
Справа № 367/6699/17
Провадження № 2-а/367/152/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2019 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Карабаза Н.Ф.,
при секретарі Стародубець О.І.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
До Ірпінського міського суду Київської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії в якому зазначив, що в органах прокуратури пропрацював на різних посадах з 08 липня 1996 року по 18 серпня 2016 року. Пройшов шлях від помічника прокурора району до заступника прокуратури області, працював на посадах начальника відділу Генеральної прокуратури України та завідувача кафедри Національної академії прокуратури України. На час приходу в органи прокуратури діяв Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІ (зі змінами та доповненнями), яким було гарантовано питання соціального захисту і належного пенсійного забезпечення. Згідно з наказом ректора Національної академії прокуратури України від 25.07.2016 року № 1169-к його було звільнено з посади наукового співробітника відділу науково-методичного забезпечення прокурорської діяльності у сфері кримінальної юстиції управління науково-методичного забезпечення прокурорської діяльності Національної академії прокуратури з 18 серпня 2016 року за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (ст. 38 КЗпП України). На час звільнення мав стаж роботи в органах прокуратури на прокурорських посадах 20 років 01 місяць 10 днів, а також вислугу років в органах прокуратури, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», 22 роки 06 місяців. З 19 лютого 2014 року набув права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІ (в редакції Закону від 02.02.2014 року). Оскільки мав вислугу років 20 років 00 місяців 01 день, а у березні 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Буча Київської області призначена пенсія по інвалідності відповідно до ч. 8 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІ (зі змінами та доповненнями). 27.03.2017 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Буча Київської області із заявою про переведення (переоформлення) раніше призначеної пенсії з одного виду на інший та перерахунок пенсії без обмежень максимального розміру відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі та відсотках відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір якої визначено у довідці Національної академії прокуратури України від 20 березня 2017 року № 24/86-вих. 17. Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Буча Київської області від 30 березня 2017 року відмовлено в переведенні пенсії з інвалідності згідно Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за вислугу років у зв`язку з відсутністю законних підстав для переведення пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213-VII. Вважає такі дії управління Пенсійного фонду України в м. Буча Київської області незаконними, а рішення про відмову в переведенні пенсії з одного виду на інший таким, що порушує його Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення. Просить визнати протиправними дії та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Буча Київської області від 30 березня 2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні (переоформленні) пенсії, яку він отримує з одного виду на інший, тобто з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років і перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Національної академії прокуратури України від 20 березня 2017 року № 24/86-вих. 17; зобов`язати Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити переведення переоформлення) пенсії, яку отримує з одного виду на інший, тобто з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років та здійснити з 27 березня 2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років без обмежень її максимального розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 02.02.2014 року) у розмірі 80 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Національної академії прокуратури України від 20 березня 2017 року № 24/86-вих. 17.
Відповідно до ухвали суду від 27.12.2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до наказу № 1169-к від 25.07.2016 року звільнено старшого радника юстиції ОСОБА_1 з посади наукового співробітника відділу науково-методичного забезпечення прокурорської діяльності у сфері кримінальної юстиції управління науково-методичного забезпечення прокурорської діяльності Національної академії прокуратури України з 18 серпня 2016 року за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (ст. 38 КЗпП України).
Відповідно до довідки № 161 від 27.09.2017 року, виданої Бучанським відділом Ірпінського об`єднання управління Пенсійного фонду України Київської області, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бучанському відділі Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 25.03.2015 року по 28.02.2018 року.
Згідно рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області № 47 від 30.03.2017 року в переведенні пенсії з інвалідності згідно Закону України «Про прокуратуру» на пенсію по вислузі років працівнику прокуратури ОСОБА_1 - відмовлено.
В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у місті Буча 27.03.2017 року із заявою про перехід з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру» та надав пакет документів, а саме: копію паспорта, копію трудової книжки та довідку про заробітну плату № 24/86-вих. 17 від 20.03.2017 року. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, передбачено, що у разі не прийняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу» Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Враховуючи вищевикладене, законних підстав для переведення на пенсію по вислузі років відповідно до «Про прокуратуру» немає.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З 01.12.1991 року, умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.
Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року у зв`язку з набранням чинності нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, яким визначено та регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України.
Статтею 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», який набрав чинності 15.07.2015 року, у редакції чинній на час виникнення спірних відносин, визначено засади пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема:
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців; з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Відповідно до ч. 8 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров`я, у зв`язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв`язку із скороченням кількості прокурорів, у зв`язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування. Ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України у місті Буча Київської області у грудні 27.03.2017 року, тобто в рамках дії Закону України «Про прокуратуру» №1697-VI, а тому норми статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ не можуть застосовуватись при визначенні права на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року право на пенсійне забезпечення за вислугу років визначається незалежно від віку за наявності на день звернення (з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року) вислуги років не менше - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, а саме трудової книжки позивача станом на момент звернення вислуга років ОСОБА_1 , що дає право на пенсію складає 20 років 01 місяців 10 днів, що є меншим від необхідного показника для осіб, які звертаються за призначенням пенсії за вислугою років після 01.10.2015 року, а саме 23 роки.
У зв`язку з вищенаведеними правовими нормами чинного законодавства відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним пенсійним законодавством України, оскільки позивач на момент звернення не набув права на призначення пенсії за вислугою років, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Ірпінського об`єднання управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 5-10, 72-76, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 257, 263, 295, 297 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Н.Ф. Карабаза