Рішення № 84698406, 30.09.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
340/1442/19
Номер документу
84698406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1442/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

за участю секретаря судового засідання Ярошук Т.О.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

позивач: дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (25015, м. Кропивницький, вул. Полтавська, 38, код ЄДРПОУ 32039992)

відповідач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (надалі - ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) про визнання протиправними та часткове скасування податкових повідомлень-рішень форми "Д" №0002631304 від 25.10.2018 року та №0002641304 від 25.10.2018 року.

Позов мотивовано тим, що спірними податковими повідомленнями-рішеннями, винесеними на підставі акту документальної планової виїзної перевірки №52/11-28-14-11/26177440 від 12.10.2018 року, філії "Олександрівський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" донараховані суми податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору. Позивач стверджує, що на момент винесення цих рішень податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 84800 грн. та з військового збору у розмірі 7000 грн. платником був сплачений, тому нарахування податкових зобов`язань на цю суму є безпідставним. Також позивач вказує на незаконність застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.127.1 ст.127 ПК України, оскільки філія "Олександрівський райавтодор" здійснювала нарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору одночасно з нарахуванням заробітної плати своїм працівникам, але сплачувала із затримкою. З цих підстав просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0002631304 від 25.10.2018 року в частині збільшення грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 84 800 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 525 514, 40 грн., а податкове повідомлення-рішення №0002641304 від 25.10.2018 року - в частині збільшення грошового зобов`язання з військового збору у розмірі 7 000 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 30 625, 58 грн.

Ухвалою судді від 11.06.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за вказаним позовом та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що у ході планової документальної виїзної перевірки філії "Олександрівський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" за період з 01.07.2016 року по 30.06.2018 року виявлено факти несплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду. Доводячи правомірність донарахування податкових зобов`язань та застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.127.1 ст.127 ПК України, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 11.07.2019 року суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.

Ухвалою суду від 25.07.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У ході судового розгляду представники сторін подали заяви про розгляду справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши справу у письмовому провадженні, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" з 23.05.2002 року зареєстроване як юридична особа, має у своєму складі відокремлений структурний підрозділ - філію "Олександрівський райавтодор", яка перебуває на податковому обліку в ГУ ДФС у Кіровоградській області та є податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб у вигляді заробітної плати, виплаченої найманим працівникам. (а.с. 167 - 188, т.1)

Посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області у період з 10.09.2018 року по 05.10.2018 року проведено документальну планову виїзну перевірку філії "Олександрівський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, а також правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 року по 30.06.2018 року, результати якої оформлено актом №52/11-28-14-11/26177440 від 12.10.2018 року. (а.с. 10 – 55, т.1)

Висновками акту перевірки встановлено зокрема такі порушення:

- пп.168.1.2 п.168.1 ст.168, пп.176.2 ст.176 Податкового кодексу України в частині неперерахування до бюджету податку на доходи з фізичних осіб в сумі 591270,30 гри., у зв`язку з чим нараховано пеню в сумі 168481,16 грн.;

- п.16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення", пп.168.1.2 п.168.1 ст.168, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України в частині неперерахування до бюджету військового збору в сумі 16161,47 гри., у зв`язку з чим нараховано пеню в сумі 9464,67 грн.

На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено такі податкові повідомлення-рішення форми "Д":

- №0002631304 від 25.10.2018 року, яким філії "Олександрівський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" за порушення пп.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176 ПК України та на підставі п.127.1 ст.127 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 1285265,86 грн., з яких: 591270,30 грн. - за податковим зобов`язанням, 525514,40 грн. - за штрафними санкціями, 168481,16 грн. - пеня (а.с. 56, т.1);

- №0002641304 від 25.10.2018 року, яким філії "Олександрівський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" за порушення п.16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення", пп.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176 ПК України та на підставі п.127.1 ст.127 ПК України збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на 52 151,50 грн., з яких: 16 161,47 грн. - за податковим зобов`язанням, 30 625,58 грн. - за штрафними санкціями, 5 364,45 грн. - пеня. (а.с. 60, т.1)

За наслідками процедури адміністративного оскарження рішенням ДФС України №41880/6/99-99-11-05-01-15 від 27.12.2018 року вказані податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга філії "Олександрівський райавтодор" - без задоволення. (а.с. 66 – 73, т.1)

Оскільки філія не має адміністративно процесуальної правосуб`єктності, до суду з позовом звернулося ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", яке має статус юридичної особи.

Перевіряючи правомірність податкового повідомлення-рішення №0002631304 від 25.10.2018 року, суд виходив з того, що відповідно до наданого відповідачем розрахунку сума визначеного ним грошового зобов`язання складається з 591270,30 грн. податкового зобов`язання з перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, виплачених (нарахованих) філією "Олександрівський райавтодор" як податковим агентом за період з липня 2016 року по травень 2018 року, та 525514,40 грн. штрафної санкції, застосованої на підставі п.127.1 ст.127 ПК України. (а.с. 61 – 63, т.1)

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до статті 18 ПК України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов`язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов`язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку. Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов`язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи (ст. 38 ПК України).

Порядок адміністрування податку на доходи фізичних осіб врегульований розділом IV ПК України.

Пунктом 168.1 статті 168 ПК України установлено порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.

Відповідно до підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 186 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Згідно з підпунктом 168.1.4 пункту 168.1 статті 186 ПК України (у редакції, яка діяла до 01.01.2017 року) якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Відповідно до цієї норми (у редакції, яка діє з 01.01.2017 року) якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Підпунктом 168.1.5 пункту 168.1 статті 186 ПК України передбачено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 168.1.6 пункту 168.1 статті 186 ПК України для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.

Таким чином, податковий агент зобов`язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду.

Згідно з пунктом 168.3 статті 168 ПК України розрахунок податкових зобов`язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).

Пунктом 168.4 ПК України установлений такий порядок сплати (перерахування) податку до бюджету: 168.4.1. Податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України; 168.4.2. такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ); 168.4.4. юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів; 168.4.7. відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Відповідно до пункту 171.1 статті 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Згідно з пунктом 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до абзацу 2 пункту 57.1 статті 57 ПК України податковий агент зобов`язаний сплатити суму податкового зобов`язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, контролюючий орган у ході документальної перевірки філії "Олександрівський райавтодор" установив, що нею як податковим агентом при виплаті заробітної плати працівникам утримувався, але не сплачувався до бюджету податок на доходи фізичних осіб у строки, встановлені для місячного податкового періоду. Суми податку, які сплачувалися платником у період, що перевірявся, зараховувалися контролюючим органом в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, зокрема на погашення податкового боргу за цим платежем, розмір якого станом на 30.06.2016 року складав 379 902, 10 грн.

За визначеннями, наведеними у підпунктах 14.1.39, 14.1.152, 14.1.156, 14.1.175 пункту 14 статті 14 ПК України:

- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 54.2 статті 54 ПК України передбачено, що грошове зобов`язання щодо суми податкових зобов`язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов`язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.

Як установлено судом, станом на 26.06.2018 року заборгованість філії "Олександрівський райавтодор" по сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб сягнула 591270,30 грн. Контролюючий орган, проводячи у вересні – жовтні 2018 року перевірку податкового агента, визначив цю суму як податкове зобов`язання та зобов`язав його сплатити її до бюджету, про що виніс податкове повідомлення-рішення форми "Д" №0002631304 від 25.10.2018 року.

Між тим, на момент складання акту перевірки №52/11-28-14-11/26177440 від 12.10.2018 року та винесення податкового повідомлення-рішення №0002631304 від 25.10.2018 року, податковий борг по сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб у розмірі 591270,30 грн., який існував станом на 26.06.2018 року, був частково погашений на суму 84 800 грн. шляхом перерахування філією "Олександрівський райавтодор" кошів за платіжними дорученнями №676 від 06.07.2018 року, №720 від 18.07.2018 року, №736 від 20.07.2018 року, що відображено в інтегрованій картці платника. (а.с. 77 - 76, 136 – 137, т.1)

Відтак, суд погоджується з позивачем, що збільшення філії "Олександрівський райавтодор" податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 84 800 грн. у спірному податковому повідомленні-рішенні №0002631304 від 25.10.2018 року є протиправним.

Позивачем також оскаржується штрафна санкція у розмірі 525514,40 грн., яка як вбачається з наданого розрахунку, застосована на підставі п.127.1 ст.127 ПК України за несплату податку на доходи фізичних осіб за липень, вересень, листопад 2016 року, січень, лютий, березень, травень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, квітень 2018 року, нарахована у розмірі 75% від суми недоплати за ці періоди.

Статтею 127 ПК України встановлена відповідальність за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати.

Так, пунктом 127.1 статті 127 ПК України передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідальність за погашення суми податкового зобов`язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов`язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов`язків погашення такої суми податкових зобов`язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.

Отже вказаною нормою встановлено міру відповідальності, яка покладається на платника податків, у тому числі і на податкового агента, саме за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при цьому розмір штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) залежно від кількості допущених порушень протягом певного періоду часу. Тобто склад правопорушення передбачає, що нарахування, утримання чи сплата податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.

При цьому підвищені розміри штрафів, передбачені статтею 127 ПК України, застосовуються не за сам факт виявлення будь-яких порушень, а за повторне вчинення діянь за обставин, передбачених, зокрема, підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 ПК України. Тож застосування штрафу в підвищеному розмірі можливе у разі встановлення контролюючим органом повторності порушення протягом 1095 днів, яке зафіксовано в акті перевірки та, як наслідок, у податковому повідомленні-рішенні.

Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом у постановах від 11.09.2018 року у справі №805/3649/17-а, від 24.10.2018 року у справі №820/2405/16.

Наданий відповідачем розрахунок свідчить, що контролюючий орган застосував до платника штрафну санкцію за вчинення порушення втретє і більше - у розмірі 75%.

Пояснюючи підстави для застосування штрафних санкцій у спірному податковому повідомленні-рішенні у підвищеному розмірі 75%, представник відповідача послався на те, що за результатами попередньої документальної планової перевірки філії "Олександрівський райавтодор" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 30.06.2016 року, оформленої актом №282/11-26-14-00/26177440 від 24.10.2016 року, встановлено аналогічні порушення, у зв`язку з чим на підставі цього акту були винесені податкові повідомлення-рішення №0003851115 від 04.11.2016 року, яким філії "Олександрівський райавтодор" на підставі п.126.1 ст.126, п.127.1 ст.127 ПК України донараховано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 288499,19 грн., а також податкове повідомлення-рішення №0003831115 від 04.11.2016 року, яким філії "Олександрівський райавтодор" донараховано військовий збір у сумі 22093,21 грн., з яких податкове зобов`язання – 17014, 25 грн., штрафна санкція – 4253,56 грн. (застосована на підставі п.126.1 ст.126, п.127.1 ст.127 ПК України), 825, 40 грн. - пеня. (а.с. 155 – 164, 165, 166, т.1)

Як установлено судом, вказані податкові повідомлення-рішення у квітні 2017 року були оскаржені позивачем до суду з частині донарахування штрафних санкцій, застосованих на підставі п.127.1 ст.127 ПК України.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.10.2017 року у справі №П/811/620/17, залишеною без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2018 року, позов ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" задоволено, податкові повідомлення-рішення №0003851115 від 04.11.2016 року, №0003831115 від 04.11.2016 року визнані протиправними та скасовані в частині застосування штрафних санкцій, накладених на підставі п.127.1 ст.127 ПК України. Цими судовими рішеннями установлено, що платник не вчиняв порушення, передбаченого статтею 127 ПК України, а саме виплати доходу на користь платника податків без попередньої або одночасної сплати нарахованого та утриманого з цих доходів податку, що унеможливлює притягнення його до відповідальності, передбаченої вказаною нормою. (а.с. 189 – 196, т.1)

Частиною 4 статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У ході судового розгляду даної справи контролюючий орган не довів факт притягнення платника до відповідальності за аналогічне порушення впродовж 1095 днів, що передували прийняттю оскарженого податкового повідомлення-рішення №0002631304 від 25.10.2018 року, тому суд визнає безпідставним застосування до позивача штрафу у підвищеному розмірі 75%, оскільки факт повторного (втретє і більше) протягом 1095 днів неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб не встановлено.

Відтак, суд вважає, що за несплату філією "Олександрівський райавтодор" податку на доходи фізичних осіб у розмірі 506470, 30 грн. (591270, 30 грн. - 84800 грн.), до неї на підставі п.127.1 ст.127 ПК України має бути застосований штраф у розмірі 25% суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, що становить 126617, 58 грн. (506470, 30 грн. х 25%), а решта штрафу у розмірі 398896, 82 грн. (525514,40 грн. - 126617, 58 грн.) застосована відповідачем безпідставно.

Отже, спірне податкове повідомлення-рішення №0002631304 від 25.10.2018 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині збільшення грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 483 696,82 грн., з яких 84 800 грн. – податкове зобов`язання, 398 896, 82 грн. – штрафна санкція.

Щодо податкового повідомлення-рішення №0002641304 від 25.10.2018 року, то відповідно до наданого відповідачем розрахунку сума визначеного ним грошового зобов`язання складається з 16161,47 грн. податкового зобов`язання з перерахування до бюджету військового збору, нарахованого на доходи фізичних осіб, виплачені платником як податковим агентом, 30625,58 грн. - штрафна санкція, застосована на підставі п.127.1 ст.127 ПК України. (а.с. 57 – 59, т1)

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення" ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. 1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. 1.2. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. 1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. 1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. 1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. 1.6. Платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Як установлено у ході перевірки, податковим агентом при виплаті заробітної плати не сплачувався до бюджету утриманий (нарахований) військовий збір у строки, встановлені для місячного податкового періоду. Матеріали справи свідчать, що суми військового збору, які сплачувалися філією, зараховувалися контролюючим органом в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, зокрема на погашення податкового боргу за цим платежем, розмір якого станом на 30.06.2016 року складав 17014, 25 грн. Внаслідок цього станом на 26.06.2018 року заборгованість філії "Олександрівський райавтодор" по сплаті до бюджету військового збору сягнула 16161, 47 грн. Контролюючий орган, проводячи у вересні 2018 року перевірку філії, визначив цю суму як податкове зобов`язання та зобов`язав її сплатити його до бюджету, про що виніс податкове повідомлення-рішення форми "Д" №0002641304 від 25.10.2018 року.

Між тим, на момент складання акту перевірки №52/11-28-14-11/26177440 від 12.10.2018 року та винесення податкового повідомлення-рішення №0002641304 від 25.10.2018 року, податковий борг по сплаті до бюджету військового збору, який існував станом на 26.06.2018 року, був частково погашений на суму 7000 грн. шляхом перерахування кошів за платіжними дорученнями №675 від 06.07.2018 року, №719 від 18.07.2018 року, №735 від 20.07.2018 року, що відповідач у ході судового розгляду не заперечував. (а.с. 74-75, т.1).

Відтак, суд погоджується з позивачем, що збільшення філії "Олександрівський райавтодор" грошового зобов`язання з військового збору на 7000 грн. у спірному податковому повідомленні-рішенні №0002641304 від 25.10.2018 року є протиправним.

Перевіряючи правомірність накладення штрафної санкції у розмірі 30625,58 грн. у спірному податковому повідомленні-рішенні, суд установив, що вона застосована на підставі п.127.1 ст.127 ПК України за неперерахування до бюджету військового збору, нарахованого з доходів фізичних осіб, за липень, жовтень 2016 року, січень, лютий, березень, травень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, квітень 2018 року.

Як свідчить наданий відповідачем розрахунок, штрафна санкція у розмірі 25%, а також штрафна санкція за вчинення порушення повторно (50%) та вчинення порушення втретє і більше (75%) застосована на підставі акту перевірки №52/11-28-14-11/26177440 від 12.10.2018 року, висновки якого слугували підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення №0002641304 від 25.10.2018 року.

Отже, оскільки факт повторного (втретє і більше) протягом 1095 днів неперерахування до бюджету військового збору контролюючий орган не встановив та не довів факт притягнення позивача до відповідальності за аналогічне порушення впродовж 1095 днів, що передували прийняттю оскарженого податкового повідомлення рішення, суд визнає безпідставним застосування до позивача штрафу у підвищеному розмірі.

Суд вважає, що за несплату позивачем військового збору у розмірі 9161,47 грн. (16161,47 грн. - 7000 грн.) до нього на підставі п.127.1 ст.127 ПК України має бути застосований штраф у розмірі 25% суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, що становить 2290, 37 грн. (9161, 47 грн. х 25%), а решта штрафу у розмірі 28335, 21 (30625,58 грн. - 2290, 37 грн.) застосована відповідачем безпідставно.

Відтак, спірне податкове повідомлення – рішення №0002641304 від 25.10.2018 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині збільшення грошового зобов`язання з військового збору у розмірі 9290, 37 грн., з яких 7000 грн. – податкове зобов`язання, 2290, 37 грн. – штрафна санкція.

Згідно з частиною 1, пунктом 2 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивач, звертаючись до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень в частині збільшення грошових зобов`язань на загальну суму 647939,98 грн., сплатив за ці майнові вимоги судовий збір у розмірі 9719,10 грн. (а.с. 3, 4)

З огляду на часткове задоволення у даній справі позовних вимог на загальну суму 492187, 19 грн. (482896, 82 грн. + 9290, 37 грн.), в порядку розподілу судових витрат на користь позивача слід стягнути судові витрати на сплату судового збору пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, що становить 7382, 80 грн. (492187, 19 грн. х 9719,10 грн.) : 647939,98 грн.), за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (25015, м. Кропивницький, вул. Полтавська, 38, код ЄДРПОУ 32039992) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області форми "Д" №0002631304 від 25.10.2018 року в частині збільшення грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 482896, 82 грн., з яких 84 800 грн. – податкове зобов`язання, 398896, 82 грн. – штрафна санкція.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області форми "Д" №0002641304 від 25.11.2018 року в частині збільшення грошового зобов`язання з військового збору у розмірі 9290, 37 грн., з яких 7000 грн. – податкове зобов`язання, 2290, 37 грн. – штрафна санкція.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 7382, 80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш