
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження
02 жовтня 2019 р. Справа № 480/636/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми заяву Головного управління ДФС у Сумській області про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання по адміністративній справі № 480/636/19за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" про скасування постанов,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 позовні вимоги Головного управління ДФС у Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" про скасування постанов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано ч. 3 резолютивної частини постанови про відкриття виконавчого провадження від 30.01.2019 ВП № 588225911, а саме «Стягнути з боржника виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 16692 гривня (UAH).»
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь Головного управління ДФС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 39456414) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (вул. Петропавлівська, 75, м. Суми, Сумська область, 40003, код ЄДРПОУ 34933040) суму судового збору в розмірі 960,50 грн.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2019 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 залишено без змін.
17.09.2019 до суду надійшла заява від Головного управління ДФС у Сумській області про заміну сторони виконавчого провадження, в якій заявник просить замінити сторону виконавчого провадження - Головне управління ДФС у Сумській області правонаступником - Головним управлінням ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13 м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399) та замінити сторону боржника - Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області на Головне територіальне управління юстиції у Сумській області (вул. Г.Кондратьева, 28, м. Суми, 40003, код ЄДРПОУ 34933040) і поновити строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання.
Заява обґрунтовується тим, що Головне управління ДФС у Сумській області 15.08.2019 отримало виконавчий лист по справі №480/636/19, який було направлено до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області. Проте, Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області листом від 06.09.2019 №13-12-06/4927 повернуло виконавчий лист з підстав невідповідності його відомостей щодо найменування та даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, оскільки за кодом «34933040» значиться - Головне управління юстиції у Сумській області. Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання до 31.08.2019. Таким чином, Головне управління ДФС у Сумській області у строк встановлений законом пред`явило виконавчий лист до виконання, проте він був повернутий. У зв`язку з цим, на думку представника позивача, причини з яких було пропущено строк пред`явлення виконавчого листа, є поважними.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду дану заяву призначено до судового розгляду на 02.10.2019.
Представники сторін у судове засідання 02.10.2019 не з`явилися, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
У відповідності до норм ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Суд, перевіривши матеріали справи та доводи заяви, дійшов висновку про необхідність часткового задоволення заяви, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, а також реорганізовано територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Згідно з додатками 1 та 2 даної Постанови утворено Головне управління ДПС у Сумській області до якого приєдналось Головне управління ДФС у Сумській області.
Згідно із п. 12 та п. 13 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1074 від 20.10.2011 із змінами та доповненнями «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється. Акт Кабінету Міністрів України про можливість забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється, видається після здійснення заходів, пов`язаних з державною реєстрацією утвореного органу виконавчої влади як юридичної особи публічного права, затвердженням положення про нього, структури та штатного розпису його апарату, кошторису та заповненням 30 відсотків вакансій.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 682-р від 21.08.2019 «Питання Державної податкової служби» визначено можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» визначено, що Державна податкова служба України є правонаступником прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби України у відповідних сферах діяльності. Основні завдання та повноваження Державної податкової служби України визначені в Положенні про ДПС затвердженому Кабінетом Міністрів України № 227 від 06.03.2019.
Відповідно до п. 7 Положення № 227 ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Наказом Державної податкової служби України № 14 від 12.07.2019 «Про затвердження Положення про територіальні органи ДПС» затверджено Положення про Головне управління ДПС у Сумській області, відповідно до п. 1 якого ГУ ДПС у Сумській області є правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДФС у Сумській області.
Наказом ГУ ДПС у Сумській області № 9 від 29.08.2019 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Сумській області» розпочато виконання ГУ ДПС у Сумській області функцій і повноважень ГУ ДФС у Сумській області, що припиняється.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов`язкові тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Згідно із ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Оскільки Головне управлінням ДПС у Сумській області є правонаступником Головного управлінням ДФС у Сумській області, суд вважає за можливе допустити заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий лист по справі № 480/636/19 був пред`явлений до виконання у строк встановлений законом, однак був повернутий без виконання, суд зазначає, що вказану обставину суд вважає достатньою підставою для поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання.
В силу положень ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Положеннями ч. 2 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Згідно з ч. 5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов`язкові тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З аналізу зазначених норм суд вбачає, що заміна сторони у виконавчому провадженні можлива лише у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження.
Суд зазначає, що відповідачем по даній справі з самого початку був Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, і саме відносно нього, як відповідача прийнято судове рішення.
Крім того, Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області не є реорганізованим, також Головне територіальне управління юстиції у Сумській області не є правонаступником боржника.
Стосовно посилання представника позивача на те, що Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області листом від 06.09.2019 №13-12-06/4927 повернуло виконавчий лист з підстав невідповідності його відомостей щодо найменування та даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, оскільки за кодом «34933040» значиться - Головне управління юстиції у Сумській області, суд зазначає, що вказаний код був самостійно зазначений позивачем при поданні позовної заяви.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що клопотання про заміну сторони боржника - Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області на Головне територіальне управління юстиції у Сумській області, є необґрунтованим та не підлягає задоволенню, оскільки заявником не доведено вибуття сторони виконавчого провадження та не надано відповідних доказів.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 379 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Головного управління ДФС у Сумській області про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання по справі № 480/636/19 за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" про скасування постанов - задовольнити частково.
Замінити сторону виконавчого провадження по справі № 480/636/19 Головне управління ДФС у Сумській області Головним управлінням ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399).
Заяву Головного управління ДФС у Сумській області про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання по справі № 480/636/19 - задовольнити.
Строк для пред`явлення виконавчого листа по справі № 480/636/19 за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" про скасування постанов - поновити.
Установити строк для пред`явлення виконавчого листа по справі № 480/636/19 до виконання один місяць з дня набрання ухвали законної сили.
У задоволенні заяви Головного управління ДФС у Сумській області про заміну сторони боржника - Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області на Головне територіальне управління юстиції у Сумській області - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п`ятнадцятиденний строк з дня складання її повного тексту. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя С.М. Глазько