
Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/734/19
Провадження № 2/553/624/2019
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
03.10.2019м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Новака Ю.Д.,
при секретарі Каленіченко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи – ОСОБА_3 , Управління північного офісу держаудитслужби в Черкаській області про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
До суду надійшла позовна заява Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи – ОСОБА_3 , Управління північного офісу держаудитслужби в Черкаській області про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачі звернулися із заявами до Управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про взяття на облік та про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг 10.03.2015 та 20.02.2015 відповідно. На момент звернення обидва Відповідачі проживали за однією адресою: АДРЕСА_1 .
Також 10.02.2015 року до департаменту звернулася із заявами про взяття на облік та про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка також проживала за вищевказаною адресою. При подачі заяви останньою до складу сім`ї було включено доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Державною фінансовою інспекцією у Черкаській області на виконання пункту 1.1.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Черкаській області на І квартал 2016 року проведено ревізію використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2016 р., а також законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, за період з 2014-2016 роки в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради. При проведенні ревізії спеціалістами Державної фінансової інспекції у Черкаській області встановлено завищення визначеної пунктом З Порядку граничної суми виплати адресної допомоги на сім`ю, визначеної в розмірі 2 400 грн.
Крім того, у наданому Мінсоцполітики листі-роз`ясненні від 23.08.2016 № 1817/5/75-16 зазначено, що, у разі, коли члени сім`ї пов`язані родинними стосунками та проживають разом на одній житловій площі, грошова допомога призначається на всіх проживаючих разом (копія листа додається).
Водночас, визначення поняття сім`ї передбачено статтею 3 Сімейного Кодексу України, а саме, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, крім того, норми частини другої статті 64 Житлового кодексу передбачають, що до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, її діти і батьки; членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть із ним спільне господарство.
Сума коштів щомісячної адресної допомоги надміру виплачених ОСОБА_6 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 склала 15 148 грн. 00 коп.
Крім того, при проведенні ревізії спеціалістами Державної фінансової інспекції у Черкаській області встановлено факт неповідомлення ОСОБА_6 відомостей про відрахування дочки ОСОБА_4 з навчального закладу у зв`язку з поверненням на постійне місце проживання до м. Дзержинська, Донецької області. У зв`язку з тим, що ОСОБА_6 не повідомила департамент про від`їзд її дочки до м. Дзержинська, це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів за період з 01.07.2015 по 09.02.2016 р.р. Сума боргу після перерахування становить 6 462 грн. 34 коп. (шість тисяч чотириста шістдесят дві грн. 34 коп.). Добровільно кошти ОСОБА_7 не повернула, тому департамент вимушений був звернутися до суду. Рішенням від 06.09.2018 р. Ленінський районний суд м. Полтави задовольнив позовні вимоги департаменту та вирішив стягнути з ОСОБА_6 кошти в сумі 6 462 грн. 34 коп.
Виходячи з вищевикладеного просить стягнути з відповідачів суму коштів щомісячної адресної допомоги надміру виплачених ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яка становить 8 685 грн. 66 грн., а також судовий збір у розмірі 1921 грн.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надавши заяву з проханням проводити розгляд без його участі, в якій зазначив, що позов підтримує, просить задовольнити в повному обсязі з підстав, наведених в позовній заяві.
Представник третьої особи Управління Північного офісу держаудитслужби в Черкаській області надав суду письмові пояснення, в який зазначає, що внаслідок заведення одночасно на декількох членів сім`ї – ОСОБА_1 та ОСОБА_2 особових справ отримувачів щомісячної адресної допомоги, в порушення вимог п.3 Порядку №505, Департаментом зайво нараховано та відповідно виплачено адресної допомоги за рахунок коштів державного бюджету на суму 8685 грн. 66 коп., з огляду на вищевикладене підтримує позов позивача в повному обсязі.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , належним чином повідомлялись про час та місце слухання справи, в судове засідання повторно не з`явилися, зокрема і шляхом оголошення на офіційному сайті суду, про причини неявки суд не повідомили, не подали відзив на позовну заяву.
Третя особа – ОСОБА_3 належним чином повідомлялась про час та місце слухання справи, в судове засідання повторно не з`явилися, зокрема і шляхом оголошення на офіційному сайті суду, про причини неявки суд не повідомили, не подала пояснення на позовну заяву.
За змістом ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Враховуючи викладене, відповідно до положень ст. 280 ЦПК України, зі згоди представника позивача, судом ухвалено рішення при заочному розгляді справи.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, оцінивши доводи, наведені у поясненні третьої особи та наявні у справі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись із заявами до управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про взяття на облік та про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг 10.03.20115 та 20.02.2015 відповідно.
На момент звернення обидва Відповідачі проживали за однією адресою: АДРЕСА_1 .
Також, 10.02.2015 до департаменту звернулася із заявами про взяття на облік та про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_3 , яка також проживала за адресою: АДРЕСА_1 . При подачі заяви ОСОБА_6 до складу сім`ї було включено дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Внутрішньо переміщені особи мають право на призначення щомісячної адресної допомоги, підстави та порядок надання якої визначається "Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505.
Відповідно до п. 2 вищевказаного Порядку, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
В п. 3 Порядку визначено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім`ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї). Загальна сума допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 2400 гривень.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
Державною фінансовою інспекцією у Черкаській області на виконання пункту 1.1.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Черкаській області на І квартал 2016 року проведено ревізію використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 по 31.03.2016 р.р., а також законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, за період з 2014-2016 роки в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради.
При проведенні ревізії спеціалістами Державної фінансової інспекції у Черкаській області встановлено завищення визначеної пунктом 3 Порядку граничної суми виплати адресної допомоги на сім`ю, визначеної в розмірі 2 400 грн.
Крім того, у наданому Мінсоцполітики листі-роз`ясненні від 23.08.2016 № 1817/5/75-16 зазначено, що, у разі, коли члени сім`ї пов`язані родинними стосунками та проживають разом на одній житловій площі, грошова допомога призначається на всіх проживаючих разом
Водночас, визначення поняття сім`ї передбачено статтею 3 Сімейного Кодексу України, а саме, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, крім того, норми частини другої статті 64 Житлового кодексу передбачають, що до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, її діти і батьки; членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть із ним спільне господарство.
Сума коштів щомісячної адресної допомоги надміру виплачених ОСОБА_6 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 склала 15 148 грн. 00 коп.
Крім того, при проведенні ревізії спеціалістами Державної фінансової інспекції у Черкаській області встановлено факт неповідомлення ОСОБА_6 відомостей про відрахування дочки ОСОБА_4 з навчального закладу у зв`язку з поверненням на постійне місце проживання до м. Дзержинська, Донецької області. У зв`язку з тим, що ОСОБА_6 не повідомила департамент про від`їзд її дочки до м. Дзержинська, це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів за період з 01.07.2015 по 09.02.2016 р.р. Сума боргу після перерахування становить 6 462 грн. 34 коп. (шість тисяч чотириста шістдесят дві грн. 34 коп.). Добровільно кошти ОСОБА_7 не повернула, тому департамент вимушений був звернутися до суду. Рішенням від 06.09.2018 р. Ленінський районний суд м. Полтави задовольнив позовні вимоги департаменту та вирішив стягнути з ОСОБА_6 кошти в сумі 6 462 грн. 34 коп.
Сума коштів щомісячної адресної допомоги надміру виплачених ОСОБА_1 та ОСОБА_2 становить 8 685 грн. 66 грн.
Відповідно до пункту 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, вони стягуються у судовому порядку.
Також, відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були повідомлені про причини та розмір переплати з одночасним проханням повернути заборгованість, проте, станом на дату звернення департаменту до суду сума заборгованості так і не була повернута.
Станом на лютий 2019 року Відповідачі перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи в УСЗН Подільської районної у м. Полтаві ради та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідками від 04.01.2017 року №0000081020 (а.с.20) та №000081059 (а.с.35).
Разом з тим, вказані вимоги відповідач проігнорувала, кошти позивачу добровільно не повернула.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 76-83, 89, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи – ОСОБА_3 , Управління північного офісу держаудитслужби в Черкаській області про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги – задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , і. н. НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , і.н, НОМЕР_2 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги у сумі 8 685 грн. 66 коп. за наступними реквізитами: р/р 35210094079620, код 37853109, МФО 820172, банк ДКСУ м. Київ.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , і. н. НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , і. н. НОМЕР_2 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради сплачений при подачі позовної заяви судовий збір по 960,50 грн. з кожного за наступними реквізитами: р/р 35414067079620, код 37853109, МФО 854018, банк ГУДКСІУ у Черкаській області.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Ленінського районного суду м. ПолтавиЮ. Д. Новак