Ухвала суду № 84671598, 24.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.09.2019
Номер справи
640/8175/19
Номер документу
84671598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залишення позову без розгляду

24 вересня 2019 року м. Київ№ 640/8175/19Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., за участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Державної міграційної служби України про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі

за позовом Громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1

до Державної міграційної служби України,

Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

за участі представників сторін:

від позивача - не з`явився,

від відповідача 1 - не з`явився,

від відповідача 2 - не з`явився

В С Т А Н О В И В :

Громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 (далі- позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної міграційної служби України, Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, у якому просить:

-визнати рішення від 14 вересня 2017 року №81-17 Державної міграційної служби України про залишення без розгляду скарги позивача на рішення Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві №68 від 01 червня 2017 року про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту - незаконним та скасувати;

-зобов`язати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області повторно розглянути заяву позивача про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 червня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

В подальшому, представником Державної міграційної служби України подано до Окружного адміністративного суду міста Києва заяву про залишення позову без розгляду у зв`язку із припуском строку звернення до суду.

Клопотання обґрунтовано тим, що 03 жовтня 2017 року позивач особисто отримав повідомлення від 02 жовтня 2017 року №263 про відхилення його скарги на рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, проте з даним позовом звернувся до суду лише в травні 2019 року, тобто з пропуском встановленого строку звернення до суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 серпня 2019 року клопотання про залишення позову без розгляду призначено до розгляду в судовому засіданні.

Сторони явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, письмових пояснень з приводу клопотання про залишення позову без розгляду до суду не надали.

Розглянувши клопотання Державної міграційної служби України про залишення позовної заяви без розгляду, дослідивши матеріали адміністративної справи, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві №868 від 01 червня 2017 року відмолено Громадянину Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

02 червня 2017 року позивач звернувся до Державної міграційної служби України зі скаргою на вказане вище рішення Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві №868 від 01 червня 2017 року.

Судом встановлено, що повідомленням №263 від 02 жовтня 2017 року Головним управлінням Державної міграційної служби України в місті Києві повідомлено позивача про прийняття Державною міграційною службою України рішення від 14 вересня 2017 року №81-17 про відхилення скарги Громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 на рішення про відмову у прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Так, у відповідності до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту" від 08 липня 2011 3671-VI рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення про відмову можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, а також до суду у строки, встановлені цим Законом.

Крім того, суд звертає увагу на те, що пункті 20 постанови Пленум Вищого адміністративного суду України від 30 вересня 2013 року № 12 звернуто увагу суддів на те, що строк у п`ять робочих днів для оскарження рішення про відмову в прийняті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або про відмову у оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, встановлений частиною 1 статті 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту", застосовується як для подання скарги до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, так і до строків звернення до суду з позовною заявою.

Проте, предметом розгляду даної справи є рішення Державної міграційної служби України про залишення без розгляду скарги позивача, отже спірні правовідносини не підпадають під дію частини 1 статті 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту" від 08 липня 2011 року 3671-VI.

Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Так, судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що повідомлення від 02 жовтня 2017 року №263 про прийняття Державною міграційною службою України рішення від 14 вересня 2017 року №81-17 про відхилення скарги позивача на рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, отримано позивачем 03 жовтня 2017 року, про що свідчить його підпис на вказаному повідомленні.

Проте, до адміністративного суду за захистом своїх прав позивач звернувся лише 13 травня 2019 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції Окружного адміністративного суду міста Києва, тобто з пропуском встановленого законодавством строку звернення до суду.

При цьому поважних причин пропуску такого строку позивачем не вказано та судом з матеріалів справи не встановлено.

У відповідності до частини 3 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно із пунктом 8 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Аналізуючи викладені вище обставини та надані докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання відповідача та залишення позовної заяви Громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 без розгляду.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 122, 123, пункту 8 частини 1 статті 240, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання Державної міграційної служби України про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити.

2. Адміністративний позов Громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії- залишити без розгляду.

3. Роз`яснити позивачу його право на звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду.

Ухвала набирає законної сили згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя А.І. Кузьменко