
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони правонаступником
01 жовтня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3791/19
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідачів - ОСОБА_1 (довіреності від 24.09.2019 № С-2979/14/12-32-00,
від 23.01.2019 № 122/99-99-11-01-02)
розглянувши у підготовчому засіданні заяву сільськогосподарського кооперативу «Колос» про заміну сторони відповідача у справі за позовом
сільськогосподарського кооперативу «Колос»
до Головного управління ДФС у Луганській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом сільськогосподарського кооперативу «Колос» (далі – позивач) до Головного управління ДФС у Луганській області (далі – І відповідач), Державної фіскальної служби України (далі – ІІ відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Луганській області від 20 серпня 2019 року № 1257552/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257572/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257576/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257579/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257583/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257592/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257599/30796873 та від 20 серпня 2019 року № 1257606/30796873;
- зобов’язати ОСОБА_2 фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8, складені сільськогосподарським кооперативом «Колос», та вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення 01 серпня 2019 року, а податкову накладну від 15 липня 2019 року № 1 датою направлення 31 липня 2019 року.
Ухвалою від 11 вересня 2019 року про відкриття провадження у справі судом вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання на 01 жовтня 2019 року об 11 год. 00 хв. (арк. спр. 1-3).
У підготовче засідання представник позивача не прибув, про дату, час і місце проведення підготовчого засідання позивач повідомлений належним чином (арк. спр. 74), заявою від 12 вересня 2019 року сільськогосподарський кооператив «Колос» просить розглядати справу без участі його представника за наявними у справі матеріалами (арк. спр. 67).
Згідно з частиною першою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до частин першої, другої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з’ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 180 КАС України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об’єднання справ і роз’єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Згідно з частиною першою статті 183 КАС України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.
13 вересня 2019 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 47089/2019 від сільськогосподарського кооперативу «Колос» надійшла заява про заміну сторони відповідача з Державної фіскальної служби України на ОСОБА_2 податкову службу України (арк. спр. 61).
У підготовчому засіданні представник відповідачів вирішення заяви про заміну сторони відповідача залишила на розсуд суду.
Розглянувши заяву про заміну відповідача Державної фіскальної служби України, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено ОСОБА_2 податкову службу України та ОСОБА_2 митну службу України, реорганізувавши ОСОБА_2 фіскальну службу шляхом поділу.
Абзацом другим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» установлено, що ОСОБА_2 податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з абзацом четвертим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» ОСОБА_2 податкова служба та ОСОБА_2 митна служба є правонаступниками майна, прав та обов’язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до пункту 1 Положення про ОСОБА_2 податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227, ОСОБА_2 податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
21 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 682-р «Питання Державної податкової служби», яким вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення ОСОБА_2 податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про ОСОБА_2 податкову службу України та ОСОБА_2 митну службу України» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Згідно з наказом Державної податкової служби України від 28 серпня 2019 року № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України» розпочато виконання ОСОБА_2 податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ОСОБА_2 податкову службу України.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осію, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань від 16 вересня 2019 року за № НОМЕР_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» 17 травня 2019 року проведена державна реєстрація юридичної особи Державної фіскальної служби України шляхом поділу (арк. спр. 68-69).
Частиною першою статті 52 КАС України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Під публічним правонаступництвом у сфері управлінської діяльності органів державної влади слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Перехід до Державної податкової служби України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, є фактом публічного правонаступництва.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що клопотання про заміну відповідача слід задовольнити та замінити відповідача - ОСОБА_2 фіскальну службу України на правонаступника - ОСОБА_2 податкову службу України.
Керуючись статтями 52, 180, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву сільськогосподарського кооперативу «Колос» про заміну сторони відповідача у справі задовольнити.
Замінити відповідача ОСОБА_2 фіскальну службу України правонаступником ОСОБА_2 податковою службою України (ідентифікаційний код 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Шевченківський район, Львівська площа, буд. 8).
Запропонувати ОСОБА_2 податковій службі України протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Встановити строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення – протягом 7 календарних днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повний текст ухвали складено 04 жовтня 2019 року.
СуддяОСОБА_3