
Справа № 521/10945/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Малиновського районного суду міста Одеси із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Малиновського районного суду міста Одеси суду від 09.07.2019р. справу передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду, за підсудністю.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2019р. відкрито провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ОСОБА_1 сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010р. №889, грошової допомоги на оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня 2016 року по січень 2018 року включно згідно відомості військової частини А1620 від 16.01.2019р. №350/303/9/15, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з 08.05.2018 р., з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889, грошової допомоги на оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня 2016 року по січень 2018 року включно згідно відомості військової частини А1620 від 16.01.2019р. №350/303/9/15; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що він проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді начальника радіолокаційного вузла військової частини А0826 та наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 03.01.2018р. №1 звільнений з військової служби у запас. З 08.05.2018р. ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та при призначенні пенсії було враховано додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Позивач вказав, що з в/ч А1620 ним отримано відомість про суми фактично нарахованої та виплаченої щомісячної додаткової грошової винагороди та інших виплат, з яких сплачено єдиний соціальний внесок. Позивач вказав, що він звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявами про перерахунок та виплату призначеної йому пенсії на підставі вищезазначеної відомості, однак листом від 08.04.2019р. йому було повернуто відомість без реалізації. Разом з тим, листом ПФУ від 10.04.2019р. №696/А-11 відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1, зазначивши, що виплати, які зазначені у заяві не входять до складу грошового забезпечення. Позивач, посилаючись на положення діючого законодавства України та практику Верховного Суду України зазначив, що починаючи з січня 2016 року він щомісячно отримував додаткову грошову винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010р. №889, з якої щомісячно сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому, на думку позивача, щомісячна додаткова грошова винагорода, як і грошова допомога на оздоровлення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
27.08.2019р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належать. Також, відповідач вказав, що на виконання п.4 ст.63 Закону №2262 відповідного рішення щодо умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України не приймалось, а інших підстав та порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ст.63 Закону №2262 законодавством не передбачено. Щодо додаткових видів грошового забезпечення, що вказані в довідці військової частини А1620 від 16.01.2019р., відповідач вказав, що грошова допомога на оздоровлення виплачувалась раз на рік та відповідно має тимчасовий характер; рішенням Верховного Суду України визначено, що щомісячна додаткова грошова винагорода має тимчасовий характер, оскільки вона дозволена за наказом командира військової частини. У зв'язку з викладеним, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 03.01.2018р. №1 звільнено ОСОБА_1, начальника радіолокаційного вузла радіотехнічного батальйону військової частини А1620 повітряного командування «Південь» Повітряних Сил Збройних Сил України з військової служби у зв'язку з закінченням строку контракту(зворотній лист а.с.43).
З 01.05.2018р. ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(зворотній лист а.с.40), до складу грошового забезпечення якого ввійшли: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років, згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату від 02.04.2018р.(а.с.48).
Згідно архівної відомості військової частини А1620 №350/303/9/15 від 16.01.2019р. про нарахування грошового забезпечення майору ОСОБА_1, звільненому з військової служби 23.01.2018р.(січень 2016 року- січень 2018 року), вбачається, що позивачу за вказаний період нараховувались, зокрема, грошова допомога на оздоровлення та щомісячна додаткова грошова винагорода(а.с.10).
Листом Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №2357 від 08.04.2019р. адресованого ОСОБА_1 проінформовано заявника стосовно підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням одноразових виплат, на підставі наданої архівної відомості військової частини А1620, що чинним законодавством та керівними документами не передбачено складання Одеським ОТЦК та СП довідок про додаткові види грошового забезпечення на підставі відомостей з військових частин та установ. Відомість військової частини А1620 повернута заявнику(а.с.8).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №696/А-11 від 10.04.2019р. на заяву ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії повідомлено, що надіслана архівна відомість про нарахування грошового забезпечення не може бути підставою для розгляду питання щодо проведення перерахунку пенсії. Форма довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії доведена листом Департаменту фінансів МО України від 17.04.2008 №248/6/С/468-д до військових частин включно. У разі наявності права на проведення перерахунку пенсії із зазначеного питання необхідно звернутись до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки(а.с.9).
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992p. N 2262-XII. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення особам, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів Українивід 13 лютого 2008 р. N 45
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
При цьому, порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою правління Пенсійного фонду України
від 30 січня 2007 р. N 3-1
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
При цьому, питання наявності чи відсутності у позивача права на перерахунок пенсії з включенням видів грошового забезпечення у відповідності до чинного законодавства, Пенсійним фондом вирішено не було.
У зв'язку з викладеним, та те, що ОСОБА_1 безпідставно відмовлено у розгляді питання щодо проведення перерахунку пенсії на підставі наданих завником додаткових документів з посиланням на необхідність звернутись до військового комісаріату, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у розгляді питання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої ним архівної відомості про нарахування грошового забезпечення майору ОСОБА_1 звільненому з військової служби 23.01.2018р.(січень 2016 року-січень 2018 року), виданої Військовою частиною А1620.
Щодо вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з 08.05.2018 р., з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889, грошової допомоги на оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня 2016 року по січень 2018 року включно згідно відомості військової частини А1620 від 16.01.2019р. №350/303/9/15, судом встановлено наступне.
З матеріалів позовної заяви, зокрема, листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.03.2019р. №764/Г-11 вбачається, що питання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі додаткових документів, а саме відомості в/ч А 1620, взагалі не розглядалось відповідачем.
У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
У спірних правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області є суб'єктом владних повноважень, який законами України наділений повноваженнями вирішувати питання щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення населення, зокрема здійснення перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Отже, під дискреційним повноваженням слід розуміти таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
В даному випадку питання, щодо здійснення перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та приймається ним на основі адміністративного розсуду, однак питання щодо здійснення якого відповідачем по суті не розглядалось.
У зв'язку з чим, суд відмовляє в вимозі позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з 08.05.2018 р., з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди та допомоги на оздоровлення.
Згідно п.10 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Абз. 2 ч.4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Разом з тим, визначення судом конкретного рішення, яке має бути прийнято суб'єктом владних повноважень за результатом розгляду заяви, за умови, що передбаченого законом рішення такий суб'єкт ще не приймав, є передчасним і не буде відповідати засадам і завданню адміністративного судочинства, яке полягає у здійснені судового контролю правомірності тих рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які ним прийняті, вчинені чи допущені.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03 квітня 2018 року у справа № 750/5581/17, від 22 травня 2018 року у справі № 285/1538/17, від 19 червня 2018 року у справі № 333/2340/17(2-а/333/132/17), від 10 липня 2018 року у справі № 816/488/16.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії на підставі відомості військової частини А1620 №350/303/9/15 від 16.01.2019р.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов .
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у розгляді питання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої ним архівної відомості №350/303/9/15 від 16.01.2019р. про нарахування грошового забезпечення майору ОСОБА_1 звільненому з військової служби 23.01.2018р. (січень 2016 року-січень 2018 року), виданої Військовою частиною А1620.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії на підставі відомості військової частини А1620 №350/303/9/15 від 16.01.2019р.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.