Рішення № 84699326, 03.10.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
560/2703/19
Номер документу
84699326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2703/19

РІШЕННЯ

іменем України

03 жовтня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови в наданні грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно п. «е» статті 55 закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 ;

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , який дає право на призначення грошової допомоги в розмірі 10-ти місячних пенсій, відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 1.10.1982 року по 18.08.1984 року викладачем по класу духових інструментів у Чемеровецькій музичній школі семирічці та з 20.08.1984 по даний час викладачем по класу духових інструментів Смотрицької дитячої музичної школи, яка з 29.04.2005 перейменована в комунальний заклад «Смотрицька дитяча музична школа»;

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10-ти місячних пенсій відповідно до п. «е» -«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В обґрунтування позовних вимог вказує, що працював з 01.10.1982 по 18.08.1984 викладачем по класу духових інструментів у Чемеровецькій музичній школі-семирічці. З 20.08.1984 викладачем по класу духових інструментів Смотрицької дитячої музичної школи, яка з 29.04.2005 перейменована в Комунальний заклад «Смотрицька дитяча музична школа». Відмовляючи в призначенні грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, відповідач діяв протиправно.

Ухвалою від 05.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

24.09.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Щодо зарахування періоду роботи позивача з 20.08.1984 року по теперішній час до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, звертає увагу на наступне. Період роботи на посаді викладача можливо зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, у разі, коли згідно зі статутами, чинними на період роботи в дитячій музичній школі, чи іншими документами, ця школа була дитячою середньою музичною школою чи школою-семирічкою, а за відсутності вищезазначених документів, підстав для зарахування до вислуги років періоду роботи на посаді викладача відсутні. Однак згідно Статутів Комунального закладу «Смотрицька дитяча музична школа Дунаєвецької районної ради» (зареєстровані 18.08.2005 року № 10/17/2005 та 30.07.2018 року № 1-6/2018) визначено, що вказана музична школа є закладом позашкільної освіти та належить до системи позашкільної освіти.

Також відсутні підстави для зарахування до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, як працівнику освіти, періоду роботи ОСОБА_1 на посаді викладача по класу духових інструментів з 01.01.1992 по 28.02.2019 у Смотрицькій дитячій музичній школі (згодом Комунальний заклад «Смотрицька дитяча музична школа»), оскільки у розділі 1 «Освіта» Переліку № 909 посада викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена.

У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання представника відповідача необхідно відмовити.

Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд дійшов наступних висновків.

Згідно записів трудової книжки позивач працював:

- з 01.10.1982 по 18.08.1984 викладачем по класу духових інструментів у Чемеровецькій музичній школі-семирічці;

- з 20.08.1984 - викладачем по класу духових інструментів Смотрицької дитячої музичної школи, яка з 29.04.2005 р. перейменована в комунальний заклад "Смотрицька дитяча музична школа".

Листом № М-401-0-02.26-04 від 08.08.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуто звернення ОСОБА_1 щодо права на отримання грошової допомоги, та повідомило про відсутність необхідного спеціального стажу на призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій. Зазначено, зокрема, що період роботи з 01.10.1982 по 18.08.1984 у Чемеровецькій музичній школі-семирічці зараховується до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, і становить 1 рік 10 місяців 18 днів. Період роботи на посаді викладача Смотрицької дитячої музичної школи по 31.12.1991 можливо зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, у разі, коли згідно зі статутами, чинними на період роботи в зазначеній дитячій музичній школі, чи іншими документами, ця школа була дитячою середньою музичною школою чи школою-семирічкою. За відсутності вищезазначених документів, підстави для зарахування до вислуги років періоду роботи по 31.12.1991 на посаді викладача Смотрицької дитячої музичної школи відсутні. Крім того, відсутні підстави у зарахуванні до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, як працівнику освіти, періоду роботи на посаді викладача по класу духових інструментів з 01.01.1992 по 28.02.2019 у Смотрицькій дитячій музичній школі (згодом комунальний заклад «Смотрицька дитяча музична школа»), оскільки у розділі 1 «Освіта» Переліку посада викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік №909).

Переліком №909 (у редакції, чинній після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1436) установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років - у позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Згідно статті 28 Закону України «Про освіту» 23 травня 1991 року №1060-XII (який був чинний до 28.09.2017) система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти. Згідно зі статтею 29 Закону України «Про освіту» №1060-XII структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року №2145-VIII (чинний з 28.09.2017), позашкільна освіта є невід`ємним складником системи освіти.

Статтею 12 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що заклади позашкільної освіти можуть функціонувати у формі мистецьких шкіл, а пунктом 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2011 року № 433 передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші). Пунктом 7 вказаного Переліку встановлено, що центр, палац, будинок, клуб художньої творчості дітей, юнацтва та молоді, художньо-естетичної творчості учнівської молоді, дитячої та юнацької творчості, естетичного виховання відносяться до позашкільних навчальних закладів.

Згідно пункту 7-1 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року № 1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 1191).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, Переліком № 909.

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статті 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.

Аналогічна правова позиція, викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20 лютого 2019 року у справі № 462/5636/16-а, від 19 березня 2019 року у справі № 466/5637/17.

Крім того, на спірні правовідносини розповсюджується також дія Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, який затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963, який відносить посаду «викладач» до педагогічних посад.

Відповідно до пункту 3 розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про позашкільну освіту» до приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Згідно ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 зазначив, що неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.

Відповідно до позиції Конституційного Суду України, сформованої в Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, до обмеження прав належить звуження їх змісту й обсягу, проте сутність змісту основного права не може бути порушена. Крім того, у Рішенні в від 22 травня 2018 року № 5-р/2018 Конституційний Суд України зазначив, що обмеження стосовно реалізації конституційних прав не можуть бути свавільними та несправедливими, мають установлюватися виключно Конституцією й законами, переслідувати легітимну мету, бути зумовленими суспільною необхідністю її досягнення, пропорційними й обґрунтованими.

З огляду на проаналізовані норми законодавства й ураховуючи наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення викладачів у позашкільних закладах освіти, викладач в позашкільних закладах освіти є працівником освіти та має право отримання пенсії за вислугу років, а тому стаж роботи позивача на посаді викладача по класу духових інструментів Смотрицької дитячої музичної школи з 20.08.1984 повинен зараховуватися до пільгового стажу у розумінні пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 233/4308/17, у постановах Верховного Суду від 28 лютого 2019 року у справі № 718/2293/16-а, від 05 березня 2019 року у справі № 686/9307/17, від 12 березня 2019 року у справі № 647/514/17, від 13 березня 2019 року у справі № 602/958/16-а, від 19 березня 2019 року у справі № 466/5637/17.

Таким чином, позивач, згідно трудової книжки, має необхідний педагогічний стаж (більше 35 років) для одержання грошової допомоги відповідно до норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Отже, відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області в наданні грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно п. «е» статті 55 закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 , оформлена листом № М-401-0-02.26-04 від 08.08.2019, є протиправною та підлягає скасуванню.

Щодо зарахування періодів роботи до пільгового стажу суд зазначає, що відповідачем не зарахованого до спеціального стажу період роботи з 20.08.1984, а період з 01.10.1982 по 18.08.1984 зараховано, тому немає підстав для повторного зобов`язання зараховувати такий період роботи до пільгового.

Також позивач просить зобов`язати зарахувати стаж роботи з 20.08.1984 по даний час, про що суд зазначає наступне. Резолютивна частина рішення повинна містити чіткі та вичерпні висновки щодо вимог, які були предметом позову. Граматична конструкція резолютивної частини судового рішення не повинна містити альтернативних наслідків вирішення спору/способів захисту (відновлення) порушеного права. Вказана позиція зазначена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 24 вересня 2019 року по справі №819/1420/15.

В позовній заяві та у відзиві на позов сторони вказують, що позивач звернувся із заявою про виплату грошової допомоги 23.07.2019. Так як страховий стаж, згідно ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду, слід зобов`язати відповідача здійснити зарахування такого стажу по 23.07.2019 - дату звернення особи, оскільки станом на таку дату відповідач надавав оцінку відповідності поставленого позивачем питання (в тому числі і наявності необхідного стажу) чинному законодавству.

Крім того, спірна допомога виплачується відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а не згідно п. «е» -«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1,3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області у наданні грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно п. "е" статті 55 закону України "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_1 , оформлену листом № М-401-0-02.26-04 від 08.08.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 згідно з п. "е" ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 20.08.1984 по 23.07.2019 викладачем по класу духових інструментів Смотрицької дитячої музичної школи, яка з 29.04.2005 перейменована в комунальний заклад «Смотрицька дитяча музична школа».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.О. Михайлов