
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
01 жовтня 2019 року Чернігів Справа № 620/308/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участі секретаря Шашери М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву у справі
за позовомОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 Мисника ОСОБА_5 до треті особи Чернігівської обласної ради Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Товариство з обмеженою відповідальністю ''Ліки України'', Прокуратура Чернігівської області про визнання протиправними та скасування рішення і наказуУ С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулись до суду з позовом до Чернігівської обласної ради та Управління комунального майна Чернігівської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення 12 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради від 28.03.2018 № 66-12/VII ''Про внесення змін до Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду''; визнання протиправним та скасування рішення 12 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради від 28.03.2018 № 66-12/VII ''Про затвердження Положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради у новій редакції''; визнання протиправним та скасування наказу начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради від 08.10.2018 № 159 ''Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства ''Ліки України'' Чернігівської обласної ради''.
Від представників відповідачів 16.09.2019 надійшла заява про залишення позовної заяви без розгляду з тієї підстави, що даний позов подано особами, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Заява відповідачів обґрунтована тим, що позивачі є депутатами Чернігівської обласної ради VII скликання. Зважаючи на норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», враховуючи предмет позовних вимог, вимоги процесуального законодавства, позивачі - як депутати ради законодавчо не наділені правом здійснювати представництво інтересів територіальної громади в судах. Нормами чинного законодавства для депутатів встановлений інший особливий спосіб впливу як на прийняття рішень органів місцевого самоврядування, так і на життя мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Представник позивачів надіслав на адресу суду заперечення проти задоволення заяви про залишення позову без розгляду, в якому зазначив, що доводи відповідачів з відповідним посиланням на правову позицію Великої Палати Верховного Суду стосуються інших обставин та правовідносин і не зачіпають предмет публічно-правового спору в даній справі. Обґрунтування відповідачів зводяться до прав депутата місцевої ради на процес прийняття рішень відповідної ради та прийняття участі/впливу на життя мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Ці права прямо передбачені положеннями ч. 2 статті 19 Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». Представник позивачів також зазначає, що комплексний аналіз окремих положень Закону України «Про місцеве самоврядування в України» та Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» дає всі підстави стверджувати, що депутат місцевої ради не є представником територіальної громади, а є представником інтересів відповідної територіальної громади. Що в нашому випадку говорить, що позивачі, які є депутатами Чернігівської обласної ради є представниками спільних інтересів територіальних громад Чернігівської області і які (інтереси) депутати місцевих рад зобов`язані захищати, в тому числі і в судовому порядку (ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Окрім визначених Законом повноважень місцевому депутату бути представником інтересів територіальних громад на нього покладаються і обов`язки, за порушення яких передбачено і відповідна відповідальність перед виборцями - мешканцями саме цих громад, у вигляді процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
В судовому засіданні представники відповідачів заяву про залишення позову без розгляду підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в заяві.
Представник позивачів в судовому засіданні проти задоволення заяви заперечив, посилаючись на обставини, викладені в запереченнях на заяву про залишення позову без розгляду.
Представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю ''Ліки України'' в судовому засіданні заяву про залишення позову підтримав.
Представник прокуратури Чернігівської області в судовому засіданні проти задоволення заяви представників відповідачів заперечив.
Розглянувши подану заяву про залишення позову без розгляду, заслухавши представників сторін, судом встановлено таке.
Позивачі є депутатами Чернігівської обласної ради VII скликання (протокол Чернігівської обласної виборчої комісії про встановлення результатів виборів до Чернігівської обласної ради від 02 листопада 2015 року), що не заперечується сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування й оренду.
Частиною шостою статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» установлено, що доцільність, порядок та умови відчуження об`єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об`єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
У свою чергу відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов`язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини — виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Згідно ч. 2 ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради згідно має право:
1) обирати і бути обраним до органів відповідної ради;
2) офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах;
3) пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами;
4) вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
5) вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю;
6) вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них;
7) висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою;
8) порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування;
9) брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні;
10) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території;
11) порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій;
12) виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки;
13) ознайомлюватися з текстами виступів у стенограмах чи протоколах засідань ради та її органів до їх опублікування;
14) оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об`єднань, якщо вони мають суспільне значення;
15) об`єднуватися з іншими депутатами місцевої ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до регламенту ради.
Таким чином правовий статус депутата місцевої ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого органу та рівноправного члена місцевої ради, а також гарантії депутатської діяльності визначені та встановлені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».
Відповідно до положень зазначених законів депутат місцевої ради має право реалізувати свої права щодо внесення пропозицій для розгляду їх радою та її органами, пропозицій і зауважень до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті, на розгляд ради та її органів пропозицій з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю.
Саме у такий спосіб депутат місцевої ради реалізує своє право на участь у діяльності ради та у прийнятті радою відповідних рішень.
Отже, можна дійти висновку, що депутат ради законодавчо не наділений правом здійснювати представництво інтересів територіальної громади в судах. Нормами чинного законодавства для депутата встановлений особливий спосіб впливу як на прийняття рішень органом місцевого самоврядування, так і на життя мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Вказана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 817/2297/14.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви представників відповідачів щодо залишення позовної заяви без розгляду.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 240, 241-243, 290, 291, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 до Чернігівської обласної ради та Управління комунального майна Чернігівської обласної ради про визнання протиправними та скасування рішень і наказу - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Суддя Ю. О. Скалозуб