Рішення № 84671379, 30.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
560/2300/19
Номер документу
84671379
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 560/2300/19

РІШЕННЯ

іменем України

30 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам`янець-Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Кам`янець - Подільської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;

- зобов`язати Кам`янець-Подільську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на земельній ділянці, яку бажає приватизувати позивач, знаходиться належний їй на праві власності 19/50 часток житлового будинку з відповідними надвірними будівлями до нього. Вказана обставина підтверджується доданими до позову копіями свідоцтва про право на спадщину за законом від 29 жовтня 2013 року. 10 травня 2019 року позивач звернулася до Кам`янець-Подільської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. У відповідь на заяву позивач отримала лист від 11 травня 2019 року за вих. №2/02-14- 2144 за підписом посадової особи Кам`янець-Подільської міської ради, за змістом якого позивачу відмовлено у видачі такого дозволу. На думку позивача нормативно-правового обґрунтування відмови у листі не наведено, а лише зазначено, що відповідно до долучених до заяви документів позивачу належить частина домоволодіння, а згідно земельного законодавства (не зазначено конкретних пунктів, частин, статей і назви нормативно-правового акту) земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об`єкта нерухомого майна, а не його частини. Позивач, вважає вказану бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує її право на безоплатну приватизацію земельної ділянки.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.07.2019 відкрито провадження в даній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

08.08.2019 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що міська рада діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Земельним кодексом України, відповідач вважає, що не ним порушено порядок розгляду клопотання позивача, оскільки останнє не може бути розглянуте на пленарному засіданні сесії як таке, що суперечить Земельному кодексу України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що згідно свідоцтва про право на спадщину ВТМ №819270 від 29.10.2013, копія якого міститься в матеріалах справи, позивач є власником 19/50 частини житлового будинку з відповідними надвірними будівлями до нього за номером АДРЕСА_1, який розташований АДРЕСА_1 .

10.05.2019 позивач звернулась до Кам`янець-Подільської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 300 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Листом від 11.05.2019 №2/02-14-2144 виконавчий комітет Кам`янець-Подільської міської ради повідомив позивача про результати розгляду її заяви та зазначив, що згідно земельного законодавства земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об`єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири, тощо). Передача умовних частин земельної ділянки законодавством не передбачена. Враховуючи вище наведене, немає можливості надати такий дозвіл.

Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, вважає бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує її право на безоплатну приватизацію земельної ділянки, в зв`язку із чим звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Положеннями частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Отже, норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначають виключну компетенцію міських рад щодо передачі земельних ділянок територіальних громад у власність чи користування громадян та юридичних осіб. Вирішення питань про передачу земель територіальної громади у власність чи користування є виключним правом міської ради як суб`єкта права власності на землю.

Відповідно до частин 1, 3 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з статтею 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

У відповідності до частини 1 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

При цьому, листом від 11.05.2019 №2/02-14-2144 виконавчий комітет Кам`янець-Подільської міської ради повідомив позивача про результати розгляду її заяви та зазначив, що згідно земельного законодавства земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об`єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири, тощо). Передача умовних частин земельної ділянки законодавством не передбачена. Враховуючи вище наведене, немає можливості надати такий дозвіл.

Суд звертає увагу відповідача на те, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, що визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

А тому, Кам`янець - Подільською міською радою Хмельницької області порушено порядок розгляду клопотання позивача, оскільки останнє не розглядалося на пленарному засіданні сесії і не має відповідного рішення по суті заяви позивача.

Отже, заява позивача, яка була подана в порядку Земельного кодексу України фактично розглянута в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян", а тому це вказує на бездіяльність відповідача щодо не розгляду клопотання позивача в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України, що відповідно, є протиправною.

Враховуючи наведене вище, існують наявні підстави для визнання протиправною бездіяльності Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки позивачу у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

А тому, суд вважає, що для повного захисту прав позивача, які відповідно порушенні протиправною бездіяльністю відповідача повинні бути захищені шляхом зобов`язання Кам`янець-Подільську міську раду Хмельницької області внести на розгляд пленарного засідання сесії та розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки, відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірність прийняття рішення за заявою позивача, тому, наявні підстави для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Зобов`язати Кам`янець-Подільську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 0,0300 га за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768 грн. 40 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Кам`янець - Подільської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Кам`янець-Подільська міська рада (Майдан Відродження, 1, м. Кам`янець - Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький