
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2019 року справа №320/3909/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рабен Україна" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Рабен Україна" з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0005034405 від 12.04.2019, прийняте Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби, в частині нарахування штрафу у розмірі 30 167, 53 грн, за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних: № 8000310 на суму 225 979,09 грн., № 112546 на суму 34 919, 39 грн., № 8000550 на суму 8 559, 69 грн., № 8000362 на суму 2 667, 22 грн., № 2812005 на суму 1 746,85 грн., № 8000549 на суму 27 671, 61 грн., № 7912036 на суму 131,44 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення за відсутності порушень щодо затримки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 відкрито спрощене провадження в даній справі.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що у зв`язку з порушенням позивачем граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України, щодо реєстрації податкових накладних на нього було накладено штраф в розмірі, передбаченому пунктом 120-1.1 статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що позивач не може бути притягнутий до відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, якщо ним вчинено всі дії щодо реєстрації податкових накладних в межах встановлених Податковим кодексом України строків для реєстрації таких податкових накладних, однак така реєстрація не відбулася з незалежних від платника податку причин.
Відповідачем подано до суду заперечення, в яких зазначив, що податковий обов'язок є безумовним щодо реєстрації податкових накладних першочерговим, а повноваження щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є виключною компетенцією Державної фіскальної служби України і ніяк не стосуються Офісу. Таким чином, Офіс не є адміністратором ведення ЄРПН, а ПК України не передбачено врахування умов його роботи, зокрема щодо затримки в реєстрації електронних документів чи будь-яких інших причин, як підстав для звільнення від відповідальності.
Протокольною ухвалою суду від 25.09.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Так, щодо позивача було проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами перевірки було складено Акт камеральної перевірки № 734/28- 10-44-05/32306522 від 14.03.2019 р. (далі - Акт перевірки).
Позивачем було подано відповідачу заперечення на Акт перевірки, проте відповідач своїм Рішенням №18188/10/28-10-44-05-11 від 09.04.2019 р. про результати розгляду заперечення висловив позицію, що висновки, викладені в Акті перевірки, відповідають вимогам чинного законодавства України.
На підставі Акту перевірки було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 37 378,79 грн.
Позивач оскаржив повідомлення-рішення в адміністративному порядку. 11.05.2019 р. Відповідачем було прийнято Рішення про продовження строку розгляду скарги № 21733/6/99-99-11-06-01-25, а 20.06.2019 р. позивачем отримано Рішення про результати розгляду скарги № 27542/6/99-99-11-06-01-25, яким оскаржуване повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Позивач не погоджується із Повідомленням-рішенням в частині нарахування штрафу у розмірі 30 167,53 грн. за несвоєчасну реєстрацію наступних податкових накладних: № 8000310 на суму 225 979,09 грн., № 112546 на суму 34 919,39 грн., № 8000550 на суму 8559,69 грн., № 8000362 на суму 2 667,22 грн., № 2812005 на суму 1746,85 грн., № 8000549 на суму 27 671,61 грн., № 7912036 на суму 131,44 грн.; вважає його протиправним, у зв'язку з чим подав даний позов.
Іншу частину штрафу у розмірі 7 211,26 грн., який стосується всіх інших податкових накладних, зазначених в Повідомленні-рішенні, позивачем було оплачено, що підтверджується платіжним дорученням № 26822 від 10.07.2019 р.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Згідно підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно абзаців першого-другого, п`ятого, дев`ятого-одинадцятого, тринадцятого-вісімнадцятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) (далі - порядок № 1246).
Згідно пунктів 2, 3 Порядку № 1246, зокрема, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Пунктом 14 Порядку № 1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Приписами пункту 1 Розділу ІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 № 233 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за № 320/15011, передбачено, що платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
З аналізу викладених норм слідує, що позивач зобов`язаний зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування до податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних у визначений Кодексом строк, а доказом реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної є квитанція, в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Отже, законодавством чітко встановлено порядок оформлення, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних, а ведення Єдиного реєстру податкових накладних провадиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, на який покладено обов`язок прийняття, реєстрації та обробки податкових накладних, поданих в електронному вигляді платником податків. Підставою для відмови у прийнятті податкових накладних в електронному вигляді може слугувати порушення їх формування у відповідності до податкового законодавства України.
Судом встанволено, що у Акті перевірки перелічено податкові накладні, які позивач зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків їх реєстрації. Загальна сума штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, зазначених в Повідомленні-рішенні, становить 37 378,79 грн.
В тому числі, в переліку податкових накладних в спірному податковому повідомленні-рішенні містилися наступні податкові накладні: №8000310 на суму 225 979,09 грн., №112546 на суму 34 919,39 грн., №8000550 на суму 8559,69 грн., №8000362 на суму 2 667,22 грн., №2812005 на суму 1746,85 грн., №8000549 на суму 27 671,61 грн., №7912036 на суму 131,44 грн. (далі - податкові накладні). Загальна сума штрафу за несвоєчасну реєстрацію вказаних податкових накладних становить 30 167,53 грн.
Позивачем було виписано Податкові накладні 31.12.2018 р., а відправлено в ДФС за допомогою програми Mеdoc 15.01.2019 р. , що підтверджується скріншотами з програмного забезпечення «M.E.doc».
Однак, позивач отримав квитанції про прийняття вищевказаних Податкових накладних від ДФС в наступні дати:
16.01.2019 р. - квитанцію про прийняття податкової накладної № 2812005 на суму 1746,85 грн.;
17.01.2019 р. - квитанцію про прийняття податкових накладних № 8000549 на суму 27 671,61 грн., № 8000362 на суму 2 667,22 грн.;
18.01.2019 р. - квитанцію про прийняття податкової накладної № 8000310 на суму 225 979,09 грн.;
19.01.2019 р. - квитанцію про прийняття податкової накладної № 8000550 на суму 8559,69 грн.;
20.01.2019 р. - квитанцію про прийняття податкової накладної № 112546 на суму 34 919,39 грн.;
29.01.2019 р. - квитанцію про прийняття податкової накладної № 7912036 на суму 131,44 грн.
Таким чином, позивачем були вчинені усі необхідні дії для своєчасної реєстрації податкових накладних. Несвоєчасне прийняття податкових накладних відбулося з підстав, що не залежали від волі ТОВ «Рабен Україна».
Крім того, підтвердженням того, що позивачем було вчасно відправлено в ДФС Податкові накладні є відповідь ТОВ «Вектор Звіт» на запит позивача, в якій дане товариство підтверджує, що податкові накладні були успішно відправлені позивачем до ДФС України 15.01.2019 р.. Так, позивач направив провайдеру, за допомогою якого відправлялися в ДФС Податкові накладні (ТОВ «Вектор Звіт») запит на інформацію. В даному запиті позивач просив підтвердити дату відправки вищезазначених Податкових накладних. ТОВ «Вектор Звіт» підтвердив дату відправлення податкових накладних -15.01.2019 р.
Отже, позивачем було надіслано податкові накладні в ДФС України 15.01.2019 р., що підтверджується скан-копіями податкових накладних із програми Mеdoc і відповіддю ТОВ «Вектор Звіт» на запит позивача.
Водночас, квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних не були направлені позивачу протягом операційного дня, хоча самі податкові накладні були направлені на реєстрацію в межах строку, встановленого статтею 201 Податкового кодексу України.
Вказане свідчить, що позивач виконав свій обов`язок щодо своєчасного направлення в електронну систему документообігу податкових накладних, однак до завершення операційного дня йому ДФС не було надіслано квитанції про прийняття податкових накладних або відмову в їх прийнятті.
Слід зазначити, що причини, з яких податкові накладні не були доставлені та зареєстровані до ДФС знаходяться поза волею та можливістю впливу платника податку, оскільки належне ведення та функціонування автоматизованої системи належить до повноважень саме ДФС.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 23.01.2018 у справі № 806/832/17 (К/9901/1807/17), від 05.09.2018 у справі № 806/1936/17 (К/9901/36333/18), від 21.11.2018 у справі № 813/815/18 (К/9901/63661/18).
При вказаних обставинах, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, з огляду на те, що порушення строків реєстрації зазначених податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не відбулося, податкові накладні зареєстровано в межах строків, передбачених ПК України, тому підстави для накладення на ТОВ «Рабен Україна» штрафу у розмірі 30 167,53 грн. щодо реєстрації податкових накладних - відсутні.
Разом з тим, наведена відповідачем у запереченні судова практика, якою відповідач обгрунтовує свою позицію, не стосується обставин даної справи.
Щодо наведених відповідачем рішень по справах № 815/2457/18 і № 823/1086/16 слід зазначити таке.
Відповідно до обставин справ, по яких винесені надані відповідачем рішення суду після надіслання позивачами податкових накладних до ДФС, ДФС відправила їм в межах операційного дня квитанції про неприйняття таких податкових накладних.
Натомість, по даній справі ДФС не було надіслано протягом операційного дня (в якому Позивачем були відправлені податкові накладні - 15.01.2019 р.) квитанції про прийняття або неприйняття або зупинення реєстрації податкових накладних.
Щодо наведеного Відповідачем рішення по справі М 817/1082/17:
Відповідач у своєму Запереченні наводить рішення суду по справі № 817/1082/17. слід зазначити таке.
За обставинами справи, по яких винесене зазначене рішення суду позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення винесене ДФС за несвоєчасну реєстрацію позивачем податкових накладних, обгрунтовуючи свою позицію тим, що ДФС було порушено порядок проведення перевірки і тим, що протягом періоду, на який нараховано штрафні санкції, не було затверджено порядку застосування таких штрафних санкцій.
Натомість, в справі, що розглядається позивач обгрунтовує свою позицію тим, що позивачем було відправлено податкові накладні в межах строків, передбачених ПК України, а прийняття даних податкових накладних в день їх відправлення не відбулося через технічний збій на сервері ДФС.
Таким чином» висновки суду викладені у наведених відповідачем рішеннях, - сформовані на інших фактичних обставинах справи. Тому такі рішення не можуть бути враховані при вирішенні даної справи.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ТОВ «Рабен Україна» підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь ТОВ «Рабен Україна» підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0005034405 від 12.04.2019, прийняте Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996), в частині нарахування штрафу у розмірі 30 167,53 грн., за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 31.12.2018: №8000310 на суму 225 979,09 грн., №112546 на суму 34 919,39 грн., №8000550 на суму 8 559,69 грн., №8000362 на суму 2 667,22 грн., № 2812005 на суму 1 746,85 грн., № 8000549 на суму 27 671,61 грн., № 7912036 на суму 131,44 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рабен Україна" (код ЄДРПОУ 32306522) сплачений судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.