Рішення № 84739986, 03.10.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
240/9372/19
Номер документу
84739986
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/9372/19

категорія 110000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із цим позовом та просить визнати протиправним рішення відповідача № 144 від 28.02.2019 про відмову йому у призначені надбавки до пенсії на утримання непрацездатного члена сім`ї віком до 18 років, доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області призначити та виплатити надбавку до пенсії на утримання непрацездатного члена сім`ї віком до 18 років, доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.03.2018 до досягнення повноліття останньою, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2.

В обгрунтування позовних вимог вказує на те, що у відповідності до ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 15.02.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області із заявою про призначення виплати надбавки до пенсії на утримання непрацездатного члена сім`ї віком до 18 років, доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.03.2018. Проте, листом від 28.02.2019 № 144 у призначенні вказаної надбавки йому відмовлено через відсутність підстав. Вважає відмову протиправною, оскільки має право користуватись всіма пільгами і гарантіями, передбаченими чинним законодавством, в тому числі і наданими ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ухвалою суду від 02.08.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

02.09.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування відзиву зазначає, що Постановою Сьомого апеляційного адміністративного судувід 22.01.2019 в справі № 0640/3433/18зобов'язаноГоловне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію позивачу з обчисленням вислуги років на пільгових умовах, відповідно до вимог ст.ст. 12, 17, 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу", постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року з 20.06.2016 року.Будь-яких зобов'язань щодо перерахунку пенсії та встановлення надбавок і підвищень ОСОБА_1 на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не покладено, а тому підстави для призначення до пенсії надбавки на утримання непрацездатного члена сім`ї віком до 18 років відсутні.

У зв'язку із поданими 16.09.2019 заявами сторін, суд перейшов у письмове провадження по даній справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 21.06.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

15.02.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області із заявою про призначення виплати надбавки до пенсії на утримання непрацездатного члена сім'ї ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.03.2018. У заяві також вказав, що не працює з дня звільнення зі служби, на обліку в державній податковій інспекції не перебуває, підприємницькою діяльністю не займається.

Листом від 28.02.2019 № 144 відповідач відмовив ОСОБА_1 призначенні надбавки до пенсії на утримання непрацездатного члена сім'ї ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.03.2018. У листі вказав наступне: постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2019 в справі № 0640/3433/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію позивачу з обчисленням вислуги років на пільгових умовах, відповідно до вимог ст.ст. 12, 17, 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу", постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року з 20.06.2016 року. На виконання зазначеного рішення пенсію призначено з 20.06.2016. Будь-яких зобов'язань щодо перерахунку пенсії та встановлення надбавок і підвищень ОСОБА_1 на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не покладено, а тому підстави для призначення до пенсії надбавки на утримання непрацездатного члена сім`ї віком до 18 років відсутні.

Не погодившись із відмовою, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Оцінюючі спірні правовідносини, суд враховує наступне.

У відповідності до п. «а» ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до пенсії за вислугу років, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується:

- надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.

Згідно з п. «а» ст. 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» непрацездатним членам сім'ї вважаються: діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків.

Як вбачається із копій паспорту позивача НОМЕР_3, свідоцтва про народження НОМЕР_2, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є донькою позивача.

Отже суд зазначає, що переліченими нормами законодавства визначено, що право на нарахування надбавки до пенсії відповідно до п. а ч.1 ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є у непрацюючих пенсіонерів, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника. Зазначена норма передбачає сукупність таких умов: 1) пенсіонер є непрацюючим; 2) наявність непрацездатних утриманців - членів сім'ї, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника.

При цьому, надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують: пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям.

Як вбачається із копій паспорту позивача НОМЕР_3, свідоцтва про народження НОМЕР_2, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є донькою позивача і щодо неї відповідачем не надано доказів, що вона одержує пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям.

Станом на момент звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області-15.02.2019, ОСОБА_2 була неповнолітньою.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач має всі підстави для отримання надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника, відповідно до ст.30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Разом з тим, посилання відповідача, як на підставу відмови у призначенні спірної надбавки, на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2019 в справі № 0640/3433/18 є необгрунтованим, оскільки вказане рішення суду не має жодного відношення до спірних правовідносин.

Відтак, суд вважає, що рішення відповідача, оформлене листом № 144 від 28.02.2019, про відмову ОСОБА_1 у призначені надбавки до пенсії на утримання доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є протиправним, в зв'язку із чим зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області призначити та виплатити позивачу надбавку до пенсії на утримання непрацездатного члена сім`ї віком до 18 років, доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.03.2018 до досягнення повноліття останньою, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем на виконання ч.2 ст.77 КАС України не доведено, в той час як позивачем спростовано належними доказами правомірність відмови у призначенні надбавки до пенсії, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ст.139 КАС України, на користь ОСОБА_1 підлягає до стягнення сплачений ним судовий збір з відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 КАС України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, Код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області, оформлене листом № 144 від 28.02.2019, про відмову ОСОБА_1 у призначені надбавки до пенсії на утримання доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області призначити та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії на утримання непрацездатного члена сім`ї віком до 18 років - доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.03.2018 до досягнення нею повноліття до ІНФОРМАЦІЯ_2.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова