Справа № 2а-3625/09/0470
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 жовтня 2009 року 13 година 05 хвилин м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чабаненко С.В.
при секретарі Кошляк Ю.В.
за участю представника позивача Горюнова Д.В. представників відповідача Бориса С.М.
Міхайлова О.В.
Княжева В.Я.
Кравченка В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Переробник» до Криворізької міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання нечинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Закрите акціонерне товариство «Переробник» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про визнання не чинними рішень Криворізької міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000772303 від 17 листопада 2008 року та № 0000772303 від 16 лютого 2009 року.
В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачем були винесені на підставі акту перевірки № 001327/23-30847189 від 05.11.2008, в якому вказано на порушення позивачем вимог п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме фіскальні чеки РРО MINI-500.02 МЕ (заводськимй ПБ № 50001784) не містять обовязкових реквізитів, зокрема, назви господарської одиниці «бухгалтерія» та адреси господарської одиниці «с. Коломойцево».
Рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій позивач вважає неправомірними посилаючись на те, що при проведенні перевірки, в порушення п. 2.3.2 Порядку оформлення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПАУ від 10.08.2005 № 327, відповідачем було встановлено факт порушення на підставі звітів підприємства за формою ЗВР-1, при цьому первинні бухгалтерські документи, які б достовірно підтверджували наявність факту порушення, не перевірялися.
Крім цього, в акті перевірки відповідачем, як порушення з боку позивача, також вказано, що розрахунки за реалізований товар проводилися через реєстратор розрахункових операцій без роздрукування та видачі розрахункового документа (касового чека) встановленого зразка, однак при цьому не перевірялися первинні документи та, відповідно, не підтверджена сума коштів, на яку були проведені розрахункові операції без роздрукування розрахункового документа, отже сума 639689,50 грн. (сума штрафної санкції) розрахована згідно звітів за формою ЗВР-1, яка проведена через РРО в повному обсязі за перевірений період.
Також позивач зазначає, що, як вказано в акті перевірки від 05.11.2008, позивач здійснював реалізацію продукції власного виробництва, придбаних товарів (санаторних путівок та ін..), надання послуг з проведенням розрахунків за готівку через реєстратор розрахункових операцій з подальшим оприбуткуванням готівки в касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів, підписаних та завірених печаткою підприємства. Однак, п. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представники відповідача проти позову заперечували та в судовому засіданні пояснили, що за результатами проведеної на підприємстві позивача перевірки за період з 01.04.2007 по 30.06.2008 встановлено, що на підприємстві зареєстрований РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 фіскальний номер 0418000332 на господарську одиницю «бухгалтерія».
Згідно фіскальних чеків РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 фіскальний номер 0418000332 замість назви господарської одиниці вказано: «ЗАТ «Переробник». Також представниками відповідача зазначено, що згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 19630241 від 23.07.2008, виданого КП «Криворізьке БТІ» ЗАТ «Переробник розташований за адресою: Криворізький район, с. Коломійцеве, вул. Цюрупи, 5, однак у фіскальних чеках адреса господарської одиниці зазначена «с. Коломойцево». Таким чином відповідач вважає, що фіскальні чеки в порушення вимог Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом ДПА України «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 614 від 01.12.2000, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України № 105/5296 від 05.02.2001 не містять назву та повну адресу господарської одиниці, тобто відповідно до п. 2.1 наказу ДПА України «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів» № 614 від 01.12.2000, у разі відсутності хоча б одного з обовязкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.
Представниками відповідача також вказано на те, що згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахунковий документ документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну. Відповідно до ст. 3 цього ж Закону, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на посну суму покупки (надані послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки. Згідно звітів ЗАТ «Переробник» за формою № ЗВР-1 «Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій» за період перевірки з 01.04.2007 по 30.06.2008 виторг по РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 фіскальний номер 0418000332 склав 639689,50 грн., відповідно, до підприємства було застосовано штрафну санкцію у пятикратному розмірі вартості проданих товарів у розмірі 3198447, 75 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази у справі судом встановлено наступне.
Відповідно до висновків, викладених в акті № 001327/23-30847189 від 05.11.2008 за результатами планової виїзної перевірки ЗАТ «Переробник» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 по 30.06.2008, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 по 30.06.2008, здійсненої Криворізькою міжрайонною державної податковою інспекцією Дніпропетровської області, перевіркою встановлені порушення п. 1.2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями, а саме проведення розрахункових операцій без роздрукування одержувачу коштів розрахункового документа встановленого зразка на загальну суму розрахунків 639689,50 грн. (згідно звітів ЗАТ «Переробник» за формою № ЗВР-1 «Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій» за період перевірки 01.04.2007-30.06.2008).
Відповідно до акту № 001327/23-30847189 від 05.11.2008 вказаний висновок відповідачем у справі зроблений на підставі перевірених документів щодо реєстрації РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 фіскальний номер 0418000332 та звітів за формою № ЗВР-1 «Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій» за період з 01.04.2007 по 30.06.2008. При цьому в акті вказано, що підприємство позивача здійснювало реалізацію продукції власного виробництва (борошно, кормосуміші), придбаних товарів (реалізація путівок в санаторій для власних працівників, дрова, огранку, автомобіль Шкода «Октавія», умивальник, мішки, соковарку), надавало послуги (зберігання, аналіз зерна, автотранспортні послуги, завантаження вагонів, послуги розтарки, оренда приміщень, послуги екскаватора) з проведенням розрахунків за готівку через зареєстрований належним чином реєстратор розрахункових операцій та без роздрукування та видачі розрахункового документа (касового чека) встановленого зразка, та з подальшим оприбуткуванням готівки в касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів, підписаних та завірених печаткою підприємства.
Висновок про те, що підприємством позивача проведено вказані розрахункові операції без роздрукування та видачі розрахункового документа (касового чека) встановленого зразка відповідачем зроблені у звязку з тим, що відповідно до перевірених звітів за формою № ЗВР-1 фіскальні чеки РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 фіскальний номер 0418000332 замість назви господарської одиниці «бухгалтерія», на яку відповідно до реєстраційних документів зареєстрований РРО, вказано назву підприємства «ЗАТ «Переробник», та замість адреси господарської одиниці вказано «с.Коломойцево». При цьому відповідачем в акті зазначено, що відповідно до штатного розпису з 01.04.2008 ЗАТ «Переробник» на підприємстві існують кілька структурних підрозділів, в тому числі «бухгалтерія». Також відповідачем зазначено, що відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 19630241 від 23.07.2008 КП «Криворізьке БТІ», ЗАТ «Переробник» розташоване за адресою: Криворізький район, с. Коломійцеве, вул. Цюрупи, 5. Отже, оскільки на думку відповідача підприємством у фіскальних чеках невірно та не повно вказані назва та адреса господарської одиниці, відповідно до п. 2.1 Положення про форму та зміст розрахункових документів Наказу ДПА України «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 614 від 01.12.2000, затвердженого в Міністерстві юстиції України № 105/5296 від 05.02.2001 розрахункові документи не містять деякі обовязкові реквізити та, відповідно, не є розрахунковими. Також в акті № 001327/23-30847189 від 05.11.2008 вказано, що в період перевірки не встановлено фактів проведення готівкових розрахунків без надання одержувачем коштів платіжного документа (касового чека, товарного чека, квитанції до прибуткового ордера), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів. (розділ 3.3.2. акту перевірки № 001327/23-30847189 від 05.11.2008)
Відповідно до викладеного до підприємства позивача застосовані штрафні санкції за порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями, на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно з п. 1 ст. 17 Закону України від 06.07. 1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями у розмірі 3198447,50 грн. рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 листопада 2008 року № 0000772303 та від 16 лютого 2009 року № 0000772303. На підтвердження розміру застосованої до позивача штрафної санкції суду наданий розрахунок штрафних санкцій за актом планової виїзної перевірки ЗАТ «Переробник» від 05.11.2008 № 001327/23-30847189, в якому вказана лише сума, яка належить всього до сплати - 3198447,50 грн.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено сторонами, при проведенні перевірки дотримання касової дисципліни відповідачем не досліджувалися первинні бухгалтерські документи, а лише були перевірені звіти підприємства позивача про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій форми № ЗВР-1 та касові чеки, додані до вказаних звітів. При цьому у наданому суду додатку 4 до акта перевірки (узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки ЗАТ «Переробник» з 01.04.2007 по 30.06.2008) у розділі «перевірка дотримання касової дисципліни» не вказано про використання навіть звітів підприємства позивача форми № ЗВР-1.
Відповідно до довідки ТОВ «Технопарк плюс» 18.12.2001 здійснено опломбування РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 фіскальний номер 0418000332, що належить ЗАТ «Переробник» та працює у фіскальному режимі роботи.
Відповідно до заяви від 13.12.2001 ЗАТ «Переробник» звернувся до Криворізької МДПІ стосовно реєстрації РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 для використання у господарській одиниці бухгалтерія ЗАТ «Переробник», адреса господарської одиниці - Дніпропетровська обл., Криворізький район, с. Коломійцево, сфера застосування РРО реалізація переробленої давальницької продукції.
У реєстраційному посвідченні № 0418000332 від 25.12.2001 податковим органом зазначено про здійснення реєстрації РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 фіскальний номер 0418000332, що належить ЗАТ «Переробник» та призначений для використання в господарській одиниці бухгалтерія, адреса господарської одиниці с. Коломійцево, сфера застосування РРО надання послуг.
Книга обліку розрахункових операцій, що належить ЗАТ «Переробник» також зареєстровано Криворізькою МДПІ для використання у господарській одиниці «бухгалтерія» за адресою с. Коломійцево з РРО MINI 500.02 МЕ заводський номер ПБ 50001784 фіскальний номер 0418000332 (довідка № 0418000332р від 25.12.2001).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну; фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Статтею 3 цього ж Закону встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Як визначено у статті 17, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відповідно до викладених у розділі 3.3.2. акта перевірки № 001327/23-30847189 від 05.11.2008 обставин, фактів проведення позивачем розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки відповідачем не встановлено.
Посилання відповідача на те, що при проведенні розрахункових операцій через РРО відповідачем у розрахункових документах не були зазначені всі необхідні реквізити, встановлені наказом ДПА України «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у звязку з чим такі документи не є розрахунковими, суд розцінює критично, оскільки як підтверджено актом перевірки № 001327/23-30847189 від 05.11.2008, додатками до акту перевірки та поясненнями представників в судовому засіданні, при проведенні перевірки розрахункові документи підприємства позивача податковим органом не перевірялися.
Фактично відповідачем при проведенні перевірки господарюючого субєкта були перевірені звіти підприємства форми № ЗВР-1 та додані до них звіти із фіскальної памяті, які не є розрахунковими документами, та відповідно до вимог Порядку подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), затвердженого наказом ДПА України від 1 грудня 2000 р. N 614 є надрукованими на РРО періодичними звітами, що містять лише інформацію про обсяг виконаних розрахункових операцій та щодо яких наказом ДПА України не встановлено обовязкове додержання форми розрахункового документа. Крім цього, відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» розрахунковий документ - документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну (п. 1.2. Постанови). Відповідно до наказу ДПА України від 1 грудня 2000 року N 614 «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на який, як на обґрунтування своїх заперечень посилається відповідач, у п. 2.1. вказано, що установлені в даному Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.
Отже обовязковою умовою визнання документу таким, що не є розрахунковим є встановлення недотримання господарюючим субєктом сфери його застосування.
Крім цього, відповідно до п. 3.1. цього Положення Фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Форма N ФКЧ-1 касового чека наведена в додатку 1 Положення. Відповідно до вказаного додатку фіскальний чек має містити, в тому числі й назву та адресу господарської одиниці. При цьому вказаною формою не передбачено зазначення окремим рядком найменування юридичної особи чи адреса юридичної особи.
У п. 1 Положення зазначено, що назвою господарської одиниці є назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).
Адресою господарської одиниці є адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності чи користування господарською одиницею).
При цьому, відповідно до визначеного у вказаному Положенні поняття господарської одиниці, господарською одиницею є стаціонарний або пересувний об'єкт, у т. ч. транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.
Отже, виходячи з вище визначених понять можливо зробити висновок про те, що господарською одиницею прийнято вважати юридичну особу, або в разі наявності відокремлений підрозділ юридичної особи, оскільки ознакою господарської одиниці у п. 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів визначено наявність дозволу на розміщення такої господарської одиниці.
Відповідно до наданих суду письмових доказів та пояснень представників сторін в судовому засіданні бухгалтерія ЗАТ «Переробник» не є одиницею, на розміщення якої наданий окремий дозвіл, та яка самостійно реалізує будь-які товари чи надає послуги. Будь-яких відокремлених структурних підрозділів на підприємстві позивача не створено.
Отже, відповідно до наданої суду копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи позивача у справі, вказана особа була первісно зареєстрована 29.01.2001 за найменуванням ЗАТ «Переробник» за адресою місцезнаходження: Криворізький район, с. Коломойцево та відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ЗАТ «Переробник» (серія А01 № 414510) свідоцтво про державну реєстрацію змінено 20.11.2007 у звязку зі зміною місцезнаходження юридичної особи Дніпропетровська обл., Криворізький район, село Коломійцеве. В даному випадку єдиним документом, який би було можливо визначити як дозвіл на розміщення господарської одиниці є свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 87 ЦК України юридична особо вважається створеною з дня її державної реєстрації. Частиною 4 ст. 89 ЦК України передбачено, що до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва тощо. Також, відповідно до ч. 3 ст. 83 ГК України господарське товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації.
Зазначені відомості про підприємство позивача відображені у перевірених відповідачем в ході перевірки звітів форми № ЗВР-1 та звітів із фіскальної памяті РРО.
Також судом враховано те, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право, в тому числі, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
У главі 7 Постанови Правління Національного Банку України від 15.12.2004 № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.20085 за № 40/10320) «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» визначені вимоги, які застосовуються під час перевірок підприємств щодо дотримання порядку ведення операцій з готівкою органами контролю, які діють згідно із законодавством України. Отже, відповідно до п. 7.47. для перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства (підприємця) (касова книга, касові ордери, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум), а також документи, що підтверджують здійснені покупцем (замовником) витрати готівки під час придбання товарів, оплати наданих послуг та виконаних робіт (касові та товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів, інші розрахункові документи, а також рахунки-фактури, податкові накладні, договори на поставку продукції, надання послуг, виконання робіт, товарно-транспортні накладні тощо). Під час перевірки підприємства (підприємця) аналізуються записи в касовій книзі, книзі обліку придбаних товарів (виконаних робіт, наданих послуг), дані касових ордерів, звітів підзвітних осіб та інших підтвердних документів. (п.7.48.).
Крім цього, відповідно до п. 2.3.2 Наказу Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005, № 327 "Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства податковий орган має висвітлити показники, які відображаються суб'єктом господарювання у податковій та іншій звітності, та фактичні показники, виявлені у ході перевірки на підставі первинних документів податкового та бухгалтерського обліку суб'єкта господарювання, а також зазначити первинний документ, на підставі якого вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, та інші докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення.
Таким чином, для перевірки правильності проведення готівкових розрахунків відповідач мав перевірити розрахункові документи підприємства позивача, тобто первинні документи на підтвердження наявності чи відсутності факту порушення, що відповідачем здійснено не було.
Отже враховуючи вищевказані проаналізовані норми діючого законодавства України суд дійшов висновку про те, що висновок відповідача при визначенні у діях позивача факту порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не відповідає як фактичним обставинам, встановленим у справі, так і вимогам нормативно-правових актів, оскільки відповідно до акту перевірки (розділ 3.3.2.) всі операції з надходження та витрати готівки на підприємстві оформлені прибутковими та видатковими касовими ордерами, фактів нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції не встановлено. Висновок відповідача про те, що позивачем проводилися розрахункові операції без роздрукування розрахункового документу, оскільки розрахункові документи не містять обовязкових реквізитів, встановлених наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000, та відповідно до цього ж наказу не є розрахунковими, також є помилковим, оскільки, як зазначено вище, при визнанні документа таким, що не є розрахунковим податковий орган мав встановити факт недотримання господарюючим субєктом сфери застосування розрахункового документа, тобто одну із складових для визнання розрахункового документа таким, що не є розрахунковим. Такі факти акт перевірки від 05.11.2008 № 001327/23-30847189 не містить, тобто підстави для застосування до позивача відповідальності, встановленої п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відсутні.
Таким чином, рішення відповідача про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій № 0000772303 від 17 листопада 2008 року та № 0000772303 від 16 лютого 2009 року прийняте необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, у спосіб, що не передбачений діючим законодавством, зокрема Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» та наказом ДПА України від 10.08.2005, № 327 "Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" . Крім цього оскаржувані рішення є такими, що суперечать вимогам ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та наказу ДПА України від 1 грудня 2000 року N 614 «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Враховуючи вищенаведені обставини та відповідні їм докази суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Переробник» до Криворізької міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання нечинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.
Визнати нечинними рішення Криворізької міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000772303 від 17 листопада 2008 року та рішення Криворізької міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000772303 від 16 лютого 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, або в порядку, встановленому ч. 5 ст. 186 КАС України.
В повному обсязі постанова суду складена 05.11.2009.
Суддя С.В.Чабаненко