
Справа № 420/4363/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
22 липня 2019 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року в частині визначення дати 17.04.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок та проводити виплати пенсії по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області внести зміни в рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року в частині визначення дати з 23.01.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи, відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з 23.01.2019 року згідно довідки прокуратури Одеської області від 17.04.2019 № 598, з урахуванням вже здійснений виплат.
Ухвалою суду від 29.07.2019 року позов залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позову.
31 липня 2019 року (вх. №27491/19) від представника позивача до суду надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фону України в м.Одесі, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати 17.04.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок та проводити виплати пенсії по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області внести зміни в рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати з 23.01.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи, відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з 23.01.2019 року згідно довідки прокуратури Одеської області від 17.04.2019 № 598, з урахуванням вже здійснений виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на фактичні обставини справи та на положення ст.1, ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.86 Закону України «Про прокуратуру» зазначає, що інвалідність 2 групи йому встановлено 23.01.2019 року, а тому відмова за результатами його звернення з заявою про перерахунок пенсії з 23.01.2019 року у призначенні йому пенсії з дати виникнення такого права є протиправною.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ст.262 КАС України.
Вказаною ухвалою судом також встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи та зобов'язано відповідача надати до суду належним чином засвідчену копію всієї пенсійної справи позивача.
16.08.2019 року (вх. №29467/19) від представника Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками, згідно переліку зазначеного у ньому.
Так, у відзиві в обґрунтування правової позиції, з посиланням на фактичні обставини справи, ст.86 Закону України «Про прокуратуру», ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» п.1.7, п.1.8 Розділу 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2015 року №22-1, представником Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі зазначено, що для проведення виплати пенсії позивачу по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 23.01.2019 року немає законних підстав.
Враховуючи вищевикладене, Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
27.08.2019 року (вх. №30617/18) від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Як стверджує відповідач, повноваження стосовно призначення та перерахування пенсії пенсіонерам на підставі Закону України №1058, а також інших осіб, пенсійне забезпечення яких не регулюється нормами Закону №2262, відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду Україні в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління від 22.12.2015 року №28-2 передбачені лише для районних, районних у містах, а також об'єднаних управлінь. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 територіальні органи Пенсійного фонду України - наразі пересуваються в стані реорганізації, в тому числі, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі. Однак, як стверджує відповідач, Управління ще не ліквідовано, Головне управління правонаступником Управління не визнавалось, а отже, відповідно до п. 12 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 досі функціонує як окрема юридична особа.
У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зазначено, що прийняття рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України передбачено п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 виключно для районних/місцевих/ районних у містах та об'єднаних управлінь Пенсійного фонду України.
Як стверджує відповідач, законодавством, яким керуються головне управлінням в своїй діяльності, не передбачено прийняття рішення головним управлінням стосовно проведення чи відмови в проведенні перерахунку пенсії відповідно до заяви пенсіонера, а також, не передбачено жодних повноважень стосовно внесення змін до прийнятого районними/місцевими/районними у містах та об'єднаними управліннями рішення.
Зважаючи на вищевикладене у відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначено, що в головного управління відсутні повноваження для внесення змін в рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонді України в м. Одесі №951060853777 від 24.04.2019.
Враховуючи вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
27.08.2019 року (вх. №30476/19) від позивача до суду надійшли пояснення, в яких ОСОБА_1 зазначає, що рішенням МСЕК від 23.01.2019 ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності та, як стверджує позивач, у нього виникло право отримувати пенсію відповідно до вимог ч.2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» як у інваліда 2 групи. Одночасно, вказано у поясненнях, у позивача було право перерахувати та отримувати пенсію з 3 групи інвалідності на 2 групу інвалідності за нормами статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, пенсію на підставі ч. 2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 не отримував та така пенсія йому не призначалася, а тому органи пенсійного фонду не могли застосовувати п.1.7.,1.8. Порядку та ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та перевести позивача з одного виду пенсії на інший, оскільки пенсія за спеціальним Законом мені не була призначена.
Як стверджує позивач, посилання відповідача на п.1.7.,1.8. Порядку та ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які встановлюють порядок переведення з одного виду пенсії на інший є безпідставними та не підлягають застосуванню оскільки спеціальну пенсію на підставі ч. 2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 не було призначено, а тому і відмова Пенсійного фонду про призначення пенсії з 23.01.2019 є неправомірною.
02.09.2019 року (вх. №31320/19) від представника Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі надійшли заперечення, в яких зазначено про необґрунтованість доводів позивача, які викладені у його письмових поясненнях.
02.09.2019 року (вх. №31257/19) від позивача до суду надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фону України в м.Одесі, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати 17.04.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок та проводити виплати пенсії по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі внести зміни в рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати з 23.01.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи, відповідно до вимог ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", з 23.01.2019 року згідно довідки прокуратури Одеської області від 17.04.2019 № 598, з урахуванням вже здійснений виплат.
12.09.2019 року (вх. №32649/19) від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов відзив на уточнену позовну заяву.
03.10.2019 року (вх. №ЕП/7351/19) через канцелярію суду від позивача надійшла заява, в якій останній просив не розглядати по суті уточнення, які надійшли до суду 31.07.2019 року, зважаючи на внесення запису про припинення Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
В той же час, 03.10.2019 року (вх. №ЕП/7379/19) через канцелярію суду від позивача надійшла заява, в якій останній просив не розглядати по суті уточнення, які надійшли до суду 02.09.2019 року, зважаючи на внесення запису про припинення Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
Станом на 04.10.2019 року інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
З урахуванням положень ч.1 ст.120, ст.262 КАС України, зважаючи на те, що ухвалою суду від 05.08.2019 року судом відкрито провадження по справі, останнім днем для вирішення даної справи є 04.10.2019 року.
Отже, дана адміністративна справа вирішується судом 04.10.2019 року у межах строку, визначеного ст. 262 КАС України.
Зважаючи на те, що судом прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за позовною заявою, яка надійшла до суду 31.07.2019 року, зважаючи на подану 03.10.2019 року з боку позивача заяву (вх. №ЕП/7379/19), оскільки виключення осіб зі складу учасників справи не передбачено КАС України, суд вирішує дану справу за позовними вимогами, викладеними ОСОБА_1 в уточненій позовній заяві від 31.07.2019 року.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судам встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з липня 2000 року працює в органах прокуратури Одеської області та з 31.07.2015 року займає посаду прокурора відділу ювенальної юстиції прокуратури області (а.с.19).
Згідно з випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (довідка серії 10 ААВ № 753758), 20.03.2015 року ОСОБА_1 вперше встановлено 3 групу інвалідності (а.с.16).
На підставі встановленої інвалідності 3 групи вперше з 20.03.2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання за нормами статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
02.06.2015 року позивачу видано пенсійне посвідчення пенсіонера по інвалідності 3 групи загального захворювання № НОМЕР_1 серії НОМЕР_3 (а.с.15).
Судом встановлено, що 30.03.2016 року комісією МСЕК проведений повторний огляд позивача та ОСОБА_1 встановлена інвалідність 3 групи безстроково, що підтверджується копією Довідки серії 10 ААВ № 794648 (а.с.17).
23.01.2019 року комісією МСЕК проведений повторний огляд ОСОБА_1 та йому встановлена інвалідність 2 групи безстроково, що підтверджується копією Довідки серії 12 ААБ № 234384 (а.с.18).
22.02.2019 року позивачу видано пенсійне посвідчення (довічно) пенсіонера по інвалідності 2 групи загального захворювання довічно № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 (а.с.14).
Судом встановлено, що 17.04.2019 року позивач звернувся до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про призначення вперше та переведення з одного виду пенсії на пенсію по інвалідності відповідно до вимог ч.2,9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року.
Вказана заява зареєстрована 17.04.2019 року за № 2242.
Згідно розписки-повідомлення до заяви №2242 разом із нею позивачем було подано:
- трудову книжку №АС018533;
- довідку про заробітну плату №598 від 17.04.2019 року;
- документ про стаж.
24.04.2019 року Центральним об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі відповідно до рішення № 951060853777 здійснено перерахунок пенсії позивача з 17.04.2019 року, тобто з дати подачі заяви про перерахунок пенсії (а.с.23-24).
В документі про перерахунок пенсії ОСОБА_1, зокрема, зазначено, що:
- позивачу призначено пенсію на умовах Закону України «Про прокуратуру»;
- в графі «вид перерахунку» вказано «Перехід із закону на закон»;
- дата встановлення 2 групи інвалідності - 23.01.2019 року.
Судом встановлено, що на підставі поданої позивачем 17.04.2019 року заяви про призначення пенсії, пенсійним органом було здійснено розрахунок стажу позивача та визначено, що всього страховий стаж ОСОБА_1 становить 27 років 26 днів (а.с.25).
13.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив донарахувати, виплатити і призначити пенсію по інвалідності відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» днем виникнення права, а саме з 23.01.2019 року (а.с.27).
27 червня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області у відповідь на вказану заяву позивача направлено лист №1363/3-11 (а.с.28), в якому зазначено про відступіть підстав для проведення виплати пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 23.01.2019 року.
Вважаючи рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати 17.04.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок та проводити виплати пенсії по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) врегульовано питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону № 1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону № 1697-VII прокурорам, визнаним інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Умови призначення пенсії по інвалідності визначено розділом IV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (далі Закон).
Згідно ст. 30 Закону пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинили повну або часткову втрату працездатності, тобто в разі встановлення органами медико-соціальної експертизи однієї із трьох груп інвалідності.
Крім того, необхідною умовою для призначення пенсії по інвалідності є наявність страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, що встановлено статтею 32 Закону.
Відповідно до статті 32 Закону особам з інвалідністю 2 групи при досягненні віку від 50 років до 59 років включно, пенсія по інвалідності призначається за наявності 14 років страхового стажу.
Згідно статті 24 Закону страховий стаж обчислюється відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (з 01.01.2004), а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до ст. 44 Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1, Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з п.1.8 Порядку особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу. У пункті 2.1 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Відповідно до пункту 2.2 Порядку, до заяви про призначення пенсії по інвалідності додається органом, що призначає пенсію, одержана від МСЕК виписка із акту огляду МСЕК.
Згідно з пунктом 2.23 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності (п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону).
Відповідно до ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підст.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»аві документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника), на інший.
Аналогічні висновки, викладені в постанові Верховного суду від 31.05.2019року по справі № 359/4709/17 (№ в ЄДРСР 82169343).
Суд зазначає, що ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності відповідно до ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
За призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» він звернувся вперше та за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії по інвалідності відповідно до п.п.2,9 ст.8 Закону України «Про прокуратуру», позивача переведено на спеціальний вид пенсії.
Враховуючи, що в даному випадку відбулось не переведення позивача з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а фактично призначення пенсії за Законом України «Про прокуратуру», суд вважає, що положення ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем при такому переведенні не застосовуються.
При вирішенні даної адміністративної справи суд враховує викладені Верховним Судом України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15), висновки, а саме, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17.
Як вже встановлено судом, 23.01.2019 року комісією МСЕК проведений повторний огляд ОСОБА_1 та встановлена інвалідність 2 групи безстроково, що підтверджується копією Довідки серії 12 ААБ № 234384 (а.с.18).
17.04.2019 року, тобто у межах трьохмісячного строку звернення щодо призначення пенсії по інвалідності, позивач звернувся до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про призначення вперше та переведення з одного виду пенсії на пенсію по інвалідності відповідно до вимог ч.2,9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідності до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності 2 групи ОСОБА_1 повинна бути призначена з дня встановлення інвалідності - 23.01.2019 року.
Таким чином, вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати 17.04.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок та проводити виплати пенсії по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Вирішуючи вимоги позивача в частині вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області внести зміни в рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати з 23.01.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи, відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з 23.01.2019 року згідно довідки прокуратури Одеської області від 17.04.2019 № 598, з урахуванням вже здійснений виплат, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" від 22 серпня 2018 року № 628 вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком.
Згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 628, Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України, Балтське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Березівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Білгород-Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Великомихайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Любашівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Роздільнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Саратське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України реорганізовані шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Судом встановлено, що 10.09.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис № 15561120005061954 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (код ЄДРПОУ 41248812).
Отже, з 10.09.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області фактично є правонаступником прав та обов'язків Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі.
Таким чином, доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про те, що повноваження стосовно призначення та перерахування пенсії пенсіонерам на підставі Закону України №1058, а також інших осіб, пенсійне забезпечення яких не регулюється нормами Закону №2262, відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду Україні в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління від 22.12.2015 року №28-2 передбачені лише для районних, районних у містах, а також об'єднаних управлінь, суд вважає необґрунтованими.
Згідно з п.23 ч.1 ст.4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Оскільки вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області внести зміни в рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати з 23.01.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи, відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з 23.01.2019 року згідно довідки прокуратури Одеської області від 17.04.2019 № 598, з урахуванням вже здійснений виплат є похідними від вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати 17.04.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок та проводити виплати пенсії по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1, суд вважає, що вони також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При вирішенні даної адміністративної справи суд також враховує, що відповідно до положень ст.9 Конституції України, ст. 6 КАС України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до пункту d Декларації про майбутнє Європейського суду з прав людини від 26.04.2011 р.: Установити і зробити передбачуваними для всіх сторін публічні правила стосовно застосування статті 41 Конвенції, включаючи рівень справедливого відшкодування, котрого слід очікувати за різних обставин.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На думку суду, пенсійний орган не довів, що призначаючи пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з дати звернення ОСОБА_1, а не з дати встановлення йому 2 групи інвалідності, діяв відповідно до закону, обґрунтовано, добросовісно та розсудливо, пропорційно (зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати 17.04.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок та проводити виплати пенсії по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області внести зміни в рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 951060853777 від 24.04.2019 року (яке оформлено протоколом у вигляді розрахунку) в частині визначення дати з 23.01.2019 року, з якої необхідно здійснити перерахунок ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи, відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з 23.01.2019 року згідно довідки прокуратури Одеської області від 17.04.2019 № 598, з урахуванням вже здійснений виплат.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1);
Відповідачі:
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (місцезнаходження: вул.Ільфа і Петрова, 4а, м.Одеса, 65121, код ЄДРПОУ: 41248812)
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя С.М. Корой
.