
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
25 вересня 2019 року м. Ужгород№ 807/1376/16 Закарпатський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді - Луцович М.М.
суддів: Калинич Я.М., Рейті С.І.
при секретарі судових засідань - Симканич Ю.В.
та осіб, що беруть участь у справі:
позивача - ОСОБА_2;
представника відповідача 1 - Жупан Ж.В.;
представник відповідача 2 - Жупан Ж.В.;
розглянувши у судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити пені дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити пені дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач працював у податкових органах з вересня 1994 року, 06.09.2016 року його було ознайомлено з наказом від 05.09.2016 року №304-о про звільнення його з посади старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ оперативного відділу управління власної безпеки Головного управління ДФС у Закарпатській області та податкової міліції Державної фіскальної служби України в запас (з постановкою на військовий облік) за п. 64 пп. "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів) - при відсутності можливості подальшого використання на службі. Позивач наголошував на тому, що у відповідача була можливість подальшого його використання на службі, проте відповідач протиправно не запропонував позивачеві жодної іншої посади, за наявності таких. При цьому позивач зазначав, що є безпідставним посилання відповідача в наказах на необхідність скорочення чисельності працівників у зв'язку зі скороченням штатів, оскільки скорочення штату фактично не відбулося. Таким чином, позивач наголошував, що відповідачем під час його звільнення було порушено вимоги законодавства України, а тому просив скасувати накази Державної фіскальної служби України від 30.08.2016 року №3048-о "Про звільнення працівників", із змінами внесеними наказом Державної фіскальної служби України від 30.08.2016 р. №3050-о "По особовому складу", а також наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області від 05.09.2016 року №304-о "Про звільнення ОСОБА_2.".
У судовому засіданні позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, з мотивів викладених у позовній заяві.
Представник відповідача 1 та відповідача 2 в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог, з мотивів викладених у запереченні на позов (а.с. 47-49, Т.1) та додаткових пояснення на адміністративний позов (а.с. 2-3, Т.2), вказавши на те, що у відповідності до вимог постанови КМУ від 21.10.2015 року №840 "Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 року №85" та ряду інших законодавчих та нормативних актів ДФС України була здійснена реорганізація органів ДФС України, в тому числі і Управління власної безпеки Головного управління ДФС у Закарпатської області, як окремого структурного підрозділу. Наказом ДФС від 25.09.2015 р. №732 було делеговано право начальникам головних управлінь ДФС у областях здійснити відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України попередження працівників, які відносяться до основної номенклатури ДФС України про наступне вивільнення. Згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та наказу ДФС України від 03.11.2014 року №240 призначення, переміщення та звільнення працівників, до яких відноситься і посада позивача, здійснюється через відповідне рішення атестаційної комісії ДФС. Відповідно до Протоколу ДФС №161/99-99-22-06-39 від 18.08.2016 року засідання атестаційної комісії Головного управління внутрішньої безпеки ДФС позивач був запрошений на засідання атестаційної комісії для вирішення питання щодо подальшого проходження служби в податковій міліції органів ДФС, як кандидат на посаду по УВБ ГУ ДФС у Закарпатській області, однак позивач на засідання атестаційної комісії не з'явився, таким чином довготривале перебування позивача на лікарняних та його відсутність на засіданні атестаційної комісії ГУВБ ДФС засвідчило небажання позивача проходити службу в податковій міліції ДФС. Таки чином, представник відповідача 1 та відповідача 2 наголошувала, що звільнення позивача було проведено у межах та у спосіб визначений КЗпП України та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, а тому просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач працював у податкових органах з вересня 1994 року (а.с. 14-18, Т.1).
У відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №840 "Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2014 року №85" та ряду інших законодавчих та нормативних актів ДФС України була проведена реорганізація органів ДФС України, в тому числі і Управління власної безпеки Головного управління у Закарпатській області як окремого структурного підрозділу.
Відповідно наказу ДФС України від 25.09.2015 року №732 "Про надання повноважень" було делеговано право начальникам головних управлінь ДФС у областях здійснити попередження працівників, які відносяться до основної номенклатури ДФС про наступне вивільнення (а.с. 50).
У зв'язку зі скороченням штатної чисельності та на виконання вимог наказів ДФС України від 23.07.2015 р. №535 "Про введення в дію Структури Державної фіскальної служби України", зі змінами від 13.08.2015 р. №605 "Про скорочення чисельності територіальних органів ДФС" від 25.09.2015 р. №732 "Про надання повноважень" та наказу Головного управління ДФС у Закарпатській області від 30.10.2015 р. №403 "Про введення в дію Переліків змін до структури та штатного розпису" начальником Головного управління ДФС у Закарпатській області позивача було попереджено про наступне звільнення із займаної посади та податкової міліції 20.01.2016 року відповідно до пп. "г" п. 64 (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114 (а.с. 11, Т.1).
Позивач був ознайомлений з попередженням про наступне вивільнення 12.11.2015 року (а.с. 11, Т.1).
Згідно Попередження про наступне вивільнення, у зв'язку зі скороченням штатної чисельності та на виконання вимог наказів ДФС України від 23.07.2015 р. №535 "Про введення в дію Структури Державної фіскальної служби України", зі змінами від 13.08.2015 р. №605 "Про скорочення чисельності територіальних органів ДФС" від 25.09.2015 р. №732 "Про надання повноважень" та наказу Головного управління ДФС у Закарпатській області від 30.10.2015 р. №403 "Про введення в дію Переліків змін до структури та штатного розпису", з урахуванням наказу ДФС України від 11.01.2016 р. №17 Про введення в дію Структур територіальних органів ДФС та затвердження методичних рекомендацій щодо їх побудови" начальником Головного управління ДФС у Закарпатській області позивача було попереджено про наступне звільнення із займаної посади та податкової міліції 30.03.2016 року відповідно до пп. "г" п. 64 (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с. 12, Т.1). З попередженням про звільнення позивач був ознайомлений 25.01.2016 року.
В подальшому, відповідно до Попередження про наступне вивільнення, у зв'язку зі скороченням штатної чисельності та на виконання вимог наказів ДФС України від 23.07.2015 р. №535 "Про введення в дію Структури Державної фіскальної служби України", зі змінами від 13.08.2015 р. №605 "Про скорочення чисельності територіальних органів ДФС" від 25.09.2015 р. №732 "Про надання повноважень" та наказу Головного управління ДФС у Закарпатській області від 30.10.2015 р. №403 "Про введення в дію Переліків змін до структури та штатного розпису", з урахуванням наказу ДФС України від 11.01.2016 р. №17 Про введення в дію Структур територіальних органів ДФС та затвердження методичних рекомендацій щодо їх побудови" начальником Головного управління ДФС у Закарпатській області позивача було попереджено про наступне звільнення із займаної посади та податкової міліції відповідно до пп. "г" п. 64 (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с. 13, Т.1). З попередженням про звільнення позивач був ознайомлений 05.04.2016 року.
Згідно наказу Державної фіскальної служби України від 30.08.2016 року №3048-о "Про звільнення працівників", відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, п. 7 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2014 року №236 позивача - підполковника податкової міліції старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ оперативного відділу управління власної безпеки Головного управління ДФС у Закарпатській області було звільнено з посади та податкової міліції ДФС України в запас (з постановкою на військовий облік) за п. 64 пп. "г" (через скорочення штатів) - при відсутності можливості подальшого використання на службі (а.с. 9).
Підставою винесення наказу Державної фіскальної служби України від 30.08.2016 року №3048-о "Про звільнення працівників" слугував протокол засідання атестаційної комісії Головного управління внутрішньої безпеки від 18.08.2016 року №161/99-99-22-06-39 та попередження працівників про скорочення штатів від 21.01.2016 року.
Наказом Державної фіскальної служби України від 30.08.2016 року №3050-о "По особовому складу" було внесено зміни до наказу ДФС від 30.08.2016 року №3048-о "Про звільнення працівників", а саме зазначено: вважати звільненим підполковника податкової міліції ОСОБА_2 (М-042948) 06.09.2016 року з посади старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ оперативного відділу управління власної безпеки Головного управління ДФС у Закарпатській області (а.с. 10).
Наказом Головного управління ДФС у Закарпатській області від 05.09.2016 року №304-о "Про звільнення ОСОБА_2.", відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, п. 7 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2014 року №236, наказом Державної фіскальної служби від 30.08.2016 р. №3048-о "Про звільнення працівників", із змінами внесеними наказом Державної фіскальної служби України від 30.08.2016 р. №3050-о "По особовому складу", позивача - підполковника податкової міліції старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ оперативного відділу управління власної безпеки Головного управління ДФС у Закарпатській області було звільнено з посади та податкової міліції ДФС України в запас (з постановкою на військовий облік) за п. 64 пп. "г" (через скорочення штатів) - при відсутності можливості подальшого використання на службі (а.с. 8, Т.1).
З наказом від 05.09.2016 року №304-о "Про звільнення ОСОБА_2." позивача було ознайомлено 06.09.2016 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМУ від 29.07.1991 року №114 (далі - Положення №114) визначає порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки.
Згідно п. 7 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2014 року №236 - ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. ДФС та її територіальні органи є органами доходів і зборів. У складі ДФС та її територіальних органах діють підрозділи податкової міліції.
Відповідно до ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Відповідно до Положення №114 та наказу ДФС України від 03.11.2014 року №240 «Про організацію добору кадрів у Державній фіскальній службі України» призначення, переміщення та звільнення працівників, до яких відноситься і посада з якої було звільнено позивача, здійснюється через відповідне рішення атестаційної комісії ДФС.
Згідно п. 47 Положення №114 з метою вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ, підвищення ефективності їх роботи, поліпшення добору, розстановки і виховання кадрів, стимулювання підвищення кваліфікації, ініціативності, творчої активності та відповідальності працівників за доручену справу проводиться атестація осіб рядового і начальницького складу. При цьому всебічно оцінюються їх ділові, професійні, моральні та особисті якості, рівень культури і здатність працювати з людьми, робляться висновки про відповідність займаній посаді і даються рекомендації щодо подальшої служби.
Атестації осіб рядового і начальницького складу має передувати підготовча робота (організаційні та виховні заходи, індивідуальні бесіди з тими, хто підлягає атестації).
У відповідності до вимог п. 48 Положення №114 атестація осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу проводиться на кожній із займаних посад через чотири роки, а також при призначенні на вищу посаду, переміщенні на нижчу посаду і звільненні з органів внутрішніх справ, якщо переміщення по службі або звільнення провадиться по закінченні року з дня останньої атестації, а у виняткових випадках незалежно від цього строку.
Наказом ДФС України від 23.07.2015 року №535 "Про введення в дію Структури Державної фіскальної служби України" було введено у дію Структуру Державної фіскальної служби України та забезпечено функціонування у складі Державної фіскальної служби України на правах департаментів підрозділів податкової міліції Головне управління власної безпеки (а.с. 144, Т.1). Наказом ДФС від 12.08.2015 року №598 були внесені зміни до наказу ДФС від 23.07.2015 року № 535 (а.с. 151-154, Т.1).
Як встановлено в ході розгляду справи по суті та не заперечувалося сторонами, позивач проходив службу в Управлінні власної безпеки Головного управління ДФС у Закарпатській області.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Переліку змін №3 до структури Головного управління ДФС у Закарпатській області, затвердженого головою ДФС України Насіровим Р.М. від 08.10.2015 року, на виконання вимог наказів ДФС України від 24.09.2015 року №726, від 25.09.2015 року №731 -Управління власної безпеки Головного управління ДФС у Закарпатській області було виведено із організаційної структури та штатного розпису як самостійний структурний підрозділ Головного управління ДФС у Закарпатській області (а.с.89, Т.1).
Таким чином, усі працівники Управління власної безпеки Головного управління ДФС у Закарпатській області (м.Ужгород), в разі виявлення бажання працювати в підрозділі внутрішньої безпеки ДФС України (м.Київ), проходили атестаційну комісію Головного управління внутрішньої безпеки ДФС, з метою подальшого проходження служби у центральному апараті УВБ (м.Київ), як у вищестоящій юридичній установі.
Згідно Протоколу засідання атестаційної комісії Головного управління внутрішньої безпеки ДФС від 18.06.2016 року №161/99-99-22-06-39 розглядалося питання щодо подальшого проходження служби в податковій міліції органів ДФС працівників, які залишились у підрозділах власної безпеки територіальних ДФС, за час дії штатного розпису у період з 30.01.2015 року по 23.09.2015 року (а.с. 127-143).
Так, згідно Протоколу засідання атестаційної комісії Головного управління внутрішньої безпеки ДФС від 18.06.2016 року №161/99-99-22-06-39 було заслухано виконуючого обов'язків ГУВБ ДФС Пащука А.В., який повідомив, що на засідання атестаційної комісії для обговорення та прийняття рішення щодо подальшого проходження служби в податковій міліції ДФС були запрошені працівники підрозділів власної безпеки територіальних ДФС, які у зв'язку зі змінами в структурах, штатних розписах та скорочення штатів головних управлінь ДФС в областях, залишилися на посадах штатного розпису, який діяв у період з 30.01.2015 року по 23.09.2015 року, в тому числі і позивача (а.с. 139, Т.1).
Однак, як підтверджується Протоколом засідання атестаційної комісії Головного управління внутрішньої безпеки ДФС від 18.06.2016 року №161/99-99-22-06-39 позивач не з'явився на засідання атестаційної комісії для вирішення питання щодо його подальшого проходження служби у податковій міліції ДФС.
Таким чином, неявка позивача, якого було належним чином попереджено про наступне вивільнення на засідання атестаційної комісії на якій розглядалося питання щодо проходження позивачем служби в податковій міліції ДФС, свідчить про небажання останнього проходити службу у податковій міліції ДФС.
Так, за результатом голосування (за - 7, проти - 0) атестаційна комісія Головного управління внутрішньої безпеки ДФС дійшла висновку щодо звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_2 в запас (з постановкою на військовий облік) за п. 64 пп. "г" (через скорочення штатів) Положення №114 (а.с. 138-139, Т.1).
Згідно наказу ДФС від 30.08.2016 року №3048-о "Про звільнення працівників" (зі змінами внесеними наказом ДФС від 30.08.2016 року №3050-о) на підставі якого винесено наказ Головного управління ДФС у Закарпатській області від 05.09.2016 року №304-о "Про звільнення ОСОБА_2." - підставою звільнення позивача слугував протокол засідання атестаційної комісії Головного управління внутрішньої безпеки ДФС від 18.06.2016 року №161/99-99-22-06-39 та попередження про скорочення штатів.
Разом з тим, судом встановлено та не заперечувалося сторонами, що позивач не оскаржував викладені в Протоколі від 18.06.2016 року №161/99-99-22-06-39 висновки атестаційної комісії Головного управління внутрішньої безпеки ДФС, які слугували підставою його подальшого звільнення.
Згідно п. 8 Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу, які досягли встановленого для них пунктом 7 цього Положення віку, підлягають звільненню в запас з постановкою на військовий облік або у відставку.
Дострокове звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ, провадиться у зв'язку із скороченням штатів - у разі відсутності можливості використання на службі (п. 8 Положення №114).
Відповідно до п. 64 пп. "г" Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Таким чином, з огляду на те, що позивач не пройшов атестацію, оскільки не з'явився на засідання атестаційної комісії на якій вирішувалося питання щодо його подальшого проходження служби в податковій міліції ДФС, у відповідача була відсутня можливість його подальшого використання на службі.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Закарпатській області (м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ 39393632) про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити пені дії - відмовити.
2. Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України. Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України.
Головуючий суддяМ.М. Луцович
Суддя Я.М. Калинич
Суддя С.І. Рейті
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано 04.10.2019 року