
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1919/19
01 жовтня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., представника позивача - Фесюк Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до Комунального підприємства Залозецької селищної ради Зборівського району Тернопільської області "Комбінат комунальних підприємств" про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС в Тернопільській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства Залозецької селищної ради Зборівського район Тернопільської області "Комбінат комунальних підприємств" (далі - відповідач) про стягнення з рахунків у банках Комунального підприємства Залозецької селищної ради Зборівського району Тернопільської області "Комбінат комунальних підприємств", що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить Комунальному підприємстві Залозецької селищної ради Зборівського району Тернопільської області "Комбінат комунальних підприємств" податкового боргу в сумі 205464,13 грн., зокрема:
- по орендній платі з юридичних осіб в сумі 171020,43 грн;
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 34443,70 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач має податковий борг перед бюджетом у сумі 205464,13 грн по платежу орендна плата з юридичних осіб та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати. Відповідачем не вживаються заходи щодо погашення заборгованості самостійно. Так як відповідач в порушення вимог податкового законодавства добровільно не сплатив узгоджену суму податкового зобов`язання у встановлені законодавством строки, тому податковий борг необхідно стягнути в судовому порядку.
Ухвалою від 20.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 09.09.2019 допущено заміну позивача - Головне управління ДФС у Тернопільській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Позивач подав 01.10.2019 заяву (яка прийнята судом) про уточнення прохальної частини позовної заяви та просить викласти в наступній редакції: стягнути з рахунків у банках комунального підприємства Залозецької селищної ради Зборівського району Тернопільської області "Комбінат комунальних підприємств", що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить КП "Комбінат комунальних підприємств" податковий борг в сумі 205 464 грн. , в тому числі по платежах:
- по орендній платі з юридичних осіб - 171 020,43 грн. на р/р НОМЕР_2, код одержувача 37943418, МФО 899998, код бюджетної класифікації 50 18010600, банк одержувач УДКСУ у Зборівському районі;
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати - 34 443,70 грн. на р/р НОМЕР_1 , код одержувача 37943418, МФО 899998, код бюджетної класифікації 85 11010100, банк одержувач УДКСУ у Зборівському районі.
Представник позивача в судовому засіданні 01.10.2019 позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення. Відзиву на позовну заяву суду не надав.
Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Суд встановив, що Комунальне підприємство Залозецької селищної ради Зборівського район Тернопільської області "Комбінат комунальних підприємств" зареєстроване органами державної реєстрації, як юридична особа та знаходиться на обліку в Зборівський ДПІ Кременецького управління Головного управління ДФС в Тернопільській області як платник податків, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (аркуш справи 11-13).
Відповідно до ст.67 Конституції України відповідач зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом.
Згідно з ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39. пункт 14.1. стаття 14 Податкового кодексу України).
Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк (підпункт 14.1.156. пункт 14.1. стаття 14 ПК України).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (пп.14.1.175. п.14.1. ст.14 ПК України).
Виконанням податкового обов`язку згідно п. 38.1 ст. 38 ПК України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визнається податковим боргом.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати за земельні ділянки, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 розділу XIII ПК України (п. 288.7 ст. 288 ПКУ).
У відповідності до п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно із п. 286.2 ст. 286 розділу XIII ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПК України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій.
Податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст.287 розділу XIII ПК України).
Згідно із пп.162.1.3 ст.162 ПК України платники податку на доходи фізичних осіб, також є податковий агент.
Відповідно до вимог п.168 ст.168 ПК України, а саме:
пп. 168.1.1. податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу;
- пп. 168.1.2. податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету;
- пп. 168.1.4. якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання);
- пп. 168.1.5. якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.п "а" п.176.2 ст176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Згідно з матеріалів справи відповідач має податковий борг перед бюджетом становить 205464,13 грн., зокрема:
- по орендній платі з юридичних осіб в сумі 171020,43 грн (основний платіж - 146335,02 грн, штрафні санкції - 14 720,28 грн., пеня - 9965,13 грн.);
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 34443,70 грн. (штрафні санкції - 7485,17 грн., пеня - 26958,53 грн.) (аркуш справи 14).
Заборгованість по орендній платі з юридичних осіб виникла у зв`язку з несплатою узгодженого зобов`язань, нарахованих платником самостійно згідно податкової декларацій з плати за землю №3501 від 19.02.2018, №3056 від 18.02.2019, якими визначено податкові зобов`язання на 2018 рік та 2019 рік в розмірі по 135078,48 грн. за кожен рік зі сплатою рівними частками щомісяця - 11256,54 грн., однак відповідачем залишилось фактично не сплачені самостійно визначені податкові зобов`язання за період з травня 2018 року по травень (включно) 2019 року.
Також, відповідачу нараховані штрафні санкції у розмірі:
- 49221,57 грн. (з яких 1638,75 грн не сплачено) відповідно до податкового повідомлення-рішення від 08.05.2018 №0035001204, винесеного на підставі акта перевірки №2550/19-00-12-04/31194876 від 23.04.2018, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання;
- 2832,53 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 08.05.2018 №0035011204, винесеного на підставі акта перевірки №2550/19-00-12-04/31194876 від 23.04.2018, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання;
- 5481,04 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 11.09.2018 №0061741204, винесеного на підставі акта перевірки №4407/19-00-12-04/31194876 від 08.08.2018, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання;
- 1307,93 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 11.09.2018 №0061751204, винесеного на підставі акта перевірки №4407/19-00-12-04/31194876 від 08.08.2018, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання;
- 3460,03 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 11.06.2019 №0034705205, винесеного на підставі акта перевірки №3461/19-00-52-05/31194876 від 30.05.2019, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання;
Також нараховано 9965,13 пені за несвоєчасну сплату за період з 04.06.2018 по 16.07.2019.
Заборгованість по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати виникла у зв`язку із несплатою узгодженого податкового зобов`язання нарахованого згідно податкового повідомлення-рішення №0027895206 від 24.04.2019, яким застосовано 7485,17 грн штрафних (фінансових санкцій) за порушення строку сплати суми грошового зобовязання, встановленого актом перевірки №000822/19-00-52-06/31194876 від 24.04.2019. Також нараховано 26958,53 грн пені за несвоєчасну сплату за період з 11.04.2016 по 11.03.2019.
Зазначені податкові повідомлення-рішення, відповідачем не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому грошові зобов`язання визначені ними, вважаються узгодженими.
Відповідно до п.56.11 ст.56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України визначається податковим богом.
Згідно п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З матеріалів справи випливає, що Відповідачу надсилалась податкова вимога "Ю" від 03.09.2015 №109025-19 з часу встановлення якої податковий борг платника не переривався (аркуш справи 23).
Вказана податкова вимога платником податків у визначеному законом порядку не оскаржена та недійсною не визнана. В добровільному порядку заборгованість Відповідач не погасив.
Згідно із п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до припису норми п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі його недостатності-шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до норм статті 95 ПК України податкова заборгованість платника податків стягується органами державної податкової служби на підставі рішення суду шляхом: стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; реалізації майна платника податків, що перебуває у податковій заставі; стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Станом на день розгляду справи сума податкового боргу відповідача в розмірі 205464,13 грн є узгодженою та у встановлені законом строки не сплаченою, тому відповідно до пп. 14.1.175 п. 14 ст. 14 ПК України визнається сумою податкового боргу. Доказів зворотного відповідачем не подано, а судом не встановлено.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
При цьому відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з рахунків у банках комунального підприємства Залозецької селищної ради Зборівського району Тернопільської області "Комбінат комунальних підприємств", що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить КП "Комбінат комунальних підприємств" подаковий борг в сумі 205 464 (двісті п`ять тисяч чотириста шістдесят чотири) грн 13 (тринадцять) коп., в тому числі по платежах:
- по орендній платі з юридичних осіб - 171 020 (сто сімдесят одна тисяча двадцять) грн 43 (сорок три) коп. на р/р НОМЕР_2 , код одержувача 37943418, МФО 899998, код бюджетної класифікації 50 18010600, банк одержувач УДКСУ у Зборівському районі;
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати - 34 443 (тридцять чотири тисячі чотириста сорок три) грн 70 (сімдесят) коп. на р/р НОМЕР_1 , код одержувача 37943418, МФО 899998, код бюджетної класифікації 85 11010100, банк одержувач УДКСУ у Зборівському районі.
Реквізити сторін:
- позивач - Головне управління ДПС у Тернопільській області: 46003, м.Тернопіль, вул.Білецька, 1, код ЄДРПОУ 43142763;
- відповідач - комунальне підприємство Залозецької селищної ради Зборівського району Тернопільської області "Комбінат комунальних підприємств":47234, Тернопільська область, Зборівський район, смт.Залізці, вул.Р Купчинського, 5, код ЄДРПОУ 31194876.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02 жовтня 2019 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.