
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 жовтня 2019 р. №520/7969/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 01.10.2017 р. ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити нарахування з 01.10.2017 р. основної пенсії за віком в розмірі 3428,09 грн. та провести індексацію пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №124;
- стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 р. з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 1,35%. Відповідач листом повідомив, що з 01.10.2017 р. проведені автоматичні осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Законів України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%. Після цього основний розмір пенсії позивача зменшився на 35% та почав становити 2425,45 грн. Як зазначає позивач, до 01.10.2017 р. основний розмір пенсії позивача становив 3428,09 грн. Позивач посилається на п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно якого: у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Позивач не погоджується з тим, що відповідач неправомірно встановив доплату до старого розміру 2587,08 грн., і в сумі розмір пенсії з надбавками становив 3428,09 грн. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Від відповідача 19.09.2019 р. надійшов відзив, в якому зазначив, що розрахунок пенсії проводився відповідно до наданих позивачем документів та особистої заяви про перерахунок пенсії від стажу або від стажу та заробітної плати від 04.02.2019 року №525 з проханням розрахувати найбільш вигідний варіант. Перерахунок пенсії проведено від стажу та заробітної плати, стаж становить 39 років 01 місяць 28 днів та заробітна плата за період з 01.07.2000 р. по 31.12.2018 р., що враховано за даними персоніфікованого обліку. Перерахунок пенсії від стажу проводити не доцільно. З урахуванням викладеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 15.08.2019 р. позовну заяву залишено без руху. Після усунення недоліків ухвалою суду від 03.09.2019 р. відкрито спрощене позовне провадження у справі, справа розглянута відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву проти нього, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що з 03.02.2017 р. позивачу призначено пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та застосований коефіцієнт стажу 1,35%.
15.04.2019 р. позивач звернувся з заявою до Слобожанського ОУПФУ м.Харкова, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017 р. з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (2014, 2015, 2016 р.), застосувавши величину оцінки страхового стажу 1,35%. (а.с.11). З аналогічною заявою позивач звернувся повторно 07.06.2019 р., оскільки не отримав відповідь на попередню заяву. (а.с.13)
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом №1646/0211-20 від 30.07.2019 р. повідомило позивача, про те, що згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії”, з 01.10.2017 р. ч.1 ст.25 змінена оцінка одного року страхового стажу, яка дорівнює 1%. Зазначено, що перерахунок пенсії проведено від стажу та заробітної плати стаж становить 39 роки 01 місяці 28 днів та заробітна плата за період з 01.07.2000 р. по 31.12.2018 р., що враховано за даними системи персоніфікованого обліку. Перерахунок від стажу проводити не доцільно. (на момент 01.10.2017 р.). Після уточнення середньої заробітної плати по народному господарству за грудень 2018 р. індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії зменшився 1,73106, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії 4404,35*1,73106/=7624,19 грн. і розмір пенсії склав 3029,64 грн. (на момент 01.02.2019 р.). Пенсія призначена та виплачується в розмірі 3425,60 грн. (на момент 01.07.2019 р.). (а.с.15)
Судом встановлено, що спір стосується зменшення пенсійним органом оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%, в зв`язку з чим загальний розмір пенсії позивача знизився на 35% та почав становити 2425,45 грн.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.06.2003 Р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. №2148-VІІІ (далі - Закон №2148-VІІІ).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно ч. 1 ст. 9 Закону України № 1058-ІV (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком, від 01.01.2017 р.), за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно ч.1 ст.25 Закону України №1058-ІV, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/100%*12; Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %.
Частиною першою статті 27 Закону України №1058-ІV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VІІІ, яким до ч. 1 ст. 25 Закону України №1058-ІV внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Крім того, п. 4 "Прикінцевих положень" Закону України №1058-ІV доповнено пунктами 4-3 та 4-4.
Так, відповідно до ч. 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Отже, Законом №2148-VІІІ з 01.10.2017 року визначено новий порядок та умови перерахунку саме раніше призначених пенсій, зокрема із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію з 03.02.2017 р.
Відтак, пенсія підлягає перерахунку з 01.10.2017 з урахуванням ч. 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.10.2017 визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки внесено відповідні зміни до законодавства. При цьому проведений перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 згідно Закону України №2148-VIII здійснено із використанням показника середньої заробітної плати в розмірі 3764,40 грн.
Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій.
Відповідно абз. 2 пункту 2 Розділу ІІ “Прикінцеві та Перехідні положення” Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Після призначення пенсії позивачу, її розмір до виплати після перерахунку з урахуванням Прикінцевих положень Закону № 1058-IV складає 3425,60 грн (а.с. 15). Під час застосування величини оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 % пенсія позивача складала 2425,45 грн., а після перерахунку 01.10.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% пенсія позивача збільшилась та складає 3428,09 грн.
При зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням більшого показника середньої заробітної плати, як при попередньому перерахунку. Також на виконання пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2148-VIIІ та пункту 4 Прикінцевих положень Закону №1058-IV розмір пенсії позивача не зменшився.
Крім того, суд зазначає, що згідно частини першої статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію щодо обмеження (звуження) соціальних прав та гарантій державами - учасницями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Зокрема, в Рішенні від 03 червня 2014 року (Заява № 43331/12, справа “Великода В.Н. проти України”) Європейський суд з прав людини зауважив на змінюваності законодавства про соціальне забезпечення, а також наголосив на тому, що положення статті 1 Першого протоколу до Конвенції не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, запроваджувати чи ні будь-які форми системи соціального забезпечення та не гарантує як таке право на будь-які соціальні виплати у певному розмірі.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
Відтак, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
За встановлених обставин суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, тому перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є правомірним, відтак, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо застосування до позивача пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1028-IV, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Виходячи з даного положення коефіцієнт 1,35% застосовувався для визначення розміру пенсії особам, яким пенсія призначалась у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Щодо проведення індексації пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №124 суд зазначає, оскільки позовні вимоги щодо нарахування з 01.10.2017 р. пенсії у розмірі 3428,09 грн. не підлягають задоволенню, у задоволенні позовних вимог в частині проведення індексації слід відмовити.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено та підписано 03 жовтня 2019 р.
Суддя Мінаєва К.В.