
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2019 р. № 1440/2124/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у відмові здійснити розрахунок пенсійного забезпечення на основі розрахунку вислуги років від 29.11.1994 року № 318 та Закону України від 19.10.2011 року № 3929 - VI ратифіковано угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Молдова про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, членів їх сімей…" від 24.10.2007 р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести донарахування і виплату ОСОБА_1 своєчасно недоплаченої пенсії за минулий час з урахуванням визначеними чинними нормативно-правовими актами України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він отримує пенсію з 11.03.1995 року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262), при чому для обчислення її розміру відповідач врахував 27 повних років вислуги. Проте в травні 1998 року, після здійснення Миколаївським обласним військовим комісаріатом (МОВК) нового розрахунку вислуги років позивача, в якому вказав кількість повних років вислуги - 23 (без врахування часу служби в Республіці Молдова) пенсія стала в значно нижчому розмірі. За твердженнями позивача, у Миколаївського обласного військового комісаріату не було підстав для зменшення кількості років вислуги, і його незаконні дії призвели до того, що з 1998 року ОСОБА_1 щомісяця отримував пенсію на 12% меншу, ніж мав отримувати. Позивач зазначив, що лише в 2017 році відповідачем проведено перерахунок пенсії на підставі розрахунку вислуги років (30 років) від 17.03.2017 року № 11.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав та просив суд закрити провадження у справі на підставі того, що відповідачем були виправлені оскаржувані порушення зазначені позивачем у позові.
Ухвалою суду від 12.12.2018 року зупинено провадження у справі 1440/2124/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили судовим рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 1440/2123/18.
09.04.2019 року ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду провадження у справі поновлено та призначено до розгляду.
Ухвалою від 03.10.2019 року суд відмовив у закритті провадження з підстав п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, матеріали, що містяться у справі, суд встановив таке.
Позивач є військовим пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон України № 2262-ХІІ), була призначена пенсія за вислугу років.
Відповідно до статті 10 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України віл 02 листопада 2006 року №1522 "Про передачу органами Пенсійного фонду України функцій призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", з 01 січня 2007 року пенсію позивачу виплачує Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Миколаївським обласним військовим комісаріатом пенсійну справу позивача було передано відповідачу для продовження виплати пенсії з 1 січня 2007 року.
За документами пенсійної справи розмір пенсії ОСОБА_1, станом 01.01.2007 був обчислений у розмірі 59% загального розміру грошового забезпечення за 23 роки вислуги ( з 01.01.1983 по 04.07.1989 року - один місяць служби за два; з 15.09.1989 по 15.09.1992 року один місяць служби за два місяці).
Наказом Міністра оборони Республіки Молдова від 01.03.1995 року № 030 позивача звільнено з військової служби з 10.03.1995 року.
23 грудня 2011 року набрала чинності Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, членів їх сімей та інші види соціального захисту таких осіб від 21 жовтня 2007 року (ратифікована Законом України від 19 жовтня 2011 року №3929-УІ, далі Угода).
У 2012 році Миколаївський обласний військовий комісаріат повідомив відповідача про те, що для обчислення пенсії позивача необхідно брати до уваги первісний розрахунок вислуги років, що включає період служби в Республіці Молдова.
Також МОВК повідомив, що, в зв'язку з проходженням позивачем військової служби у 2015-2016 роках, у 2017 році був підготовлений новий розрахунок вислуги років, до якого відповідач включив, зокрема, і спірний період.
Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача лише з 01.06.2017 року, з чим позивач не може погодитись та звернувся до суду.
Відповідно до з ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 2 Закону України № 2262 пенсіонерам з числа військовослужбовців та осiб, якi отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом пiд час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контакту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органiв та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсії не припиняється.
Пiсля звiльнення iз служби цих осiб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років вiд часу призову їх на військову службу за призовом пiд час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числi шляхом укладення нового контракту на проходження вiйськової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їx на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Для перегляду розмірів пенсій зазначених осіб органам Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших органів надаються, зокрема, грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення та розрахунок вислуги років.
Грошове забезпечення визначається відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ та пункту 7 Порядку обчислення вислуги poкiв, призначення та виплати пенсій i грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького i рядового складу органiв внутрішніх справ та членам їхній сімей, затвердженого постановою Кабiнетy Miністрів України вiд |17.07.|992 № 393, з урахуванням вiдповiдних окладiв за посадою, вiйськовим (спецiальним) званням, процентної надбавки за вислугy poків, середнього розмiру щомісячних додаткових видiв грошового забезпечення та премiї за 24 календарні мiсяцi слyжби пiдряд перед звiльненням.
У разi, якщо пiсля 01.01.2008 тривалiсть календарної вислуги років менше нiж 24 мiсяцi, при переглядi розмiру пенсії враховуються додатковi види грошового забезпечення та премiї за повнi календарні мiсяцi служби пiдряд перед звільненням з вiйськової служби. Середня сума щомiсячних додаткових видiв грошового забезпечення та премiй в цьому випадку визначається шляхом дiлення загальної суми таких видiв грошового забезпечення на кiлькiсть календарних мiсяцiв слyжби пiдряд перед звiльненням.
Вiдповiдно до cтатті 51 Закону № 2262-ХП перерахунок пенсiй, призначених особам офiцерського складу, прапорщикам i мiчманам, вiйськовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, якi мають право на пенсiю за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсiонер набув права на підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Позивач був призваний та проходив військову службу у зв'язку з мобілізацією з 12.05.2015 по 12.07.2016 року.
Згідно заяви позивача та документів, що надійшли відповідачу з Миколаївського обласного військового комісаріату 03.05.2017 року, з 01.06.2017 року проведено перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
Відповідно до витягу з наказу військового командира військової частини польова пошта В0927 від 12.07.2016 року № 199 позивача звільнено з військової служби з 12.06.2016 року. За період з 01.08.2016 по 31.05.2017 року позивачу проведено нарахування доплати різниці пенсії у зв'язку з її перерахунком відповідно до ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Позивачем заявлено вимогу про зобов'язання відповідача провести донарахування і виплату позивачу, своєчасно недоплаченої пенсії за минулий час з урахуванням визначеними чинними нормативно-правовими актами України, стосовно заявленої вимоги, суд зазначає про таке.
Позивач, як вже зазначалось, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон України № 2262-ХІІ), була призначена пенсія за вислугу років.
При призначенні пенсії позивача за основу було взято розрахунок вислуги років військовослужбовця від 29.11.1994 року № 318 (арк.спр.12), відповідно до якого вислуга років позивача складає 27 років 01 місяць 21 день.
09.04.1998 року Миколаївським обласним військовим комісаріатом було надано новий розрахунок № 1401 (арк.спр. 13), відповідно до якого вислуга років позивача складає 23 роки 08 місяців 04 дні.
Листом від 14.02.2012 року № 82 (арк.спр. 19) Миколаївський обласний військовий комісаріат повідомив відповідача про те, що для обчислення пенсії позивача необхідно брати до уваги первісний розрахунок вислуги років від 29.11.1994 № 318 що включає період служби в Республіці Молдова. Проте, відповідач листом від 11.04.2012 року повідомив позивача про те, що угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, членів їх сімей та інші види соціального захисту таких осіб, підписана 21 жовтня 2007 року та ратифікована Законом України № 3929-VІ від 19.10.2011 року, набрала чинності 23.12.2011 року.
Угода не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій. Пенсійний фонд України листом від 02.04.2012 року № 7651/02-30, який надійшов на запит головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, повідомив, що для перерахунку пенсії відсутні підстави.
Суд не може погодитись з такими висновками. В Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і дію принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).
Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).
Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб`єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльність суб`єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист. Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист, зокрема, - статтями 55 та 124. Отже у відповідача не було підстав для не відновлення порушеного ним права, стосовно позивача, спираючись лише на лист Пенсійного фонду України.
Що стосується строку, з якого необхідно було нараховувати та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням вислуги років -27 років 01 місяць 21 день, суд вказує на таке.
Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи.
Предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежно також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
Системний аналіз дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017).
Перерахунок пенсії Позивачу було проведено з 01.06.2017 року та поновлено права Позивача на отримання пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
До цього моменту права Позивача були порушені не зважаючи на його звернення 12.01.2012 року з приводу перерахунку пенсії до Відповідача в зв'язку з набранням чинності Законом України №3929-VI.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно з ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити.
2. Визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у відмові здійснити розрахунок пенсійного забезпечення на основі розрахунку вислуги років від 29.11.1994 року № 318 та Закону України від 19.10.2011 року № 3929 - VI "Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, членів їх сімей та інші види соціального захисту таких осіб".
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести донарахування і виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) своєчасно недоплаченої пенсії з 12.01.2012 року по 31.05.2017 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник