Рішення № 84699385, 17.09.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2019
Номер справи
580/1654/19
Номер документу
84699385
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2019 року справа № 580/1654/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю:

секретаря – Сачинської В.С.,

представника позивача – адвоката Прудивуса М.А. (за ордером),

представника відповідача Державної архітектурної будівельної інспекції України – Єременко Л.В. (за довіреністю),

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради –Лободюк О.В. (за довіреністю);

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Шинкарук Світлани Михайлівни та Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача відділ архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до головного інженера будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно – будівельної інспекції у Черкаській області Шинкарук Світлани Миколаївни (відповідач 1), треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору Державна архітектурно – будівельна інспекція України, відділ державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №1811 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405 від 18.12.2018.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є власником ? частини виробничої будівлі з прибудовою і ганком площею 1266,4 кв.м., яка розташована по АДРЕСА_1 та складає 7/200000 часток комплексу будівель та споруд. Відповідно отриманих у відділі архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради містобудівних умов і обмежень №405 від 24.04.2017 та Декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 24.05.2017 за вх. №290, реєстрація №ЧК08217І1440331 позивачем розпочато та проведено реконструкцію нежитлової будівлі.

Відповідно до Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками «СС1» від 25.05.2018, зареєстрованої у відділі архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради 01 червня 2018 року, було проведено державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі прав означеного нежитлового приміщення.

Позивач зазначає, що станом на 01 червня 2018 року видані відповідачем містобудівні умови та декларація про початок виконання будівельних робіт, як акти індивідуальної дії, були реалізовані. При цьому в реконструкцію нежитлового приміщення позивачем вкладено значні кошти саме з метою реалізації виданих містобудівних умов та Декларації про початок виконання будівельних робіт.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В. від 24.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено підготовче засідання.

22 травня 2019 року позивач подав до суду заяву про забезпечення позову, в якій просить забезпечити адміністративний позов шляхом зупинення дії рішення головного інженера будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно – будівельної інспекції у Черкаській області Шинкарук Світлани Миколаївни №1811 від 18.12.2018 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405 до винесення рішення у справі.

Ухвалою суду від 24.05.2019 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі №580/1654/19 відмовлено.

01 липня 2019 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому Державна архітектурно-будівельна інспекція України заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що за наслідками проведення позапланової перевірки відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405 прийнято з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: в матеріалах, які стали підставою для надання МУО № 405 відсутні фотофіксації земельної ділянки (з оточенням), що є порушенням абз. 7 п. 2.2 розділу II Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 № 109 (далі – Порядок №109); містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки були видані на об`єкт «Реконструкція виробничої будівлі», намірами забудови передбачається реконструкція виробничої будівлі з надбудовою другого поверху без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані. Зазначені МУО видані за відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог законодавства. В п.8 посилання на містобудівну документацію зазначено: «відповідно до генерального плану міста, розробленого інститутом «Дніпромісто» в 1996 році, затвердженого рішенням Уманської міської ради від 04.06.2002 № 1-2/24 та визнано такими, що є діючим рішенням міської ради від 20.03.2013 № 4.11-35/6», тобто містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надані на основі генерального плану населеного пункту, який згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування забудови території населеного пункту, а не на основі плану зонування території чи детального плану території, які відповідно до ч. 1 ст. 18 та ч. 4 ст. 19 вказаного Закону визначають містобудівні умови та обмеження використання території для містобудівних потреб, що є не врахуванням п. 6 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», порушенням ч. 6 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (на момент видачі МУО до внесення змін в законодавство, порушено ч. 5 ст. 29 Закону України) та п. 2.4 Порядку №109 (діючого на момент видачі МУО); в п. 10 розділу «Містобудівні умови та обмеження» зазначено посилання на ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва», які втратили чинність. Станом на день видачі МУО № 405 від 24.04.2017 діяв ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва».

Усною ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання від 13.08.2019, залучено до участі у справі як другого відповідача Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (далі – відповідач 2).

09 серпня 2019 року до суду надійшли пояснення третьої особи відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради, в яких зазначає, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405 видані на підставі чинного Генерального плану міста Умань, що свідчить про їх відповідність містобудівній документації на місцевому рівні. Генеральний план міста Умань розроблений в 1996 році інститутом «Дніпромісто» і затверджений рішенням Уманської міської ради від 04.06.2002 №1-4/24р. Рішенням Уманської міської ради від 20.03.2013 №4.11-35/6 Генеральний план міста визнано таким, що є діючим та можливим для подальшого використання у вирішенні питань розвитку та містобудівного освоєння території до моменту затвердження нової містобудівної документації.

Усною ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання від 22.08.2019, закрито підготовче провадження у справі; призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

В судовому засіданні 17 вересня 2019 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.

В судовому засіданні 17 вересня 2019 року представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні 17 вересня 2019 року представник третьої особи заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

Згідно з договором дарування нерухомого майна від 27.12.2012 позивач є власником ? частини виробничої будівлі з прибудови і ганком площею 1266,4 кв.м., що розташована по АДРЕСА_1 та складає 7/200000 часток комплексу будівель та споруд

Відповідно до листа ОСОБА_2 від 29.08.2018 (вх. №273/1023-1.20 від 31.08.2018) щодо використання території військового містечка, а саме законності видачі містобудівних умов та обмежень земельної ділянки № 405 від 24.04.2017, виданого відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради, (об`єкт «Реконструкція виробничої будівлі; м. Умань, вул. Європейська АДРЕСА_1 »; замовник будівництва ОСОБА_1 ), відповідачем 1 проведена документальна перевірка Відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради. За наслідками перевірки складено довідку про результати документальної перевірки від 24.09.2018, в якій встановлено ряд порушень під час видачі містобудівних умов та обмежень.

Згідно з наказом від 26.09.2018 №1215, направленням на проведення позапланової перевірки від 02.10.2018 №45, на підставі довідки про результати документальної перевірки від 24.09.2018, відповідачем 1 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради, за результатами якої складено акт від 22.10.2018 (далі – акт перевірки).

За наслідками перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час видачі містобудівних умов та обмежень земельної ділянки від 24.04.2017 № 405 на об`єкт «Реконструкція виробничої будівлі; м.Умань, вул АДРЕСА_2 Європейська АДРЕСА_1 » встановлені наступні порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме:

1) в матеріалах, які стали підставою для надання МУО № 405 відсутні фотофіксації земельної ділянки (з оточенням), що є порушенням абз. 7 п. 2.2 розділу II Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 № 109 (далі – Порядок №109);

2) містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки були видані на об`єкт «Реконструкція виробничої будівлі», намірами забудови передбачається реконструкція виробничої будівлі з надбудовою другого поверху без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані. Зазначені МУО видані за відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог законодавства. В п.8 посилання на містобудівну документацію зазначено: «відповідно до генерального плану міста, розробленого інститутом «Дніпромісто» в 1996 році, затвердженого рішенням Уманської міської ради від 04.06.2002 № 1-2/24 та визнано такими, що є діючим рішенням міської ради від 20.03.2013 № 4.11-35/6», тобто містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надані на основі генерального плану населеного пункту, який згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування забудови території населеного пункту, а не на основі плану зонування території чи детального плану території, які відповідно до ч. 1 ст. 18 та ч. 4 ст. 19 вказаного Закону визначають містобудівні умови та обмеження використання території для містобудівних потреб, що є не врахуванням п. 6 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», порушенням ч. 6 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (на момент видачі МУО до внесення змін в законодавство, порушено ч. 5 ст. 29 Закону України) та п. 2.4 Порядку №109 (діючого на момент видачі МУО);

3) в п. 10 розділу «Містобудівні умови та обмеження» зазначено посилання на ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва», які втратили чинність. Станом на день видачі МУО № 405 від 24.04.2017 діяв ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва».

В акті перевірки встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405 на об`єкт «Реконструкція виробничої будівлі; м.Умань АДРЕСА_3 », замовник: ОСОБА_1 , видано Відділом всупереч вимогам чинного законодавства.

Рішенням відповідача 1 від 22.10.2018 №1641 зупинено дію містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 24.07.2017 №405 по об`єкту «Реконструкція виробничої будівлі; м. Умань, АДРЕСА_4 . Європейська АДРЕСА_3 », замовник: ОСОБА_1 .

22 жовтня 2018 року відповідачем 1 винесено припис №27 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до направлення на проведення позапланової перевірки № 53 від 17.12.2018, на підставі наказу № 1590 від 13.12.2018, з метою перевірки виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 22.10.2018 №27, відповідачем 1 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради.

За результатами перевірки складено акт від 18.12.2018, в якому встановлено, що відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради не виконано вимоги припису №27 від 22.10.2018, чим порушено абз. 2 п. 6 ч. 4 ст. 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

18 грудня 2018 року відповідачем 1 прийнято рішення №1811 про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405 на об`єкт «Реконструкція виробничої будівлі; м. Умань АДРЕСА_3 », замовник: ОСОБА_1 .

Ну погоджуючись з вказаним рішенням відповідача 1, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності, встановлено Законом України Про регулювання містобудівної діяльності від 17.02.2011№3038 VI (далі Закон №3038).

Повноваження Держархбудінспекції щодо здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду визначені статтею 41-1 Закону №3038, Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №294 (далі - Положення), та Порядком здійснення державного архітектурно - будівельного нагляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №698 (далі - Порядок №698).

Згідно абзацу 4 пункту 3 Положення основним завданням Держархбудіненекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - обєкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності.

Відповідно до абз. 5 пп. 2 п. 4 Положення, Держархбудінспекція проводить перевірки законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об`єктами нагляду.

Відповідно ч. 1 ст. 41-1 Закону №3038 державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Частиною 2 вказаної статті передбачено, що державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 41 Закону №3038 державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.

Відповідно до п. 2 Порядку №698 нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.

Згідно з п. 1 Положення про Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 12.06.2017 №938 (далі - Положення №2), Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утворене як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Відповідно до абз. 3 п. 3 Положення №2 основними завданнями територіального органу є забезпечення реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду на території Черкаської області, а саме здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно - будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності.

На підставі п.23 Порядку №698 за результатами планової або позапланової перевірки головний інспектор будівельного нагляду, який проводив перевірку, складає акт перевірки за формою згідно з додатком 4. Згідно з п. 29 Порядку №698, у разі виявлення головним інспектором будівельного нагляду під час проведення перевірки порушення, відповідальність за яке встановлена законом, складається протокол про правопорушення за формою, встановленою Мінрегіоном. У разі виявлення головним інспектором будівельного нагляду під час проведення перевірки порушення, яке може бути усунуто, видається припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - припис) за формою згідно з додатком 5. Згідно п. 35 Порядку №698, головний інспектор будівельного нагляду розглядає справи про правопорушення відповідно до вимог закону та за результатами їх розгляду виносить постанови за формою, встановленою Мінрегіоном.

Згідно з п. 32 Порядку №698 якщо рішення об`єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.

Отже відповідач у справі головний інспектор будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Шинкарук С.М. була наділена повноваженнями проводити перевірку та виносити постанову №1811 від 18.12.2018 про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405.

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону №3038 проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

На підставі п. 1 ч. 1 ст.29 Закону №3038 основними складовими вихідних даних є містобудівні умови та обмеження.

Відповідно до абз.6 п. 1.2. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 №109, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 29 Закону №3038 фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону №3038 підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Судом встановлено, що однією з підстав для скасування містобудівних умов та обмежень на вищевказаний об`єкт будівництва є відсутність плану зонування або детального плану міста на територію, в межах якої знаходиться об`єкт будівництва.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону №3038 планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону №3038 генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Пунктом 3 Розділу V «Прикінцеві положення» передбачено, що генеральні плани населених пунктів, затверджені до набрання чинності цим Законом, є безстроковими.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону №3038 план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

На підставі ст. 19 Закону №3038 детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Відповідно до п. 6 Розділу V «Прикінцеві положення» Закону №3038 рішення щодо визначення та надання містобудівних умов і обмежень на територіях, де відповідно до цього Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій, приймають уповноважені органи містобудування та архітектури з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку до 1 січня 2015 року.

За змістом вказаних норм за відсутності плану зонування чи детального плану території містобудівні умови та обмеження на підставі попередніх планувальних рішень могли бути видані лише до 1 січня 2015 року.

Судом встановлено, що містобудівні умови та обмеження №405 від 24.04.2017 видані на підставі Генерального плану міста Умань, який розроблений в 1996 році інститутом «Дніпромісто» і затверджений рішенням Уманської міської ради від 04.06.2002 №1-4/24р.

Рішенням Уманської міської ради від 20.03.2013 №4.11-35/6 Генеральний план міста визнано таким, що є діючим та можливим для подальшого використання у вирішенні питань розвитку та містобудівного освоєння території до моменту затвердження нової містобудівної документації.

Згідно з ч. 5 ст. 29 Закону №3038 (в редакції, яка діяла на час видачі містобудівних умов та обмежень №405 від 24.04.2017) рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Генеральний план м. Умань, , строк дії якого продовжений рішенням Уманської міської ради від 20.03.2013 №4.11-35/6, є діючим безстроково, містобудівні умови та обмеження земельної ділянки № 405 від 24.04.2017 (об`єкт «Реконструкція виробничої будівлі; м. Умань, вул. Європейська, 57»; замовник будівництва ОСОБА_1 ), видані відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

На думку суду, відсутність плану зонування території та детального плану, які прийняті на основі генерального плану населеного пункту, не може свідчити про невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, оскільки згідно ч. 2 ст. 17 Закону №3038 при прийнятті нової містобудівної документації мають бути враховані приватні інтереси позивача, з огляду на те, що право власності на нежитлові будівлі у нього виникло ще у 2012 році.

Крім того, суд зазначає, що інші порушення, зафіксовані в акті перевірки від 22.10.2018, зокрема, відсутність фото фіксації земельної ділянки (з оточенням), та посилання на ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва», які втратили чинність, не можуть бути підставою для скасування містобудівних умов та обмежень, оскільки можуть бути усунені відповідачем.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення відповідача 1 від 18.12.2018 №1811 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Шинкарук Світлани Михайлівни (вул. Кизила Андрія, 3 м. Умань, Черкаської області, 20300) від 18.12.2018 №1811 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405, виданого відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурної будівельної інспекції України (бул. Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 784 (сімсот вісімдесят чотири) гривні 40 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 30 вересня 2019 року.

Суддя А.В. Руденко