Рішення № 84698982, 03.10.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
480/3401/19
Номер документу
84698982
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2019 р. Справа № 480/3401/19

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в якій просить зобов`язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради підготувати документи, необхідні для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності, а саме будівлю та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І ступеня №30 «Унікум»», що знаходиться за адресою: місто Суми, вулиця Рибалка, 7 та надати їх до відповідних реєстраційних органів. Свої вимоги мотивує тим, що у комунальній власності територіальної громади міста Суми перебувають будівлі та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І ступеня №30 «Унікум», які знаходяться за адресою: місто Суми, вулиця Рибалка, 7. Однак, державну реєстрацію права власності на будівлі та споруди навчального закладу у встановленому законодавством порядку не проведено. Відсутність зареєстрованого у встановленому законом порядку права власності територіальної громади м. Суми на будівлі та споруди навчального закладу є протиправною бездіяльністю відповідача. Крім того, невжиття таких заходів створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним майном, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків у вигляді порушення прав дітей та інтересів держави у сфері охорони дитинства.

26.09.2019 від Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що Департаментом ведеться робота, направлена на реєстрацію будівель і споруд комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І ступеня № 30 "Унікум", що розташовані за адресою: м. Суми, вул. Рибалка, 7 на праві комунальної власності за територіальною громадою міста Суми. При вирішенні справи покладається на розсуд суду.

Ухвалою суду від 02.09.2019 відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у комунальній власності територіальної громади міста Суми перебувають будівлі та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І ступеня №30 «Унікум», які знаходяться за адресою: місто Суми, вулиця Рибалка, 7.

Проте державну реєстрацію права власності на будівлі та споруди навчального закладу у встановленому законодавством порядку не проведено.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів чи в чому існує загроза інтересам держави. Поняття «інтереси держави» є оціночним у кожному конкретному випадку, прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність її захисту.

Цей позов заявлено заступником керівника Сумської місцевої прокуратури з метою захисту інтересів держави, оскільки в даному випадку бездіяльність Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради з питань реєстрації права власності територіальної громади м. Суми на будівлі та споруди навчального закладу створює передумови для зловживань щодо розпорядження майном, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків у вигляді порушення прав дітей та інтересів держави у сфері охорони дитинства. Також відсутній державний орган, який міг би представляти зазначені інтереси в суді.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності, зокрема, Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

У відповідності до п.1.4, 1.8 Положення про департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.04.2016 № 661-МР (зі змінами), департамент здійснює управління майном комунальної власності та забезпечує реалізацію державної політики у сфері регулювання земельних відносин у межах, визначених Сумською міською радою та цим Положенням, і є її уповноваженим органом з питань управління майном комунальної власності та земельними ресурсами.

Департамент є правонаступником управління майна комунальної власності Сумської міської ради по всіх майнових та немайнових правах та обов`язках.

У відповідності до п. 3.1.1 Положення основними завданнями Департаменту є реалізація державної та міської політики в галузі управління майном комунальної власності та регулювання земельних відносин, підтримки розвитку промисловості та підприємництва.

Згідно з п.п. 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3 Положення, Департамент відповідно до покладених на нього завдань розробляє нормативно-правові документи щодо ефективного та раціонального використання майна комунальної власності та забезпечує їх внесення на розгляд Сумської міської ради та виконавчого комітету Сумської міської ради в установленому порядку. Здійснює контроль за обліком, використанням, збереженням майна комунальної власності, відслідковує його рух. Готує документи, необхідні для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності та надає їх до відповідних реєстраційних органів.

Інтереси держави у даному випадку полягають у необхідності неухильного та ефективного виконання органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, у тому числі як учасниками освітньої діяльності, законодавчих обов`язків щодо створення належних та безпечних умов здобуття освіти. Рівень реалізації посадовими особами наданих повноважень має забезпечувати досягнення законодавчої мети у вигляді створення та підтримання таких умов здобуття освіти, що виключають будь-яку шкоду або загрозу порушення прав дітей на здобуття освіти та можливість будь-яких зловживань щодо розпорядження будівлями, спорудами навчальних закладів.

Отже підготовка документів, необхідних для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності та надання їх до відповідних реєстраційних органів, відноситься до компетенції департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради.

Однак, департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської радої, в порушення вищевказаних норм законодавства, до цього часу, попри наявність технічного паспорту на будівлі та споруди навчального закладу, не вжито заходів щодо збору документів, необхідних для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності та не здійснено надання їх до відповідних реєстраційних органів.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 3 вказаного Закону, загальними засадами державної реєстрації прав є обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно зі ст. 4 зазначеного Закону, державній реєстрації прав підлягають право власності та речові права, похідні від права власності, у тому числі право оперативного управління.

У відповідності до п. 18 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, у разі проведення державної реєстрації права власності на житловий будинок, будівлю або споруду одночасно з державною реєстрацією прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, а також у разі проведення державної реєстрації речових прав, що є похідними від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно державним реєстратором приймається одне рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

Згідно з Інструкцією про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.1998 №121 (яка діяла до 06.08.2012) державній реєстрації в бюро технічної інвентаризації підлягають об`єкти нерухомості, розташовані на всій території України (населених пунктах, військових містечках, військових частинах, аеропортах, річкових і морських портах, заповідниках, заказниках, на дорогах, полігонах і т.п.). Державна реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна в бюро технічної інвентаризації є обов`язковою для власників, незалежно від форм власності.

Відповідно до п.1.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 (який діяв до 01.01.2013) обов`язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Водночас, Департаментом ресурсних платежів Сумської міської ради не надано жодного документу, підтверджуючого вжиття заходів щодо належного оформлення права власності на будівлі та споруди навчального закладу, здійснення державної реєстрації такого права.

Таким чином, відсутність державної реєстрації права власності територіальної громади м. Суми на будівлі і споруди створює передумови зловживань щодо розпорядження будівлями та спорудами закладу, ризики нормального функціонування закладу та навчального процесу, що можуть призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Враховуючи викладене, Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради зобов`язаний підготувати документи, необхідні для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності, а саме будівлю та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І ступеня №30 «Унікум»», які знаходяться за адресою: місто Суми, вулиця Рибалка, 7 та надати їх до відповідних реєстраційних органів.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов`язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради підготувати документи, необхідні для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності, а саме будівлю та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І ступеня №30 «Унікум»», які знаходяться за адресою: місто Суми, вулиця Рибалка, 7 та надати їх до відповідних реєстраційних органів.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Зобов`язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (м.Суми, вул. Садова, 33, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40456009) підготувати документи, необхідні для здійснення реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на майно комунальної власності, а саме будівлю та споруди Комунальної установи «Сумська спеціалізована школа І ступеня №30 «Унікум»», які знаходяться за адресою: місто Суми, вулиця Рибалка, 7 та надати їх до відповідних реєстраційних органів.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар