалі - УДМС України в Полтавській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Диканський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (надалі - третя особа) в якій просить:
- визнати протиправною відмову Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, що полягає в оформленні та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, викладену у листі №5322-377/5322-19 від 10.08.2019;
- зобов'язати Диканський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що відповідачем протиправно відмовлено листом Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області № 5322-377/5322-19 від 10.08.2019 у оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія. ОСОБА_2 зазначає, що сканування відбитків пальців принижує людську гідність та є втручанням в особисте життя позивача.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 звільнено позивача від сплати судового збору; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/3301/19; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Також зазначеною ухвалою суду призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 03.10.2019.
26.09.2019 позивачем подано до суду клопотання про розгляд справи без її участі /а.с. 41/.
30.09.2019 відповідачем надано до суду відзив на позов в якому зазначено, що позивач 12.07.2019 звернулася до Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон без застосування засобів Єдиного демографічного реєстру та внесення інформації до безконтактного електронного носія. Указано, що позивач просила надати відповідь, у строк передбачений Законом України "Про звернення громадян". Відповідно до Закону України "Про звернення громадян" позивачу було надано відповідь на звернення 10.08.2019 за № 5322-377/5322-19 та роз'яснено процедуру оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. За доводами відповідача, на момент звернення позивача до суду із цим позовом відсутнє порушене право позивача, оскільки Диканським районним сектором Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області у рамках спірних правовідносин дотримано вимог законодавства про звернення громадян /а.с. 44-51/.
30.09.2019 до суду третьою особою надано пояснення на позов в яких зазначено, що права позивача не порушені рішеннями, діями або бездіяльністю, оскільки заяву позивача розглянуто у строк та у порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Також указано, що Диканським районним сектором Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області не створено перешкод позивачу у реалізації права на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон, натомість надавалися повні та всебічні роз'яснення щодо порядку та процедури оформлення паспорта /а.с. 54-61/.
02.10.2019 до суду надано позивачем відповідь на відзив в якій вказано, що в пункті 12 статті 7 Закону № 5492-VI відсутнє посилання на те, що надання відбитків пальців рук є обов'язковим /а.с. 73-74/.
Заслухавши пояснення представника відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що 12.07.2019 до Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області позивач звернулася із заявою (вх. № Г-17/6/5322-19) в якій просила оформити та видати новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру та видати позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, оскільки позивач бажає отримати паспорт громадянина України для виїзду за кордон без застосування жодного електронного носія інформації, для зчитування якої необхідні додаткові пристрої, без зняття біометричної інформації та без внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру /а.с. 34/.
Листом Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 10.08.2019 № 5322-377/5322-19 повідомлено позивача про розгляд звернення та надано роз'яснення щодо оформлення паспорта громадянина України, а саме зазначено, що відповідно до статті 22 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадяни України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій, та складається з м'якої обкладинки, 32 сторінок та сторінки даних. Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в Україні розпорядником Реєстру, а за кордоном - ЗДУ. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником реєстру та ЗДУ, а також уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону. Зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 установлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 20.12.2016 припинено. Крім того, указано перелік документів, які необхідно надати заявнику для обміну паспорта для виїзду, перелік яких передбачено пунктами 35, 38 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 /а.с. 38/.
Позивач не погоджуючись із відповіддю Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, яка викладена в листі від 10.08.2019 № 5322-377/5322-19 звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, визначено Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI (надалі - Закон № 5492-VI).
Відповідно до абзаців першого, третього частини першої статті 4 Закону №5492-VI єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.
Згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України" від 14.07.2016 №1474-VIII внесено зміни до Закону №5492-VI, які набрали чинності з 01.10.2016.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №5492-VI визначено, що безконтактний електронний носій - імплантована у бланк документа безконтактна інтегральна схема для внесення персональних даних, параметрів, у тому числі біометричних, що дає змогу здійснювати комплекс заходів, пов'язаних з верифікацією особи, та може використовуватися як засіб електронного цифрового підпису у випадках, передбачених законом.
За приписами частини першої статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, серед яких є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Нормами частин першої, другої, п'ятої статті 15 Закону №5492-VI бланки документів, які містять безконтактний електронний носій, виготовляються відповідно до вимог державних (національних) та міжнародних стандартів та з урахуванням рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) і повинні мати ступінь захисту, що унеможливлює їх підроблення.
Бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Бланки документів, в які імплантовано безконтактний електронний носій для внесення персональних даних, біометричних даних, параметрів та іншої інформації про особу, повинні бути виконані багатокомпонентним захисним друком, містити символ електронного документа, інформацію про підприємство, на якому виготовлено бланк документа, зображення малого Державного Герба України.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №5492-VI паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Згідно з частиною другою статті 22 Закону №5492-VI кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється особам, які не досягли шістнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли шістнадцятирічного віку, - на 10 років (частина третя статті 22 Закону №5492-VI).
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій, та складається з м'якої обкладинки, 32 сторінок та сторінки даних (частина четверта статті 22 Закону №5492-VI).
Згідно з частиною сьомою статті 22 Закону №5492-VI до паспорта громадянина України для виїзду за кордон вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) тип документа; 4) код держави; 5) номер документа; 6) ім'я особи; 7) громадянство; 8) дата народження; 9) унікальний номер запису в Реєстрі; 10) стать; 11) місце народження; 12) дата видачі документа; 13) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); 14) дата закінчення строку дії документа; 15) відцифрований образ обличчя особи; 16) відцифрований підпис особи; 17) дані про перебування на консульському обліку (за бажанням особи або її представника, представника закладу, який виконує функції опікуна чи піклувальника над особою).
На виконання вимог Закону № 5492-VI Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.05.2014 №152 (у редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 №1001) "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон".
Відповідно до пункту 4 зазначеної постанови прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 20 грудня 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 20 грудня 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.
З аналізу вище викладеного вбачається, що з 20.12.2016 органи та підрозділи Державної міграційної служби здійснюють прийом документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон лише з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено вказаною постановою.
Відповідно до пункту 24 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган / територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа, уповноважений суб'єкт інформують заявника про відмову в прийнятті документів із повідомленням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 12 частини першої статті 7 Закону №5492-VI до Реєстру вноситься така інформація про особу відцифровані відбитки пальців рук особи (у разі оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта України, службового паспорта України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзного документа біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзного документа особи, якій надано додатковий захист, картки мігранта).
Згідно з частиною третьою статті 7 Закону №5492-VI інформація в Реєстрі зберігається для визначених цим Законом цілей.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону №5492-VI порядок отримання, вилучення з Реєстру та знищення відцифрованих відбитків пальців рук встановлює Кабінет Міністрів України. Відцифровані відбитки пальців рук особи після внесення до безконтактного електронного носія та видачі документа особі вилучаються з Реєстру та знищуються. Шаблони відцифрованих відбитків пальців рук особи використовуються лише для цілей ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну передбачених цим Законом документів. Передача шаблонів відцифрованих відбитків пальців рук особи забороняється. Повноваження щодо отримання відцифрованих відбитків пальців рук та забезпечення їх захисту відповідно до законодавства покладається на уповноважених суб'єктів, передбачених пунктами 1, 2, 4 - 7 частини першої статті 2 цього Закону. Відцифровані відбитки пальців рук особи отримуються після досягнення нею дванадцятирічного віку.
Таким чином, враховуючи вище зазначені норми законодавства, суд зазначає, що у відповідача відсутні правові підстави для видачі позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, оскільки прийняття документів та оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія з 20.12.2016 припинено.
Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №5492-VI є чинним, не визнаний не конституційним, а тому підлягає застосуванню. Діючих альтернативних нормативних актів, які б врегульовували по іншому порядок видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон без надання відцифрованих відбитків пальців рук не має.
Також суд вважає безпідставними посилання позивача на те, що сканування відбитків пальців принижує людську гідність позивача та є втручанням в особисте життя, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Положеннями частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що в даному випадку внесення до Єдиного державного демографічного реєстру інформації про особу, зокрема відцифрованих відбитків пальців рук особи у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон, є обов'язковою вимогою, яка передбачена статтею 7 Закону №5492-VI.
З огляду на зазначене, надані Диканським районним сектором Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області роз'яснення відповідають вимогам законодавства, що регулює питання видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Крім того, суд погоджується з доводами відповідача, що лист Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області у відповідь на заяву від 10.08.2019 № 5322-377/5322-19 не є по суті рішенням про відмову у видачі позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а є лише листом відповіддю на його заяву та містить посилання на діюче законодавство України, яке передбачає оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2
Також відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 37829297), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Диканський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Газовиків, 1, смт. Диканька, Полтавська область, 38500) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повний текст рішення складено 04.10.2019.
Суддя С.О. Удовіченко